Постанова № 68849597, 14.09.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
812/720/17
Номер документу
68849597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/720/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області в інтересах Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків Лисичанськводоканал про стягнення податкового боргу за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 у розмірі 436592,15 грн., -

ВСТАНОВИВ:

23 травня 2017 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області в інтересах Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків Лисичанськводоканал про стягнення податкового боргу за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 у розмірі 436592,15 грн.

В обґрунтування адміністративного позову податковий орган зазначив, що Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків "Лисичанськводоканал" не сплачено до бюджету узгоджених сум податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 413700,86 грн. Податковий борг виник у звязку з несплатою ЛКСП Лисичанськводоканал самостійно визначених у податкових деклараціях податкових зобовязань. У звязку з несвоєчасною сплатою податкового боргу ЛКСП Лисичанськводоканал, на підставі ст. 129 ПКУ було нараховано пеню у сумі 22891,29 грн. Рубіжанською ОДПІ було здійснено всі визначені законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, 28.02.2012 була вручена податкова вимога форми Ю від 21.02.2012 №3.

У зв'язку із несплатою відповідачем у добровільному порядку податкового боргу позивач звернувся із позовом до суду.

Представник позивача надав клопотання про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав клопотання про розгляд справи у відсутність представника.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Оскільки представники сторін про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, надали клопотання про розгляд справи у відсутність, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

В письмових запереченнях представник відповідача позовні вимоги визнав частково на суму податкового боргу 413 700,86 грн. та в частині суми стягнення пені у розмірі 5125, 57 грн., а в частині суми стягнення пені у розмірі 17 765,72 грн. позовні вимоги не визнав, зазначивши, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.11.2013 №812/8767/13-а з ЛКСП Лисичанськводоканал стягнуто 85 118,89 грн податкового боргу 84 409,90 та пені 708,99 грн. Ухвалою від 05.03.2014 виконання даної ухвали розстрочено з березня 2014 року по січень 2017 року. Також, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27.04.2015 №812/80/15 з ЛКСП Лисичанськводоканал стягнуто 299 968,33 грн податкового боргу. Ухвалою від 25.06.2015 виконання даної ухвали розстрочено на строк 60 місяців, починаючи з червня 2015 по червень 2020, ЛКСП Лисичанськводоканал сплачує по 4 999,48 грн. щомісячно визначену судом суму платежу. Оскільки розстрочення прямо передбачає перенесення строків сплати, а в ухвалі про розстрочення прямо визначені нові строки сплати, то штрафні санкції могли бути нараховані лише за порушення платником податків нових строків. Тобто контролюючий орган застосував строк для нарахування пені без урахування того, що строки сплати податкового боргу є перенесеними відповідно до ст. 100 Податкового кодексу України, тому в цій частині позовних вимог просив суд відмовити (а.с.64-65).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про часткове обґрунтування заявлених вимог з огляду на таке.

Судом встановлено, що Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків "Лисичанськводоканал" зареєстровано Лисичанською міською радою Луганської області 15.06.1992, ідентифікаційний номер 03339851 (а. с. 8-11).

Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків "Лисичанськводоканал" було подано податкову податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № НОМЕР_1 від 27.01.2016 на суму 413 700,86 грн. (а. с. 17-18).

З метою погашення податкового боргу податковою інспекцією було виставлено відповідачу податкову вимогу форми Ю № 3 від 21.02.2012 на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями 163 631,28 грн (а. с. 12).

Податкова вимога, отримана відповідачем, не оскаржена та вважається узгодженою.

Наявність суми податкового боргу за підприємством відповідача підтверджено даними облікової картки платника податків (а. с. 14-16, 38-40).

У звязку з несвоєчасною сплатою податкового боргу ЛКСП Лисичанськводоканал, на підставі ст. 129 ПКУ було нараховано пеню у сумі 22891,29 грн, що підтверджується розрахунком нарахованої пені станом на 23.03.2017 (а. с. 53-59).

Зазначена пеня була нарахована за несвоєчасну плату за користування надрами для видобування корисних копалин за податковою декларацією № НОМЕР_2 від 29.04.2015.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 20.1.34 ст. 20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 16.1.3. ст.16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно до п.п. 36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання вважається узгодженою.

Пунктом 56.11 ст. 56 ПК України визначено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійне визначене платником податків.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

Відповідно до п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України платник податку зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Згідно з п.п.59.1 ст.59 ПК України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пункт 59.5 ст. 59 ПК України передбачає, що у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання протягом строків, визначених Податковим кодексом, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу, передбаченого ст. 126 цього Кодексу. А саме 10% суми боргу - при затримці до 30 календарних днів, 20% - при затримці більше 30 календарних днів.

Крім того, згідно зі ст. 129 Податкового кодексу після закінчення встановлених зазначеним Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Таким чином, за несвоєчасну сплату податкового боргу розстроченого (відстроченого) за рішенням суду, застосовуються штрафні санкції та нараховується пеня відповідно до вимог статей 126 та 129 Податкового кодексу.

Матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу за відповідачем у сумі 413700,86 грн. та пені у сумі 5125,57 грн., щодо якої відповідач не заперечував та визнав в своїх в запереченнях, та з урахуванням вимог ст.112 суд приймає визнання частини позовних вимог.

Відповідач не погоджується з нарахуванням пені у сумі 17765,72 грн., оскільки постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.11.2013 № 812/8767/13-а з ЛКСП Лисичанськводоканал стягнуто 85 118,89 грн податкового боргу 84 409,90 та пені 708,99 грн (а. с. 76-78). Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 виконання даної ухвали розстрочено з березня 2014 року по січень 2017 року (а. с. 79-80) та надані платіжні доручення, де зазначено призначення платежу надходження розстрочених сум по сплати за користування надрами згідно рішення суду № 812/8767/13-а від 05.03.2014 (а. с. 87-109, 135-149). Також, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27.04.2015 №812/80/15 з ЛКСП Лисичанськводоканал стягнуто 299 968,33 грн податкового боргу (а. с. 100-102). Ухвалою від 25.06.2015 виконання даної ухвали розстрочено на строк 60 місяців, починаючи з червня 2015 року по червень 2020 року, ЛКСП Лисичанськводоканал сплачує по 4 999,48 грн. щомісячно визначену судом суму платежу . Відповідач надав до суду платіжні доручення, де зазначено призначення платежу надходження розстрочених сум по сплаті за користування надрами згідно рішення суду № 812/80/15 від 25.06.2015 (а. с. 110-134).

Вищезазначені посилання відповідача суд вважає безпідставними, оскільки згідно розрахунку нарахованої пені станом на 23.03.2017, пеня нараховувалась на борг, який зазначений у розрахунку податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин № НОМЕР_2 від 29.04.2015, який не входив до предмету спору по зазначеним відповідачем справам № 812/8767/13-а та 812/80/15. Тобто розстрочення виконання судових рішень по справам 812/8767/13-а та 812/80/15 не стосується розрахунку податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин № НОМЕР_2 від 29.04.2015, на який позивачем нараховано пеню у розмірі 17765,72 грн, щодо якої відповідач заперечував. Таким чином, податковим органом правомірно нараховано пеню у розмірі 17765,72 грн. у звязку з несвоєчасною сплатою податкового боргу ЛКСП Лисичанськводоканал, яка також підлягає стягненню.

Враховуючи вищенаведене, за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 413 700,86 грн. та пеня у розмірі 22891,29 грн., який до теперішнього часу в добровільному порядку не сплачено. Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 94, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області в інтересах Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків Лисичанськводоканал про стягнення податкового боргу за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 у розмірі 436592,15 грн - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути кошти з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків "Лисичанськводоканал" (93106, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В.Сосюри, буд. 168, код ЄДРПОУ 03339851) на користь Державного бюджету України з рахунків у банках, обслуговуючих боржника податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 413 700,86 грн (чотириста тринадцять тисяч сімсот гривень 86 коп) та пені у розмірі 22891,29 (двадцять дві тисячі вісімсот девяносто одна гривня 29 коп).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1