Ухвала суду № 68851280, 13.09.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2017
Номер справи
826/12968/16
Номер документу
68851280
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/12968/16 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.

У Х В А Л А

Іменем України

13 вересня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,

Суддів: Пилипенко О.Є.,

Шелест С.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Інструменту Україна» до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язати вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київської міської митниці ДФС, в якій просить суд: зобов'язати Київську міську митницю Державної фіскальної служби України підготувати Висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, що визначені за резервним методом в частині групи товарів № 8, 32, 37, 38, 45, 52, 53, 54, 56, 69, 70, 71, 74, 75, 76, 96, що вказані у митній декларації №100270005/2015/316386 від 09.07.2015 року та Рішенні №100270005/2015/000017/2 від 09.07.2015 на загальну суму 22 819,93 (двадцять дві тисячі вісімсот дев'ятнадцять гривень 93коп) за напрямом перерахування: митні платежі (020, 022) у сумі 7 550,36 (сім тисяч п'ятсот п'ятдесят гривень 36коп.), на поточний рахунок Київської міської митниці ДФС для подальших розрахунків як передплата; податку на додану вартість (028) у сумі 15 269,57 (п'ятнадцять тисяч двісті шістдесят дев'ять гривень 57коп) на рахунок ТОВ «Світ інструменту Україна», номер 37517000222759 відкритий 24.12.2014 року у системі електронного адміністрування додану вартість.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 09.07.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна», як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності, згідно Контракту СН-MIU/28/0411 від 28.04.2011 року здійснювало митне оформлення товару за електронною митною декларацією №100270005/2015/316381, в якій було визначено митну вартість Товару що імпортується за основним методом - за ціною договору (вартість операції) та задекларовано Товар «інструменти ручні в асортименті», країна виробництва Китай.

Відповідачем за наслідком розгляду поданої позивачем декларації було скориговано митну вартість товару та винесене Рішення про коригування митної вартості товарів №100270005/2015/000017/2 від 09.07.2015 року із застосуванням другорядного резервного методу.

Враховуючи виробничу необхідність, керуючись п.7 ст. 55 Митного Кодексу України, позивачем було проведено випуск товарів у вільний обіг за МД від 09.06.2015р. № 100270005/2015/316386 зі сплатою митних та інших платежів, згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів.

При цьому, позивачем були додатково сплачені митні платежі та збори на загальну суму 22819,93 грн, а саме: мито - 7550,60 грн, податок на додану вартість - 15 269,57 грн.

У зв'язку з незгодою з винесеним відповідачем рішенням про коригування митної вартості товарів 100270005/2015/000017/2 від 09.07.2015 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва про визнання протиправним та скасування вказаного рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.02.2016р. по справі №826/17659/15 позовні вимоги ТОВ «Світ інструменту Україна» задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №100270005/2015/000017/2 від 09.07.2015р.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2016р. №826/17659/15, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.02.2016р. залишено без змін.

Оскільки рішення митного органу, яке було покладено в основу розрахунку митної вартості товарів при здійсненні митних процедур скасоване, тому на підставі заяви від 04.07.2016 року кошти в загальній сумі 22819,93 грн мають бути повернуті позивачу, як такі, що надміру сплачені.

Так, позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС з заявою від 04.07.2016 №000017 «Про підготовку Висновку щодо повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів надмірно сплачених до бюджету», в якій просив підготувати Висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, що визначені за резервним методом в частині групи товарів № 8, 32, 37, 38, 45, 52, 53, 54, 56, 69, 70, 71, 74, 75, 76, 96, що вказані у митній декларації №100270005/2015/316386 від 09.07.2015р. та Рішенні №100270005/2015/000017/2 від 09.07.2015 на загальну суму 22 819,93 (двадцять дві тисячі вісімсот дев'ятнадцять гривень 93коп) за напрямом перерахування: митні платежі (020, 022) у сумі 7 550,36 (сім тисяч п'ятсот п'ятдесят гривень 36коп.), на поточний рахунок Київської міської митниці ДФС для подальших розрахунків як передплата; податку на додану вартість (028) у сумі 15 269,57 (п'ятнадцять тисяч двісті шістдесят дев'ять гривень 57коп) на рахунок ТОВ «СВІТ ІНСТРУМЕНТУ УКРАЇНА», номер 37517000222759 відкритий 24.12.2014р. у системі електронного адміністрування додану вартість.

До вказаної заяви в якості додатків позивачем було долучено: Витяг з ЄДРСР Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2015р. по справі №826/17659/15; Витяг з ЄДРСР Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.02.2015р. по справі №826/17659/15; копія митної декларації №100270005/2015/316389 від 09.07.2015р.; копія Рішення про коригування митної вартості товарів №100270005/2015/000017/2; копія картки відмови в прийнятті митної декларації №100270005/00027; копія Витягу про відкриття рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

За результатами розгляду вказаної заяви позивача, Київською міською митницею ДФС листом від 21.07.2016 № 4905/10/26-70-19-01 надано відповідь, якою повідомлено, що при скасуванні рішень про коригування митної вартості товарів судом не визначено, що внаслідок скасування таких рішень виникли надмірно сплачені кошти, які в свою чергу підлягають поверненню з Державного бюджету України та судом не зобов'язано митницю вчинити певні відповідно до вимог чинного законодавства. Отже, підстави для підготовки висновків про повернення надмірно сплачених митних платежів та направлення до Головного Управління Державної казначейської служби України, у Київської міської митниці ДФС відсутні.

Інших обставин не повернення коштів в листі митного органу не зазначено. При цьому, митним органом в листі не зазначено про жодні недоліки в поданих позивачем документах.

Враховуючи вищенаведене позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.301 Митного кодексу України (в редакції від 05.07.2012) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

У відповідності до ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Разом з тим, Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 затверджений «Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами».

Згідно розділу ІІІ цього Порядку для повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, платником податку до загального відділу митного органу, яким здійснювалося оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:

а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку;

б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава:

на депозитний рахунок 3734;

на банківський рахунок 2603;

в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603;

г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.

До заяви додаються:

- аркуші з позначенням « 3/8» комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;

- документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;

- документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Отже, умовою повернення коштів, вказаних в позовній заяві, є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів.

Згідно постанови Верховного Суду України від 15.04.2014 року № 21-21а14 у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Так, з Листа від 21.07.2016 року № 4905/10/26-70-19-01 вбачається, що митний орган не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів та не зазначає про жодні недоліки в документах, які надані позивачем в якості додатків до заяви.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції об'єктивно вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправною відмову Київської міської митниці ДФС в задоволенні заяви ТОВ «Світ Інструменту Україна» від 04.07.2016 року №000017 «Про підготовку висновку щодо повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів надмірно сплачених до бюджету», шляхом направлення листа від 21.07.2016р. №4905/10/26-70-19-01.

Згідно правової позиції, викладеної в постановах Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі №21-207а14, від 24 березня 2015 року у справі №21-3а15, якщо суд визнає рішення і дії митних органів із зазначених питань протиправними, зобов'яже вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у статті 301 МК України, статті 43 ПК України і статті 45 БК України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення коштів, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Наведені положення дають підстави для висновку, що повернення платникові надмірно сплачених платежів можливе за наявності факту надмірної сплати коштів, звернення платника до відповідного органу у встановленому законодавством порядку та відсутність у такого платника на час звернення будь-якої заборгованості по сплаті обов'язкових платежів, податків чи зборів.

Обставини перерахування платежів сторонами не оспорюються.

Обставини відсутності у платника на час звернення до митного органу податкового боргу сторонами не оскаржуються.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.

Висновки суду першої інстанції доводами апеляційної скарги не спростовані.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина

Судді: О.Є.Пилипенко

С.Б.Шелест

Головуючий суддя Кузьмишина О.М.

Судді: Шелест С.Б.