Постанова № 68849748, 13.09.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2017
Номер справи
815/3573/17
Номер документу
68849748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3573/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2017 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом приватного підприємства «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій, податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 27 червня 2017 року №0007811306; податкових повідомлень-рішень №0007821306 від 27 червня 2017 року, №0007831306 від 27 червня 2017 року, №0007761306 від 27 червня 2017 року; податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 27 червня 2017 року №Ю 00078013006.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням ДФС в Одеській області проведено фактичну перевірку приватного підприємства «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» щодо дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин, про що було складено Акт, у висновках якого нібито встановлено факт відсутності оформлення трудових відносин з рядом осіб, які відповідач визначив працівниками підприємства. Підставою для висновків про порушення позивачем податкового законодавства в акті перевірки зазначено пояснення працівників, проте в акті не вказується хто з представників податкової відбирав ці пояснення, не вказано повних даних осіб (ПІБ), документів, підтверджуючих їх особу, на підставі чого отримані дані про заробітну плату деяких працівників, про їх посаду, режим роботи, тощо. Проте, позивач стверджує, що вказані висновки відповідача ґрунтуються на припущеннях перевіряючих та спростовуються відсутністю належних доказів. З огляду на зазначене, позивач вважає, що відповідачем зроблено помилковий висновок про порушення ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» вимог законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), у тому числі з тими, яким встановлено випробування, у зв'язку із чим прийняті за результатами перевірки рішення про донарахування грошових зобов'язань, позивач просить скасувати, як протиправні.

Під час судового розгляду представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

У судове засідання, призначене на 30 серпня 2017 року з'явився представник позивача.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно. Відповідно до наявних у матеріалах справи письмових заперечень (а.с. 73-75), відповідач позов не визнає, посилаючись на те, що оскаржені рішення прийняті Головним управлінням ДФС в Одеській області відповідно до положень чинного законодавства, а також, встановлених за результатами перевірки порушень з боку ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» вимог законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), у тому числі з тими, яким встановлено випробування.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, заслухавши пояснення представника позивача, суд ухвалив рішення розглянути справу в порядку письмового провадження 13 вересня 2017 року за наявними у справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступні обставини та факти.

З матеріалів справи судом встановлено, що з 30 травня 2017 року та протягом наступних 6 діб посадовими особами Головного управління ДФС в Одеській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.7 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 Податкового кодексу України та відповідно до Наказу Головного управління ДФС в Одеській області від 26 травня 2017 року №1764, проведена фактична перевірка приватного підприємства «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» з питань дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), у тому числі з тими, яким встановлено випробування. Фактична перевірка проводилась у господарських одиницях юридичної особами за адресами: м. Одеса, Фонтанська дорога, буд. 110/1, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 23, м. Одеса, вул. Семінарська, 7, м. Одеса, вул. Мельницька, 10, м. Одеса, вул. Довженко, 8, м. Одеса, вул. Заднепровського, 1, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 118/3, м. Одеса, вул. Героїв Сталінграду, 30, м. Одеса, пр-т Добровольського, буд. 73-а, м. Одеса, пр-т Добровольського, буд. 89, м. Одеса, пр-т Добровольського, 148, м. Одеса, вул. Махачкалінська, 1, м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, буд. 22, м. Одеса, вул. Вільямса, 62/1, АДРЕСА_1, м. Одеса, вул. Італійський бульвар, 6, м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 86, м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 3а, м. Одеса, вул. 7-ма Пересипська, 9, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 22, м. Одеса, вул. Левітана, 62, м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26, м. Одеса, вул. Гімназична, 23, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 65, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 13/А, м. Одеса, вул. Гастело, 50, м. Одеса, вул. Гаркавого, 2, м. Одеса, вул. Житомирська, 2, м. Одеса, вул. Космонавтів, 11, м. Одеса, вул. Космонавтів, 29, м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, буд. 22/1, м. Одеса, вул. Сегедська, 3, м. Одеса, вул. Паркова, 75-Б, м. Одеса, вул. Куликове поле, 1/1, м. Одеса, вул. Грушевського, 32, м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 10/5; м. Чорноморськ, вул. 1-го Травня, 10, м. Чорноморськ, вул. Вишнева, 1, м. Чорноморськ, вул. Олександрівська, 18; Одеська область, Авангард, вул. Торгова, 15.

Відповідно до пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом, зокрема щодо дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

За результатами перевірки, інспекторами Головного управління ДФС в Одеській області складено Акт від 06 червня 2017 року №532/15-32-13-06/37130886 «Про результати фактичної перевірки Приватного підприємства «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» (код ЄДРПОУ 37130886) щодо дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами)» (а.с. 10-29).

Відповідно до висновку акту перевірки, фактичною перевіркою ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» встановлені порушення:

- вимог Постанови КМУ від 17.06.2015 року №413 в частині неподання до органів ДФС України «Повідомлення про прийняття працівника на роботу»;

- пп. 168.1.1, пп. 168.1.2, пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 6660, 00 грн.;

- п. 51.1 ст. 51 Податкового кодексу України в частині не подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 кв. 2016 року, 1 кв. 2017 року;

- п. 6.2 ст. 6, п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого донарахуванню підлягає сума єдиного внеску у розмірі 9724, 00 грн.;

- пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено зобов'язання по сплаті військового збору на суму 555, 00 грн.

На підставі висновків акту перевірки від 06 червня 2017 року №532/15-32-13-06/37130886, Головним управлінням ДФС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення:

- №0007831306 від 27 червня 2017 року, яким ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» визначено суму грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати у розмірі 11385, 00 грн., з яких 6660,00 грн. за податковим зобовязанням та 4725,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 37);

- №0007761306 від 27 червня 2017 року про застосування до ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» штрафних (фінансових санкцій) за платежем Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у розмірі 510, 00 грн. (а.с. 36);

- №0007821306 від 27 червня 2017 року, яким ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» визначено суму грошового зобовязання з військового збору у розмірі 948, 75 грн., з яких 555, 00 грн. за податковим зобовязанням та 393, 75 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 32).

Також на підставі висновків акту перевірки про порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято:

- рішення №0007811306 від 27 червня 2017 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким до ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» застосовано штрафні санкції у розмірі 3454, 00 грн. (а.с. 38);

- вимогу від 27 червня 2017 року №Ю 00078013006 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 9724, 00 грн. (а.с. 40).

Не погодившись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, вимогою про сплату недоїмки та рішенням про застосування штрафних санкцій, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про їх скасування.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Як встановлено судом, основним видом економічної діяльності Приватного підприємства «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» (код ЄДРПОУ 37130886) є: 47.73 - Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах.

Приватне підприємство «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» здійснює свою господарську діяльність за адресами: м. Одеса, Фонтанська дорога, буд. 110/1, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 23, м. Одеса, вул. Семінарська, 7, м. Одеса, вул. Мельницька, 10, м. Одеса, вул. Довженко, 8, м. Одеса, вул. Заднепровського, 1, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 118/3, м. Одеса, вул. Героїв Сталінграду, 30, м. Одеса, пр-т Добровольського, буд. 73-а, м. Одеса, пр-т Добровольського, буд. 89, м. Одеса, пр-т Добровольського, 148, м. Одеса, вул. Махачкалінська, 1, м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, буд. 22, м. Одеса, вул. Вільямса, 62/1, АДРЕСА_1, м. Одеса, вул. Італійський бульвар, 6, м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 86, м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 3а, м. Одеса, вул. 7-ма Пересипська, 9, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 22, м. Одеса, вул. Левітана, 62, м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26, м. Одеса, вул. Гімназична, 23, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 65, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 13/А, м. Одеса, вул. Гастело, 50, м. Одеса, вул. Гаркавого, 2, м. Одеса, вул. Житомирська, 2, м. Одеса, вул. Космонавтів, 11, м. Одеса, вул. Космонавтів, 29, м. Одеса, пр-т Ак. Глушка, буд. 22/1, м. Одеса, вул. Сегедська, 3, м. Одеса, вул. Паркова, 75-Б, м. Одеса, вул. Куликове поле, 1/1, м. Одеса, вул. Грушевського, 32, м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 10/5; м. Чорноморськ, вул. 1-го Травня, 10, м. Чорноморськ, вул. Вишнева, 1, м. Чорноморськ, вул. Олександрівська, 18; Одеська область, Авангард, вул. Торгова, 15.

За зазначеними адресами знаходяться аптеки.

Під час здійснення фактичної перевірки з питань дотримання ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» законодавства щодо укладання трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами)», у тому числі з тими, яким установлено випробування, відповідачем встановлено, що станом на 06.06.2017 року на підприємстві працює 8 осіб, трудові відносини з якими не оформлені належним чином.

Як вбачається з акту перевірки, відповідачем проведено розрахунок сум податку на доходи фізичних осіб по двом особам, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Відповідно до акту перевірки, на момент проведення фактичної перевірки, а саме 31 травня 2017 року у господарській одиниці ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» - аптеці за адресою: м. Одеса, просп. Добровольського, 89, обслуговування та розрахункові операції здійснювала ОСОБА_1, яка виконувала обов'язки касира-фармацевта. Згідно наданих нею пояснень, ОСОБА_1 працює в ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» з грудня 2016 року, заробітну плату отримує у розмірі 2600, 00 грн. на місяць, режим робот з 09.00 год. до 18.00 год. Пояснення додаються.

У господарській одиниці ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» - аптеці за адресою: м. Одеса, вул. Вільямса, 62/1, на момент проведення фактичної перевірки 30 травня 2017 року, обслуговування та розрахункові операції здійснювала ОСОБА_2, яка виконувала обов'язки менеджера. Згідно наданих нею пояснень, ОСОБА_2 працює в аптеці з травня 2016 року, заробітну плату отримує у розмірі 2000, 00 грн. на місяць, режим роботи 3/3. Пояснення додаються.

На підставі викладеного, Головним управлінням ДФС в Одеській області проведено розрахунок сум податку на доходи фізичних осіб: ОСОБА_1 за період з 01.12.2016 року по 30.04.2017 року, виплачено доходу 13 000, 00, отже донарахуванню підлягає ПДФО (18%) 2340, 00. ОСОБА_2 за період з 01.05.2016 року по 30.04.2017 року виплачено доходу 24 000, 00, отже донарахуванню підлягає ПДФО (18%) - 43200, 00.

Таким чином, відповідачем встановлено, що в порушення пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» не утримало та не перерахувало до бюджету податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 6660, 00 грн.

Також перевіркою встановлено, що ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» не утримало та не перерахувало до бюджету з доходів, виплачених ОСОБА_1 та ОСОБА_2, військовий збір у розмірі 1,5 %, що складає 555, 00 грн.

У зв'язку із наведеним, перевіркою також встановлено подання не у повному обсязі ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 кв. 2016 року, 1 кв. 2017 року.

Вказані обставини стали підставою прийняття Головним управлінням ДФС в Одеській області податкових повідомлень-рішень №0007821306 від 27 червня 2017 року, №0007831306 від 27 червня 2017 року, №0007761306 від 27 червня 2017 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про оплату праці», організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на національному рівні; галузевих (міжгалузевих), територіальних угод; колективних договорів; трудових договорів; грантів.

В силу вимог статті 30 Закону України «Про оплату праці» при кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат; б) розміри і підстави відрахувань із заробітної плати; в) сума заробітної плати, що належить до виплати.

Роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з п. 164.1 ст. 64 Податкового кодексу України, базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до підпунктів 164.1.1, 164.1.2 пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України, загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Підпунктами 164.2.1, 164.2.2 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту); суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

У свою чергу, пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначає, що заробітна плата для цілей розділу IV цього Кодексу - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Згідно з пунктом 164.6 статті 164 Податкового кодексу України, під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

При нарахуванні доходів у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у звязку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку здійснюється податковим агентом.

Згідно п. 18.1 ст. 18 Податкового кодексу України, податковим агентом є особа, на яку Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

За приписами підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Одночасно, в силу норми п. 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету, згідно пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, під час виплати оподатковуваного доходу.

Починаючи з 03 серпня 2014 року, у зв'язку з набранням чинності Законом України від 31.07.2014 року № 1621-VII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України, передбачено нарахування та утримання із заробітної плати осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, військового збору.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Обєктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від обєкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

Згідно положень п. 51.1 ст. 51 Податкового кодексу України, податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.

Обов'язки податкових агентів також закріплені в п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України.

Згідно п. 110.1 ст. 110 Податкового кодексу України, платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність в разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншими законодавчими актами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Таким чином, з контексту вищенаведених норм податкового законодавства випливає, що необхідною умовою для утримання податку з доходів фізичних осіб та військового збору (в т.ч. працівника) є наявність факту виплати такого доходу фізичній особі податковим агентом за трудовою чи цивільно-правовою угодою.

З матеріалів справи судом встановлено, що під час проведення фактичної перевірки 31 травня 2017 року ОСОБА_1 надала письмові пояснення, написані нею власноруч, на ім'я в.о. начальника Головного управління ДФС в Одеській області, у яких повідомила, що працює в ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» на посаді фармацевта з грудня 2016 року, за адресою: м. Одеса, просп. Добровольського, 89, заробітна плата на місяць складає 2 600, 00 грн. (на руки), режим роботи 8 годин, 09.00-18.00 год. В графі «Укладався чи ні трудовий договір» поставлено прочерк. В графі «Трудова книжка передана чи ні суб'єкту господарювання» зазначено - на підприємстві. В графі «Періодичність виплати заробітної плати» - 2 рази на місяць, заборгованість відсутня, місце отримання «бух. в аптеке» (а.с. 88).

Також в матеріалах справи наявні письмові пояснення ОСОБА_2 від 30 травня 2017 року, написані нею власноруч, на ім'я в.о. начальника Головного управління ДФС в Одеській області, у яких остання повідомила, що працює в ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» на посаді менеджера з 05.2016 року за адресою: м. Одеса, вул. Вільямса, 62/1, заробітна плата на місяць складає 2 000, 00 грн., графік роботи 3/3. В графі «Укладався чи ні трудовий договір» поставлено прочерк. В графі «Трудова книжка передана чи ні суб'єкту господарювання» поставлено прочерк. В графі «Періодичність виплати заробітної плати» - 1, заборгованість прочерк (а.с. 94).

У запереченнях ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» на акт фактичної перевірки від 06 червня 2017 року №532/15-32-13-06/37130886, позивач повідомив: «… співробітник ОСОБА_1 працює на ПП «РФО» та в аптеці №5 за адресою: м. Одеса, просп. Добровольського, 89, знаходилась на заміні працівника, згідно договору №01-12/2016 від 01.12.2016 року між ПП «РФО» та ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ»… Співробітник ОСОБА_2 з аптеки №8 за адресою: м. Одеса, вул. Вільямса, 62/1, розгубилася та неправильно повідомила. ОСОБА_2 тривалий час консультувала наше підприємство по своїй спеціальності, і тільки 30.05.2017 року, після того, як переконавшись у її професіоналізмі, була прийнята на роботу на постійній основі та оформлена належним чином» (а.с. 30-31).

З наведених пояснень слідує, що позивач спростовує факт наявності трудових відносин між ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» та вказаними особами, проте суд вважає, що даними поясненнями не спростовується факт допущення працівників до роботи.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд України у пункті 7 постанови Пленуму від 6 листопада 1992 року №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» роз'яснив, що фактичний допуск до роботи вважається укладенням трудового договору незалежно від того, чи було прийняття на роботу належним чином оформлене, якщо робота провадилась за розпорядженням чи з відома роботодавця.

Так, під час фактичної перевірки та здійснення контрольних операцій у господарській одиниці ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» - аптеці за адресою: м. Одеса, просп. Добровольського, 89, обслуговування та розрахункові операції здійснювала ОСОБА_1, яка виконувала обов'язки касира-фармацевта. У господарській одиниці ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» - аптеці за адресою: м. Одеса, вул. Вільямса, 62/1, на момент проведення фактичної перевірки 31 травня 2017 року, обслуговування та розрахункові операції здійснювала ОСОБА_2.

Вказані вище особи були допущені до роботи та виконували цю роботу з відома ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ».

Відповідно до пп. 14.1.195 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, працівник - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року №413. Повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу є частиною укладання трудового договору, яке складається із виданого наказу та повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів.

Відповідно до п. 80.6 ст. 80 ПК України, під час проведення фактичної перевірки в частині дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), в тому числі тим, яким установлено випробування, перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з'ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці працівника. Для з'ясування факту належного оформлення трудових відносин з працівником, який здійснює трудову діяльність, можуть використовуватися документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо).

З акту перевірки судом встановлено, що документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати, відповідачем в обґрунтування своїх висновків не наведено.

Однак, суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що вказане свідчить про неналежне оформлення посадовими особами Головного управління ДФС в Одеській області результатів перевірки, проте не свідчить про відсутність порушень з боку позивача законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), в тому числі тими, яким установлено випробування.

Вирішуючи даний спір, суд встановив, що матеріалами справи підтверджується факт використання ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» праці найманих працівників, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та виплати їм заробітної плати, без оформлення трудових відносин.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» не виконало обовязку податкового агента щодо утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору із сум доходів, виплачених ОСОБА_1 та ОСОБА_2, чим допустило порушення пп. 168.1.1, пп. 168.1.2, пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України.

За таких обставин, підстави для скасування податкових повідомлень-рішень №0007821306 від 27 червня 2017 року та №0007831306 від 27 червня 2017 року відсутні.

Також судом не встановлено підстав для скасування податкового повідомлення-рішення №0007761306 від 27 червня 2017 року, яким до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 510, 00 грн. за порушення п. 51.1 ст. 51 Податкового кодексу України за неподання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 кв. 2016 року, 1 кв. 2017 року.

Що стосується правомірності донарахування позивачу єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з п. 1, п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.

У відповідності з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

З огляду на те, що перевіркою встановлено, що ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» використовувала працю найманих осіб без укладання трудових договорів та заробітна плата виплачувалась без нарахування єдиного соціального внеску, Головним управлінням ДФС в Одеській області донараховано підприємству суму єдиного внеску у розмірі 9724, 00 грн. та складено вимогу від 27 червня 2017 року №Ю 00078013006 про сплату боргу (недоїмки).

Враховуючи, що висновки Головного управління ДФС в Одеській області про порушення позивачем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи, суд вважає, що підстави для скасування вимоги від 27 червня 2017 року №Ю 00078013006 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відсутні.

Так само не підлягають задоволенню вимоги позивача про скасування рішення №0007811306 від 27 червня 2017 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким до ПП «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» застосовано штрафні санкції у розмірі 3454, 00 грн.

Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Між тим, судом не встановлено наявність порушеного права позивача у визначений ним спосіб з боку суб'єкта владних повноважень, що в свою чергу є підставою для прийняття рішення про відмову у позові.

Під час розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до чч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 23, 69, 71, 86, 94, 122, 128,158-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «КОМПАНІЯ РЕАЛ ФАРМ» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій, податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Глуханчук