Окрема ухвала № 68901076, 14.09.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
822/2182/17
Номер документу
68901076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2182/17

ОКРЕМА УХВАЛА

14 вересня 2017 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретарі Яворській І.Ю. за участі:позивача та представника відповідача Данилюка Р.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2182/17, адміністративний позов ОСОБА_4 від 01.08.2017 задовольнити частково. Визнано протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у формі листа від 05.07.2017 року за №14838/0-7770/6-17 про відмову ОСОБА_4 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 гектарів, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, яка розташована на території Білогірського району Хмельницької області. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 від 06.06.2017 щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі у власність, орієнтовною площею 2,0 гектарів, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, яка розташована на території Білогірського району Хмельницької області, і відмовлено в задоволенні решти позовних вимог.

У суді було встановлено, що відповідач приймав рішення по заяві ОСОБА_4 06.06.2017 року і це рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у формі листа, прийняте посадовою особою з порушенням вимог закону.

Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Позивач подав відповідачу заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для подальшої передачі у власність яка розташована на території Білогірського району Хмельницької області і всі документи, передбачені нормами ЗК України, а саме: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Однак, відповідач листом від 05.07.2017 року за №14838/0-7770/6-17 відмовив у задоволенні заяви позивача від 06.06.2017 з підстави неможливості встановити з поданих документів позиції сільської ради щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, чому суд дає критичну оцінку і вважає це рішення відповідача протиправним, враховуючи вищенаведене та наступне.

Наказом від 15.10.2014 №328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014", введено, зокрема, в дію рішення колегії Держземагентства України №2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності", п.2 якого передбачено, начальникам головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15 жовтня 2014 року, забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.

Також, згідно п.2.1, 2.3, 2.4 вказаного рішення передбачено під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. У разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання. У разі, якщо у десятиденний строк відповідний орган місцевого самоврядування письмово або за замовчанням погодив (не надав мотивованих заперечень) надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або надав заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників з урахуванням зазначених обставин.

Таким чином, наказом Держземагентства України від 15.10.2014 №328 обов'язок щодо отримання позиції органу місцевого самоврядування щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою покладений на відповідача, і час отримання такої позиції обмежений 10-денним строком, а не громадянина, як безпідставно вважає відповідач.

Не заслуговують на увагу і пояснення представника відповідача, що в тому числі підставою для відмови було неправильне зазначення позивачем сільської ради на території, якої знаходиться земельна ділянка, а саме с. Довгалівка, а повинна бути Воробіївська сільська рада. Адже, цього не вказано як причина відмови у листі - відмові від 05.07.2017 року №14838/0-7770/6-17, а з доданого позивачем графічного зображення чітко видно, яку землю просив ОСОБА_4 і це було видно і для відповідача, що відповідно, також вказує на незаконність прийнятого рішення.

Підпунктом 1 - 2 пункту 5 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМ України від 14.01.2015, № 15 (далі - Положення №15) визначено, що Держгеокадастр з метою організації своєї діяльності:1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті Держгеокадастру, його територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління; 2) здійснює добір кадрів в апарат Держгеокадастру та на керівні посади в його територіальні органи, на підприємства, в установи та організації, що належать до сфери його управління, формує кадровий резерв на відповідні посади, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру та його територіальних органів.

Згідно з п.9 Положення №15, Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Відповідно до підпункту 2 пункту 11 Положення №15, голова Держгеокадастру в межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держгеокадастру та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру. Згідно з підпунктом 16 цього ж пункту, вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру, керівників територіальних органів Держгеокадастру, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом).

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, встановлені судом порушення посадових осіб Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, а саме в.о. начальника ОСОБА_5, який фактично підтвердив у суді факт протиправної відмови позивачу. Так, допитаний у суді в якості свідка ОСОБА_5 суду пояснив, що приймав оскаржуване рішення щодо позивача, але він на запитання суду не дав відповіді, чому у відмові, яка оформлена листом за №14838/0-7770/6-17 від 05.07.2017 року у ОСОБА_4, вимагалась позиція органів місцевого самоврядування і пропонувалось: "... повторно звернутися до Головного управління з відповідним клопотанням, надавши погодження органу місцевого самоврядування."? Крім цього у суді встановлено, що ця посадова особа систематично порушує закон, так як це було встановлено при розгляді іншої заяви ОСОБА_4, що було стверджено постановою Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2181/17 ( стор. 25 - 27 справи).

Згідно з ст.166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 165, 166 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру перевірити діяльність посадових осіб Головного Управління Держгеокадасту у Хмельницькій області на предмет дотримання ними вимог законодавства при вирішення заяви громадянина ОСОБА_4 від 06.06.2017 з урахуванням обставин, встановлених у справі 822/2182/17, вирішивши питання притягнення винних до відповідальності.

Копії ухвали надати сторонам, повний текст якої виготовлено 14.09.2017 року та Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру ( 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення,3) для організації виконання. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович