КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/89/17 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
14 вересня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Кузик М.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,
У С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася в суд з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати наказ Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 29.11.2016 № 369 "Про проведення планової документальної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_3 РНОКПП 254741984".
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу , в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та просить оскаржуване рішення скасувати і ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Сторони, що були належним чином повідомлені, в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення клопотання, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що Наказом Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.11.2016 №369 призначено проведення планової виїзної документальної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за період з 01.01.2014 по 31.12.2015 згідно з планом-графіком проведення планових документальних перевірок; вирішено перевірку розпочати 12 грудня 2016 року, тривалістю 10 робочих днів.
Письмовим повідомленням про проведення перевірки від 29.11.2016 № 26 позивач повідомляється, що згідно з планом-графіком проведення перевірок, на підставі ст. 77 Податкового кодексу України, Золотоніською ОДПІ з 12 грудня 2016 року буде проводитися документальна планова перевірка ФОП ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державно фіскальної служби за період з 01.01.2014 по 31.12.2015.
На підставі наказу відповідача від 29.11.2016 № 369 видано три направлення на перевірку від 10.01.2017 №№ 2-4. Зміст вказаних направлень свідчить, що з 11 січня 2017 року Золотоніська ОДПІ проводить виїзну планову перевірку ФОП ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, тривалістю 10 робочих днів.
11 січня 2017 року посадові особи Золотоніської ОДПІ та ГУ ДФС у Черкаській області здійснили виїзд за адресою здійснення господарської діяльності позивачки: вул. Шевченка 9-а в м. Золотоноша, Черкаської області, - з метою здійснення планової перевірки її господарської діяльності.
Позивачем не було допущено працівників податкового органу до перевірки.
За наслідками не допуску вказаних посадових осіб до перевірки 11.01.2017 складені акти № 1/23-13-1300/НОМЕР_1 "Про недопуск до перевірки", № 4/23-13-1300/НОМЕР_1 "Про відмову від підпису у направленні на перевірку" та № 5/23-13-1300/НОМЕР_1 "Відмови платника податків підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки коригування плану графіку на IV квартал 2016 року в частині зміни місяця проведення перевірки ФОП ОСОБА_3 не відбулося, у відповідача були відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у грудні 2016 року та січні 2017 року, а тому оспорюваний наказ щодо проведення планової документальної перевірки прийнятий протиправно.
Колегія суддів, розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність зазначених вище висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено права органів державної податкової служби, до яких відноситься, зокрема, право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Приписи п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України визначають, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Згідно з п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пп. 14.1.164. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року
Згідно з п. 5 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Відповідно до п. 3 розділу І Порядку, проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа другого та третього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом "ДСК" та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка) (п. 5 вказаного Порядку).
Судом першої інстанції встановлено, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на IV квартал 2016 року затверджено в.о. Голови Державної фіскальної служби України Біланом С.В. 30.09.2016 (лист ДФС України від 0610.2016 № 32844/7/99-99-13-04-02-17).
До плану-графіку проведення документальних перевірок на 4 квартал 2016 року (Додатком 4 до наказу ГУ ДФС у Черкаській області №505/23-00-13-0415 від 03.10.2016) включено ФОП ОСОБА_3; місяць початку проведення - жовтень 2016 року; період, за який проводиться перевірка: 01.01.2014 - 31.12.2015.
Наразі, коригування плану графіку на IV квартал 2016 року в частині зміни дати проведення перевірки ФОП ОСОБА_3 не здійснено.
Отже, у відповідача були відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у грудні 2016 року та січні 2017 року.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність наказу Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 29.11.2016 № 369 "Про проведення планової документальної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_3 РНОКПП 254741984".
Апеляційна скарга не містить доводів, які б спростували висновки суду першої інстанції.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 14.09.2017.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Парінов А.Б.
Беспалов О.О.