КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 746/189/17 Головуючий у 1-й інстанції: Цигура Н.А. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
У Х В А Л А
Іменем України
13 вересня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Літвіної Н.М.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Срібнянської районної ради Чернігівської області на постанову Срібнянського районного суду Чернігівської області від 12 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Срібнянської районної ради Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Срібнянського районного суду Чернігівської області з позовною заявою до Срібнянської районної ради Чернігівської області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність Срібнянської районної ради Чернігівської області щодо незатвердження технічної документації з визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які передані позивачу для ведення фермерського господарства та які розташовані на території Горобіївської, Гурбинської, Гриціївської, Подільської, Харитонівської сільських рад Срібнянського району Чернігівської області; зобов'язання Срібнянську районну раду Чернігівської області прийняти рішення про затвердження технічної документації з визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок за кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, які розташовані на території Горобіївської сільської ради; НОМЕР_4, яка розташована на території Гурбинської сільської ради; НОМЕР_5, яка розташована на території Гриціївської сільської ради; НОМЕР_6, яка розташована на території Подільської сільської ради; НОМЕР_7, НОМЕР_8, які розташовані на території Харитонівської сільської ради.
Срібнянський районний суд Чернігівської області своєю постановою від 12 липня 2017 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Срібнянського районного суду Чернігівської області від 12 липня 2017 року та постановити нову про відмову у задоволенні адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів справи, відповідно до наказів Головного управління Держземагенства у Чернігівській області від 28 травня 2014 року позивачу було надано дозвіл на виготовлення проектів відводу на земельні ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 345,323 га, які розташовані на територіях Горобіївської, Гурбинської, Гриціївської, Подільської, Харитонівської сільських рад.
На підставі отриманих дозволів позивачем було виготовлено проекти відводу земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
18.06.2014 року наказами Головного управління Держземагенства у Чернігівській області було затверджено технічну документацію із землеустрою та передано ОСОБА_2 в оренду земельні ділянки для ведення фермерського господарства.
На підставі наказів про затвердження документації з землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок, 11 липня 2014 року та 01 листопада 2014 року між позивачем та Головним управлінням Держземагенства у Чернігівській області було укладено договори оренди на земельні ділянки загальною площею 345,323 га. та здійснено державну реєстрацію права користування даними земельними ділянками.
01 жовтня 2014 року ОСОБА_2 уклав договір з ТОВ «Інститут геоінформаційних технологій» на виконання робіт щодо розроблення технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки. За результатами проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації технічна документація була оцінена позитивно та погоджена.
Як убачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався з клопотаннями до Срібнянської районної ради Чернігівської області про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а саме: 27.02.2015 року, 21.05.2015 року, 04.06.2015 року, 01.06.2016 року та 15.03.2017 року. Проте рішення про затвердження технічної документації чи про відмову в затвердженні технічної документації Срібнянською районною радою Чернігівської області не було прийняте.
Питання затвердження технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок для ведення фермерського господарства 16 березня 2017 року було предметом розгляду на засіданні президії районної ради. Президія прийняла рішення рекомендувати затвердити технічну документацію по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, які відводяться в оренду ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Срібнянського району та розглянути дане питання на сесії районної ради.
Також вказане питання 22 березня 2017 року перебувало на розгляді на засіданні постійної комісії з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища. Постійна комісія районної ради рекомендувала затвердити технічну документацію по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, які відводяться в оренду позивачу для ведення фермерського господарства на території Срібнянського району Чернігівської області та рекомендувала розглянути дане питання на сесії районної ради.
За наслідками розгляду вказаного питання було виготовлено проект рішення десятої сесії шостого скликання від 22.03.2017 року, яким передбачалося затвердження технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, для ведення фермерського господарства.
Зі стенограми десятої сесії сьомого скликання Срібнянської районної ради, яка відбулася 22 березня 2017 року, убачається, що на розгляд пленарного засідання винесено питання «Про затвердження технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок для ведення фермерського господарства». Однак, під час сесії Срібнянської районної ради рішення з питання щодо затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок наданих позивачу для ведення фермерського господарства, прийнято не було.
27 березня 2017 року Срібнянська районна рада Чернігівської області листом за № 01-07/51 повідомила представника ОСОБА_2 про те, що рішення ради не було прийняте. З 24 присутніх депутатів на сесії, 22 депутати проголосували проти вищезгаданого проекту рішення, а 2 депутати утрималися.
Таким чином, позивач, вважаючи що вже більше двох років його клопотання перебувають на розгляді у відповідача і за цей весь час не було прийнято будь-якого рішення, звернувся до суду з вищезазначеними вимогами.
З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно положень ст. 93 Земельного Кодексу України, ст. 1 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтями 5 та 13 зазначеного Закону передбачено, що обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оцінку землі» технічна документація з нормативної, грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_2 уклав договір з TOB «Інститут геоінформаційних технологій» на виконання робіт щодо розроблення технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок. За результатами проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації технічна документація була оцінена позитивно та погоджена.
За вимогами ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» отримання позитивного висновку державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Статтею 1 Регламенту роботи Срібнянської районної ради сьомого скликання, затвердженого 23 грудня 2015 року, визначено, що районна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл та селищ, у межах повноважень, визначеними Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні, іншими законами.
У відповідності до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення приймаються на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків передбачених цим Законом.
Крім того, п. 21 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Однак, всупереч вищезазначеним нормам законодавства, рішення Срібнянською районною радою Чернігівської області про затвердження чи про відмову в затвердженні технічної документації з визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які передані позивачу для ведення фермерського господарства прийнято не було, що свідчить про порушення прав позивача.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність визнання протиправною бездіяльності Срібнянської районної ради щодо неприйняття рішення з питання щодо затвердження технічної документації з визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які передані позивачу для ведення фермерського господарства та зобов'язання Срібнянську районну раду Чернігівської області прийняти рішення з питання щодо затвердження технічної документації з визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які передані позивачу для ведення фермерського господарства.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Срібнянської районної ради Чернігівської області - залишити без задоволення.
Постанову Срібнянського районного суду Чернігівської області від 12 липня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: В.В. Файдюк
Н.М. Літвіна
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Літвіна Н. М.