
Справа № 458/629/17 2-а/458/31/2017 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
06 вересня 2017 року Турківський районний суд Львівської області в складі судді Строни Т.Г., за участю секретаря Синичич Г.З., розглянувши в місті Турці Львівської області позовну заяву ОСОБА_1 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
встановив:
26.06.2017 року до суду із даним позовом звернулася ОСОБА_1.
Посилається на те, що вийшла на пенсію державного службовця з 01.10.2013 року з посади головного бухгалтера Верхньовисоцької сільської ради Турківського району Львівської області. Для призначення пенсії нею була подана до Управління Пенсійного фонду України довідка про заробітну плату. Про те, що в її заробіток при нарахуванні розміру пенсії з моменту призначення (з 01.10.2013 року) Пенсійним фондом України не врахована матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, доплата за інтенсивність, індексаційні виплати, дізналася лише напочатку 2017 року із газети. Довідавшись про це, 15 лютого 2017 року звернулася із письмовою заявою в Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії з врахуванням в заробіток вказаних виплат. Однак Старосамбірським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 612/05-14 від 24 лютого 2017 року їй відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що суми виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу на вирішення соціально-побутових питань, за інтенсивність, щомісячні індексації не передбачені ст.33 Закону України "Про державну службу". Крім цього, відповідно до посади та штатного розпису їй нараховувалась надбавка за вислугу років, яку також не враховано при нарахуванні пенсії, тому вона 14 березня 2017 року звернулась із заявою врахувати їй при перерахунку пенсії і надбавку за вислугу років. Однак листом від 23 березня 2017 року їй відмовлено в нарахуванні до пенсії 40% надбавки за вислугу років. Вважає, що дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не відповідають вимогам чинного законодавства і є неправомірними.
Просить суд:
- визнати дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, за інтенсивність, індексацію та надбавку за вислугу років в розмірі 40% при призначенні пенсії протиправними;
- визнати рішення Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 612/05-14 від 24 лютого 2017 року та № 958/05-14 від 03 березня 2017 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про державну службу", що діяли на час призначення пенсії, протиправним і зобов'язати Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про державну службу" з урахуванням 40% надбавки за вислугу років, інших видів виплат, що не включені до середньомісячного заробітку державного службовця, а саме сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, за інтенсивність, щомісячні індексації та інші виплати, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 15 лютого 2017 року.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала і надала суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
В судовому засіданні представниця відповідача, ОСОБА_2, позов не визнала і підтримала письмові заперечення на позовну заяву позивачки про те,
що Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області з даним позовом не погоджується та по суті позовних вимог заперечує з огляду на таке.
Позов не підлягає до задоволення у зв'язку з пропуском позовної давності звернення до суду. Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачка отримує пенсію державного службовця з 01.10.2013 року та враховуючи те, що з дня подання заяви від 01.10.2013 року з долученими довідками від 01.10.2013 року (які не містили даних про суми "інші виплати") минуло більше 6-ти місяців, то відповідно позовна вимога щодо зобов'язання здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 15.02.2017 року є неправомірною та незаконною, та яка не грунтується на жодних правових підставах. Довідка від 13.02.2017 року № 369, яка містить дані про суми "інші виплати" подана при зверненні до них про здійснення перерахунку призначеної пенсії 15.02.2017 року, а не при первинному зверненні про призначення пенсії державного службовця.
Враховуючи те, що з дня призначення пенсії 01.10.2013 року минуло більше 6-ти місяців, вважають дії управління щодо перерахунку пенсії на підставі заяви від 15.02.2017 року не можуть бути оскаржені, і наявні підстави для залишення позовної заяви без розгляду в повному обсязі.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію державного службовця з 01.10.2013 року.
15.02.2017 року позивачка звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що при виході на пенсію в розрахунок не були включені інші виплати, а саме матеріальні допомоги на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань, премії, щомісячні індексації заробітної плати, надбавка за інтенсивність та інші виплати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До заяви була додана довідка від 13.02.2017 року № 369. В доповнення до заяви від 15.02.2017 року позивачка подала заяву від 14.03.2017 року щодо ненарахування надбавки за вислугу років державного службовця в розмірі 40% та долучила довідку від 14.03.2017 року № 577.
На порушені нею питання щодо перерахунку пенсії були надані відповіді 24.02.2017 року № 612/05-14 та 23.03.2017 року № 958/05-14.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
На виконання вимог Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723- XII (далі Закон - 3723), зокрема статті 37-1 Закону, якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії, було прийнято ряд нормативно - правових актів, зокрема постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Із 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону № 3723 (розділ III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213). Також у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон 889) скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону 3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону 889).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" (далі - постанова 1013) скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723.
Щодо врахування для обчислення пенсії по віку матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально - побутові потреби, індексації та надбавки за високі досягнення у праці повідомляють наступне.
Згідно зі статтею 33 Закону України № 3723-VIII заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 37 вищезазначеного Закону пенсія державним службовцям призначалася у відсотках від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби і індексація до інших надбавок не відносяться. Матеріальна допомога на оздоровлення та соціально - побутові потреби виплачується один або два рази на рік і не є складовою частиною заробітної плати. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених статтею 33 Закону України № 3723-VIII.
Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" дано визначення поняттю індексації грошових доходів населення. Це встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг.
Зазначене підвищення грошових доходів не передбачене статтею 33 Закону України № 3723-VIII як складова заробітної плати державного службовця.
Враховуючи вищезазначене, проводити перерахунок та враховувати для обчислення пенсії позивачці матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби і індексацію немає підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2009 року № 504, яка набрала чинності з 30.05.2009 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", якими надбавка за високі досягнення у праці не встановлюється сільським, селищним головам, їх заступникам та іншим керівним працівникам і спеціалістам апарату сільських і селищних рад та їх виконавчих органів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 872 від 19.08.2009 року внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року№ 865, якими визначено, що при визначенні виплат для обчислення пенсії, надбавка за високі досягнення у праці сільським, селищним головам, їх заступникам та іншим керівним працівникам і спеціалістам апарату сільських і селищних рад та їх виконавчих органів, не враховується.
Зважаючи на викладені обставини в їх сукупності, вважають, що дії Управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України та роз'яснювальних листах Пенсійного фонду України, а від так адміністративний позов є безпідставним, необгрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Враховуючи наведене, просять у задоволені позовної заяви ОСОБА_1 відмовити повністю.
Вислухавши сторони, дослідивши обставини справи, всі наявні докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, із таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку як пенсіонер у Старосамбірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області з 01.10.2013 року та отримує пенсію державного службовця.
15 лютого 2017 року позивачка звернулася із письмовою заявою в Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії з врахуванням в заробіток матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, доплати за інтенсивність, індексаційні виплати.
Старосамбірським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 612/05-14 від 24 лютого 2017 року позивачці відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що суми виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу на вирішення соціально-побутових питань, за інтенсивність, щомісячні індексації не передбачені ст.33 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до посади та штатного розпису позивачці нараховувалась надбавка за вислугу років, яку також не враховано при нарахуванні пенсії.
14 березня 2017 року позивачка звернулась із заявою в Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області про те, щоб врахувати їй при перерахунку пенсії надбавку за вислугу років державного службовця в розмірі 40 %.
Старосамбірським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 958/05-14 від 23 березня 2017 року позивачці відмовлено в нарахуванні до пенсії 40% надбавки за вислугу років.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулася із адміністративним позовом до суду.
Статтею 1 Закону України "Про оплату праці" (№108/ 95-ВР) від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інші грошові виплати входили до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (№ 3723-ХІІ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (№3723-ХІІ визначено Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із відповідними змінами та доповненнями) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432- IX/ (432-15) "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12), визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально- побутових питань, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-ХІІ "Про державну службу" та № 108/95-ВР "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-ІV " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення".
Те ж стосується і сум індексації заробітної плати, на які також були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Суми індексації є складовою заробітної плати і входять до складу фонду оплати праці. В порушення вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ відповідачем до заробітку для обчислення пенсії також не було включено суми індексації, як вид оплати праці, на який нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Наведені вище обставини підтверджуються пенсійною справою на ОСОБА_3 № 121601 та постановою Турківського районного суду Львівської області від 17.06.2016 року.
Відмова у перерахунку пенсії Старосамбірським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області згідно з довідками про складові заробітної плати за № 577 від 14.05.2017 року та за № 369 від 13.02.2017 року, в які включено достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені виплати, а саме: заробітну плату з урахуванням 40% надбавки за вислугу років, інші види виплат, що не включені до середньомісячного заробітку державного службовця, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, за інтенсивність та інші виплати, є наслідком порушення правил застосування норм права.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватися із заробітної плати з урахуванням 40% надбавки за вислугу років, інших видів виплат, що не включені до середньомісячного заробітку державного службовця, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, за інтенсивність, щомісячні індексації та інші виплати, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з дня звернення позивача до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 15 лютого 2017 року.
Враховуючи те, що позивачка звернулася до суду із позовом про оскарження дій відповідача, вчинених в лютому та в березні 2017 року, 26.06.2017 року, строк позовної давності нею не пропущений.
На підставі наведеного вище та керуючись статтями 99, 159-163 КАС України, законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про оплату праці", "Про індексацію грошових доходів населення", суд
постановив:
позов задовольнити.
Визнати дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, за інтенсивність, індексацію та надбавку за вислугу років в розмірі 40 % при призначенні пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Визнати рішення Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 612/05-14 від 24 лютого 2017 року та № 958/05-14 від 03 березня 2017 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про державну службу", що діяли на час призначення пенсії ОСОБА_1, протиправними і зобов'язати Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про державну службу" з урахуванням 40% надбавки за вислугу років, інших видів виплат, що не включені до середньомісячного заробітку державного службовця, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, за інтенсивність, щомісячні індексації та інші виплати, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи із 15 лютого 2017 року.
Стягнути із Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, а у разі відсутності коштів - стягнути з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 1280 гривень відшкодування її судових витрат у вигляді судового збору.
Дана постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Турківський районний суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 08.09.2017 року.
Суддя -