Постанова № 6878263, 16.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2009
Номер справи
2а-15974/09/0570
Номер документу
6878263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 16 листопада 2009 р.                                                                       справа № 2а-15974/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді Буряк І. В. при секретарі                                                  Могілевському А.А. за участю представників сторін:           позивача:                                        Щербачук Я.І. (дов. № 77/08 від 19.06.2009 р.)

відповідача:                                        Полторацької Т.В. (дов. №34106/10/10-012 від 07.07.2009 р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву           Публічного акціонерного товариства «Словважмаш»

до          Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області

про          визнання недійсною податкової вимоги та зобов’язання вчинити певні дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Словважмаш» (надалі – позивач, ПАТ «Словважмаш») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області (надалі — відповідач, Слов’янська ОДПІ) про визнання недійсною першої податкової вимоги № 1/519 від 02.09.2009р. про сплату податкового боргу за узгодженими податковими зобов’язаннями у сумі 7236,26 грн.; зобов’язання відповідача звільнити активи позивача з податкової застави та виключити відповідний запис про неї з державного реєстру.

Позов мотивовано тим, що Відповідач неправомірно застосував пп. 16.1.1 п. 16.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та нарахував пеню за несвоєчасну сплату податків з доходів найманих працівників за період з 01.01.2008р. по 31.03.2009р. на суму 7236,26 грн., оскільки подана позивачем форма № 1 ДФ не є податковою декларацією, а тому зазначене зобов’язання з податку з доходів найманих працівників не узгоджено.

Також позивач зазначає, що відповідачем неправомірно нарахована пеня за несвоєчасну сплату податку з доходів найманих працівників; перша податкова вимога направлена відповідачем з порушенням Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2001 № 266 та Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16 липня 2001 р.за № 595/5786, крім того зазначає, що підстави для виникнення податкової застави, передбачені пп. 8.2.1 п. 8.2 ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» були відсутні.

У судовому засіданні від 03.11.2009р. позивач надав заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої просить доповнити позовну заяву наступними вимогами: визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування пені в сумі 7 236,26 грн. за несвоєчасну сплату податку з доходів найманих працівників; зобов’язати відповідача виключити запис про нараховану пеню в сумі 7 236,26 грн. з особового рахунку позивача.

У судовому засіданні від 22.10.2009р. оголошувалась перерва до 03.11.2009р., та від 03.11.2009р. до 16.11.2009р. на підставі ч.2 ст. 150 КАС України.

В судовому засіданні від 16.11.2009р. представник позивача позов (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував, вважаючи, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав: вимога № 1/519 від 02.09.2009р. відкликана листом №48723/10/24-013-3 від 02.10.2009р.; активи платника податків звільнені з податкової застави, про що позивач отримав відповідне повідомлення, а реєстрація податкової застави майна позивача в Державному реєстрі обтяжень не проводилась.

Також відповідач зазначає, що пеня за несвоєчасну сплату податку з доходів найманих працівників застосовується згідно Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», та нараховується згідно п.3.11 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2003 № 290 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27 червня 2003 р.за №522/7843.

У судовому засіданні від 16.11.2009р. представник відповідача проти вимог позивача (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) заперечував, з мотивів, викладених у запереченнях та просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

За результатами проведеної з 09.07.2009р. по 14.08.2009р. планової виїзної перевірки ПАТ «Словважмаш» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.03.2009р. Слов’янською ОДПІ складений акт від 21.08.2009 року №6026/23-3-00210594, відповідно до якого, встановлено порушення пп. 8.1.2 п. 8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в зв’язку з чим за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2001р. по 31.03.2009р. нарахована пеня у розмірі 7 236,26 грн.

02 вересня 2009 року відповідачем була направлена перша податкова вимога № 1/519, згідно якої, станом на 02.09.2009р. сума податкового боргу позивача за узгодженим податковим зобов’язанням становить 7 236,26 грн., у тому числі пеня з податку з доходів найманих працівників – 7 236,26 грн.

10 вересня 2009 року Слов’янська ОДПІ направила лист №44512/10/24-013-3, яким позивач був повідомлений про наявність у нього податкового боргу у розмірі 7236,26 грн. та про те, що активи позивача з 02.09.2009р. знаходяться у податковій заставі.

02 жовтня 2009 року відповідач направив позивачу лист № 48723/10/24-013-3 щодо відкликання першої податкової вимоги № 1/519 від 02.09.2009р., та повідомлення № 48722/10/24-013-3 щодо звільнення з під податкової застави активів позивача.

Таким чином, відповідач усунув порушення які були підставою для звернення до суду, тобто фактично виконав позовні вимоги в частині визнання недійсною першої податкової вимоги № 1/519 від 02.09.2009р. про сплату податкового боргу за узгодженими податковими зобов’язаннями у сумі 7236,26 грн. та зобов’язання відповідача звільнити активи позивача з під податкової застави після подання адміністративного позову.

13 жовтня 2009 року сторонами складено акт звірення розрахунків платника з бюджетом за період 01.01.2009р. по 01.09.2009р., відповідно до якого за позивачем обліковується пеня з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 7236,26 грн.

Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.

Щодо визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахування пені в сумі 7236,26 грн. за несвоєчасну оплату податку з доходів найманих працівників та зобов’язання відповідача виключити запис про нараховану пеню в сумі 7236,26 грн. з особового рахунку позивача, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 зазначеного Закону, органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2005 р. за № 843/11123, встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п.1.7. зазначеної Інструкції, облікові операції з коригування даних у картках особових рахунків платників податків проводяться підрозділами адміністрування облікових показників та звітності на підставі відповідних документів, датою їх надходження, з візою керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби "До обліку".

Згідно п. 3.1. зазначеної Інструкції, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

У відповідності до п. 9.4. зазначеної Інструкції, на письмову вимогу платника податків звірення стану розрахунків платника з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) за звітний період оформлюється актом за формою, зазначеною у додатку 3. Акт з розбіжностями між даними картки особового рахунку та даними платника податку, збору (обов'язкового платежу) є підставою для здійснення детальної перевірки таких розбіжностей.

Пунктом 9.1. зазначеної Інструкції передбачено, що не менше ніж раз на квартал працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності проводиться вибіркова перевірка правильності проведених операцій в особових рахунках платників.

При проведенні відбору особових рахунків для перевірки перевага віддається особовим рахункам із значними сумами нарахувань/зменшень узгоджених податкових зобов'язань (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій), пені, позитивного та від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом на дату такого відбору.

При перевірці увага звертається на такі моменти: чи за всіма термінами сплати відображено суми нарахованих/зменшених податкових зобов'язань зі сплати до бюджету податку, збору (обов'язкового платежу) та штрафних (фінансових) санкцій, а також суми, донараховані за результатами документальних перевірок; чи правильно розраховане сальдо розрахунків платника з бюджетом (додатне чи від'ємне); чи правильно нарахована пеня.

За результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведених операцій в особових рахунках платників податків працівником структурного підрозділу складається акт за формою, зазначеною у додатку 1.

При виявленні помилок, неповного чи неправильного відображення облікових показників в особових рахунках платників працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності, за необхідності, спеціалістами підрозділів автоматизації процесів оподаткування, обробки та введення документів відповідних галузевих підрозділів уживаються заходи щодо виправлення таких помилок, неповного чи неправильного відображення.

Таким чином, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України передбачено, що у разі розбіжностей між даними картки особового рахунку та даними платника податку, які зазначені у відповідному акту, проводиться детальна перевірка таких розбіжностей за наслідками якої уживаються заходи щодо виправлення таких помилок, неповного чи неправильного відображення.

Згідно п.3.11 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання податковим органом - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати такого податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні (за винятком випадків, коли платник податків у встановлені Законом терміни розпочинає процедуру апеляційного узгодження);

в) при нарахуванні суми податкового зобов'язання податковим органом (якщо платник податків у встановлені Законом терміни розпочинає процедуру апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання) - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного за результатами апеляційного узгодження.

Якщо останній день граничного строку сплати податкового зобов'язання збігається з вихідним або святковим днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.

Але п. 3.11. зазначеної Інструкції встановлені особливості для нарахування пені у картці особового рахунку платника податків, відповідно до якого, встановлені наступні документи, що є підставою для здійснення нарахування пені у картці особового рахунку платника податків:

- акт перевірки з питань правильності нарахування, своєчасності та повноти внесення до бюджету прибуткового податку з громадян;

- акт перевірки дотримання банком строків перерахування платежів, що надходять до бюджету, встановлених Законом України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні».

В зазначеному акті від 21.08.2009 року № 6026/23-3-00210594 відображені результати перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб.

Таким чином, відповідач мав підстави для здійснення нарахування пені у картці особового рахунку платника податків.

Згідно п. 11.5. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, сума податкового боргу (його частини), яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, підлягає скасуванню у разі, якщо судом змінено або скасовано відповідне рішення такого податкового органу.

Таким чином, з урахування п.9.4 зазначеної Інструкції, облікові операції з коригування даних у картках особових рахунків платників податків проводяться відповідними підрозділами органів державної податкової служби у порядку та на підставах визначених в інструкції та не передбачають можливості внесення змін до програмного комплексу обліку і звітності на підставі судового рішення про виключення запису, тобто про фактичне коригування особової картки рахунків платника податку.

Як вбачається з матеріалів справ, відповідач не насилав повідомлень або рішень про обов'язок позивача сплатити податковий борг та пеню за несвоєчасну оплату податків з доходів найманих працівників за період з 01.01.2008р. по 31.03.2009р. на суму 7236,26 грн., крім скасованої вимоги № 1/519 від 02.09.2009р.

Також слід зазначити, що відповідно до Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України данні у картках особових рахунків платників податків використовуються органами державної податкової служби виключно для оперативного обліку платежів до бюджету, контролем за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби згідно з чинними нормативно-правовими актами України, тобто зазначенні данні використовуються для організації роботи органів державної податкової служби і не можуть бути підставою для стягнення пені, та таким чином не порушують права та інтереси позивача.

Таким чином, не має правових підстав для виключення запису про нараховану пеню в сумі 7236,26 грн. з особового рахунку позивача.

Відповідно до ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі наведеного суд вважає що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. У позові Публічного акціонерного товариства «Словважмаш» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 16 листопада 2009 року, повний текст виготовлено 23 листопада 2009р.

4.Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Буряк І. В.