
Справа № 404/6796/16-ц
Номер провадження 2/404/751/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді - Іванової Н.Ю.
при секретарі - Бокатенко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на дітей одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з останньої на користь позивача переплачені бюджетні кошти у розмірі 4152,45 грн. (з яких по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям - 1494,45 грн. та по допомозі на дітей одинокій матері становить 2658,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що 22.01.2016 року до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради звернулася ОСОБА_1 з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Відповідач в заяві задекларувала свої доходи, де вказала, що її сім'я складається з безпосередньо неї та її доньки, а дохід складається з допомоги по вагітності та пологам, та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Відтак, 01.03.2016 року, на підставі поданих документів, рішенням Управління ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
06.04.2016 року відповідач звернулася із заявою про припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки навмисно подала недостовірні відомості, що вплинули на призначення допомоги. Так, з 22.09.2015 року відповідач перебувала у шлюбі з ОСОБА_2.
ОСОБА_1 у своїй заяві від 04.07.2016 року зобов'язалася повернути переплачені бюджетні кошти в сум 4152,45 грн. на рахунок Управління у тримісячний термін, проте вказане зобов'язання не виконала.
Управління неодноразово зверталося в усній формі до відповідача з вимогою повернути кошти, які були надміру виплачені через подання недостовірних даних. В свою чергу відповідач добровільно повернути переплачені бюджетні кошти з її вини відмовляється, що і змусило Управління звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася. Подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Причини неявки суду не повідомила.
Суд, в межах наданих доказів, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 22.02.2016 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради з заявою для призначення їй допомоги на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 4-6).
Порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям регулюється Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно п. 35 постанови «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку; 3) копія свідоцтва про народження дитини; 4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім'ї, наданого центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.
Згідно довідки № 6/06-12, виданої 22.12.2014 року виконавчим комітетом Новенської селищної ради, відомості про батька дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, записані за заявою матері згідно з ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 10).
На підставі заяви ОСОБА_1 від 22.02.2016 року та доданих до неї документів 01.03.2016 року Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради прийнято рішення про призначення відповідачу допомоги одиноким матерям з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року (а.с. 18).
Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Проте, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, яка додана відповідачем до заяви зазначено, що її сім'я складається з двох осіб (ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - донька), а дохід складається з допомоги по вагітності та пологам, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 12-15).
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
В ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено , що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї
Враховуючи викладене, а також на підставі заяви відповідача від 22.02.2016 року, позивачем 01.03.2016 року було прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.02.2016 року включно по 31.07.2016 року (а.с. 19).
06.04.2016 року ОСОБА_1 подала до Управління заяву, що вона заміжня (а.с. 19) та надала копію свідоцтва про шлюб (а.с.20), з якої вбачається, що відповідач перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 22.09.2015 року.
Рішенням № 314 від 15.07.2016 року Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради, відмінено рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 01.03.2016 року, так як заявником були навмисно подані недостовірні відомості, що вплинули на визначення розміру державної соціальної допомоги (заявниця знаходиться у шлюбі). Також вказаним рішення зобов'язано зайве виплачену суму допомоги повернути на розрахунковий рахунок Управління (а.с. 22).
Згідно розрахунком сума переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям становить 1494,45 грн., в той час як по допомозі на дітей одинокій матері становить 2658,00 грн. (а.с. 23).
ОСОБА_1 у своїх заявах від 04.07.2016 року зобов'язувалася повернути переплачені суми державної допомоги (а.с. 21). Проте, вказані зобов'язання не виконала.
Відповідно до п. 46 постанови «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Згідно п. 49 даної Постанови особи, яким виплачується допомога, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу тощо). Суми допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян стягуються згідно із законом.
Також, в п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 зазначено, що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи, що ОСОБА_1 було надмірно виплачено бюджетні кошти в сумі 4152,45 грн. та на час звернення до суду вказані кошти відповідачкою не повернуто, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Тому з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378 грн., понесені ним при поданні позову.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на дітей одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради (код ЄДРПОУ 03197635) 4152,45 грн. переплачених бюджетних коштів, з яких: 1494,45 грн. по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям та 2658,00 грн. по допомозі на дітей одинокій матері, а також 1378,00 грн. судового збору
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова
районного суду
м.Кіровограда