
Справа 237/2576/17
Номер провадження 2-а/237/68/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.08.17 м. Курахове
Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Медведського М.Д.,
при секретарі Готовщиковій Т.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Курахове позовну заяву Керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області Резницького С.А. в інтересах держави до Новомихайлівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Новомихайлівської сільської ради ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Мар'їнського районного суду Донецької області з позовом в інтересах держави до Новомихайлівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області, третя особа ОСОБА_3, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення 54-ої чергової сесії Новомихайлівської сільської ради 6 скликання від 04.09.2015 року № 6/54-9 «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3» в частині присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час голосування за вказане рішення ОСОБА_3 порушила вимоги Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку із чим прийняте рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву із проханням розглядати справу за її відсутністю, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву із проханням розглядати справу за її відсутністю, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступних всиновків.
Відповідно до ч. 4 ст. 72 КАС України вирок суду у кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 24.03.2017 у справі №237/815/17 (провадження №3/237/316/17), яка набула чинності, про притягнення гр.ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_3 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 ч. 1КУпАП і накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1700 (одна тисяча сімсот) гривень в дохід держави.
Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 14.03.2017 у справі №237/814/17 (провадження №3/237/315/17), яка набула чинності, про притягнення гр.ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_3 визнано у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 ч. 2 КУпАП і накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
Судом встановлено, що рішенням Новомихайлівької сільської ради від 14.08.2013 року №VІ/29-1 «Про підсумки проміжних виборів депутата Новомихайлівської сільської ради, визначення її повноважень» відносно ОСОБА_3, визнано її повноваження, як депутата Новомихайлівської сільської ради шостого скликання. Відповідно до рішення «Про обрання секретаряНовомихайлівської сільської ради», ОСОБА_3 обрано секретарем шостого скликання цієї ради.
Відповідно до підпунктів «б» і «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_3 є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Так, 04.09.2015 року скликано 54 чергову сесію Новомихайлівської сільської ради VІ скликання. До порядку денного зазначеного протоколу включено питання про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3.
ОСОБА_3 була присутня на засіданні 54-ої чергової сесії Новомихайлівської сільської ради VІ скликання від 04.09.2015, про що свідчить її особистий підпис, та брала участь в голосуванні по вказаному питанню.
Згідно з протоколом засідання 54-ої чергової сесії Новомихайлівської сільської ради VІ скликання від 04.09.2015 року прийнято рішення №VІ/54-9 «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3», пунктом 1 якого встановлено «Присвоїти десятий ранг посадовій особі місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3».
Вищенаведений протокол свідчить, що за прийняття рішення VІ/54-9 «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3», ОСОБА_3 вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів - проголосувала «за» вказане рішення, шляхом підняття руки, тобто сама за себе.
При цьому, у відповідності до протоколу засідання 54-ої чергової сесії Новомихайлівської сільської ради VІ скликання від 04.09.2015 року ОСОБА_3 публічно не повідомила колегіальний орган про наявний реальний конфлікт інтересів.
ОСОБА_3, діючи у власних інтересах в порушення вимог частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», як секретар Новомихайлівської сільської ради, достовірно знаючи про зобов'язання уживати заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, усвідомлюючи про наявну суперечність між приватними інтересами та її службовими повноваженнями, не повідомила сесію ради про наявність реального конфлікту інтересів, який полягав у розгляді сесією питання, що стосується її особисто.
Таким чином, у службовій діяльності ОСОБА_3 у зв'язку з її участю у голосуванні за питання стосовно присвоєння десятого рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю Новомихайлівської сільської ради ОСОБА_3,- виник конфлікт інтересів, який полягав у суперечності між її приватними інтересами та службовими повноваженнями.
Своїми діями ОСОБА_3 вчинила правопорушення, передбачене частиною другою статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме, вчинення дії чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_3 всупереч нормам законодавства, перебуваючи на посаді секретаря Новомихайлівської сільської ради, незважаючи на наявність реального конфлікту інтересів, оскільки встановлення та отримання чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування є приватним немайновим інтересом особи, відносно якої вирішується питання про можливість та доцільність його встановлення, свідомо голосувала за прийняття проекту рішення Новомихпйлівської сільської ради «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3», що вплинуло на об'єктивність та неупередженість прийняття нею рішення, чим порушила вимоги частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно із ст. 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до вимог ст. 67 Закону «Про запобігання корупції», нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Це ж положення передбачене ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
З огляду на те, що рішення Новомихайлівської сільської ради від 04.09.2015 року № VІ/54-9 «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3» в частині присвоєння чергового рангу секретарю Новомихайлівської сільської ради ОСОБА_3 винесено внаслідок порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», воно є незаконним та підлягає скасуванню.
Конституційний Суд України у п. 5 рішення №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року зазначив, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Водночас, ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Законом України «Про запобігання корупції» встановлено, що органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції є спеціально уповноваженими суб'єктами у сфері протидії корупції (ч. 1 ст. 1 Закону).
Згідно із вимогами ст. 67 Закону нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування.
Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 72, 94, 160, 260, 261 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області Резницького С.А. в інтересах держави до Новомихайлівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Новомихайлівської сільської ради - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 54-ої чергової сесії Новомихайлівської сільської ради 6 скликання від 04.09.2015 року № 6/54-9 «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3» в частині присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування секретарю сільської ради ОСОБА_3.
Стягнути з Новомихайлівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області на користь прокуратури Донецької області сплачений судовий збір у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень та перерахувати його на р/р 35216066016251; отримувач Прокуратура Донецької області, банк отримувача ДКСУ, м. Київ МФО 820172, ЄДРПУ 25707002.
Постанова набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя
Дата документу 31.08.2017