Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" листопада 2009 р.
09 год.03 хв.Справа № 2-а-12546/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представників позивача Дубровної В.А., Василенко В.С., представників відповідача Князєвої Я.Є., Каменщик Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ТОВ "Компанія з управління активами "Профіт-Актив"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
встановив:
В серпні 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Профіт-Актив" звернулось до суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 06.08.09 №№ 0003592301/0 про визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 23156 грн. та застосування 11578 грн. штрафних санкцій, 0003602301/0 про завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року у розмірі 238033 грн., 0003612301/0 про заниження суми бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2008 року у розмірі 294583 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що керуючись підпунктом 7.7.2 пункту 7.7, абзацом 1 пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі – Закон про ПДВ) ТОВ Компанія з управління активами "Профіт-Актив" подало до державної податкової інспекції у м. Херсоні декларацію з ПДВ за грудень 2008 року, в якій зазначило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, у розмірі 238033 грн. (р. 24, 25, 25.1), у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів 975 грн. (рядок 25.2. декларації). Згідно довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд. 24 декларації ) складається із сум ПДВ, які виникли в таких звітних періодах: листопад, грудень 2007 року, січень, лютий, червень 2008 року. Позивач також заповнив додаток № 3 до декларації з ПДВ за грудень 2008 року "Розрахунок суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість" у сумі 238 033 грн., яка підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок позивача, додаток № 4 до декларації з ПДВ за грудень 2008 року, яким засвідчує факт подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 238 033 гривень. Таким чином, позивач вищезазначеною податковою звітністю за грудень 2008 року визначив напрямок бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 238 033 гривень шляхом перерахуванні його на рахунок у банку.
Актом № 2132/23-2/34370207 від 23.07.09 позапланової виїзної перевірки ТОВ "Компанія з управління активами "Профіт-Актив" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з листопада 2007 року по 31 березня 2008 року, фахівцями ДПІ у м. Херсоні було встановлено порушення позивачем пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7, пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону про ПДВ. В акті зазначено, що наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2008 № 159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" було змінено форму податкової декларації з податку на додану вартість, затверджену наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 № 166, та затверджено Додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість, який має назву "Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду". Цими змінами було передбачено, що у разі наявності даних в рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість подання Довідки є обов'язковим. Дані рядків 24 та 26 податкової декларації з ПДВ відповідного звітного періоду повинні відображатись в колонках 3 та 5 підсумкового рядка Довідки та розподілятись (у відповідних колонках) по періодах виникнення (колонка 2) податкового кредиту, за рахунок якого вони сформовані. У додатку 2 до декларації за березень 2008 року потрібно було врахувати залишок невідшкодованого ПДВ, а сплачена його частина повинна бути включена до розрахунку бюджетного відшкодування вказаного періоду. Товариство інвентаризації рядку 24 декларації за березень 2008 року не провело. ДПІ було виявлено, що згідно з поданою позивачем до ДПІ у м. Херсоні податковою декларацією з ПДВ за березень 2008 року від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту становить 728 грн., залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду (р. 23) складає 344140грн., така ж сума зазначена в рядку 24 "залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду". Податкова інспекція вважає, що позивач був зобов'язаний визначити суму та напрямок відшкодування по декларації за березень ПДВ шляхом заповнення р. 25, р. 25.1 або 25.2, оскільки мав право на бюджетне відшкодування. З додатку № 14 до акту перевірки вбачається, що довідка (додаток 2 до декларації) за березень 2008 року складена позивачем з порушеннями: в колонці 3 Довідки замість суми 291615 грн. необхідно було зазначити 295026 за листопад 2007 року, за січень замість 19995 грн. слід зазначити 18323 грн., а за лютий замість 9374 грн. необхідно було зазначити 7635 грн., усього 344140 грн. В колонці 4, яку позивач не заповнив, на думку податкової інспекції, слід було зазначити за листопад 2007 року частину залишку від'ємного значення, фактично сплачену отримувачем товарів у попередніх податкових періодах та не погашену податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів, в сумі 294583 грн. За висновком ДПІ, позивач мав право заявити до бюджетного відшкодування по декларації за березень 2008 року 294583 грн., але в порушення пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ підприємством це не здійснено, що свідчить про добровільну відмову позивача від бюджетного відшкодування, отже, занижено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню. За наслідками перевірки ДПІ було прийнято рішення № 0003612301/0 про заниження суми бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2008 року у розмірі 294583 грн. (форма В2). Як наслідок встановленого вище порушення, підприємством на порушення п.п. 7.7.1., 7.7.2., п. 7.7., ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" завищена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року на 238033 гривень, яка була заявлена до бюджетного відшкодування по декларації за грудень 2008 року і складає залишок від’ємного значення попередніх податкових періодів, у зв’язку з відсутністю у підприємства обсягів оподаткування операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування. По даному факту ДПІ було прийнято податкове повідомлення - рішення за формою "В1" від 06.08.2009 № 0003602301/0. Крім того, на порушення п.п. 7.4.1, п. 7.4, п.п. 7.7.1, 7.7.2, п. 7.7., статті 7 Закону "Про податок на додану вартість" підприємством по декларації податку на додану вартість за грудень 2008 року занижено податок на додану вартість (рядок 27) на загальну суму 23152 грн., так як підприємство частково скористалося сумою бюджетного відшкодування за березень 2008 року маючи з квітня 2008 року по грудень 2008 року позитивне значення різниці між сумою податкових зобов’язань та сумою податкового кредиту. В результаті чого, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення за формою "Р" від 06.08.2009 за № 0003592301/0 та застосовано фінансову санкцію у сумі 11 578 гривень.
Позивач зазначає в позовній заяві про те, що податкова інспекція неправильно тлумачить норми Закону про ПДВ. Від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту в сумі 295026 грн. виникло у позивача в листопаді 2007 року, і ДПІ не заперечує правомірність цієї суми. В декларації з ПДВ за березень 2008 року позивач правильно заповнив всі графи, а також додаток 2. Позивач звертає увагу суду на те, що дійсно він мав право заявити суму до відшкодування, але не був зобов'язаний це робити саме в березні 2008 року, а заявив суму до відшкодування в грудні 2008 року. Норми наказу Державної податкової адміністрації України від 17.03.2008 № 159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" не можуть суперечити приписам Закону про ПДВ та змінювати норми Закону, які регулюють бюджетне відшкодування. Позивач посилається на те, що він має право вільно розпоряджатись сумою бюджетного відшкодування протягом 1095 днів, що він і зробив в декларації грудня 2008 року. Заява про бюджетне відшкодування подана своєчасно разом з декларацією за грудень 2008 року, протягом 30 днів ДПІ мав право перевірити викладені в декларації відомості та відшкодувати заявлену суму, але порушив цю норму, здійснивши перевірку тільки через 4 місяці.
Представники позивача в судовому засіданні просять задовольнити позов.
Відповідач (ДПІ у м. Херсоні) проти позову заперечує, мотивуючи тим, що наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2008 року за № 159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" було змінено форму податкової декларації з ПДВ та затверджено Додаток 2 до декларації з ПДВ "Довідка щодо залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду", заповнення якого визнано обов'язковим. Позивач був зобов'язаний у декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року заявити до відшкодування податок на додану вартість в сумі 294 583 грн., яка складається із суми ПДВ внаслідок придбання основних фондів у листопаді 2007 року, або на рахунок або в зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів. Товариство зобов'язано було скласти додаток 3 до декларації "Розрахунок суми бюджетного відшкодування". Від'ємне значення між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту порушення вимог Закону про ПДВ не декларувалось платником як бюджетне відшкодування у березні 2008 року, а було враховано платником при визначенні суми бюджетного відшкодування на рахунок платника податку за декларацією грудня 2008 року. Порядок заповнення декларації з податку на додану вартість врегульований наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 (із змінами та доповненнями) передбачає, що сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, яка була включена до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашала податкові зобов'язання наступних звітних періодів та залишилась при цьому в сумі від'ємного значення звітного періоду, може відображатися в колонці 4 Довідки 2 до декларації. Підсумкове значення колонки 4 переноситься до рядка 2 додатка 3 до податкової декларації з ПДВ "Розрахунок суми бюджетного відшкодування". ДПІ вважає, що Законом про ПДВ передбачено тільки два шляхи отримання бюджетного відшкодування: зарахування належної платнику повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних звітних періодах; або повернення повної суми бюджетного відшкодування на рахунок платника. При цьому платником в кожному звітному періоді може застосовуватися тільки один з цих шляхів, а зміна задекларованого напрямку відшкодування сум податку на додану вартість Законом не передбачена. Оскільки позивачем не заявлено дану суму до відшкодування на рахунок платника або в рахунок погашення зобов'язань наступних періодів, хоч у зв'язку зі змінами порядку заповнення декларації з ПДВ, він повинен був визначитись з напрямком бюджетного відшкодування, ці дії товариства свідчать про добровільну відмову від отримання відшкодування з бюджету суми 294582 грн. Така сума не може в подальшому бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації. Сума заниженого бюджетного відшкодування враховується платником в рядку 26 декларації як така, що підлягатиме лише зарахуванню платником в податкових деклараціях у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах. Відповідач посилається на абзац "а" підпункту 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону, який передбачає, у разі якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної (документальної) перевірки податковий орган виявляє заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, то платнику надсилається податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. Податкове повідомлення надсилається платнику податку на додану вартість згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253 за формою, визначеною додатком 6 до цього Порядку (форма "В2")). ДПІ було сформовано та надіслано позивачу відповідне податкове повідомлення. Представники відповідача просять відмовити в задоволенні позову, звертають увагу суду на те, що позивач неправильно склав додаток 2 до декларації березня, не заповнив гр. 4 додатку 2 декларації за березень 2008 року, невірно вказав періоди, в яких виникло від'ємне значення (колонка 3), не заповнив рядки 25.1 або 25.2 декларації. Такі дії мали наслідком втрату права позивача заявити цю суму на розрахунковий рахунок в подальшому. Ця сума від'ємного значення обліковується в картці особового рахунку позивача як переплата, використовується у зменшення податкових зобов'язань.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Профіт-Актив" є юридичною особою, платником податків, в тому числі податку на додану вартість. Згідно з поданою позивачем декларацією з ПДВ за листопад 2007 року позивач задекларував від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, яке становило 295026 грн., та виникло внаслідок придбання ТОВ нежитлового приміщення на загальну суму 1767500 грн. (в тому числі ПДВ 294583 грн.). Згідно з поданою позивачем до ДПІ у м. Херсоні податковою декларацією з ПДВ за березень 2008 року від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту становить 728 грн., залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду (р. 23) складає 344140, така ж сума зазначена в рядку 24 "залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду". В рядку 25 (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню) декларації за березень 2008 року позивач не визначив напрямок відшкодування (на рахунок платника або у зменшення зобов'язань наступних податкових періодів). Декларація була прийнята податковою інспекцією.
В декларації з ПДВ за грудень 2008 року ТОВ зазначило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, у розмірі 238033 грн. (р. 24, 25, 25.1) Згідно довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд. 24 декларації ) складається із сум ПДВ, які виникли в таких звітних періодах: листопад, грудень 2007 року, січень, лютий, червень 2008 року.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на державну податкову службу покладено обов'язки щодо здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, до якого відноситься і Закон України "Про податок на додану вартість".
Підпунктом 1.8 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом. Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість". Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
- згідно з пунктом "а" бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
- згідно з пунктом "б" залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Абзацом 1 пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", встановлено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення бюджетне відшкодування.
Пунктом 10.6. ст. 10 закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що форми декларації та податкових розрахунків з цього податку встановлюються відповідно до закону. Наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2008 року за № 159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" було змінено форму податкової декларації з податку на додану вартість, затверджену наказом ДПА України від 30.05.97 р. № 166 та затверджено Додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість "Довідка щодо залишку від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду". У зв'язку зі змінами пунктом п. 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачалось, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість). Пунктом 5.12.3 Порядку передбачено, що значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач 18 квітня 2008 року подав до ДПІ у м. Херсоні за березень 2000 року оформлену у відповідності з вимогами наказу Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2008 року № 159 податкову декларацію з податку на додану вартість та Додаток 2, відомості яких свідчать про те, що позивач не прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, не подав заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, не визначив в рядку 4 Додатку 2 "Частина залишку від’ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов’язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування" відповідну суму податку. Такі дії платника податку на додану вартість не є порушенням вимог Закону України "Про податок на додану вартість", який має вищу юридичну силу, ніж наказ ДПА України від 17 березня 2008 року № 159.
Відповідно до пп. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач 20 січня 2009 року подав ДПІ у м. Херсоні декларацію з податку на додану вартість за грудень 2008 року, з якої вбачається, що в рядку 24 вказаної декларації позивач відображає 239008 гривень залишку від’ємного значення попередніх податкових періодів за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду. У рядку 25 вказаної декларації Позивач відобразив суму 238033 гривень, що підлягає бюджетному відшкодуванню, у тому числі - рядок 25.1. декларації – 238033 грн. на рахунок платника у банку; рядок 25.2. декларації – 975,00 грн. у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних податкових періодів. У додатку № 2 до декларації ПДВ за грудень 2008 року, позивач відобразив у рядку 4 "частина залишку від’ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов’язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування" - 238033 грн., що відповідає абзацу "а" підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" ( рядок 25.2. декларації). Таким чином, позичач, маючи право на одержання бюджетного відшкодування та прийнявши рішення про зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування, подав до ДПІ у м. Херсоні відповідну податкову декларацію та заяву про повернення такої суми бюджетного відшкодування, про що свідчать Додаток № 3 до декларації з ПДВ за грудень 2008 року, який має назву "розрахунок суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість" у сумі 238008 грн., яка підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, та Додаток № 4 до декларації з ПДВ за грудень 2008 року "Заява про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість" у розмірі 238008,00 гривень.
Враховуючи, що перевіркою, на підставі якої були прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, не було встановлено інших фактів, за якими платник податку повинен був заявити до відшкодування по декларації за березень 2008 року ПДВ у сумі 294583,00 гривень, крім посилання на внесення змін до форм податкової звітності згідно наказу ДПА від 17.03.2008 р., № 159, яке не приймається судом і спростовується вищевикладеним, тому суд вважає що відповідач неправомірно встановив заниження суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 294583 гривень за даними показників декларації ПДВ за березень 2008 року, як таке, що не ґрунтуються на нормах Закону України "Про податок на додану вартість". І як наслідок цього, податкова інспекція відповідно неправомірно завищила суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року на 238033 гривень, яка була заявлена до бюджетного відшкодування по декларації за грудень 2008 року, та неправомірно застосувала до позивача фінансові санкції, передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-III.
Підпунктом 7.7.5. пункту 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. Отримавши декларацію з ПДВ за березень 2008 року, податкова інспекція мала право провести документальну невиїзну або позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення заниження суми бюджетного відшкодування, тому, на думку суду, до моменту виявлення цього факту перевіркою занижена сума бюджетного відшкодування обгрунтовано була використана платником податків при розрахунку бюджетного відшкодування.
Відсутність в декларації з ПДВ за березень 2009 року волевиявлення щодо бюджетного відшкодування не позбавляє права позивача на заявлення до бюджетного відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість в подальшому, оскільки такі наслідки не передбачені Законом України "Про податок на додану вартість".
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Судові витрати відшкодовуються позивачу з Державного бюджету.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Херсоні від 06.08.09 про визначення ТОВ "Компанія з управління активами "Профіт-Актив" податкових зобов'язань:
- № 0003592301/0 про визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 23156 грн. та застосування 11578 грн. штрафних санкцій,
- № 0003602301/0 про завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року у розмірі 238033 грн.,
- № 0003612301/0 про заниження суми бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2008 року у розмірі 294583 грн.
Відшкодувати товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Профіт-Актив" (м. Херсон, вул. Червонофлотська, 30. офіс № 3) з Державного бюджету 3 грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 листопада 2009 р..
Суддя Хом'якова В.В.