Ухвала суду № 68901864, 14.09.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
813/1703/17
Номер документу
68901864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/9012/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В. М.,

суддів Рибачука А. І.,Старунського Д. М.,

з участю секретаря судового засідання Андрушківа І. Я.,

представника відповідача Сахмана П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Протеїн-Продакшн» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Протеїн-Продакшн» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

У травні 2017 року ТОВ «Протеїн-Продакшн» звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення.

Позивач просив частково скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 19.04.2017 № 0003074816 про порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР із змінами та доповненнями, внесеними пунктом 1 постанови правління Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютних ринках України» № 342, від 14.09.2016 № 386 та від 28.07.2016 № 361 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», яким нарахована пеня за порушення термінів розрахунків по експортним операціям у розмірі 26784,16 грн, в частині нарахування 8928,05 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 позивачу в задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржило ТОВ «Протеїн-Продакшн», яке в апеляційній скарзі просить її скасувати.

Посилається на те, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх обставин, що призвело до неправильного вирішення справи. Суд першої інстанції не взяв до уваги, що податковий орган допустив помилку при визначенні дня зарахування іноземної валюти. Оскільки кошти (валюта) перераховувались на рахунки ТОВ «Протеїн-Продакшн», які відкриті у банківській установі, то датою їх зарахування є дата зарахування на розподільчий рахунок (16.09.2017). Тому кошти в сумі 27840 доларів США зараховані з порушенням строку на 8 днів, а не на 12 днів, як вважає податковий орган.

Крім того, судом першої інстанції не враховано, що відповідач пропустив встановлений строк застосування санкції, встановленої Законом України «Про порядок розрахунків в іноземній валюті». Враховуючи те, що застосована згідно Закону України «Про порядок розрахунків в іноземній валюті» пеня є адміністративно-господарською санкцією, така повинна застосовуватись в межах строків, визначених статтею 250 Господарського кодексу України, частина перша якої передбачає, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Вислухавши суддю-доповідача, представника відповідача, який просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 31.03.2017 Офісом великих платників податків ДФС проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Протеїн-Продакшн» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні взаєморозрахунків з нерезидентом L&U Trading Limited (British Virgin Islands) по контракту від 21.04.2016 № SBM-1804KM за період з 21.04.2016 по 30.09.2016, про що 31.03.2017 складено акт перевірки № 50/28-10-48-16/34448613.

Відповідно до акта перевірки, відповідачем встановлено порушення ТОВ «Протеїн-Продакшн» статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР із змінами та доповненнями внесеними пунктом 1 Постанови правління Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютних ринках України» № 342, від 14.09.2016 № 386 та від 28.07.2016 № 361 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» з нерезидентом L&U Trading Limited (British Virgin Islands) по зовнішньоекономічному контракту від 21.04.2016 № SBM-1804KM, за що відповідно до статті 4 цього ж Закону нараховано пеню за кожен день прострочення в розмірі 0,3% від суми неодержаної виручки в іноземній валюті, перерахованої в грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

На підставі акта перевірки відповідачем 19.04.2017 винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0003074816, яким до ТОВ «Протеїн-Продакшн» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) за платежем пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 26784,16 грн.

Відмовляючи позивачу в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що контролюючим органом правомірно нарахована пеня у розмірі 26784,16 грн (з 07.09.2016-19.09.2016, 0,3% від суми заборгованості за кожен день прострочення) за порушення позивачем валютного законодавства по контракту від 21.04.2016 № SBM-1804KM, тому податкове повідомлення-рішення від 19.04.2017 № 0003074816 є законним та не підлягає скасуванню.

Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку вказаним відносинам, враховує таке.

Статтею 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (далі - Закон) передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Частиною третьою статті 1 Закону передбачено, що Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Відповідно до постанов правління Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютних ринках України» від 07.06.2016 № 342, від 14.09.2016 № 386 та від 28.07.2016 № 361 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 120 календарних днів.

Крім того, на виконання вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», постановою Національного банку України № 136 від 24.03.1999 затверджено Інструкцію про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 28.05.1999 року за №338/3631 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору, крім випадків, якщо банк не має змоги прийняти на банківське обслуговування або якщо така відмова допускається законом або банківськими правилами.

Юридичні особи-резиденти, відокремлені підрозділи юридичних осіб-резидентів, нерезиденти-інвестори, іноземні представництва мають право відкривати рахунки для забезпечення своєї господарської діяльності.

Згідно з пунктом 5.2 Інструкції поточний рахунок в іноземній валюті відкривається суб'єкту господарювання для зберігання грошей і проведення розрахунків у межах законодавства України в безготівковій та готівковій іноземній валюті, для здійснення поточних операцій, визначених законодавством України, для здійснення інвестицій за кордон, розрахунків за купівлю-продаж облігацій зовнішньої державної позики України, для зарахування, використання і погашення кредитів (позик, фінансової допомоги) в іноземній валюті, для надходження іноземних інвестицій в Україну відповідно до законодавства України, а також для проведення операцій, передбачених генеральною ліцензією Національного банку на здійснення валютних операцій.

Відповідно до пункту 5.3 Інструкції на поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб-резидентів кошти, перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами), зараховуються через розподільні рахунки.

Враховуючи вищевказане, слід прийти до висновку, що юридичні особи мають право відкривати як поточні рахунки в банках в національній валюті, так і рахунки для здійснення зовнішньоекономічної діяльності та зарахування на них коштів в іноземній валюті.

Датою зарахування валютної виручки вважається зарахування її на відповідний валютний рахунок. Подальший рух коштів з валютного на поточний рахунок юридичної особи, у тому числі і з використанням розподільчого рахунку, свідчить про використання коштів вже на території України в перерахунку на національну валюту і не може вважатись первинним надходженням коштів внаслідок виконання зовнішньоекономічних контрактів. З цього приводу суд першої інстанції прийшов до обґрунтованих висновків.

У справі встановлено, що ТОВ «Протеїн-Продакшн» (продавець) було укладено контракт від 21.04.2016 № SBM-1804KM з нерезидентом - фірмою L&U Trading Limited (British Virgin Islands) (покупець). Згідно з пунктом 1 контракту продавець зобов'язується поставити, а покупець прийняти і оплатити шрот соєвий кормовий тостований не гранульований насипом, врожаю 2015 року, країна походження - Україна.

На виконання умов договору ТОВ «Протеїн-Продакшн» на користь нерезидента здійснило поставку товару на суму 507 840 доларів США згідно з митною декларацією від 10.05.2016 № 500040408/2016/002251.

Тому граничний строк надходження валютної виручки за вказаною операцією є 07.09.2016, що не оспорюється позивачем.

Оплата за поставлений товар в сумі 507 840 доларів США поступила на рахунки ТОВ «Протеїн-Продакшн» від нерезидента L&U Trading Limited (British Virgin Islands) наступними платежами:

28.04.2016 - платіж на суму 275 000 доларів США;

29.04.2016 - платіж на суму 205 000 доларів США;

19.09.2016 - платіж на суму 27 840 доларів США (а.с. 41).

За таких обставин, оплата 19.09.2016 на суму 27 840 доларів США по експортній операції від 10.05.2016 згідно з митною декларацією № 500040408/2016/002251 була здійснена з порушенням законодавчо встановлених термінів розрахунків, передбачених статтею 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР із змінами та доповненнями, внесеними постановами правління Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютних ринках України» від 07.06.2016 № 342, від 14.09.2016 № 386 та від 28.07.2016 № 361 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».

Враховуючи вищезазначене, апеляційний суд приходить до висновку, що податковим органом правомірно нарахована пеня у розмірі 26784,16 грн (з 07.09.2016-19.09.2016, 0,3% від суми заборгованості за кожен день прострочення) за порушення ТОВ «Протеїн-Продакшн» валютного законодавства по контракту від 21.04.2016 № SBM-1804KM, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19.04.2017 № 0003074816 є законним та не може бути скасованим.

Посилання апелянта на те, що датою зарахування коштів (27 840 доларів США) на розподільчий рахунок ТОВ «Протеїн-Продакшн» є 16.09.2016, нічим у справі не підтверджено.

Доводи апелянта щодо пропуску відповідачем строку застосування адміністративно-господарських санкцій, встановленого статтею 250 ГК України, апеляційний суд вважає необґрунтованими, оскільки такий строк, враховуючи дату проведення перевірки та дату винесення оскаржуваного повідомлення-рішення, не пропущений.

Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Протеїн-Продакшн» залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року у справі № 813/1703/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. М. Багрій судді А. І. Рибачук Д. М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлено 15.09.2017.