Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" листопада 2009 р. Справа № 2а-11011/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючоъ судді: Василенко Г.Ю.,
при секретарі: Шарко Н.А.,
за участю
представника позивача Попович О.В.
представника прокуратури Херсонської області Декалюка Д.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Великоолександрівського району Херсонської області в інтересах держави в особі Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Харчовик" про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб,
встановив:
Заступник прокурора Великоолександрівського району Херсонської області діючи в інтересах Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся із адміністративним позовом до суду, в якому просить стягнути з ТОВ «Харчовик» заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у сумі 1581 грн. 94 коп.
В судовому засіданні представник позивача Попович О.В. позовні вимоги повністю підтримала та на обґрунтування позовних вимог пояснила, що відповідач має заборгованість до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1581 грн. 94 коп., яку на даний час відповідачем не сплачено. Підпунктом 3.2.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181 передбачено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов’язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерел виплати, сума таких податків, зборів (обов’язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. Суб’єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, зобов’язані утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, тобто повинні самостійно визначати суму податкового зобов’язання з податку, який вважається бюджетним фондом. Податкове зобов’язання, самостійно визначене суб’єктом господарювання, не вважається узгодженим, оскільки існуюче податкове законодавство не передбачає встановлення форми податкової декларації по податку з доходів фізичних осіб та строків її подання. Діючими нормативно-правовими актами не передбачено надсилання платникам податків податкових повідомлень-рішень про сплату самостійно нарахованих, але не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, тобто самостійно визначених, але не узгоджених сум податкових зобов’язань. Законні підстави для неперерахування до бюджету утриманих сум з доходів фізичних осіб та право розпоряджатися на власний розсуд зазначеними коштами у суб’єктів господарської діяльності відсутні.
Представник відповідача до суду не з’явився, причина неявки суду не відома, про місце і час розгляду справи своєчасно повідомлений. Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, який повністю підтримав позовні вимоги та просив задовольнити з викладених у позові підстав, пояснення представника позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ «Харчовик» відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію зареєстроване Великоолександрівською райдержадміністрацією 03.08.1994 року та відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. № 889 є платником податку з доходів фізичних осіб і зобов’язаний здійснювати утримання та внесення до бюджету даного податку.
Відповідно до ст.17 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. № 889-IV, яка визначає осіб, відповідальних за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої само зайнятої особи). Згідно пп.17.2 Закону № 889 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема, для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент. Відповідач, який є працедавцем в даному випадку, є податковим агентом. Відповідачем подавались до ДПІ податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку форми № 1 ДФ, тобто, форми обліку податку з доходу фізичних осіб, але податкові зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб не сплачувались своєчасно.
Згідно довідки Великоолександрівського відділення Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області та поданих відповідачем розрахунків форми № 1 ДФ за І квартал 2009 року до бюджету підлягало сплаті 1581 грн. 94 коп., які відповідачем не сплачено.
Відповідно до пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Пунктом 1.3 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно до положень пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.
Відповідач доказів перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб суду не надав. Згідно положень підпунктів 3.1.1 пункту 3.1 статті З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян … про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Згідно підпункту 7.2.1 пункту 7.2 статті 7 цього Закону джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в сумі 1581 грн. 94 коп.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчовик» (74100, Херсонська область, смт.Велика Олександрівка, вул.Заводська, 14, код ЄДРПОУ 00380362) до державного бюджету (р/р 33210800700064 МФО 852010 банк Херсон УДК одержувач УДК у Херсонській області код 24103816, В.Олександрівська селищна ради) 1581 (одну тисячу п’ятсот вісімдесят одну) грн. 94 коп. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василенко Г.Ю.