Постанова № 68901038, 14.09.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
822/2182/17
Номер документу
68901038
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2182/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріЯворській І.Ю. за участі:позивача ОСОБА_3 та представника відповідача Данилюка Р.Т.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом від 01.08.2017, в якому, посилаючись на порушення відповідачем Земельного кодексу України та його прав, просить суд 1) визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі від 05.07.2017 року № С-14838/0-7770/6-17, щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 гектарів, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності яка розташована на території Довгалівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області в селі Довгалівка Білогірського району Хмельницької області; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 гектарів, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності яка розташована на території Довгалівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області в селі Довгалівка Білогірського району Хмельницької області.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити з підстав, вказаних в письмових запереченнях (стор. 15-18 справи).

Допитаний у суді в якості свідка ОСОБА_6 суду пояснив, що приймав оскаржуване рішення щодо позивача, але він на запитання суду не дав відповіді, чому у відмові, яка оформлена листом за №14838/0-7770/6-17 від 05.07.2017 року у ОСОБА_3, вимагалась позиція органів місцевого самоврядування і пропонувалось: "... повторно звернутися до Головного управління з відповідним клопотанням, надавши погодження органу місцевого самоврядування."?

Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

06.06.2017 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 гектарів, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, яка розташована на території Довгалівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області в селі Довгалівка Білогірського району Хмельницької області. (стор.50 справи).

Відповідач листом від 05.07.2017 року №14838/0-7770/6-17 відмовив у наданні цього дозволу, посилаючись на наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 року № 328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014 p.", згідно якого з жовтня 2014 року Головні управління при розгляді заяв юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності мають враховувати позицію органів місцевого самоврядування щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. При цьому з поданих документів неможливо встановити позицію сільської ради щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Вказаним листом було рекомендовано звернутись повторно до Головного управління з відповідним клопотанням, надавши погодження органу місцевого самоврядування (стор.7 справи).

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 10.09.2014 р. №442 утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Згідно з п.7 зазначеного Положення, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. "а" ч.3 ст.22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Позивач подав відповідачу заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для подальшої передачі у власність яка розташована на території Білогірського району Хмельницької області і всі документи, передбачені нормами ЗК України, а саме: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Однак, відповідач листом від 05.07.2017 року за №14838/0-7770/6-17 відмовив у задоволенні цієї заяви позивача з підстави неможливості встановити з поданих документів позиції сільської ради щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, чому суд дає критичну оцінку і вважає це рішення відповідача протиправним, враховуючи вищенаведене та наступне.

Наказом від 15.10.2014 №328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014", введено, зокрема, в дію рішення колегії Держземагентства України №2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності", п.2 якого передбачено, начальникам головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15 жовтня 2014 року, забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.

Також, згідно п.2.1, 2.3, 2.4 вказаного рішення передбачено під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. У разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання. У разі, якщо у десятиденний строк відповідний орган місцевого самоврядування письмово або за замовчанням погодив (не надав мотивованих заперечень) надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або надав заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників з урахуванням зазначених обставин.

Таким чином, наказом Держземагентства України від 15.10.2014 №328 обов'язок щодо отримання позиції органу місцевого самоврядування щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою покладений на відповідача, і час отримання такої позиції обмежений 10-денним строком, а не громадянина, як безпідставно вважає відповідач.

Не заслуговують на увагу і пояснення представника відповідача, що в тому числі підставою для відмови було неправильне зазначення позивачем сільської ради на території, якої знаходиться земельна ділянка, а саме с. Довгалівка, а повинна бути Воробіївська сільська рада. Адже, цього не вказано як причина відмови у листі - відмові від 05.07.2017 року №14838/0-7770/6-17, а з доданого позивачем графічного зображення чітко видно, яку землю просив ОСОБА_3 і це було видно і для відповідача, що відповідно, також вказує на незаконність прийнятого рішення.

Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Визначальним принципом правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з"ясування всіх обставин у справі і обов"язок суб"єкта владних повноважень, який заперечує проти позову, доказувати правомірність своїх дій чи рішень.

При цьому, суд не повинен підміняти суб"єкта владних повноважень у реалізації його повноважень, вирішуючи питання щодо зобов"язання надати дозвіл позивачу на розробку на виготовлення проекту землеустрою, так як визнання рішення протиправним, передбачає прийняття ним рішення у подальшому без порушень закону з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі, тому суд приймає іншу постанову, відповідно до ч.2 ст.162 КАС України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах закону і з урахуванням зобов"язальної вимоги позивача, яка не може бути задоволена, суд з метою захисту прав позивача, вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог, прийнявши іншу постанову, тому позов задовольняється частково.

Згідно з ч.1 ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, а саме очевидного порушення прав позивача і грубого і систематичного порушення відповідачем закону, яке виражається у невиконанні суб"єктом владних повноважень вимог ЗК України, суд вважає за потрібне встановити судовий контроль за виконанням цього судового рішення. Систематичність порушення підтверджується порушенням закону відповідачем при розгляді іншої заяви ОСОБА_3, що було встановлено постановою Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2181/17 ( стор. 25 - 27 справи).

На підставі викладеного, керуючись ЗК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 122, 158-163, 167, КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 від 01.08.2017 задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у формі листа від 05.07.2017 року за №14838/0-7770/6-17 про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 гектарів, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, яка розташована на території Білогірського району Хмельницької області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 06.06.2017 щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі у власність, орієнтовною площею 2,0 гектарів, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, яка розташована на території Білогірського району Хмельницької області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Встановити судовий контроль за виконанням цього рішення, зобов"язавши Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області подати суду звіт про виконання цього судового рішення протягом 10-и робочих днів з дня набрання рішення суду у справі №822/2182/17 законної сили.

Постановити окрему ухвалу за фактом встановлених порушень у цій справі.

Копію постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлений 14.09.2017.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович