
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7231/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мікули О.І.,
суддів Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 травня 2017 року у справі за позовом Головного управління ДФС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
Позивач - Головне управління ДФС у Тернопільській області звернулося в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1, в якому просило стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами з податку на доходи фізичних осіб у сумі 5674, 32 грн.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 травня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник після фактичного погашення податкового боргу повинен сплатити пеню у розмірі, який залежить від періоду просторочення. Примусове виконання судового рішення не звільняє платника податків від відповідальності у виді пені, передбаченої п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України, оскільки пеня може бути застосована тільки у разі фактичної сплати, яка в свою чергу, відображається в інтегрованій картці платника податків незалежно від яких джерел надходить до контролюючого органу така сплата. Просить скасувати оскаржувану постанову, та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову - скасувати з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року у справі 819/187/15-а стягнено з ОСОБА_1 заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами по податку на доходи фізичних осіб в сумі 11121,70 грн. Вказана постанова суду набрала законної сили.
30 березня 2015 року Тернопільським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі 819/187/15-а про примусове стягнення з ОСОБА_1 заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами по податку на доходи фізичних осіб в сумі 11121,70 грн.
На підставі цього виконавчого листа відкрито виконавче провадження ВП №47102653.
27 жовтня 2016 року державним виконавцем Кременецького міськрайонного відділу ДВС Головного управління юстиції у Тернопільській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №47102653 відповідно до п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» у звязку з стягненням заборгованості.
01 грудня 2015 року Кременецькою ОДПІ проведено камеральну перевірку ОСОБА_1 щодо своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 13 жовтня 2014 року по 20 листопада 2015 року, якою встановлено недотримання вимог п.п. 179.7 ст.179 ПК України. Результати цієї перевірки зафіксовані в Акті №478-17/НОМЕР_1 від 01 грудня 2015 року.
На підставі вказаного акта Кременецькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0009341700 від 03 грудня 2015 року, яким ОСОБА_1 на підставі ст.126 ПК України нараховано штраф у розмірі 20 % грошового зобовязання, погашеного з затримкою, що становить 306,17 грн.; граничний строк сплати 17 грудня 2015 року.
ОСОБА_1 вказану суму не сплатила, податкове повідомлення-рішення №0009341700 від 03 грудня 2015 року не оскаржувала.
28 листопада 2015 року Кременецькою ОДПІ проведено камеральну перевірку ОСОБА_1 щодо своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 21 листопада 2015 року по 28 листопада 2016 року, якою встановлено недотримання вимог п.п. 179.7 ст.179 ПК України. Результати цієї перевірки зафіксовані в Акті №421-13/НОМЕР_1 від 28 листопада 2015 року.
На підставі вказаного акта Кременецькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0008861300 від 07 грудня 2016 року, яким ОСОБА_1 на підставі ст.126 ПК України нараховано штраф у розмірі 20 % грошового зобовязання, погашеного з затримкою, що становить 1473,25 грн.
ОСОБА_1 вказану суму не сплатила, податкове повідомлення-рішення №№0008861300 від 07 грудня 2016 року не оскаржувала.
Згідно з розрахунком заявлена до стягнення заборгованість ОСОБА_1 включає штрафну санкцію у розмірі 1779,42 грн. та пеню 3894,90 грн., разом 5674,32 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що після прийняття рішення судом та видачі виконавчого листа чинним законодавством не передбачено нарахування штрафних фінансових санкцій та пені органами податкової служби за невиконання судового рішення, такі повноваження відповідно до Закону України Про виконавче провадження надано державному виконавцю.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його помилковим, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, заявлена до стягнення заборгованість виникла у звязку з нарахуванням податковим органом пені за несвоєчасне погашення ОСОБА_1 узгодженої в судовому порядку суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, зокрема, контролюючим органом нараховано штрафну санкцію у розмірі 1779,42 грн. та пеню 3894,90 грн. на загальну суму 5674, 32 грн.
Штрафна санкція визначена податковими повідомленнями-рішеннями: №0009341700 від 03 грудня 2015 року №0008861300 від 07 грудня 2016 року.
Колегія суддів звертає увагу на те, що вказані податкові повідомлення-рішення направлялися відповідачу, що підтверджується копією повідомлень про вручення рекомендованих поштових відправлень. Відповідач не надав і суд не встановив доказів оскарження ним зазначених податкових повідомлень-рішень, а отже грошові зобов'язання у виді штрафних санкцій, визначених цими рішеннями, є узгодженими. Водночас доказів сплати цього зобов'язання відповідач суду не надав, а тому вказана сума штрафних санкцій є податковим боргом.
Пеня є різновидом фінансових санкцій, які застосовуються до платника податків за порушення законодавства з питань оподаткування.
Відповідно до п.п. 129.1.1, 129.1.2 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничногостроку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з п.129. 4 ст.129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.
Нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини). У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Відповідно до п. 4 підрозділу 2 розділу ІІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 квітня 2016 року № 422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 року за № 751/28881, після рознесення сум до інтегрованої картки платника (ІКП) автоматично проводиться розрахунок пені за правилами, визначеними главою 7 цього розділу, та проведення відповідних операцій щодо нарахування пені в ІКП.
Згідно з п. 2 підрозділу 1 розділу І цього Порядку інтегрована картка платника - це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Таким чином, нарахування пені проводиться автоматично згідно з даними, внесеними до інтегрованої картки платника за відповідним платежем.
На підтвердження розміру пені та його розрахунку позивач надав суду витяг з облікової картки ОСОБА_1 за платежем «Податок з доходів фізичних осіб», у якому наведено хронологію та розміри нарахування пені за цим платежем.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи, колегія суддів дійшла висновку про те, що пеня нараховується за весь період наявності податкового боргу до його фактичного погашення, незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання.
Оскільки відповідач добровільно не погасив спірну суму податкового боргу, яка складається з штрафних санкцій та пені, колегія суддів вважає, що такий підлягає стягненню в судовому порядку.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ПК України не містить винятків для застосування пені за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання залежно від того, як платник податку її сплатив - добровільно чи на підставі рішення суду, суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам, що призвело до ухвалення помилкового рішення, у звязку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно зясував обставини справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у звязку з відповідно до вимог ст.202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області задовольнити.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 травня 2017 року у справі № 819/564/17 скасувати, та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Корнії, 149, м.Кременець Тернопільської області) заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами з податку на доходи фізичних осіб у сумі 5674,32 грн. (пять тисяч шістсот сімдесять чотири гривні тридцять дві копійки) на рахунок 3116341700317, код платежу 11010500 ГУ ДКУ у Тернопільській області, код одержувача 37766394, МФО 838012.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий О.І. Мікула
Судді: А.Р. Курилець
ОСОБА_2