
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гумен Н.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"12" вересня 2017 р. Справа № 295/3138/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,
позивача та представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "10" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
В березні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку його пенсії та просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з 16.02.2016 року, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, дві матеріалі допомоги, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, дві премії згідно наказу, п'ять заохочень за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, нарахування за роботу за сумісництвом відповідно до наданих позивачем довідок та виплати недоплачену з 16.02.2016 року пенсію, а також стягнути з відповідача на його користь суму сплаченого судового збору.
На обґрунтування вимог зазначив, що відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати йому пенсії, оскільки дві матеріальні допомоги, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, дві премії згідно наказу, п'ять заохочень за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, нарахування за роботу за сумісництвом не входять до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія за вислугу років згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262, а також до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за віком у відповідності до вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає вказану відмову протиправною.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 10.04.2017 року позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, врахувавши до складу грошового забезпечення з якого позивачу призначається пенсія, суми матеріальних допомог, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, дві премії згідно наказу, п'ять заохочень за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, нарахування за роботу за сумісництвом відповідно до довідки начальника фінансового підрозділу Управління поліції охорони в Житомирській області № 721/43/25/01-2017 від 15.02.2017 року, починаючи з 01.03.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_3 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 640,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Богунського районного суду м. Житомира та ухвалити нове рішення яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що вимоги позивача суперечать положенням ч.3 ст.43 Закону України № 2262. Також вказує на те, що особовий рахунок пенсіонера не є підставою для перерахунку пенсії, а довідка про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці позивачем не надавалась.
Позивач та його представник в судовому засіданні щодо задоволення апеляційної скарги заперечували. Просили відмовити в її задоволенні. Вважають рішення суду законним та обґрунтованим.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив її задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 з 18.09.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
В лютому 2016 року позивач звернувся до ГУПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням суми матеріальних допомог, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, дві премії згідно наказу, п'ять заохочень за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, нарахування за роботу за сумісництвом.
Листом від 03.03.2017 року про розгляд звернення за вих. № 366/Т-11 ГУПФУ в Житомирській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премія, заохочення за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, нарахування за роботу за сумісництвом не зазначені у ст.ст. 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та не входять до грошового забезпечення (а.с. 7).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Також позивач отримував премію, заохочення за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, доплату за роботу за сумісництвом
Отже, зазначені допомоги та виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
Судом досліджено довідку Управління поліції охорони в Житомирській області від 11.07.2017 року №103 за період з вересня 2012 року по серпень 2014 року, та встановлено, що із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премія, заохочення за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, нарахування за роботу за сумісництвом сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже вказані виплати підлягають для врахування при обчисленні розміри пенсії, проте судом першої інстанції не враховано, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для перерахунку пенсії надається довідка про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Проте з матеріалів справи вбачається, що позивачем не надавалася до відповідача відповідна довідка про додаткові види грошового забезпечення за останніх 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби, а надавалася копія особового листка від 15.02.2017 року № 721/43/25/01-2017. Вказане підтверджується заявою позивача від 16.02.2017 та листом ГУПФУ в Житомирській області від 11.07.2017 року № 7154/10, який надійшов на запит суду .
Належної форми довідка витребувана судом апеляційної інстанції при розгляді справи та датована 11.07.2017 року.
Отже у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу саме через відсутність належної довідки, а не з підстав невключення переліку допомог та заохочень до складу грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "10" квітня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" вересня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7, м.Житомир,10003
4- представник позивача ОСОБА_5 - АДРЕСА_2,