Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2017 р. Справа №805/1967/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13:30
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Зикун Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Маріупольгаз” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративний позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.03.2017 року №0001481530, в обґрунтування зазначив, що порушення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань відбулося не з вини та волі позивача, а у зв’язку із недоліками у роботі системи електронного адміністрування ПДВ, які були виправлені шляхом прийняття Закону України від 24.12.2015 №909-VІІІ, яким внесено пункт 34-1 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" до Податкового кодексу України. Просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.03.2017 №0001481530.
Представник позивача до суду з'явився, через відділ документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, через відділ документообігу суду надав заперечення в якому зазначив, що Податковим кодексом України не передбачений механізм звільнення платника податків від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних через те, що до 01.01.2016 нормами Кодексу не передбачалося врахування в обрахунку реєстраційної суми платника в СЕА податкових накладних, складених до 01.07.2015 року.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз" (ПАТ "Маріупольгаз") (ідентифікаційний код 03361135, 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Миколаївська, будинок 16) зареєстровано в якості юридичної особи 08.09.1994.
28 листопада 2016 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС проведена камеральна перевірка даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних податкових декларацій з податку на додану вартість за грудень 2015 року, січень – червень, серпень 2016 року за результатом якої складено акт №678/28-04-42-02/3361135.
З висновків вбачається, що підприємством порушено вимог п.192.1 ст.192, п.201.1, 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, пунктів 3,22 Наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», пунктів 2, 3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою КМУ від 29.12.2010 №1246 в результаті чого порушено граничний термін реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 7596016,38 грн., у тому числі що підлягають наданню покупцям:
податкові накладні на суму ПДВ – 125985,12 грн. з затримкою реєстрації на 15 і менше календарних днів,
розрахунки коригування до податкових накладних, які передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику на суму 466064,08 грн. з затримкою реєстрації на 15 і менше календарних днів,
податкові накладні на суму ПДВ 1067572,00 грн. з затримкою реєстрації від 16 до 30 календарних днів,
податкові накладні на суму ПДВ 2913440,88 грн. з затримкою реєстрації від 31 до 60 календарних днів,
податкові накладні на суму ПДВ 3022954,30 грн. з затримкою реєстрації від 61 і більше календарних днів,
та, що не підлягають наданню покупцям:
податкові накладні на суму ПДВ – 485231,03 грн. з затримкою реєстрації на 15 і менше календарних днів,
податкові накладні на суму ПДВ 174757,75 грн. з затримкою реєстрації від 16 до 30 календарних днів,
податкові накладні на суму ПДВ 30696,70 грн. з затримкою реєстрації від 31 до 60 календарних днів,
податкові накладні на суму ПДВ 271117,29 грн. з затримкою реєстрації від 61 і більше календарних днів.
15 грудня 2016 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС на підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №000019479, яким за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригувань застосовано штраф у розмірі 2358933,30 грн.
23 лютого 2017 року за результатом адміністративного оскарження Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято рішення №10889/10/28-10-10-4-33, яким скарга на податкове повідомлення-рішення №000019479 від 15.12.2016 задоволена частково.
13 березня 2017 року на підставі рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №10889/10/28-10-10-4-33 від 23 лютого 2017 року винесене податкове повідомлення-рішення №0001481530, яким за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригувань застосовано штраф у розмірі 2355933,30 грн.
24 квітня 2017 року за результатом адміністративного оскарження Державною фіскальною службою прийнято рішення №8614/6/99-99-11-03-01-25, яким скарга ПАТ «Маріупольгаз» на податкове повідомлення-рішення №0001481530 від 13 березня 2017 року залишена без задоволення, а рішення без змін.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, п.1.1. ст.1 ПК України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №71-VIII, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлено та затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, що визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №71-VIII, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX ПК України:
- з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі;
- з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
За приписами п. 187.10. ст. 187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Відповідно до п.п.14.1.266 п.14.1 ст.14. ПК України касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
ПАТ «Маріупольгаз» до 01.07.2015 здійснювало діяльність з постачання природного газу населенню за регульованим тарифом та діяльність розподілу природного газу, що підтверджується ліцензієями Національної комісії регулювання електроенергетики України, ліцензіями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, типовими договорами на купілю-продаж природного газу (між власником та постачальником природного газу), договорами на транспортування природного газу магістральними трубопроводами.
Судом встановлено, що ПАТ «Маріупольгаз» формувало у 2015 – 2016 роках податкові зобов’язання та податковий кредит касовим методом за операціями постачання та транспортування (розподілу) природного газу населенню та бюджетним установам до 01.07.2015.
Законом України від 16 липня 2015 року № 643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", що набрав чинності з 29 липня 2015 року, змінений механізм роботи формули Системи електронного адміністрування ПДВ.
Застосовуючи новий механізм електронного адміністрування, при формуванні декларації з податку на додану вартість та визначенні сум податку на додану варість, що включені до складу податкового кредиту за звітні (податкові) періоди липень – грудень 2015 року / ІІІ-IV квартал 2015 року, на підставі податкових накладних ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ДК «Укртрансгаз» складених до 01.07.2015 у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку відповідно до п.187.10 ст. 187 ПК України, суми ліміту для реєстрації податкових накладних у липні – грудні 2015 року не брали участь, оскільки виписані до 01.07.2015 року. У зв’язку з чим, при від’ємному ліміті позивач не міг здійснювати реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою врегулювання цього питання та вдосконалення системи електронного адміністрування ПДВ позивач звернувся до Міністерства фінансів України та Державної фіскальної служби України із відповідними листами.
30 листопада 2015 року ДФС України надана відповідь №25050/6/99-99-19-03-01-15 в якій зазначено, що зважаючи на всю складність проблемної ситуації, що виникла у платників податків, які застосовують касовий метод податкового обліку, ДФС України при підготовці пропозицій щодо внесення змін до ПК України буде опрацьовано питання із врегулювання цієї проблеми.
Разом з цим, Законом України від 24.12.2015 №909-VІІІ внесені зміни до Податкового кодексу України, згідно яких внесено пункт 34-1 1 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України відповідно до якого платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми ЕНакл беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 1 липня 2015 року. Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми ЕНакл на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статті 198 цього Кодексу) у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку.
19.02.2016 ПАТ "Маріупольгаз" подав декларацію з податку на додану вартість за звітний період - січень 2016 року відповідної форми, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. № 21.
Згідно додатку №5 даної декларації (таблиця 3) сума податку на додану вартість, яка включена до складу податкового кредиту за звітні періоди січень –грудень 2015 року / ІІІ-IV квартали 2015 року, на підставі накладних, складених до 01 липня 2015 року (ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ДК «Укртрансгаз») у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку відповідно до пункту 187.10 ст.187 Кодексу складає 8126386 грн.
Отже, зважаючи на відсутню можливість зареєструвати податкові накладні своєчасно (від’ємне значення ліміту) не з вини позивача та подальші зміни, внесені до Податкового кодексу України, з метою врегулювання механізму роботи системи електронного адміністрування ПДВ для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суд приходить до висновку щодо скасування штрафних санкцій, нарахованих за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Щодо розрахунку штрафу за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних, які передбачають зменшення суми компенсації вартості товарі/послуг їх постачальника на суму ПДВ (-466064,08 грн.) суд зазначає наступне.
Згідно п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (в редакції, що діяла на момент реєстрації позивачем розрахунків коригування до податкових накладни).
Таким чином, суд не приймає твердження відповідача, що перебіг 15денного строку починається з дати складання податкової накладної чи розрахунків коригування до податкової накладної, оскільки починається з дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ.
Правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ встановлюються у положеннях ст.187 Податкового кодексу України, а також в нормах підрозділу 2 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України.
При цьому, у разі зменшення суми компенсації, податкові зобов’язання з ПДВ зникають, а отже, не вважаються такими, що виникають.
Таким чином, застосування відповідачем штрафу за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних, які передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальника на суму ПДВ є неправомірним.
З огляду на вищевикладене, податкове повідомлення-рішення від 13.03.2017 №0001481530 підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.3 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 69-71, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Маріупольгаз” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 13.03.2017 №0001481530.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Маріупольгаз” судовий збір у розмірі 35339 (тридцять п’ять тисяч триста тридцять дев’ять) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 11 вересня 2017 року. Повний текст постанови виготовлено 14 вересня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.