
Справа № 428/7188/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі головуючого судді Бароніна Д.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач вказує, що з липня 2016 року вона є внутрішньо переміщеною особою, адже була вимушена разом із родиною переміститися з м. Луганська до м. Сєвєродонецька Луганської області, де вона та члени її родини були зареєстровані Управлінням праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька як особи, що перемістилися з тимчасово окупованої території або районів проведення АТО. З вересня 2016 року по березень 2017 року позивач отримувала адресну допомогу на себе та на сина, ІНФОРМАЦІЯ_1, на покриття виплат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У травні 2017 року позивач, як уповноважений представник сім'ї, звернулась із заявою на призначення допомоги на наступний 6-ти місячний період. Проте, відповідач повідомив, що надалі виплати їй були припинені, оскільки чоловік позивача має у власності житлове приміщення, яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Краматорськ. У травні 2017 року відповідач листом повідомив позивача про те, що відповідно до розяснень Міністерства соціальної політики України, якщо сім'я перемістилась в межах області, має у своєму володінні житлове приміщення на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, права на нарахування допомоги сім'я не має. Позивач вважає відмову УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради у призначенні їй щомісячної адресної допомоги на шестимісячний строк та наступний шестимісячний строк протиправною, та такою, що порушує її права і законні інтереси. У вказаному позові позивач просить про наступне:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька щодо відмови позивачу та її сину у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з березня 2017 року;
- зобовязати Управління праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька призначити позивачу та її сину з березня 2017 року на наступний шестимісячний строк щомісячну адресну допомогу на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
В судовому засіданні позивач присутня не була, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судовому засіданні присутня не була, про дату, час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином.
На підставі п. 10 ч. 1 ст. 3, ч. 4, 6 ст. 128 КАС України судом було вирішено розглянути справу в письмовому провадженні без проведення судового засідання та, відповідно, без складання журналу судового засідання.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
У звязку із проведенням антитерористичної операції у Луганській області ОСОБА_1, її син ОСОБА_2 були вимушені переміститися з м. Горлівка Донецької області до м. Сєвєродонецька Луганської області, де вони були зареєстровані Управлінням праці та соціального захисту населення як внутрішньо переміщена особа. Також, позивач неодноразово зверталася із заявами про призначення та продовження виплат адресної допомоги на покриття виплат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Останній раз допомогу позивачу та її сину було призначено на підставі рішення відповідача від 20.09.2016 року з 05.09.2016 року по 04.03.2017 року.
Вказані обставини не заперечувалися сторонами по справі та підтверджуються письмовими доказами, які були надані представником відповідача на виконання ухвали суду.
06.03.2017 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з черговою заявою про продовження виплати адресної допомоги на покриття виплат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 23.03.2017 року позивачу було відмовлено у призначенні допомоги у звязку із наявністю у її чоловіка ОСОБА_3 житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно із листом Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 30.05.2017 № 4368/03 позивачу було відмовлено у призначенні вищевказаної допомоги у звязку із тим, що призначення їй щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, неможливе, оскільки м. Краматорськ є містом, на території якого органи державної влади здійснюють свої повновадення.
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, суд враховує наступні правові норми.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 із змінами та доповненнями в редакції, яка була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин (далі Порядок № 505), визначено процедуру та підстави надання вказаної щомісячної адресної допомоги.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085.
Абзацами 1, 5 пункту 3 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї (далі - уповноважений представник сімї) у таких розмірах, зокрема, для працездатних осіб - 884 гривні на одну особу (члена сімї). Загальна сума допомоги на сімю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сімї та не може перевищувати 2400 гривень.
Згідно пункту 6 Порядку № 505 (в редакції, яка була чинною на період виникнення спірних правовідносин), грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, а також у разі коли будь-хто з членів сімї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Таким чином, для отримання особою щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, до 03.06.2017 року необхідно було дотримання таких умов:
- особа повинна постійно проживати на території України;
- особа повинна бути переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або бути такою, що була змушена покинути своє постійне місце проживання в населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і переміститися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі;
- особа повинна знаходитися на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад;
- уповноважений представник сім'ї особи, яка бажає отримати таку допомогу, повинен звернутися до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'явити паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, і при цьому до заяви повинна бути додана копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних;
- особа не повинна бути власником або мати членів сімї, які мають у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, або членів сім'ї, які мають на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», прийнятого на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" до вказаного переліку населених пунктів належить місто Краматорськ (Краматорська міська рада), на території якого знаходиться квартира позивача, частина якої належить їй на праві власності.
Крім того, статтею 1 Закону України «Про боротьбу із тероризмом» від 20.03.2003 р. № 638-IV, передбачено, що район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 33/6/а від 7.10.2014 року «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень). Із цього вбачається, що всі населенні пункти Донецької та Луганської областей є районами проведення АТО.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що квартира позивача розташована у м. Краматорську Луганської області, тобто на території проведення антитерористичної операції, підстави для відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги згідно пункту 6 Порядку № 505 у відповідача станом на час виникнення та існування спірних правовідносин (до 02 червня 2017 року) були відсутні.
З метою утвердження єдності системи судів загальної юрисдикції, яка забезпечується, в тому числі, єдністю судової практики (ч. 4 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), суд вважає за необхідне вказати, що аналогічна судова практика щодо вирішення подібних спірних правовідносин міститься в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017 року по справі № 428/1344/17.
Правильність вищевказаного висновку суду також підтверджується тим, що зміни до пункту 6 Порядку № 505 в частині відсутності підстав для призначення грошової допомоги у разі наявності у власності особи житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в населеному пункті, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження, були внесені лише 03 червня 2017 року.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про те, що суть та підстави позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради є обґрунтованими та законними.
Разом з тим суд звертає увагу на те, що 03 червня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 року № 370, якою було внесено зміни до Порядку № 505 та абзац другий пункту 6 викладено в такій редакції:
«будь-хто із членів сімї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану».
На підставі викладеного, враховуючи те, що житло чоловіка позивача розташоване у м. Краматорську Донецької області, яке не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача лише частково, а саме в частині призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг до 02 червня 2017 року включно, тобто до дня, який передував дню набрання чинності змінами до вищевказаної постанови. Лише в такий спосіб можливо забезпечити справедливість та законність цього судового рішення.
При цьому суд вважає необґрунтованими посилання позивача на те, що 03.08.2017 року сталася пожежа на даху будинку, в якому розташована квартира чоловіка позивача.
По-перше, згідно із абзацом 2 п. 6 Порядку № 505 відповідне виключення розповсюджується лише на випадки наявності житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Позивачем такий акт ані до суду, ані до відповідача надано не було.
По-друге, вищевказані зміни до абзацу 2 п. 6 Порядку № 505 щодо житлових приміщень, які непридатні до проживання, були внесені лише з 03.06.2017 року. До цього, тобто станом на час виникнення спірних правовідносин, таке виключення у Порядку № 505 було відсутнє.
По-третє, з довідки від 09.08.2017 року № 1814, виданої 12 Держаним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСНС України у Донецькій області, вбачається, що пожежа сталася 03.08.2017 року на даху житлового будинку, в той час як з наданих позивачем фотографій неможливо встановити яке саме житлове приміщення в цьому житловому будинку на них зображено. Також з вищевикладеного вбачається, що до 03.08.2017 року багатоквартирний житловий будинок перебував у нормальному стані. Тобто, навіть в разі видачі відповідного акту технічного стану стосовно непридатності квартири чоловіка позивача в м. Краматорську для проживання, такий акт був би виданий не раніше ніж в серпні 2017 року після виникнення спірних правовідносин та після закінчення періоду, протягом якого позивач мала право на відповідні виплати (до 02 червня 2017 року включно).
Вирішуючи питання про зміст позовних вимог, які необхідно задовольнити, суд враховує, що відповідач прийняв розпорядження про відмову у призначенні відповідних виплат позивачу, при цьому зміст вказаного розпорядження до позивача доведений не був і вказане розпорядження залишається чинним.
Також, згідно із п. 2 Порядку № 505 грошова допомога надається з дня звернення за її призначенням, в той час як позивач із заявою про продовження терміну виплати допомоги звернулася до відповідача 06.03.2017 року.
Також, згідно із п. 3 вищевказаного Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сімю, проте виплачується одному з її членів.
Суд також враховує, що згідно із ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Отже, для повного захисту прав позивача її вимоги слід задовольнити в наступній редакції:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо не призначення та невиплати сімї ОСОБА_1 у складі ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 06 березня 2017 року по 02 червня 2017 року;
- скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 23.03.2017 року щодо неможливості призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання сімї ОСОБА_1;
- зобовязати Управління праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на сімю у складі ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_2 за період з 06 березня 2017 року по 02 червня 2017 року.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі згідно із статтею 94 КАС України суд враховує, що позов задоволено частково, а саме відмовлено у задоволенні половини позовних вимог (позивач просила зобовязати відповідача призначити їй відповідну допомогу за шість місяців, в той час як суд задовільним вказані вимоги за період з 06 березня 2017 року по 03 червня 2017 року). Отже, наявні підстави для присудження на користь позивача понесених нею судових витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 320 грн. 00 коп., що на думку суду відповідатиме принципам пропорційності та справедливості розподілу судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 17, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо не призначення та невиплати сімї ОСОБА_1 у складі ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 06 березня 2017 року по 02 червня 2017 року включно.
Скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 23.03.2017 року щодо неможливості призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання сімї ОСОБА_1.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на сімю у складі ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_2 за період з 06 березня 2017 року по 02 червня 2017 року включно.
Відмовити у задоволенні іншої частини позовних вимог.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, код 24179564, суму судових витрат в розмірі 320 (триста двадцять) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення, або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, якщо судом було застосовано ч. 3 ст. 160 КАС України або якщо особа не була присутня в судовому засіданні, шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області разом із одночасним надісланням копії апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Д.Б. Баронін