
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
11 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/9401/17
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Довга О. І., перевіривши апеляційну скаргу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі № 809/1249/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень.
Не погодившись із прийнятим рішенням, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу.
Відповідно до вимог ст. 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
З матеріалів справи судом встановлено, що 10 листопада 2016 року судом першої інстанції у відкритому судовому засіданні прийнято оскаржену постанову. Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, 03 січня 2017 року управління Державної архітектурно-будівельної інпекції у Івано-Франківській області подало до суду апеляційну скаргу, яку ухвалами судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року було залишено без руху, та 22 квітня 2017 року повернуто скаржнику з причини несплати ним судового збору.
29 серпня 2017 року апелянт повторно подав апеляційну скаргу.
Поряд з апеляційною скаргою, апелянт звернувся з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження. В обгрунтування клопотання управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області покликається на те, що первинна апеляційна скарга була подана у строки визначені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, однак з незалежних від апелянта причин, а саме відсутності бюджетного фінансування, така скарга була повернута. Відтак, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області просить клопотання задовольнити.
Суд, ознайомившись з доводами апелянта, вважає його його клопотання необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, з урахуванням наступних обставин.
Згідно ч.3 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Відповідно до ч.6 ст.108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом. Відтак, після усунення обставин, які були підставою для повернення апеляційної скарги, її може бути подано повторно. Водночас, у випадку повторного подання апеляційної скарги, до неї застосовуються ті ж вимоги, що у випадку первинного оскарження, у тому числі й дотримання строків на подання апеляційної скарги.
Поряд з цим, суд переконаний в тому що, скаржник, у випадку повернення первісної апеляційної скарги, повинен вживати невідкладних заходів щодо усунення недоліків, які стали причиною повернення останньої. Суд вважає за необхідне вказати на те, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 р. у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Судом встановлено, що управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області після повернення апеляційної скарги сплатило судовий збір 11 серпня 2017 року. Разом з тим, повторно апеляційну скаргу апелянт подав лише 28 серпня 2017 року, що свідчить про зволікання апелянта щодо подання апеляційної скарги з незрозумілих для суду причин.
Крім того, суд наголошує на тому, що своєчасність фінансування органів державної влади та їх видатків є безпосереднім обов'язком держави. Водночас, суд не визнає відсутність коштів для сплати судового збору як поважну причину для поновлення строку на апеляційне оскарження.
Отже, враховуючи мотиви клопотання відповідача про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд вважає таке клопотання необгрунтованим.
Згідно абз. 1 ч. 4 ст. 189 КАС України, апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи те, що особа, яка подала апеляційну скаргу пропустила строк на апеляційне оскарження, та подала заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження без обґрунтованих причин його пропуску, таку апеляційну скаргу слід залишити без руху, для подання апелянтом протягом 30 днів, з моменту отримання копії цієї ухвали, заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із наведенням в ній обґрунтування причин пропуску цього строку.
При цьому, особі, яка подає апеляційну скаргу слід роз'яснити, що у разі неподання у визначений строк заяви (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження, у відповідності до абз. 2 ч. 4 ст. 189 КАС України за даною апеляційною скаргою буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
Керуючись статтями 186, 189, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі № 809/1249/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень - залишити без руху.
Встановити Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області тридцятиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особі, яка подала апеляційну скаргу, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
СуддяО. І. Довга