Постанова № 6879973, 05.11.2009, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2009
Номер справи
2а - 4741/09/1470
Номер документу
6879973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Миколаївський окружний адміністративний суд

54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.11.2009 р.                                                                                 № 2а - 4741/09/1470

м. Миколаїв

11:54

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Заварухіної Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом                                                            Приватного підприємства «Панорама-

                                                                      Инвест»

                                                                      (вул. 1-ша, Слобідська, 122, м. Миколаїв, 54042)

до відповідача                                                  Державної податкової інспекції у Заводському

                                                                      районі м. Миколаєва

                                                                      (вул. Галині Петрової, 2-а, м. Миколаїв, 54029)

за участю представників:

від позивача: Слуцький М.І.

від відповідача: Єленич О.В.

про скасування податкового повідомлення рішення

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до адміністративного суду з вимогами про скасування податкових-повідомлень рішень в частині штрафних санкцій на загальну суму 17965,86 гривень. Свої позовні вимоги обґрунтував наступним:

- позивач визнає порушення податкового законодавства та нараховану недоїмку з податку на прибуток, податку на додану вартість та податку з доходів фізичних осіб, але вважає що штрафні санкції у цьому випадку застосовані бути не можуть оскільки з моменту вчинення цих правопорушень пройшло більше 1 року;

- відповідно до ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

- строк давності в 1095 дня передбачений ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»стосується стягнення лише податкової недоїмки, і не застосовується щодо штрафу.

Відповідач позов не визнав, заперечення обґрунтував таким чином:

- Господарський кодекс України не регулює питання нарахування та сплати податків, а тому застосування ст.250 ГК України є безпідставним;

- щодо застосування строку давності при накладення штрафних санкцій за податкові правопорушення, то необхідно керуватися ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Дослідивши надані докази (пояснення сторін, письмові докази) та вислухавши промови сторін, суд дійшов до таких висновків.

Приватне підприємство «Панорама-Инвест»зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності 28.05.99 державним реєстратором виконавчого комітету Миколаївської міської ради.

З 03.06.99 ПП «Панорама-Инвест»знаходиться на податковому обліку у ДПІ в Заводському районі м. Миколаєва.

В грудні 2008 році ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва проведено планову виїзну перевірку ПП «Панорама-Инвест»з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (арк.спр.53).

За результатами перевірки, податковим органом складено Акти №4990/23-600/30459988 від 22.12.08, №5492/23-600/30459988 від 26.12.08 в яких зафіксовано порушення податкового законодавства з питань податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб.

19.01.09 уповноваженою особою ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва прийнято податкове повідомлення №0000021702/0 про донарахування позивачу 3942,68 гривень недоїмки з податку з доходів фізичних осіб та 7885,36 гривень штрафу (арк.спр.51), 23.01.09 прийнято податкове повідомлення рішення №0000082301/0 про донарахування недоїмки з податку на додану вартість в сумі 6930 гривень та штрафу в сумі 3465 гривень (арк.спр.50), 23.01.09 прийнято податкове повідомлення рішення №0000092301/0 про донарахування недоїмки з податку на прибуток в сумі 13231 гривень та штрафу в сумі 6615,50 гривень (арк.спр.52).

Загальна сума штрафних санкцій за трьома податковими повідомленнями–рішенням складає 17965,86 гривень.

Відповідно до абзацу 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Пунктом 1.5 статті 1 вказаного Закону штрафна санкція (штраф) визначається, як плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов’язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Відповідно до пункту 17.1. статті 17 цього Закону штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Таким чином, штрафна санкція, яка справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним правил оподаткування, застосовується виключно у порядку, передбаченому Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Статтею 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено строки давності та їх застосування.

Податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов’язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, враховуючи строки давності, визначені статтею 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Таким чином, строки застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлені статтею 250 Господарського кодексу України, не поширюються на випадки застосування штрафних санкцій за порушення платниками податків правил оподаткування у порядку, визначеному Законом України Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи та необхідно відмовити в їх задоволені.

Також суд не знайшов інших підстав для скасування рішення суб’єкта владних повноважень, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України.

По справі маються судові витрати - сплата судового збору у сумі 3,4 гривень, які необхідно покласти на позивача (арк.спр.3).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Судові витрати: сплата судового збору - 3,40 гривень покласти на позивача.

3. Роз’яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя В.В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 06.11.09

Суддя В.В. Біоносенко