Постанова № 68794790, 07.09.2017, Сватівський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
07.09.2017
Номер справи
426/12699/17
Номер документу
68794790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 426/12699/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2017 року м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області в складі:

головуючого: судді Скрипника С.М.

при секретарі Брайловській М.М.,

за участю позивача: ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: Лященко М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сватове адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом, в якому зазначила, що з 03.07.2014р. вона зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1. До липня 2014 року вона проживала в м. Луганську, де навчалась на денній формі навчання у Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Соціальна робота», про що отримала диплом магістра НОМЕР_1 від 25.06.2014р. Окрім того, з 26.06.2013р. по 31.12.2013р. працювала на посаді консультанта відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області на підставі трудового договору, а з 08.01.2014р. була прийнята консультантом відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області, де працює по цей час. Факт проживання у м. Луганську підтверджується також наявністю перепустки до гуртожитку, де вона була зареєстрована та проживала ОСОБА_1 24.06.2014р. вона уклала шлюб із ОСОБА_5, який було зареєстровано Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції, та складено актовий запис №292. 23.06.2017р. вона звернулась до Управління соціального захисту населення Сватівської РДА із заявою про взяття її на облік внутрішньо переміщених осіб та видачу відповідної довідки. Однак, рішенням начальника управління від 14.07.2017р. їй було відмовлено у видачі такої довідки у зв'язку із тим, що докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.

Зазначене рішення вважає протиправним.

Просить суд визнати протиправним та скасувати рішення начальника Управління Соціального захисту населення Сватівської РДА від 14.07.2017р про відмову у видачі їй довідки та зобов'язати Управління Соціального захисту Сватівської РДА взяти на облік та видати довідку їй про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 на позові наполягають з підстав, зазначених у ньому, просять його задовольнити. Заперечення проти позову вважають необґрунтованими. Позивач ОСОБА_1 пояснила, що весь період навчання вона була зареєстрована у гуртожитку, про що стояла відмітка у паспорті, однак в червні 2014 року вона вийшла заміж та змінила дошлюбне прізвище на ОСОБА_1 і, відповідно, змінила паспорт. В новому вже паспорті стоїть місце реєстрації - м. Сватове. Інших доказів проживання в Луганську,, крім тих, які додані до позову, неї немає.

Від представника відповідача - начальника управління соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації до суду надійшло заперечення проти позову, згідно якого вважає, що надані ОСОБА_1 документи не є підставою для видачі позивачці довідки внутрішньо переміщеної особи, оскільки запис в трудовій книжці під № 3 про те, що 08.01.2014 - прийнята консультантом відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області» в колонці 4 «на підставі чого внесено запис (документ, його дата і номер)» запис відсутній. Крім того, перед цим записом відсутній заголовок про повне найменування підприємства, як це передбачено п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. В довідці з Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 08.02.2017 № 2614/24/8 також немає посилання на дату та номер документу, згідно з яким Позивач з 08.01.2014 була прийнята консультантом відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області. В задоволенні позову ОСОБА_1 просять відмовити за необґрунтованістю.

В судовому засіданні представники відповідача - Лященко М.О., Казарян О.В. заперечення проти позову підтримала з підстав, зазначених у ньому, просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх сукупності, вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню виходячи із наступного.

Так, відповідно до ч.1 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 зазначеного Закону, адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Відповідно до ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Студенти, які здобували певний освітньо-кваліфікаційний рівень та мали реєстрацію місця проживання в гуртожитках, після зняття з реєстрації мають право на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у випадку, якщо не бажають повернутися до попереднього місця проживання через обставини, зазначені у статті 1 цього Закону. У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).

Отже, доказами проживання у м. Луганську позивача ОСОБА_1, що є підставами взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - є:

-трудова книжка із записами про працевлаштування, згідно якої позивач ОСОБА_1 працювала з 26.06.2013р. по 31.12.2013р. на посаді консультанта відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області на підставі трудового договору, а з 08.01.2014р. була прийнята консультантом відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області, де працює по цей час (а.с.12);

-диплом про здобуття вищої освіти від 25 червня 2014 року, згідно якого ОСОБА_7 закінчила у 2014 році Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Соціальна робота» та здобула кваліфікацію магістра з соціальної роботи, соціального працівника (а.с.10-11);

-свідоцтво про шлюб, згідно якого ОСОБА_7 та ОСОБА_5 уклали шлюб 24 червня 2014 року у Ленінському відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції, після чого ОСОБА_7 змінила своє дошлюбне прізвище на «ОСОБА_7» (а.с.15);

-перепустка до гуртожитка, згідно якого ОСОБА_7, яка проживала в гуртожитку № 3 педуніверситету, кімната № НОМЕР_2, поверх 2,5 на право входу до гуртожитку з терміном дії по 01 липня 2014 року (а.с.14);

-довідка, видана Головним територіальним управлінням юстиції у Луганській області про те, що ОСОБА_1 дійсно була прийнята 26.06.2013 консультантом відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області. 31.12.2013 була звільнена з роботи у зв'язку з закінченням терміну дії трудового договору. З 08.01.2014 була прийнята консультантом відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області, де і працює по теперішній час (а.с.13);

-свідоцтво про закінчення курсу післядипломної освіти «Масажист», згідно якого ОСОБА_7 у 2013-2014 навчальному році закінчила Відділення суміжних та додаткових професій Інституту післядипломної освіти й дистанційного навчання з курсу «Масажист» (а.с.16).

Однак, рішенням начальника Управління соціального захисту населення № 56 від 14 липня 2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи в зв'язку з тим, що докази , надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно - територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно - територіальної одиниці.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 55 Конституції України особа, чиї права та охоронювані законом інтереси було порушено, має право на звернення до суду.

Частиною першою п.4 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат , соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення, яким відмовлено позивачеві у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи, оскільки наданими позивачем до УСЗН документами підтверджується проживання ОСОБА_1 у м. Луганську, а тому є підставою для видачі довідки внутрішньо переміщеної особи.

Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст. ст. 2, 7-12, 17, 18, 71, 158-163, 254 КАС України, ст. ст. 1, 3, 8, 19, 55 Конституції України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення начальника Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 14.07.2017р про відмову у видачі довідки ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області взяти на облік та видати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області судовий збір у розмірі 640,00 грн. на користь Сватівського районного суду (Отримувач: УДКСУ у Сватівському районі; код ЄДРПОУ суду (для платника збору, для зазначення у платіжному документі) 05381455; код за ЄДРПОУ отримувача коштів: 37928384; Банк отримувача коштів: ГУДКСУ у Луганській області; МФО отримувача коштів: 804013; № доходного рахунку щодо сплати судового збору: 31215206700271; код класифікації доходів (ККД): 22030001; пункт 1.2).

Повний текст постанови суду виготовлений 12.09.2017 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сватівський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: С.М.Скрипник