ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" вересня 2017 р. Справа № 918/520/17
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Політики Н.А., при секретарі судового засідання Фаєвській Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Фермерського господарства ім. Шевченка
до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
про визнання недійсним рішення
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, керівник;
від позивача - ОСОБА_2, довіреність б/н від 28.08.2017р.;
від відповідача - ОСОБА_3, довіреність №52 від 10.05.2017р..
У судовому засіданні 07 вересня 2017 року, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
25 липня 2017 року Фермерське господарство ім. Шевченка звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" про визнання недійсним рішення.
Ухвалою суду від 26 липня 2017 року позовну заяву від 24.07.2017 р. прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 918/520/17, розгляд якої призначено на 14 серпня 2017 року.
У судове засідання 14 серпня 2017 року представник відповідача не з'явився, однак 03.08.2017 р. від останнього на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 14 серпня 2017 року розгляд справи відкладено на 28 серпня 2017 року.
28 серпня 2017 року у судовому засіданні було оголошено перерву до 07 вересня 2017 року.
07 вересня 2017 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній вказує, що під час планової перевірки, що проводилась працівниками Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" було виявлено високочастотний прилад, що був приєднаний до пристрою обліку. Вказує, що позивач, що був присутній при вказаному огляді одразу в присутності представників відповідача зняв пристрій та помістив його у пластиковий пакет. Дана обставина була явною ознакою втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показників, як визначено у п. 6.40 ПКЕЕ та на який є посилання в акті порушення правил користування електричною енергією №R005454 від 30.06.2017 року. Зазначає, що дії споживача були агресивними по відношенню до представників товариства та не дали змоги вилучити прилад для направлення його на відповідну експертизу. Крім того, до зазначеного відзиву представником відповідача долучено диск з фото і відеоматеріалами, який судом було оглянуто у судовому засіданні 7 вересня 2017 року.
Представники позивача у судовому засіданні 07 вересня 2017 року позовні вимоги підтримали за підстав вказаних у позовній заяві.
У судовому засіданні 31 липня 2017 представник відповідача позовні вимоги заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
26.04.2006р. між Закритим акціонерним товариством "Ей-І-Ес Рівнеенерго" (надалі постачальник), правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" та Фермерським господарством ім. Шевченка (надалі споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №28.
За договором постачальник зобов'язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з сумарною приєднаною потужністю кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії: визначається відповідно до Додатку №6 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін".
30.06.2017р. представниками Здолбунівського РЕМ, а саме заступником начальника ОСОБА_4, майстром ОСОБА_5 та електромонтером ОСОБА_6 у присутності керівника Фермерського господарства ім. Шевченка ОСОБА_1 проведено перевірку дотримання вимог Правил користування електричною енергією за адресою с. Копитків, вул. Шевченка 5. За результатами перевірки складено акт про порушення ПКЕЕ №R005454 від 30.06.2017р.. В акті зазначено про порушення споживачем ПКЕЕ, а саме: пункт 6.40, 3.1.3.3. дії споживача, які призвели до зміни показів приладу обліку; зупинка електролічильника методом застосування високочастотного генератора. В акті зазначено, що керівник Фермерського господарства ім. Шевченка ОСОБА_1 від підпису відмовився. Акт підписаний всіма представниками Здолбунівського РЕМ. В акт внесена схема електропостачання споживача (а.с. 26-27).
19.07.2017р. відбулося засідання комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕ, за результатами якого складено протокол №119, на якому вирішено провести нарахування Фермерському господарству ім. Шевченка по договірній потужності за період з 26.05.2017 року по 30.06.2017 року згідно з п. 2.5. методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. Обсяг не облікованої електроенергії становить: 28 760 кВт*год. Вартість не облікованої електроенергії становить: 69 730,76 грн. (а.с. 28).
Даний протокол разом з розрахунком обсягу та вартості недоврахованої електроенергії від 19.07.2017р. та повідомлення про оплату за липень 2017 року від 20.07.2017 року по Акту порушення ПКЕЕ №R005454 на суму 69 730,76 грн. було надіслано позивачу, що вбачається із документів справи та не заперечується позивачем.
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Так, рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недооблікованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санацією.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною.
Підстави та порядок застосування санкції зазначені в Правилах користування електричною енергією (ПКЕЕ), обов'язковість застосування яких також встановлена сторонами в договорі від 26.04.2006 року № 28 про постачання електричної енергії.
Пунктом 3.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (надалі Правила) передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Згідно з п. 3.33 Правил електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку. Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на три роки. Роботи з контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії проводяться у присутності уповноважених представників споживача, а в разі, якщо споживач купує електричну енергію у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом - додатково в присутності представників постачальника за нерегульованим тарифом, та оформляються актом про проведені роботи із зазначенням в акті прізвища уповноваженого представника електропередавальної організації, який проводив роботи, та номера його службового посвідчення, підстави проведення технічної перевірки або контрольного огляду засобу обліку та детального опису результатів обстеження.
Пунктом 6.41. Правил передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Згідно з п. 6.42. Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Відповідно до п. 6.40 Правил у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (надалі Методика).
Пунктом 2.1 Методики визначено перелік порушень, у разі виявлення яких енергопостачальник нараховує споживачу вартість не облікованої електричної енергії, спожитої внаслідок такого порушення (порушень), у відповідності до цієї Методики. Таким порушенням, зокрема, є пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо) (підпункт 3 п. 2.1 Методики).
Згідно з п. 2.2 Методики обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, розраховується на підставі акта про порушення, який складається відповідно до передбаченої ПКЕЕ процедури.
Відповідно до п. 4.5 Методики акт про порушення складається у двох примірниках у присутності споживача або уповноваженого представника споживача в разі виявлення порушень ПКЕЕ.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що факт використання споживачем високочастотного генератора, за допомогою якого позивач безобліково споживав електроенергію, є доведеним.
Водночас, позивач заперечує факт встановлення ним будь-якого пристрою який б впливав на роботу засобу обліку електроенергії, і такий факт відповідачем не спростовано.
Доказів того, що було виявлено саме високочастотний генератор не представлено.
Наданий представником відповідача диск з відеозаписом, судом до уваги не приймається, оскільки під час його перегляду не вбачалося, що позивачем було знято саме високочастотний пристрій, що був приєднаний до пристрою обліку, а саме до електролічильника № 0533895
В акті від 30.06.2017р. №R005454 зазначено про порушення споживачем ПКЕЕ, а саме: пункт 6.40, 3.1.3.3. дії споживача, які призвели до зміни показів приладу обліку; зупинка електролічильника методом застосування високочастотного генератора, однак не вказано з якого приладу відбувався вплив на покази приладу обліку та яким чином дана обставина встановлена. Жодних документів, актів, протоколів у яких було б відображено усі параметри (сертифікацію) пристроїв, зокрема високочастотного генератора чи приладу за допомогою якого відбувався вплив на покази приладу обліку, суду не представлено. Відтак, за даних умов відсутні достатні та переконливі докази в підтвердження використання споживачем приладу (пристрою) та доказів в підтвердження впливу такого пристрою саме на засіб обліку електричної енергії.
Враховуючи викладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.
У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст.49 ГПК України оплата судових витрат покладається на відповідача в розмірі 1 600 грн. 00 коп..
Керуючись статтями 1, 12, 22, 32-34, 43, 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення засідання комісії Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформлене протоколом від 19 липня 2017 року №119.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Князя Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424784) на користь Фермерського господарства ім. Шевченка (35720, Рівненська обл., Здолбунівський р-н, с. Копитків, вул. Шкільна, 9, код ЄДРПОУ 25320585) 1 600 (одну тисячу шістсот) грн.. витрат по оплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено та підписано 12 вересня 2017 року.
Суддя Політика Н.А.
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2 - позивачу рекомендованим (35720, Рівненська обл., Здолбунівський р-н, с. Копитків, вул. Шкільна, 9);
3 - відповідачу рекомендованим (33000, м. Рівне, вул. Князя Володимира, 71).