
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.09.2017 Справа №607/14806/16-ц
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі : головуючогоГрицака Р.М. з участю секретаря Чех Ю.Ю.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_3 міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_3 міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 2209 грн. 67 коп. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що ОСОБА_2 звернувся 26.12.2008 року у ОСОБА_3 міський центр зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та 02 січня 2009 року йому було надано статус безробітного. Розслідуванням ОСОБА_3 міськрайонного центру зайнятості встановлено, що ОСОБА_2 приховав відомості про те, що він був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 року, що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 07.09.2016 року № 424. Перебуваючи на обліку в ОСОБА_3 міськрайонному центрі зайнятості як безробітний з 02.01.2009 р. по 26.06.2009 р. відповідач отримав допомогу по безробіттю на суму 2209 грн. 67 коп. Повідомлення про повернення коштів в сумі 2209,67 грн. разом з копією наказу від 17.10.2016 року № 173 «Д» направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 17.10.2016 р. за № 07/3275. Однак у добровільному порядку відповідач кошти не повернув, тому просить стягнути з відповідача вищевказану суму безпідставно отриманих коштів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позову не визнав та суду пояснив, що його підприємницька діяльність припинена з 05.07.2004 року, що підтверджується довідкою Головного управління ДФС у Тернопільській області, а тому просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
Підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України від 1 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» визначено, що в Україні до зайнятого населення належать, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців. ОСОБА_4 зі статтею 2 зазначеного Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Відповідно до ст. 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація ФОП є засвідченням факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП. Пунктом 8 частини першої статті 31 Закону України від 2 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1533-III) передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості. Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за № 915/5136; у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), встановлено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується в судовому порядку. Таким чином зазначеними нормами законодавства встановлено, що особа, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю. 26 грудня 2008 року ОСОБА_2 звернувся у ОСОБА_3 міськрайонний центр зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та подав заяву про надання йому статусу безробітного. У заяві про надання статусу безробітного ОСОБА_2 зазначив, що він не є субєктом підприємницької діяльності. 02 січня 2009 року ОСОБА_3 міськрайонним центром зайнятості надано ОСОБА_2 статус безробітного. ОСОБА_4 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 року, припинення підприємницької діяльності зареєстровано 13.05.2016 року.
ОСОБА_3 міськрайонним центром зайнятості в результаті перевірки інформації наданої державним реєстратором, встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку у центрі зайнятості та одночасно був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 р.
Директором ОСОБА_3 міськрайонного центру зайнятості видано наказ № 149 "Д" від 01 вересня 2016 року "Про розслідування страхових випадків", яким зобовязано начальника відділу взаємодії з роботодавцями ОСОБА_5 забезпечити перевірку факту реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 приховав відомості про те, що він був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 року, що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 07.09.2016 року № 424.
Відповідно до п.3 ст.3 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
ОСОБА_4 п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За умовами п.п. 2, 3, 4 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 передбачено, що: Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості. Перевірка проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі -центри зайнятості). Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним Фондом України шляхом обміну інформацією. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 р. № 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07.12.2005 р. № 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за№ 1523/11803.
Відповідно до п. 1.5 Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зазначено, що інформаційний обмін здійснюється інформаційно - телекомунікаційними засобами в електронному вигляді.
ОСОБА_4 п.п. 5, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним передбачено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення проводиться центром зайнятості шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в ОСОБА_3 міському центрі зайнятості як безробітний з 02.01.2009 р. по 26.06.2009 року отримав допомогу по безробіттю на суму 2209,67 грн., що підтверджується довідкою від 12.10.2016 р. за № 2894 виданою ОСОБА_3 міськрайонним центром зайнятості 24.02.2016 року.
ОСОБА_3 міськрайонним центром зайнятості видано Наказ №173 "Д" від 17.10.2016 року про повернення коштів відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним.
Повідомлення про повернення коштів в сумі 2209,67 грн. разом з копією наказу від 17.10.2016 року № 173 «Д» направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 17.10.2016 р. за № 07/3275.
У відповідності до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 26.12.2009 року подавдо ОСОБА_3 міськрайонного центру зайнятості заяву про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, проте на час подання цієї заяви та протягом усього часу отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як ФОП.
Як вбачається з довідки про зняття з обліку платника податків виданої ДПІ у м. Тернополі від 05.07.2004 року, платник податків ОСОБА_2 код НОМЕР_1 не має заборгованості зі сплати податків і зборів та знятий з податкового обліку 05.07.2004 року.
ОСОБА_4 довідки виданої 26.05.2016 року Головним Управлінням ДФС у Тернопільській області, ОСОБА_2 перебував на обліку в ОСОБА_3 ОДПІ, як субєкт підприємницької діяльності - фізична особа з 26.09.2003 року по 05.07.2004 року.
Відповідно до п.п. 1, 4, 8, 9, 12, 15, 16, 17 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» № 755-ІУ від 15.05.2003 року ( в редакції чинній на момент зняття з податкового обліку - 05.07.2004 року ОСОБА_2 в ОСОБА_3 ОДПІ як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи) передбачено порядок припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
Для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
нотаріально посвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем;
документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
Документи, які подаються для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) заявнику з відміткою про дату надходження документів.
Дата надходження документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про зняття фізичної особи - підприємця з обліку як платника податків; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про зняття з обліку; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про зняття з обліку.
За відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною тринадцятою цієї статті, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Строк державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем не повинен перевищувати два робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем повинен видати або надіслати заявнику копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця із спеціальною відміткою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
ОСОБА_4 п. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець і у встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» порядку не здійснив всіх визначених дій для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця до дати реєстрації в центрі зайнятості - 26.12.2008 року.
Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги, що відповідачем добровільно не повернуто безпідставно отримані кошти, суд вважає, що позов слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_3 міськрайонного центру зайнятості безпідставно отриману допомогу по безробіттю на суму 2209,67 грн.
ОСОБА_2 є учасником бойових дій та має право на пільги встановлені законом, що підтверджується довідкою виданою 28.03.2016 року ОСОБА_3 обєднаним міським військовим комісаріатом.
В силу вимог ст.88 ЦПК України, оскільки відповідач звільнений від сплати судового збору сплачені позивачем 1378 грн. судового збору слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись Законом України "Про зайнятість населення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 60, 212, 215, 224-233, 294 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1) на користь ОСОБА_3 міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 14029303, вул. Текстильна, 1 Б, м. Тернопіль, 46018) незаконно отриману допомогу по безробіттю на суму 2209,67 грн. ( дві тисячі двісті дев'ять грн. 67 коп.) на розрахунковий рахунок ОСОБА_3 міськрайонного центру зайнятості № 37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303.
Компенсувати за рахунок держави судовий збір в розмірі 1378 грн. 00 коп. ОСОБА_3 міськрайонному центру зайнятості (код ЄДРПОУ 14029303, вул. Текстильна, 1 Б, м. Тернопіль, 46018).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддяОСОБА_6