ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 вересня 2017 року № 826/9536/17
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Емпоріум Пропертіз" про визнання протиправним та скасування рішення від 13.03.2013 року, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Емпоріум Пропертіз", в якому просить:
1) скасувати містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 13.03.2013 за №2990/0/12/009-13 Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на АДРЕСА_1 у Шевченківському районі м. Києва для будівництва торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом, надані ТОВ "Орест";
2) зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у зв'язку із скасуванням містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 13.03.2013 за №2990/0/12/009-13 вчинити передбачені законодавством дії, спрямовані на позбавлення замовника будівництва - ТОВ "Емпоріум Пропертіз" права забудови земельних ділянок, а саме:
- внести інформацію до Містобудівного кадастру про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 13.03.2013 за №2990/0/12/009-13;
- повідомити органи архітектурно-будівельного контролю про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 13.03.2013 за №2990/0/12/009-13.
У зв'язку з неявкою в судове засідання відповідача, суд, без технічної фіксації судового засідання, на підставі ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 13.03.2013 №2990/0/12/009-13, видані відповідачем, були отримані на забудову однієї земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 у Шевченківському районі м. Києва. В майбутньому вказана земельна ділянка була розділена на три земельні ділянки, а тому ці містобудівні умови та обмеження неправомірно використовуються ТОВ "ЕМПОРІУМ ПРОПЕРТІЗ" для забудови земельних ділянок на вул. Бульварно-Кудрявській (Воровського), 15-А, вулиці О. Гончара, 38-Б, вулиці О. Гончара, 48/2 у Шевченківському районі м. Києва, що суперечить Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а тому мають бути скасовані.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно з приписами статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV (надалі - Закон №687-XIV) для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Статтею 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (надалі - Закон №3038-VI) управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст.37 Закону №3038-VI передбачено, що право на виконання будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Частиною першою ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що основними складовими вихідних даних є, зокрема, містобудівні умови та обмеження.
Законом №3038-VI визначено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користування такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.
Згідно ч. 7 ст. 29 вказаного закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Так, відповідно до п. 2.2. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Мінрегіону від 07.07.2011 №109 для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви додаються:
- засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою;
- ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки;
- викопіювання з топографо-геодезичного плану М'1:2000;
- кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності);
- черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру);
- фотофіксація земельної ділянки (з оточенням);
- містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Як вбачається з матеріалів справи, замовником - ТОВ "Орест" до Департаменту були подані усі документи, передбачені п.2.2. Порядку №109, а саме:
- нотаріально завірена копія договору оренди земельної ділянки від 12.11.2014, зареєстрованого Головним Управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.11.2004 №91-6-00369;
- нотаріально завірена копія додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 12.11.2004, зареєстрована Головним Управлінням земельних есурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської ержавної адміністрації) від 19.05.2010 за № 91-6-00901; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки; фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;
- черговий кадастровий план;
- містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками апланованого обєкта будівництва;
- відомості про державну реєстрацію,
за результатами розгляду яких видані містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки на вул. Воровського (зараз - Бульварно- Кудрявська), 17 у Шевченківському районі м. Києва для проектування будівництва торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом від 13.03.2013 №2990/0/12/009-13.
Аналізуючи доводи позивача про те, що містобудівні умови в обмеження підлягають скасуванню внаслідок порушення ТОВ "Емпоріум Пропертіз" норм Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", при використанні містобудівних умов та обмежень, виданих Департаментом містобудування та архітекутури ВО КМР (КМДА) 13.03.2013 року, суд зазначає наступне.
30.08.2013 Головним управлінням Держгеокадастру у м. Києві у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051/1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" було скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:88:174:0084 (на АДРЕСА_1), загальною площею 1,9816 га, у зв'язку з її поділом.
У результаті поділу зазначеної земельної ділянки утворились наступні земельні ділянки за адресами: вул. Олеся Гончара, 38-б (загальна площа 0,4885 га, кадастровий номер 8000000000:88:174:0038), вул. Олеся Гончара, 48/2 (загальна площа 1,3264 га, кадастровий номер 8000000000:88:174:0048), вул. Воровського, 15-а (загальна площа 0, 1667 га, кадастровий номер 8000000000:88:174:0015).
Проте, незалежно від зазначеного поділу, загальна площа та межі земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:88:174:0038, 8000000000:88:174:0048, 8000000000:88:174:0015 відповідають загальній площі та зовнішнім межам земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:88:174:0084 (на АДРЕСА_1), в межах якої, відповідно до положень Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року №109, Департаментом містобудування та архітектури ВО КМР (КМДА) видано містобудівні умови та обмеження.
Частиною 8 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", передбачено, що містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва. Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника, на виконання приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або за рішенням суду.
Варто також зазначити, що відповідно до п.2.3 положень Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року №109, підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Як вбачається із заявлених забудовником ініціатив та наданих містобудівних умов та обмежень, на зазначеній земельній ділянці на АДРЕСА_1 передбачається проектування об'єкта "Будівництво торговельно-офісного-житлового центру з підземним паркінгом". А отже, наміри забудови земельної ділянки повністю відповідають містобудівній документації на місцевому рівні.
Зважаючи на твердження відповідача, що замовник не звертався до Департаменту містобудування та архітектури ВО КМР (КМДА) щодо зміни містобудівних умов та обмежень, а також намірів змінити функціональне призначення однієї із вказаних земельних ділянок, приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або рішень суду щодо зміни або скасування оскаржуваних містобудівних умов та обмежень до Департаменту не надходило, то суд приходить до висновку що, відповідно до ч.8 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", видані містобудівні умови та обмеження є чинними для новостворених земельних ділянок, межі та сумарна площа яких співпадають з межами поділеної земельної ділянки.
Враховуючи викладене, замовник правомірно застосував видані Департаментом містобудування та архітектури КМР (КМДА) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 у Шевченківському районі м. Києва від 13 березня 2013 року за №2990/0/12/009-13, як вихідні дані для проектування, а отже у суду відсутні підстави для їх скасування.
Крім того, чинним законодавством не передбачено обов'язку скасування містобудівних умов та обмежень. Як випливає з положень п. 1.4 Порядку №109, у разі видачі містобудівних умов та обмежень існує лише можливість внесення змін до таких, причому такі зміни можуть вноситися тільки за згодою замовника. Вказані норми передбачають, що чинність наданих містобудівних умов та обмежень не може бути зупинена у зв'язку з початком розроблення, внесення змін або оновлення містобудівної документації на місцевому рівні. Отже, можливість скасування або зупинення дії містобудівних умов та обмежень, підстави для скасування чи зупинення їх дії чинним законодавством не передбачені ані серед повноважень, ані серед прав Департаменту, передбачених у Положенні про Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), визначених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 27.01.2011 р. № 90 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 29.12.2014 р. № 1550).
Так, п. 6.43 даного Положення передбачено лише повноваження щодо надання Департаментом містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, однак немає жодних згадок про право Департаменту приймати рішення щодо їх скасування.
А відтак, суд приходить до висновку, що твердження позивача про те, що містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 13.03.2013 за №2990/0/12/009-13 є незаконним та таким, що порушує його права та права інших громадян України на збереження та охорону культурної спадщини, оскільки вони у порушення норм Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" використовуються замовником будівництва для отримання дозвільних документів на будівництво об'єкта в історичному центрі міста, є необґрунтованими з точки зору того, що Департамент містобудування та архітектури ВО КМР (КМДА) не наділений повноваженнями щодо скасування містобудівних умов не лише з підстав, зазначених позивачем, а і взагалі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда