Постанова № 68828008, 13.09.2017, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.09.2017
Номер справи
753/15421/17
Номер документу
68828008
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/15421/17

провадження № 2-а/753/576/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2017 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Комаревцева Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача Міністерства внутрішніх справ України про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він є колишнім працівником органів внутрішніх справ України, працював молодшим інспектором супроводження взводу №1 роти охорони об'єктів спеціального батальйону «Титан» Управління Державної служби охорони при ГУ МВС України до 26.12.2014 року у спеціальному званні старший прапорщик міліції. 26.12.2014 року позивач був звільнений, на день звільнення мав вислугу 23 роки 07 місяців 10 днів. 29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом внесені доповнення до ст.. 63 Закону, а саме статтю доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлений законодавством для поліцейських. Кабінетом Міністрів України було прийнято дві постанови, а саме: постанова № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Постанова № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року". Даними постановами встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Зважаючи на вказані зміни у діючому законодавстві, позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відповідної довідки до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії у зв"язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України відповідних постанов. Але відповіді на своє звернення не отримав. Позивач вважає такі дії незаконними, а тому звертається до суду з даним позовом, в якому просить суд визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України протиправною; зобов"язати відповідача надати Пенсійному фонду України інформацію (довідку) про зміну в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії Позивача, зобов'язати відповідача надати Пенсійному фонду України інформацію про пільги ОСОБА_2, як пенсіонера МВС України, по оплаті за комунальні послуги в розмірі 50%, а також встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Ухвалою суду від 31 серпня 2017 року відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи те, що відповідачем у встановлений судом строк та станом на день розгляду справи не надано заперечень проти позову та не спростовано доводів позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є колишнім працівником органів внутрішніх справ України, працював молодшим інспектором супроводження взводу №1 роти охорони об'єктів спеціального батальйону «Титан» Управління Державної служби охорони при ГУ МВС України до 26.12.2014 року у спеціальному званні старший прапорщик міліції. 26.12.2014 року позивач був звільнений, на день звільнення мав вислугу 23 роки 07 місяців 10 днів.

З моменту звільнення позивач ОСОБА_2 отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві.

29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом внесені доповнення до ст.. 63 Закону, а саме статтю доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлений законодавством для поліцейських".

Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв"язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв"язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року.

Пунктами 1, 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв"язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Кабінетом Міністрів України було прийнято дві постанови, а саме: постанова № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Постанова № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року". Даними постановами встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, на підставі ст.. 63 вказаного вище Закону, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року" Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві зобов"язано здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії.

05.12.2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про надання інформації щодо зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, надання відповідної довідки у зв"язку із прийняттям КМУ постанов, але до цього часу відповіді не отримав.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України, оскільки Постановою КМУ № 988 було затверджено оклади поліцейських, що значно перевищують раніше призначені оклади працівників внутрішніх справ. Саме встановлення цих збільшених розмірів окладів і є зміною у грошовому забезпеченні.

Враховуючи те, що Постановою КМУ № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.

Як зазначено у статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, прийняття постанови КМУ № 88 є підставою для здійснення перерахунку пенсій.

Відповідно до вимог ст.. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обов"язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України за наявними у пенсійній справі документами.

Пенсійна справа позивача ОСОБА_2 знаходиться у Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві.

Частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсії у зв"язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок, згідно з цим Законом, або у зв"язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно із ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов"язквим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У статті 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Як встановлено при розгляді справи, Міністерство внутрішніх справ України не надало третій особі відповідної інформації, чим порушило право позивача на соціальне забезпечення, гарантоване державою, а тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 є підставними та обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 11, 17, 71, 158, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, про зобов"язання вчинити певні дій - задовольнити.

Визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформації про зміну у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві для перерахунку пенсії ОСОБА_2 - протиправною.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві інформацію про зміну у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві інформацію про пільги ОСОБА_2, як пенсіонера МВС України, по оплаті за комунальні послуги в розмірі 50%.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.

Суддя: Клмаревцева Л.В.