
465/4430/17
2-аз/465/16/17
У х в а л а
про залишення без руху
"13" вересня 2017 р. м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі
головуючого-судді - Мартинишин М.О.
при секретарі - Потюк В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про зобовязання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
позивач звернувся в суд із вищевказаним адміністративним позовом.
Позивач подав заяву про забезпечення позову, в якій просить заборонити Львівській міській раді вчиняти будь-які дії з надання згоди третім особам на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м.Львів, вул.Стрийська між житловими будинками 236/1 та 246(біля будинку 244), що відноситься до земель м.Львова та не передана у власність чи користування іншим особам, з орієнтованим розмірами земельної ділянки, зазначеними позивачем ОСОБА_1 у заяві(клопотанням) від 24.05.2016 року, отриманою Львівською міською радою за реєстраційним номером №3-ч-23877/АП-2403, або по її відчуженню(передачу у користування, володіння, розпорядження та іншим чином) третім особам до вирішення спору по суті, стверджуючи, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам його до ухвалення рішення в адміністративній справі і захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів.
Окрім цього у поданій заяві просить звільнити його від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову.
Однак, дане клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Як встановлено ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З урахуванням положень п.2 Прикінцевих положень Закону УкраїниПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового зборувід 22.05.2015 року за № 484-VIII, суд зазначає, що покликання позивача, що він безробітний, не займається підприємницькою діяльністю, оплачує витрати за утримання квартири, комунальні послуги, не може бути достатньою підставою для звільнення його від сплати судового збору у відповідності до ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Згідно з Довідкою про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону УкраїниПро судовий збір, що затверджена постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23.01.2015 року Про практику застосування адміністративними судами положень Закону УкраїниПро судовий збірвід 08.07.2011 року № 3674-VI визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Тобто законодавець передбачив можливість звільнення від сплати судового збору лише з підстав повязаних з майновим станом сторони.
Проте, вказаною нормою Закону передбачено право суду, а не обовязок щодо звільнення від сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, та те, що заявником не надано належних доказів в підтвердження свого скрутного матеріального стану, суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Крім цього, дослідивши заяву про забезпечення позову, суд вважає, що така заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до пп. 6 п. 3 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовій сбір», за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову встановлюється ставка судового збору - 0,3 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що дорівнює 480 грн..
Відповідно до п. 4 Листа ВССУ «Про деякі питання практики застосування Закону України «Про судовий збір» від 27.09.2012 № 10-1386/0/4-12, оскільки передбачені Законом пільги щодо сплати судового збору стосуються лише самої справи та її руху, то сплата судового збору за подання до суду заяв про забезпечення доказів або позову (підпункт 13 пункту 1 частини другої статті 4) здійснюється на загальних підставах за ставками, передбаченими Законом, незалежно від того, що позивачі звільнені від сплати судового збору за подання певних позовів.
Статтями 117 та 118 КАС України не врегульовано питання сплати судового збору за заяву про забезпечення позову та питання залишення заяви без руху у випадку несплати судового збору.
Однак, необхідність сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову визначена Законом України «Про судовий збір», який є спеціальним.
Оскільки вказане питання не врегульоване належним чином, то суд вважає за можливе застосувати норми, які регулюють питання залишення без руху позовної заяви у випадку несплати судового збору.
За приписами ч. 3ст. 106 КАС Українидо позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1ст. 108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановленихстаттею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Зазначена заява ОСОБА_1 про забезпечення позову підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушеннямст. 106 КАС України, а саме: позивачем не додано до заяви документ про сплату судового збору, тоді як наявність пільг зі сплати судового збору судом не встановлено. При цьому, слід надати заявнику строк для усунення недоліків протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення заяви про забезпечення позову без руху.
Керуючись ст.ст.88, 89,108, 117, 118, 158, 160, 165 КАС України, пп. 13 п. 1 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд,-
УХВАЛИВ:
у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про зобовязання до вчинення дій, залишити без руху, надавши йому строк для усунення недоліків протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення заяви про забезпечення позову без руху.
Розяснити позивачу, що до заяви про забезпечення позову має бути доданий документ про сплату ним судового збору.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк заяву про забезпечення позову вважати неподаною та повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку доЛьвівського апеляційного адміністративного судучерез Франківський районний суд м.Львова шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягомп'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Мартинишин М.О.