
Справа №295/9757/17
Категорія 9
2-о/295/173/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.09.2017 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира
в складі головуючого судді Гумен Н.В.
при секретарі Скришевській О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
в с т а н о в и в :
Заявник ОСОБА_2 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження її дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта Автономної Республіки Крим від батьків: матері – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та батька – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, мотивуючи свої вимоги тим, що 14.06.2016 року, позивачка перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_4 народила дитину в м. Ялта Автономної Республіки Крим, однак звернувшись до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про отримання свідоцтва про народження дитини, отримала відмову у проведені державної реєстрації, оскільки факт народження відбувся на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження. Оскільки встановлення факту необхідно для реєстрації народження дитини, заявник звернулась до суду.
Заявник ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилася, однак надала заяву про розгляд справи в її відсутність, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в судове засідання не з’явився, належним чином повідомлений про день і час розгляду справи, причини неявки суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд, приходить до наступного.
Як визначено в статті 57 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи. (ч. 1 ст. 64 Цивільного процесуального кодексу України).
Згідно з п.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визнається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Як убачається з матеріалів справи, 14.02.2017 року Ялтинським пологовим будинком видано дублікат свідоцтва про народження № 022137, в якому підтверджується, що у ОСОБА_5, яка проживає в Криму в м. Ялта по вул. Южнобережній, 32, народився син 14.02.2017 року. (а.с. 8-9)
Крім того, 07.07.2016 року Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільно стану Міністерства юстиції ОСОБА_6 Федерації видано свідоцтво про народження ОСОБА_3, громадянина ОСОБА_6 Федерації, мати – ОСОБА_5, батько – ОСОБА_4. (а.с. 10)
ОСОБА_2 звернулася до Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції із заявою для державної реєстрації народження дитини, проте у державній реєстрації народження було відмовлено листом від 29.08.2017 року за №3138/36/8.26-94 з посиланням на те, що наданий заявником для підтвердження факту народження дитини пред’явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 11).
Таким чином, судом встановлено, що заявник, яка є громадянкою України, не має можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дитини.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до ст. 7 ч. 1 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Відповідно до вимог ч. 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту народження у заявника дитини – хлопчика, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта Автономної Республіки Крим від батьків: матері – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та батька – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки дозволяє їй провести державну реєстрацію народження дитини та отримати свідоцтво про народження дитини - громадянина України.
Враховуючи те, що заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог заяви щодо встановлення факту народження дитини.
На підставі викладеного, ст.3 п.1, ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.7 ч.1 Закону України «Про громадянство України», ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст. 10, 11, 57-60, 179, 212-215, 234, 256, 257-1, 259 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про встановлення факту, що має юридичне значення – задовольнити.
Встановити факт народження у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянки України, дитини – хлопчика ОСОБА_3, місце народження - м. Ялта Автономної Республіки Крим, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах РАЦС України, визнавши батьками дитини: матір – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, батька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
С у д д я: