Постанова № 6878205, 19.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
2а-16031/09/0570
Номер документу
6878205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2009 р.                                                                       справа № 2а-16031/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Буряк І. В.

при секретарі                                                  Могілевському А.А.

за участю представників сторін:          

позивача:                                        Задорожного М.С. (дов.№ 243 від 14.10.2007р.)

Войтової І.С. (дов. №279 від 10.11.2009р.)

відповідача-1:                              Тернинко С.М. (дов. №30954/10/10-012 від 15.06.2009р.)

відповідача-2:                              не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву                               Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум»

до                    Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області

про                    визнання протиправною бездіяльності суб’єктів владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення коштів

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранум» (надалі – позивач, ТОВ «Гранум») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області (надалі — відповідач-1, Слов’янська ОДПІ) та до Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області (надалі - відповідач-2, ГУ ДКУ в Донецькій області) про визнання бездіяльності відповідачів щодо невідшкодування позивачеві податку на додану вартість за березень 2009 року в сумі 2 544,00 грн. протиправною; зобов’язання відповідача-1 надати відповідачу-2 висновок про відшкодування позивачу податку на додану вартість за березень 2009 року в розмірі 2544,00 грн.; стягнути з відповідача-2 2544,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2009 року.

Позов мотивовано невиконанням відповідачами приписів п. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» щодо своєчасного бюджетного відшкодування сум з податку на додану вартість.

Відповідач-1 надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача до відповідача-1 заперечував, вважаючи що відповідач-1 в повному об’ємі виконав приписи п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та своєчасно направив відровідачу-2 висновок із зазначенням суми у розмірі 2544,00 грн., що підлягає відшкодуванню позивачу.

Відповідач-2 надав пояснення за змістом якої пояснив, що ГУДК у Донецькій області не відшкодувало позивачу податок на додану вартість у зв'язку з ненадходженням до нього реєстру на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.

У судовому засіданні від 19.11.2009 року позивач подав клопотання, згідно якого просив вважати предмет адміністративного позову зміненим, згідно якому вимоги полягають у стягненні з Державного бюджету України 2 544,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2009 року.

У судовому засіданні від 27.10.2009р. оголошувалась перерва до 19.11.2009р., на підставі ч.2 ст. 150 КАС України.

В судовому засіданні від 19.11.2009р. представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача-1 у судовому засіданні від 19.11.2009р. проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі.

Представник відповідача-2 в судове засідання від 19.11.2009р. не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Суд, заслухавши пояснення сторін, що з’явилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

          21 квітня 2009 року позивач подав до Слов’янської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2009 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у сумі 2 544,00 гривень, визначеній у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2009 року.

З 24.04.2009 р. по 15.05.2009р. позивачем проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Гранум» з питань правильності визначення сум податку на додану вартість, що підлягають бюджетному відшкодуванню на поточний рахунок за березень 2009 року, за наслідками якої складено акт від 15.05.2009р. №3158/15-2/31586254. Перевіркою підтверджено заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2009 року в сумі 2544,00 грн.

20.05.2009р. відповідачем наданий висновок про суми відшкодування з податку на додану вартість №304, згідно якого сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість за березень 2009 року становить 2544,00 грн. (копії зазначених документів наявні у матеріалах справи).

Пунктом 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03 квітня 1997 року, (із врахуванням змін та доповнень, надалі Закону України «Про податок на додану вартість») визначається, що бюджетне відшкодування - це сума, яка підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених даним Законом.

Підставою для формування податкового кредиту є податкова накладна та перераховані в підпункті 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 зазначеного Закону документи, які є підставою для формування податкового кредиту без отримання податкової накладної.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків передбачені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”

          Відповідно до підпункту 7.7.4. пункту 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п’ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

          Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.7.5. пункту 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідачі не оскаржують право позивача на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2009 року в сумі 2544,00 грн.

Згідно абзацу 2 підпункту 7.7.5. пункту 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Підпунктом 7.7.6. п. 7.7 ст. 7 «Про податок на додану вартість» встановлено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Згідно п.4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 02 липня 1997 р. №209/72 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 червня 2001 р. за № 489/5680, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Як вбачається із заперечень відповідача-1, 20.05.2009р. був наданий висновок про суми відшкодування з податку на додану вартість №304, згідно якого сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість за березень 2009 року становить 2544,00 грн. Зазначений висновок про суми відшкодування податку на додану вартість від 20.05.2009р. №304 управління державного казначейства у м. Слов’янську ГУДКУ у Донецькій області отримало 20.05.2009р. вхідний №06-667/308, про що вказує відповідний штамп (копія висновку наявна у матеріалах справи).

Таким чином, відповідач підтвердив право позивача на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за березень 2009 року у розмірі 2544,00 грн.

Згідно п.5. Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03 серпня 2004 року № 451/501/132 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 серпня 2004 р. за № 971/9570, Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстр суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.

Відповідно до п. 6. зазначеного Порядку, одночасно з повідомленням Державного казначейства України Державна податкова адміністрація України повідомляє державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі про обсяги можливих сум відшкодувань та про перелік суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодувань податку на додану вартість, за якими регіональні податкові органи протягом дня подають до регіональних органів державного казначейства висновки на проведення відшкодування податку на додану вартість.

Пунктом 7. вказаного порядку встановлено, що державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку.

Із зазначеного вбачається, що цей порядок розроблений саме для координації дій органів державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України, про що і зазначено у преамбулі вказаного порядку, та його норми не можуть використовуватися для обмеження права платника податків на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в залежності від виконання державними органами приписів цього порядку.

Згідно абзацу 2 п. 2 типового положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 04 квітня 2006 р. № 332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2006 р. за № 454/12328,для виконання покладених на Головне управління завдань у районах, містах та в районах у містах головою Державного казначейства України за погодженням з Міністром фінансів можуть утворюватися управління (відділення), що є відокремленими структурними підрозділами Головного управління і не мають статусу юридичної особи. Начальники управлінь (відділень) у районах, містах та в районах у містах призначаються на посаду і звільняються з посади Міністром фінансів України за поданням голови Державного казначейства України.

Таким чином, Суд вважає, що відповідач-2, який в особі управління державного казначейства у м. Слов’янську 20.05.2009р. отримав висновок про суми відшкодування податку на додану вартість та не перерахував позивачу протягом п'яти операційних днів після отримання висновку суму бюджетного відшкодування, не виконав нормативного припису ст.7. Закону України «Про податок на додану вартість», чим порушив право платника податків на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, що є підставою для задоволення позову ТОВ «Гранум».

Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» (код ЄДРПОУ 31586254; Донецька область, м. Миколаївка, вул. Щорса, буд. 5) 2544 (дві тисячі п’ятсот сорок чотири) гривень 00 копійок бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2009 року шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на банківський рахунок №26000301662272 у філії «Відділення Промінвестбанку в м. Слов’янськ», МФО 334561.

2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» (код ЄДРПОУ 31586254; Донецька область, м. Миколаївка, вул. Щорса, буд. 5) 32 (тридцять дві) гривні 24 (двадцять чотири) копійки судового збору.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 19 листопада 2009 року, повний текст виготовлено 24 листопада 2009 року.

5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Буряк І. В.