
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 вересня 2017 року № 826/18863/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агенція спортивних розваг" до третя особаУправління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області ТОВ "Гвоздів-Агро"про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії ,
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Агенція спортивних розваг» (далі - позивач) до Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області (далі - відповідач) за участю третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Гвоздів-Агро» (далі - третя особа), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати реєстрацію права власності товариства з обмеженою відповідальністю «Гвоздів-Агро» (код ЄДРПОУ 33894378) в Державному земельному кадастрі України на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер: 3221401501:01:039:0001, землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами), за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 11;
- зобов'язати Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області внести запис до Державного земельного кадастру України про скасування реєстрації права власності товариства з обмеженою відповідальністю «Гвоздів-Агро» (код ЄДРПОУ 33894378) на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер: 3221401501:01:039:0001, землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами), за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 11;
- стягнути з Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області на користь позивача судові витрати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач незаконно та протиправно зареєстрував 08.06.2016 року право власності за третьою особою на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер: 3221401501:01:039:0001, яка розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 11, чим порушив права та законні інтереси позивача, протиправно позбавивши право власності на земельну ділянку, що перебуває в комунальній та державній власності, поза конкурентних засад (земельних торгів), на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, реєстраційний номер 922276032214, належні позивачу на праві власності, що є порушенням приписів ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.
Додатково позивач зазначив, що згідно інформаційної довідки №66421842 від 23.08.2016 року на спірній земельній ділянці (кадастровий номер 3221401501:01:039:0001) знаходяться об'єкти нерухомого майна (реєстраційний номер 922276032214) належать позивачу, а сам договір купівлі-продажу права власності ТОВ «Гроздів-Агро» на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер 3221401501:01:039:0001, рішенням господарського суду Київської області від 04.02.2009 року у справі №10/111-07/5/19/21 визнано недійсним, застосовано двосторонню реституцію.
На думку позивача, відповідач залишив поза увагою той факт, що актом приймання-передачі земельної ділянки від 26.01.2011 року на виконання рішення суду ТОВ «Гвоздів-Агро» передало, а Гвоздівська сільська рада прийняла земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер 3221401501:01:039:0001. Крім того, позивач повідомив, що державна реєстрація на спірну земельну ділянку проведена в момент існування арешту нерухомого майна.
В ході судового розгляду даної справи представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
В наданих суду письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що відповідно до Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, за ТОВ «Гвоздів-Агро» 10.01.2007 року за №020732600002 виявлено запис про державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД №684320, земельна ділянка площею 22,5856 га, розташована за адресою: с. Гвоздів Васильківського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництв, кадастровий номер земельної ділянки 3221401501:01:039:0001. При цьому, представник відповідача повідомив, що у разі задоволення позовних вимог Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області не зможе виконати судове рішення, оскільки внесення запису до Державного земельного кадастру про скасування реєстрації права власності не відноситься до компетенції відповідача.
Представник відповідача просив суд здійснювати розгляд даної справи за його відсутності у зв'язку з неможливістю прибути в судове засідання.
Представник третьої особи проти позову заперечував з підстав, зазначених в письмових поясненнях, що долучені до матеріалів справи.
На підставі п. 6 ст. 128 КАС України суд ухвалив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що рішеннями Гвоздівської сільської ради від 27.05.2016 року №2-8 та №2-9 ТОВ «Гвоздів-Агро» надано дозвіл на виготовлення документації із землеустрою щодо передачі в довгострокову оренду з послідуючим викупом земельних ділянок, у тому числі площею 22,5856 га, кадастровий номер 3221401501:01:039:0001.
В подальшому, 08.06.2016 року Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області зареєструвало право власності ТОВ «Гвоздів-Агро» на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер 3221401501:01:039:0001 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 10.04.2006 року №2-1718, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3207407832016 від 04.10.2016 року та інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 05.10.2016 року.
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо проведення реєстрації права власності на земельну ділянку протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси, звернувся до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
З 01.01.13р. набрали чинності та діють Закон України «Про державний земельний кадастр» від 07.07.11р. № 3613-УІ та Постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.12р. № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» (далі - Порядок).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно з цією ж статтею державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
За змістом п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера; реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) за заявою їх власників.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний земельний кадастр», державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Згідно з ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» та п. 109 Порядку державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою, зокрема, власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи.
Відповідно до п. 5 Порядку до складу Держземагентства та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
Пунктом 9 цього ж Порядку визначено, що до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать внесення або надання відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення.
Також, відповідно до п. 67 Порядку, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державний земельний кадастр» документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» та п. 110, 111 Порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації); електронний документ; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 04.10.2016 року, право власності на земельну ділянку площею 22,5856 га, розташованої за адресою: с. Гвоздів Васильківського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництв, кадастровий номер земельної ділянки 3221401501:01:039:0001, зареєстроване на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки №2-1718 від 10.04.2006 року.
Водночас, відповідно до рішення господарського суду Київської області від 04.02.2009 року у справі №10/111-07/5/19/21 за позовом Гвоздівської сільської ради до ТОВ «Гвоздів-Агро», визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки загальною площею 26,168 га (у тому числі земельної ділянки площею 3,582 га та земельної ділянки площею 22,586 га), кадастрові №3221481501:01:046:0013 та 3221481501:01:039:0001, за адресою: с. Гвоздів, Васильківського району Київської області, вул.. Леніна, 10 та 11, укладений між Гвоздівською сільською радою та ТОВ «Гвоздів-Агро» 10.04.2006 року, посвідчений державним нотаріусом Васильківської районної державної нотаріальної контори Бобковим О.В. та зареєстрованим в реєстрі за №2-1718; застосовано двосторонню реституцію - зобов'язано Гвоздівську сільську раду Васильківського району Київської області повернути Гвоздівській сільській раді земельну ділянку площею 22,586 га, кадастровий №3221481501:01:039:0001.
Зазначене рішення залишено без змін постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 27.11.2009 року та постановою Вищого господарського суду України від 24.03.2010 року.
Крім того, на виконання вказаного рішення господарського суду в матеріалах справи міститься копія акта приймання-передачі від 26.01.2011 року, з якого вбачається, що ТОВ «Гвоздів-Агро» передає Гвоздівській сільській раді земельних ділянок, площею 26,168 га, в тому числі земельної ділянки за кадастровим №3221481501:01:039:0001, яка розташована за адресою: с. Гвоздів, Васильківського району Київської області, вул. Леніна, 10 та 11.
Наведене свідчить, що відповідачем прийнято рішення про реєстрацію права власності на земельну ділянку за відсутності законних та обґрунтованих на те підстав, про які зазначено у Державному земельному кадастрі, а саме - договору купівлі-продажу земельної ділянки №2-1718 від 10.04.2006 року.
Крім того, оскаржувана реєстрація права власності здійснена в момент чинності арешту, накладеного постановою слідчого від 15.05.2006 року щодо заборони продажу, перереєстрації, застави та будь-яких інших дій, спрямованих на відчуження земельної ділянки з реєстраційним №32214815010390001.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині скасування реєстрації права власності товариства з обмеженою відповідальністю «Гвоздів-Агро» (код ЄДРПОУ 33894378) в Державному земельному кадастрі України на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер: 3221401501:01:039:0001, землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами), за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 11.
В частині позовних вимог щодо зобов'язання Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області внести запис до Державного земельного кадастру України про скасування реєстрації права власності товариства з обмеженою відповідальністю «Гвоздів-Агро» (код ЄДРПОУ 33894378) на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер: 3221401501:01:039:0001, землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами), за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 11, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 1 Закону №3613 державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру, внесення відомостей до нього та здійснення державної реєстрації земельних ділянок частиною 2 статті 7 Закону №3613 віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону №3613 державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Частиною 10 статті 24 Закону №3613 визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
- поділу чи об'єднання земельних ділянок;
- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Однак, наведені випадки скасування державної реєстрації земельної ділянки розраховані на відсутність спірних правовідносин та не можуть обмежувати право особи на захист своїх земельних прав та інтересів у разі неправомірної реєстрації земельної ділянки за іншою особою.
Документами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є, зокрема, Поземельні книги (ч.1 ст.18 Закону №3613), які відкриваються під час здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки (ч.1 ст. 24 Закону №3613).
Згідно з частиною 1 статті 25 Закону №3613 Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів.
Відповідно до частини 3 статті 26 Закону №3613 зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у частині другій цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом.
Пунктами 60-61 Порядку №1051 передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються:
- в електронній (цифровій) формі - електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора;
- у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
Отже, однією з підстав для внесення відомостей до Державного земельного кадастру є судове рішення.
За таких обставин, враховуючи встановлені судом обставини неправомірного здійснення державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3221401501:01:039:0001, повний та ефективний захист порушеного права позивача також потребує скасування Державним кадастровим реєстратором у Поземельній книзі запису про державну реєстрацію вказаної земельної ділянки.
При цьому, враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України 31.08.2016 №581 «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» та наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.02.2017 №38 «Про питання діяльності Головного управління Держгеокадастру у Київській області» повноваження, в тому числі, щодо внесення запису до Державного земельного кадастру про скасування реєстрації права власності покладено на Головне управління Держгеокадастру у Київській області.
Наведене свідчить, що у вказаній частині позовні вимоги заявлені до неналежного відповідача, а відтак задоволенню в межах даної адміністративної справи не підлягають.
При цьому, позивач не позбавлений права звернення до Головного управління Держгеокадастру у Київській області із судовим рішенням, що набрало законної сили, яким скасовано реєстрації права власності на земельну ділянку з метою скасування відповідного запису про таку реєстрацію у Державному земельному кадастрі України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Агенція спортивних розваг» задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати реєстрацію права власності товариства з обмеженою відповідальністю «Гвоздів-Агро» (код ЄДРПОУ 33894378) в Державному земельному кадастрі України на земельну ділянку площею 22,5856 га, кадастровий номер: 3221401501:01:039:0001, землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами), за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 11.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Агенція спортивних розваг» (код ЄДРПОУ 33640533) понесені ним судові витрати у розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук