Ухвала суду № 68887567, 14.09.2017, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
496/1587/17
Номер документу
68887567
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 496/1587/17

Провадження № 1-кс/496/1140/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 року м. Біляївка

Біляївський районний суд Одеської області у складі

Слідчого судді - Дранікова С.М.,

при секретарі - Камочкіної А.Ю.,

за участю прокурора Малеєва Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Біляївського ВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_1 погоджене з прокурором Іллічівської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про призначення позапланової виїзної ревізії,

В С Т А Н О В И В:

Слідчий звернувся до суду із клопотанням винесеним у кримінальному проваджені №12016160250001414, в на обґрунтування якого останній зазначає, що 23.09.2016 року до Біляївського ВП надійшла заява від голови Одеської обласної організації ТСО України ОСОБА_3, про те що, колишнє керівництво Одеським обласним авіаспортивним клубом товариства сприяння обороні України ЄРДПОУ 02722281 (далі Одеський АСК) зловживаючи своїм службовим положенням вступивши в змову з керівником Авіаспортивного клубу «Одеса» незаконно заволоділи майном Товариства сприянні обороні України. Зазначене повідомлення було внесено до ЄРДР за кваліфікацією кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.191 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що Одеський Одеський АСК здійснює свою діяльність на підставі Статуту, прийнятого загальними зборами(протокол №2 від 05.07.2001р.). Згідно із Статутом Одеський АСК є громадською організацією, створенною в результаті реорганізації установи Одеський обласний авіаспортивний клуб ТСОУ. Діяльність Одеського АСК є неприбутковою та поширюється на територію м.Одеси. Згідно зі Статутом з метою використання статутних завдань і цілей Одеський АСК має право в порядку передбаченому законодавством створювати госпрозрахункові установи, підприємства і організації із статутом юридичної особи. На утримання Одеського АСК у попередні періоди передбачались асигнування з державного бюджету. Відповідно акту результатів ревізії №02-23-032/62 від 11.03.2005 року, було встановлено ряд порушень правильності та законності укладання угод, а також умов їх виконання, що призвело до спричинення збитків Одеському АСК. 27.05.1998 року між Одеським АСК (орендодавець) в особі начальника ОСОБА_4 та Одеським міським клубом «Ультра-спорт» (орендар) в особі Віце-президента ОСОБА_5 було укладено договір оренди нежитлових будівель та частини площі аеродрому «Одеса-Лиман» (адреса розташування Одеська область, Біляївський район, селище Набережне, 3А), відповідно до якого Одеський АСК здав, а Одеський міський клуб «Ультра-спорт» прийняв в строкове платне володіння та користування нежитлові будівлі, та частину площі аеродрому «Одеса-Лиман», площею 9,0 га., що належить Одеському АСК на підставі Державного акту на право користування землею, відповідно до рішення Біляївської районної Ради №30-ХХІІ від 27 січня 1995 р., вартість яких визначена відповідно акту оцінки майна на 01 січня 1998 р. складає 405898,00 грн. Строк дії договору був встановлений до 31 грудня 2013 р. У 2004 році Одеським АСК за рішенням суду ОСОБА_5 виплачена компенсація в сумі 266443,00 гривень витрачених на поліпшення та ремонт орендованих приміщень, у звязку з чим начальником Одеського АСК ОСОБА_6 було виставлено претензію про дострокове припинення угоди від 27.05.1998р. та угоди доручення від 19.02.1998р. 29.07.2004р. Одеським АСК виставлено вимогу про передачу будівлі СКП згідно акту передачі, що по теперішній час не виконано. Розпорядженням Біляївської районної державної адміністрації Одеської області №722/2005 від 29.09.2005 року Одеському обласному авіаційному спортивному клубу Товариства сприяння обороні України було припинено право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 101.57 га в т.ч.: 101.57 га забудованої землі на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області, надану раніше для розміщення аеродрому (державний акт на право постійного користування землею Серія ОД, зареєстрований за ОД-06 №2638 від 15 березня 1995 року). Рішенням Біляївської районної ради № 336IV від 16.12.2005 року ТОВ «Аероклуб Одеса» було надано в довгострокову оренду терміном на 14 років із земель запасу промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення загальною площею 101,19 га забудованих земель під аеродромами та відповідними спорудами на території Августівської сільської ради для розміщення та експлуатації спортивного аеродрому. Крім того, 25.12.1997 року між АСК ТСО України та Одеським міським клубом «Ультра-спорт», правонаступником якого є ТОВ «Аероклуб «Одеса»» було укладено договір оперативного лізингу літака АН 2 №1г-23747(UR-BSM), згідно якого Одеський обласний АСК ТСО України (лізингодавець) передав, а Одеський міський клуб екстремальних видів спорту «Ультра-Спорт» (Лізингоодержувач) отримав у користування літак АН 2 №1г-23747(UR-BSM), 25.01.1990 року випуску, двигун ОСОБА_1 62ИР, 30.06.1989 року випуску, заводський номер 16499246. Строк дії договору був встановлений до 25 грудня 2013 року. Відповідно до рішення Господарського суду Одеської області №916/1112/14 від 10 червня 2014 р. за позовом Одеського обласного авіа спортивного клубу ТСОУ про витребування майна у ТОВ «Аероклуб Одеса» витребувано на користь Одеського обласного авіа спортивного клубу ТСОУ літак АН 2 №1г-23747(UR-BSM), 25.01.1990 року випуску, двигун ОСОБА_1 62ИР, 30.06.1989 року випуску, заводський номер 16499246. Однак, в ході допиту голови Одеського обласного авіа спортивного клубу ТСОУ ОСОБА_3 в якості потерпілого було встановлено, що станом на 01 лютого 2017 року рішення господарського суду Одеської області №916/1112/14 від 10 червня 2014 р виконано не було, літак АН 2 №1г-23747(UR-BSM), 25.01.1990 року випуску, двигун ОСОБА_1 62ИР, 30.06.1989 року випуску, заводський номер 16499246 Одеському обласному авіа спортивному клубу ТСОУ повернуто не було.

Вказані обставини окремо та в своїй сукупності свідчать про розтрату, посадовими особами Одеським обласним авіаспортивним клубом товариства сприяння обороні України майна товариства та розтрату коштів підприємства, тобто про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.191 КК України.

Для підтвердження факту розтрат, розмір збитків, втрат, нестач Одеського обласного авіаспортивного клубу ТСОУ обґрунтовуючи це системою доказів (первинними документами, даними інвентаризацій, пояснювальними записками відповідальних осіб тощо), необхідно здійснити державний фінансовий контроль шляхом проведення інспектування у формі позапланової виїзної документальної ревізії з питань фінансово - господарської діяльності Одеського обласного авіаспортивного клубу ТСОУ код ЄДРПОУ №02728734.

Відповідно акту результатів ревізії №02-23-032/62 від 11.03.2005 року перевірку було проведено за період до 18 лютого 2005 року, в наступний період по теперішній час планових або позапланових ревізій на товаристві не проводилось.

Повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності : Громадська організація "Одеський обласний авіаспортивний клуб товариства сприяння обороні України" (ГО "Одеський обласний авіаспортивний клуб ТСО"). Ідентифікаційний код юридичної особи: 02722281. Юридична адреса: 65007, м. Одеса, Приморський р-н, вул. Преображенська, 88.

Відповідно до ст.ст.91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.

Відповідно до п.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п.4 ст.99 КПК України до документів можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Відповідно до ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобовязаний звернутися до експерта для проведення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків, заподіяної кримінальним правопорушенням.

Відповідно до інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.98 проведення ревізійних дій (визначення експертами-економістами будь-яких економічних показників без попереднього проведення документальних перевірок фінансово-господарської діяльності субєктом контролю) не належить до завдань економічної експертизи.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова документальна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Згідно п.78.1.1 і ст.78 Податкового кодексу України підставою для проведення позапланової документальної перевірки є, зокрема, судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.

У зв'язку з вищезазначеним, слідчий просить надати дозвіл на призначення позапланової документальної ревізії Одеського обласного авіаспортивного клубу ТСОУ з питань: стану усунення порушень та недоліків, виявлених попередніми ревізіями; відповідність фактичної діяльності підприємства видам діяльності, передбаченим Статутом, законодавству та отриманим дозвільним документам; проведення безготівкових операцій в національній та іноземній валюті; проведення готівкових операцій в національній та іноземній валюті; повнота надходження, достовірність і правильність визначення доходів; законність здійснення та достовірність відображення витрат; правильність відображення дебіторської та кредиторської заборгованості; стан претензійно-позовної роботи; стан збереження державного майна, використання оборотних та необоротних активів; дотримання законодавства при отриманні та використанні бюджетних коштів (за наявністю); фінансові результати та власний капітал; стан бухгалтерського обліку та достовірність фінансової звітності; документальне підтвердження, підстави та законність передачі майна Одеським обласним авіаспортивним клубом ТСОУ Товариству з обмеженою відповідальністю «Аероклуб Одеса», його кількість та оціночна вартість; правильність та законність укладання угод; законність передачі прав на земельну ділянку; розмір завданої шкоди Одеському обласному авіаспортивному клубу ТСОУ та державним інтересам внаслідок виявлених порушень та особи, відповідальні за завдані порушення.

Заслухавши прокурора, який підтримав внесене слідчим клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

24.09.2016 на підставі заяви голови Одеської обласної організації ТСО України ОСОБА_3 внесенні відомості до ЄРДР та розпочате досудове розслідування кримінального провадження №12016160250001414 від 24.09.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КК України, а саме за фактом розтрачання коштів та майна посадовими особами Одеського обласного авіаспортивного клубу ТСОУ.

Відповідно до ст.ст.91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова документальна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Тривалість позапланової виїзної перевірки не провинна перевищувати 15 робочих днів.

Подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.

При цьому, слідчий в своєму клопотанні просить призначити дану ревізію у період з 09.09.2017р. по 22.09.2017р., однак в зв'язку з тим, що відповідне клопотання до Біляївського районного суду надійшло тільки 13.09.2017 року і розглядається 15.09.2017 року, то в зазначені в клопотанні строки таку перевірку неможливо призначити і прокурор просив визначити інший період її призначення, а саме з 25.09.2017р. по 13.10.2017р.

Вказані посилання є обґрунтованими і суд їх задовольняє.

Згідно п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України підставою для проведення позапланової документальної перевірки є, зокрема, судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.

Згідно з п.2.4 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року № 346/1025/685/53, позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесено Законом до підконтрольних установ.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання та досудового розслідування, приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та наявність підстав для проведення позапланової документальної ревізії Одеського обласного авіаспортивного клубу ТСОУ.

Керуючись ст. ст. 309, 369, 372 КПК України, -

У Х В А Л И В:

Клопотання слідчого СВ Біляївського ВП ГУНП в Одеській області лейтенанта поліції ОСОБА_1, по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016160250001414 від 24.09.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України про призначення позапланової ревізії задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії по кримінальному провадженню 12016160250001414 від 24.09.2016 року, за ознаками ст.191 ч.1 КК України, що перебуває у проваджені слідчого відділення Біляївського ВП ГУНП в Одеській області, фінансово-господарської діяльності Громадської організації "Одеський обласний авіаспортивний клуб товариства сприяння обороні України" (ГО "Одеський обласний авіаспортивний клуб ТСО") код ЄДРПОУ №02722281, юридична адреса: 65007, м. Одеса, Приморський р-н, вул. Преображенська, 88, за період з 18 лютого 2005 року по третій квартал 2017 року по наступним питанням:

- Стан усунення порушень та недоліків, виявлених попередніми ревізіями;

- Відповідність фактичної діяльності підприємства видам діяльності, передбаченим Статутом, законодавству та отриманим дозвільним документам.

- Проведення безготівкових операцій в національній та іноземній валюті.

- Проведення готівкових операцій в національній та іноземній валюті.

- Повнота надходження, достовірність і правильність визначення доходів.

- Законність здійснення та достовірність відображення витрат.

- Правильність відображення дебіторської та кредиторської заборгованості. Стан претензійно-позовної роботи.

- Стан збереження державного майна, використання оборотних та необоротних активів.

- Дотримання законодавства при отриманні та використанні бюджетних коштів (за наявністю).

- Фінансові результати та власний капітал.

- Стан бухгалтерського обліку та достовірність фінансової звітності.

- Документальне підтвердження, підстави та законність передачі майна Одеським обласним авіаспортивним клубом ТСОУ Товариству з обмеженою відповідальністю «Аероклуб Одеса», його кількість та оціночна вартість.

- Правильність та законність укладання угод, в тому числі з Одеським міським клубом «Ультра-спорт» (ТОВ «Аероклуб Одеса»);

- Законність передачі прав на земельну ділянку;

- Розмір завданої шкоди Одеському обласному авіаспортивному клубу ТСОУ та державним інтересам внаслідок виявлених порушень та особи, відповідальні за завдані порушення.

Встановити строк проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності 15 робочих днів починаючи з 25 вересня 2017 року по 13 лютого 2017 року.

Проведення позапланової виїзної ревізії доручити Південному офісу Держаудитслужби України (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83).

Зобовязати службових осіб ГО "Одеський обласний авіаспортивний клуб ТСО", забезпечити допуск працівників Південного офісу Держаудитслужби України до перевірки та надати всі необхідні документи для проведення позапланової виїзної ревізії.

Копію ухвали направити слідчому для організації виконання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Біляївського

районного суду Одеської області ОСОБА_7