Ухвала суду № 68850608, 13.09.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2017
Номер справи
812/474/17
Номер документу
68850608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2017 року справа № 812/474/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія – 0777» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року в справі № 812/474/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія – 0777» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування наказу від 03.02.2017 № 96, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія – 0777» звернулось до суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просило визнати протиправним та скасувати Наказ Державної служби України з безпеки на транспорті № 96 від 03.02.2017, а також зобов’язати вжити передбачені нормами законодавства заходи, спрямовані на відновлення дії Дозволу серії УП № 001844 та ОСОБА_2 з Дозволу серії УТІ № 003359.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не врахування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що на підставі отриманого Дозволу та договору від 07.08.2015 позивач сумлінно здійснював перевезення пасажирів на маршруті загального користування Глухів-Київ, рейси 151/152, не порушуючи умов організації перевезень, однак, 14.02.2017 позивачем отримано лист Укртрансбезпеки від 03.02.2017 з повідомленням про прийняття наказу від 03.02.2017 № 96, яким ТОВ «Луганська автотранспортна компанія – 0777» позбавлено Дозволу серії УП № 001844 та ОСОБА_2 з дозволу серії УТІ № 003359. При цьому жодних документів, на підставі яких позивача позбавлено вищевказаного Дозволу, відповідач не направив.

Апелянт звертає увагу суду, що наказ винесено лише на підставі інформації, наведеної в акті перевірки та скарги заінтересованої особи, що не може бути підставою для дострокового розірвання договору (позбавлення дозволу) з автомобільним перевізником. Відповідь на окреме доручення містить порушення Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.

Згідно з Порядком видачі та анулювання дозволу на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування, рішення про анулювання дозволу на перевезення приймає Державна служба України з безпеки на транспорті протягом 30 днів з дати отримання інформації про порушення умов організації перевезень.

Законом України «Про автомобільний транспорт» та п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування передбачено, що організатор має право достроково розірвати договір (позбавити дозволу) з автомобільним перевізником у разі порушення ним умов договору (дозволу). У такому разі для роботи на маршруті призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення дії договору (дозволу), який було розірвано (позбавлено).

За таких обставин ТОВ «Луганська автотранспортна компанія – 0777» наголошує, що наказ Укртрансбезпеки № 96 від 03.02.2017 є протиправним та підлягає скасуванню.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне відмовити в задоволенні вимог апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія-0777» (далі – позивач, ТОВ «ЛАТК-0777», товариство) є юридичною особою, зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, основний вид діяльності – 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення.

Згідно з Дозволом на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування серії УП № 001844, виданим Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті ТОВ «ЛАТК-0777» надано право на перевезення пасажирів на міжміському маршруті Глухів-Київ, рейси 151/152, терміном дії з 08.07.2015 по 07.07.2020. Пунктом 3 Дозволу встановлено, що перевізник має право здійснювати перевезення пасажирів на визначених цим Дозволом рейсах маршруту виключно транспортними засобами відповідного класу комфортності, зазначеного у ОСОБА_2 з Дозволу, а відповідно до п. 18 Дозвіл може бути анульовано у випадку порушення умов організації перевезень, визначених дозволом у п. 1-17 Дозволу.

Витягом з дозволу серії УТІ № 003359 передбачено, що позивач має здійснювати перевезення пасажирів на маршруті Глухів-Київ, рейси 151/152, автобусами категорії М3, класу ІІІ, рік виготовлення починаючи з 2006 року.

Відповідно до матеріалів справи 16.06.2016 до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – відповідач, Укртрансбезпеки) надійшла заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, у якій заявник повідомив про порушення перевізником ТОВ «ЛАТК-0777» умов організації перевезень, визначених дозволом, а саме здійснення перевезень пасажирів на маршруті Глухів-Київ, рейси 151/152, автобусами, виготовленими у 1986-1990 роках, при наявності умови здійснення перевезень автобусами, року виготовлення починаючи з 2006 року.

З метою перевірки зазначених у заяві ФОП ОСОБА_3 фактів відповідач окремим дорученням від 06.07.2016 № 655/20/13-16 доручив Київському міжрегіональному управлінню Укртрансбезпеки та Управлінню Укртрансбезпеки у Сумській області проведення перевірок додержання ТОВ «ЛАТК-0777» умов перевезень, визначених дозволом.

Листом № 534 від 26.07.2016 Управлінням Укртрансбезпеки у Сумській області направлено до Укртрансбезпеки матеріали перевірки за зверненням ФОП ОСОБА_3, які містять акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 049086 від 20.07.2016 (далі – Акт № 049086).

Згідно з актом № 049086 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області 20.07.2016 о 21 годині 25 хвилин у присутності водія ОСОБА_2 на АС Глухів проведено перевірку транспортного засобу SETRA S214 HD, рік випуску 1993, державний номер НОМЕР_1, який належить ТОВ «ЛАТК-0777», та встановлено, що під час надання послуг з перевезення пасажирів на маршруті Глухів-Київ перевізник здійснював перевезення пасажирів автобусом, який не відповідає вимогам ОСОБА_2 з дозволу серії УТІ № 003359 в частині року випуску.

Акт підписано водієм без додаткових пояснень та особами, які здійснювали перевірку.

Листами № 21/370-16 від 05.08.2016 та № 21/383-16 від 09.08.2016 Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки також повідомило відповідача про те, що факти, викладені у листі ФОП ОСОБА_3, під час перевірки підтвердились, а саме встановлено, що автомобільний перевізник ТОВ «ЛАТК-0777» порушує умови перевезень, визначені дозволом на перевезення пасажирів на автобусному маршруті Глухів-Київ, використовуючи транспортний засіб для перевезення пасажирів 1986 року випуску в той час, як дозволом визначені транспортні засоби, що мають бути виготовлені починаючи з 2006 року.

До вищевказаного листа долучено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 001037 від 04.08.2016 (далі – Акт № 001037), відповідно до якого при проведенні перевірки транспортного засобу SETRA державний номер НОМЕР_2, який належить ТОВ «ЛАТК-0777», у м. Києві на АС «Дарниця» в присутності водія ОСОБА_4 встановлено, що позивачем порушено умови перевезень, визначені дозволом на перевезення пасажирів на автобусному маршруті Глухів-Київ, рейс 151/152, використано транспортний засіб для перевезення пасажирів 1986 року випуску, а Витягом з Дозволу визначено транспортні засоби з 2006 року випуску. Акт підписано водієм без пояснень та заперечень.

Листом № 01-17/536 від 18.01.2017 Сумська обласна державна адміністрація повідомила Укртрансбезпеки про надходження листів Управління СБУ в Сумській області щодо передумов до виникнення надзвичайних подій на каналах міжобласних пасажирських перевезень, зокрема, про те, що ТОВ «ЛАТК-0777» при перевезенні пасажирів на маршруті Глухів-Київ, рейси 151/152 та 189/190 порушуються умови організації перевезень пасажирів. До вказаного звернення додано листи Управління СБУ в Сумській області, ТОВ «Сумиоблавтотранс», Територіального сервісного центру 5941 Регіонального сервісного центру в Сумській області МВС України.

Наказом Укртрансбезпеки № 96 від 03.02.2017 на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», підпункту 3 пункту 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, враховуючи листи ФОП ОСОБА_3, Управління Укртрансбезпеки у Сумській області № 534 від 26.07.2016, Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 21/370-16вих від 05.08.2016, № 21/383-16 від 09.08.2016, Сумської обласної державної адміністрації № 01-17/536 від 18.01.2017, позбавлено перевізника ТОВ «ЛАТК-0777» дозволу (Дозвіл серії УП № 001844 та ОСОБА_2 з дозволу серії УТІ № 003359) на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування Глухів-Київ, рейси 151/152.

Вважаючи, що Укртрансбезпеки всупереч вимогам чинного законодавства безпідставно прийняло наказ про позбавлення перевізника дозволу, ТОВ «ЛАТК-0777» звернулось до суду з вказаним позовом.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі – Закон № 2344-ІІІ).

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 2344-ІІІ основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Стаття 7 Закону № 2344-ІІІ визначає, що забезпечення організації пасажирських перевезень на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

За приписами частини другої статті 31 Закону № 2344-ІІІ відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування приміських та міжміських, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються дозволом органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на обслуговування автобусних маршрутів, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування (рейсів), які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника.

Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015, (далі – Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за додержанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах, видає, позбавляє чи анулює дозвіл на перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах загального користування (п.п. 7, 44 п. 5 Положення).

Підпунктом 50 п. 5 Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Укртрансбезпеки.

Пунктом 8 Положення визначено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Тобто, відповідач є повноважним органом на проведення перевірки дотримання ТОВ «ЛАТК-0777» умов перевезень, визначених дозволом на перевезення пасажирів, у тому числі на проведення перевірки за зверненням фізичної особи.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.05.2010 № 279 затверджено Порядок видачі та анулювання дозволу на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 року за № 409/17704, який визначає процедуру видачі та анулювання дозволу на перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (далі – Порядок).

Згідно з п. 3.3 Порядку до кожного дозволу на перевезення оформлюються витяги з нього у кількості, необхідній для виконання перевезень, обумовлених об'єктом конкурсу.

Пунктом 3.5 Порядку передбачено, що до дозволу на перевезення вноситься інформація про перевізника, назва маршруту (маршрутів), номери рейсів, режим руху (приміські маршрути) або порядок здійснення перевезень (міжміські маршрути), термін дії дозволу на перевезення, умови організації перевезень, передбачені Законом України «Про автомобільний транспорт», Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2007 року № 1184), законодавством про захист прав споживачів, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують перевезення пасажирів автомобільним транспортом (забезпечення безпеки, якості перевезень, культури обслуговування), показники якості транспортного обслуговування (регулярність виконання перевезень, використання автобусів за відповідними параметрами комфортності), додаткові умови організації перевезень пасажирів (відповідно до умов обслуговування за рішенням конкурсного комітету), умови анулювання та переоформлення дозволу на перевезення, дата видачі дозволу на перевезення.

Відповідно до п. 3.6. Порядку до витягу з дозволу на перевезення вносяться інформація про перевізника: назва маршруту, номери рейсів, режим руху (приміські маршрути) або порядок здійснення перевезень (міжміські маршрути), термін дії дозволу на перевезення, дата видачі дозволу на перевезення, дата видачі витягу з дозволу на перевезення, розклад руху автобусів на маршруті, інформація про транспортні засоби (рік виготовлення автобусів та параметри їх комфортності залежно від протяжності автобусного маршруту та видів сполучень), що використовуватимуться для перевезення пасажирів.

Пунктом 4.1 Порядку встановлено, що державна служба України з безпеки на транспорті приймає рішення про анулювання дозволу на перевезення протягом 30 днів з дати отримання інформації, яка підтверджує обставини порушення умов організації перевезень, визначених дозволом на перевезення.

Тобто, встановлення Укртрансбезпекою фактів порушення перевізником умов організації перевезень, визначених дозволом на перевезення, є безумовною підставою для анулювання дозволу.

Як встановлено судом, Дозвіл серії УП № 001844 містить обов’язкову умову про те, що перевізник має право здійснювати перевезення пасажирів на визначених цим Дозволом рейсах маршруту виключно транспортними засобами відповідного класу комфортності, зазначеного у ОСОБА_2 з Дозволу (п. 3 Дозволу), а Витягом з дозволу серії УТІ № 003359 передбачено, що ТОВ «ЛАТК-0777» має здійснювати перевезення пасажирів на маршруті Глухів-Київ, рейси 151/152, автобусами категорії М3, класу ІІІ, рік виготовлення починаючи з 2006 року.

Разом з цим актами перевірок № 049086 від 20.07.2016 та № 001037 від 04.08.2016 підтверджено, що позивач здійснював перевезення пасажирів на маршруті Глухів-Київ, рейси 151/152 з порушенням вимог, визначених у Дозволі серії УП № 001844 та ОСОБА_2 з дозволу серії УТІ № 003359, а саме використовував для перевезення пасажирів автобуси SETRA S214 HD, рік випуску 1993, державний номер НОМЕР_1, та SETRA державний номер НОМЕР_2, 1986 року випуску.

Тобто, позивачем порушено умови Дозволу в частині використання для перевезення пасажирів автобусів, виготовлених до 2006 року, що є порушенням передбачених умов перевезення.

Факт систематичного порушення позивачем умов організації перевезень, визначених Дозволом, підтверджено також листами ТОВ «Сумиоблавтотранс» від 09.12.2016 № 1/02-1063 та Територіального сервісного центру 5941 Регіонального сервісного центру в Сумській області МВС України від 15.12.2016 № 31/19/5941-791, які є додатками до листа Сумської обласної державної адміністрації № 01-17/536 від 18.01.2017.

Так, у листі ТОВ «Сумиоблавтотранс» від 09.12.2016 № 1/02-1063 зазначено, що відповідно до диспетчерських журналів автостанції Глухів на маршруті Глухів-Київ, рейси 151/152, ТОВ «ЛАТК-0777» використовувало у жовтні, листопаді та грудні 2016 року транспортні засоби Сетра (45 п.м.), державні номери ВМ 1704 АА та ВМ 3077 АА, клас автобуса ІІІ.

У листі Територіального сервісного центру 5941 Регіонального сервісного центру в Сумській області МВС України від 15.12.2016 № 31/19/5941-791 зазначено, що згідно з обліковими даними ЄДР МВС України за державним номером ВМ 1704 АА зареєстровано автобус SETRA S215HD, власник ОСОБА_5, 24.09.2015 видано тимчасовий реєстраційний талон на ТОВ «ЛАТК-0777», рік випуску автобусу - 1993, за державним номером ВМ 1704 АА значиться зареєстрованим автобус SETRA S215, власник ОСОБА_5, 24.09.2015 видано тимчасовий реєстраційний талон на ТОВ «ЛАТК-0777», рік випуску автобусу – 1986.

Тобто, матеріалами справи підтверджено, що на час прийняття оскаржуваного наказу Укртрансбезпеки встановило факти порушення позивачем умов організації перевезень, визначених Дозволом серії УП № 001844 та Витягом з дозволу серії УТІ № 003359, що є безумовною підставою для анулювання дозволу.

Пунктами 4.2 та 4.3 Порядку передбачено, що рішення щодо анулювання дозволу на перевезення оформлюється наказом Державної служби України з безпеки на транспорті. Інформація щодо анулювання дозволу на перевезення направляється автомобільному перевізнику та відповідним суб'єктам господарювання, що надають послуги автостанцій на автобусному маршруті відповідно до розкладу руху.

При цьому Порядок видачі та анулювання дозволу на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування містить процедури розгляду питання про анулювання дозволу та не покладає на Укртрансбезпеки обов’язок перед прийняттям рішення про анулювання дозволу витребувати пояснення від перевізника щодо встановлених фактів порушення останнім умов організації перевезень.

За таких обставин колегія суддів спростовує посилання апелянта, що Укртрансбезпека перед прийняттям наказу від 03.02.2017 № 96 не витребувала пояснень від ТОВ «ЛАТК-0777», не надіслала на адресу позивача копії наказу від 03.02.2017 № 96, а обмежилась лише направленням листа від 03.02.2017 із повідомленням про прийняття оскаржуваного наказу.

Довід апеляційної скарги з приводу пропуску відповідачем 30-денного строку для прийняття рішення про анулювання дозволу на перевезення після отримання інформації, яка підтверджує обставини порушення умов організації перевезень, визначених дозволом на перевезення, оскільки перевірка тривала певний проміжок часу, зокрема, лист Сумської обласної державної адміністрації про надання інформації датований 18.01.2017.

Враховуючи викладене колегія суддів погоджує висновок, викладений в оскаржуваній постанові щодо відсутності ознак протиправності з боку Державної служби України з безпеки на транспорті під час прийняття наказу № 96 від 03.02.2017, яким ТОВ «ЛАТК-0777» позбавлено дозволу (Дозвіл серії УП № 001844 та ОСОБА_2 з дозволу серії УТІ № 003359) на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування Глухів-Київ, рейси 151/152. Що зумовлює відсутність підстав для визнання протиправним та скасування відповідного наказу.

Отже вимога про зобов’язання Укртрансбезпеки вжити передбачені законодавством заходи, направлені на відновлення дії дозволу серії УП № 001844 та витягу з дозволу серії УТІ № 003359, також не підлягає задоволенню.

Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статями 94, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія – 0777» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року в справі № 812/474/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія – 0777» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування наказу від 03.02.2017 № 96, зобов’язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року в справі № 812/474/17 – залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

ОСОБА_6

ОСОБА_7