Постанова № 6888368, 27.10.2009, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
27.10.2009
Номер справи
2а-1515/09/2770
Номер документу
6888368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.10.09 Справа №2а-1515/09/2770

м. Севастополь

12 год. 43 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Водяхіна С.А.;

при секретарі - Сінгаєвської І.С.,

з участю: представника позивача Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя - Волинець Ю.В., довіреність № 20/10-013 від 02.09.09р. видана ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя, службове посвідчення НОМЕР_4 видане 04.09.2009 р.;

представника відповідача фізичної особи підприємця ОСОБА_2 - ОСОБА_3, довіреність від 13.10.09р., паспорт НОМЕР_3, виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі 23.10.1996 р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавна податкова інспекція у Гагарінському районі м. СевастополядоФізична особа-підприємець ОСОБА_2про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Гагарінському районі м. Севастополязвернулася до суду з адміністративним позовом дофізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 7249,50 грн., та суми заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" у розмірі 160 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог п.п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, в частині не проведення розрахункових операцій через РРО, не роздрукування не зберігання та не видачі відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції, та вимог п. 1 ст. 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" в частині використання торгового патенту.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволені.

Представник відповідача позов визнав частково, у частині стягнення штрафних санкцій в розмірі 526 грн. на підставі рішення ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя № 0000642330 від 25.02.2009р. за не проведення розрахункової операції через РРО, проти стягнення решти суми штрафних санкцій, заперечував, з мотивів викладених у запереченні на позов (а.с. 45 47).

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” № 265/95 від 06.07.1995р . (далі Закон № 265/95), передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно ст. 2 Закону № 265/95 - реєстратор розрахункових операцій визначено як пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Згідно п. 1 ст. 17 цього Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції зокрема, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про Державну податкову службу в України» № 509 від 04.12.1990р., Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають прав мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа підприємець 18.09.2007р., що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 7), та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя.

28.01.2008р.Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя була проведена перевірка господарської одиниці відділу у магазині «Максимус», який розташований АДРЕСА_2, та належить фізичної особі підприємцю ОСОБА_2 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, якою були встановлені порушення вимог п.п. 1, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" в частині не використання РРО, не видачі відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції при продажу 1 пачки цигарок «Мальборо» по ціні 4,75 грн., 2 пляшок «Шейку» по ціні 4,25 грн. за 1 пляшку, 1 пляшки пива «Славутич» по ціні 8 грн., всього на загальну суму 21,25 грн. По факту перевірки був складений акт № 001672/113 від 28.01.2008р. (а.с. 8 - 9).

Відповідно ст. 22 Закону № 265/95, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На місці проведення розрахунків виявлена сума готівкових коштів 267 грн., з врахуванням не проведеної через РРО операції, сума готівкових коштів зазначена у денному звіті РРО склала на момент перевірки 12,20 грн.

За результатами розгляду матеріалів вказаної перевірки, позивачем прийнято рішення про застосування до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій - № 4000612330/0 від 08.02.2008 року на суму 1274 грн. (а.с. 11).

Вказане рішення про застосування фінансових санкцій від 08.02.2008р. відповідачем оскаржено не було.

У добровільному порядку, у рахунок сплати фінансових санкцій за рішенням № 4000612330/0 від 08.02.2008р. відповідач сплатив 1000 грн., (а.с. 43), залишок заборгованості зі штрафних санкцій перед бюджетом в сумі 274 грн. відповідачем не сплачений.

16.07.2008р.Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя була проведена перевірка господарської одиниці відділу у магазині «Максимус», який розташований по пр. АДРЕСА_2, та належить фізичної особі підприємцю ОСОБА_2, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, якою були встановлені порушення вимог п.п. 1, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" в частині не проведення розрахункових операцій через РРО, не роздрукування та не видачі відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції при продажу 1 пляшки текіли «Sauza» по ціні 117,30 грн. По факту перевірки був складений акт № 27054327/2330 від 16.07.2008р. (а.с. 13 - 14).

Відповідно ст. 22 Закону № 265/95, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На місці проведення розрахунків находилася сума готівкових коштів 284,10 грн., з врахуванням не проведеної через РРО операції, сума готівкових коштів зазначена у денному звіті РРО склала на момент перевірки 0,00 грн.

За результатами розгляду матеріалів вказаної перевірки, позивачем прийнято рішення про застосування до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій - № 4002902330/0 від 08.08.2008 року на суму 1420,50 грн.

Вказане рішення про застосування фінансових санкцій від 08.08.2008р. відповідачем оскаржено не було.

У добровільному порядку відповідачем заборгованість зі штрафних санкцій перед бюджетом сплачена не була.

29.01.2009р.Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя була проведена перевірка господарської одиниці магазину «Унісон», який розташований по АДРЕСА_2 та належить фізичної особі підприємцю ОСОБА_2 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, якою були встановлені порушення вимог п.п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" в частині не проведення розрахункових операцій через РРО, не роздрукування та не видачі відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції при продажу 2 пляшок горілки «Хортиця» по ціні 21.60 грн. за 1 пляшку, 2 пляшок шампанського по ціні 21.50 грн. за 1 пляшку, 2 пачок цигарок «Парламент» по ціні 8,50 грн., за 1 пачку, на загальну суму 105,20 грн. По факту перевірки був складений акт № 27050533/2330 від 29.01.2009р. (а.с. 18 - 19).

Відповідно ст. 22 Закону № 265/95, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На місці проведення розрахунків находилася сума готівкових коштів 1048 грн., сума готівкових коштів зазначена у денному звіті РРО склала на момент перевірки 5,00 грн.

Крім того у книзі обліку розрахункових операцій за 25.01.2009р. фіскальний звітний чек відповідачем не друкувався на РРО та не зберігався (а.с. 18-19)

Відповідно п. 9 ст. 3 Закону № 265/95, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно ч. 4 ст. 17 вищевказаного Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

За результатами розгляду матеріалів вказаної перевірки, позивачем прийняті рішення про застосування до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій - № 00006422330/0 від 25.02.2009р. на суму 5555 грн.

Вказане рішення про застосування фінансових санкцій від 25.02.2009р. було оскаржено відповідачем, але рішенням про результат розгляду скарги від 15.04.2009р. № 463/10/25-020 ДПА у м. Севастополі, та рішенням про результат розгляду повторної скарги від 18.06.2009р. № 2703/Б/25-0315 ДПА України, рішення ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя залишено без змін (а.с. 84 86, 87 90).

У добровільному порядку відповідачем заборгованість зі штрафних санкцій перед бюджетом сплачена не була.

Відповідно до ст. 3 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” № 98/96 від 23.03.1996р. (далі Закон № 98/96), торговельна діяльність, що здійснюється субєктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів підлягає патентуванню.

Відповідно до п. 1 ст. 7 вказаного Закону, торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.

Згідно ст. 8 Закону № 98/96, суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торгівельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть відповідальність, зокрема за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

16.07.2008р.Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя була проведена перевірка господарської одиниці відділу у магазині «Максимус», який розташований по пр. АДРЕСА_2, та належить фізичної особі підприємцю ОСОБА_2 щодо контролю порядку патентування торгівельної діяльності за готівкові кошти субєктами підприємницької діяльності, якою були встановлені порушення вимог п. 1 ст. 7 "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" в частині використання торгового патенту».

Відповідно ч. 1 ст. 8 Закону № 98/96, за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого ч. 1 ст. 7 вказаного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць.

За результатами розгляду матеріалів вказаної перевірки, позивачем прийняте рішення про застосування до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій - № 4002912330/0 від 08.08.2008 року на суму 160 грн.

Вказане рішення про застосування фінансових санкцій від 08.08.2008р. не було оскаржено відповідачем.

У добровільному порядку відповідачем заборгованість зі штрафних санкцій перед бюджетом сплачена не була.

Зі застосуванням до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій за рішеннями № 4000612330/0 від 08.02.2008 року на суму 1274 грн., № 4002902330/0 від 08.08.2008 року на суму 1420,50 грн. відповідач не погодився з тих причин, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду.

Згідно ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав свої доводи та наполягав на застосуванні ст. 100 КАС України.

Рішення ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя № 4000612330/0 про застосування до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1247 грн. прийняте 08.02.2008 р. та отримане відповідачем 18.02.2008р., з адміністративним позовом позивач звернувся до суду 27.08.2009р.

Суд, перевіривши надані доказі, погоджується з доводами відповідача щодо пропуску строку звернення до адміністративного суду щодо стягнення штрафних (фінансових санкцій) за рішенням № 4000612330/0 від 08.02.2008 року на суму 1274 грн. Але як було встановлено у судовому засіданні, у добровільному порядку відповідачем було сплачено 1000 грн., та залишок заборгованості зі штрафних санкцій перед бюджетом залишився у сумі 274 грн., таким чином суд вважає, необхідним застосувати строк пропуску звернення до адміністративного суду що є підставою для відмови у задоволення адміністративного позову про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у частині стягнення 274 грн.

Стосовно застосування штрафних (фінансових) санкцій) за рішеннями № 4002902330/0 від 08.08.2008 року на суму 1420,50 грн., № 4002912330/0 від 08.08.2008 року на суму 160 грн., рішення прийняти 08.08.2008р. направлені відповідачу та отримані ним 21.08.2008р., з адміністративним позовом позивач звернувся до суду 27.08.2009р.

Відповідно ст. 25 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” указані суми підлягають сплаті у десятиденний термін від дня отримання цього рішення.

Відповідно ч. 3 ст. 8 Закону № 98, штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.

Тобто про несплату штрафних (фінансових) санкцій відповідач дізнався після закінчення добровільного терміну сплати.

Таким чином, виходячи з наданих доказів, суд не вбачає пропуску строку звернення з адміністративним позовом, так як право на звернення до суду виникає з моменту коли це право порушено або особа повинна була дізнатися про порушення права.

Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 показали, що вони є продавцями, ОСОБА_4 працювала у відділі підприємця ОСОБА_6, ОСОБА_5 у сусіднім відділі. Свідок ОСОБА_6 є підприємцем та його відділ у магазині є сусіднім з відділом ОСОБА_2 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 показали, що були присутні при перевірки працівниками ДПІ торгового відділу підприємця ОСОБА_2, та грошові кошті ними були вилучені з каси підприємця ОСОБА_6

Але суд оцінюючи поясненням свідків відноситься до них критично, крім того, а ні ОСОБА_4 а ні ОСОБА_5 не знаходяться у трудових відносинах з підприємцями ОСОБА_2 та ОСОБА_6

Крім того, пояснення свідка ОСОБА_4 суперечать наявним в матеріалах справи доказам, та поясненням, яки вона надавала у момент проведення перевірки (а.с. 21).

Аналізуючи діюче законодавство, дослідивши надані доказі, перевіривши їх в судовому засіданні показаннями свідків, надав ним оцінку, вважає що рішення ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 00006422330/0 від 25.02.2009р. на суму 5555 грн. прийнято на підставі законодавства, сума заборгованості з фінансових санкцій, підтверджена письмовими доказами,та у суду не виникає сумнівів щодо її наявності.

З врахуванням добровільної часткової сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства при застосуванні РРО у розмірі 1000 грн., та часткової відмови у задоволенні позову у частині стягнення 274 грн., загальна сума нарахованих штрафних санкцій, яки підлягають стягненню складає 6249,50 грн., та заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування деяких видів підприємницької діяльності у сумі 160 грн.

Наявність заборгованості по штрафним (фінансовим) санкціям а також переплата фізичної особи підприємця по штрафним (фінансовим) санкціям підтверджується облікової карткою платника податків (а.с. 39 43)

Таким чином, аналізуючи діюче законодавство, з врахуванням зазначеного, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя підлягають задоволенню, а сума заборгованості фізичної особи підприємця ОСОБА_2 перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у розмірі 6249,50 грн. та за порушення норм Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" у сумі 160 грн., підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно ч. 3 ст. 160 КАС України повний текст постанови складено та підписано 02.11.2009р.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя, задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (99045, АДРЕСА_1, ідн. НОМЕР_2) на користь Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя (р/р 31113104700006 у державний бюджет України, в УДК м. Севастополя, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035612, код платежу 21080901, вул. Пролетарська, буд. 24 м. Севастополь) заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій в розмірі 6249 (шість тисяч двісті сорок девять) грн. 50 коп.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (99045, АДРЕСА_1, ідн. НОМЕР_2) на користь Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя (р/р 31419541700006 у державний бюджет України, в УДК м. Севастополя, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035612, код платежу 21080904, вул. Пролетарська, буд. 24 м. Севастополь) заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування деяких видів підприємницької діяльності у розмірі 160 (сто шістдесят) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя С.А. Водяхін

Судді:

Суддя

Судді: