Постанова № 68778649, 06.09.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2017
Номер справи
820/4699/16
Номер документу
68778649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

06 вересня 2017 р. cправа № 820/4699/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Боднар І.Ю.,

представника позивача - Сусли І.М.,

представника відповідача - Ворони В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" забезпечити допуск Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до проведення перевірки його об'єкту за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Пушкіна, б. 2, щодо додержання вимог законодавства у сфері (з питань) цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, згідно дозволу, яким є дане рішення.

В обґрунтування позову зазначив, що співробітниками Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було здійснено спробу проведення у період з 15.08.2016 року по 02.09.2016 року планової перевірки додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єкті ПАТ "Вовчанський агрегатний завод". Однак здійснити зазначену перевірку в запланований період не вдалось, оскільки керівництвом ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" не допущено посадових осіб Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було до її проведення. Також представник позивача звернув увагу суду, що віднесення об'єкту відповідача до високого ступеню ризику підтверджено висновком експертного пожежно-технічного дослідження. Таким чином, приймаючи до уваги, що документи на проведення перевірки були оформлені у відповідності до вимог чинного законодавства, а на перевірку направлено суб'єктів владних повноважень, наділених відповідними повноваженнями, то позивач просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог вказав, що співробітники Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області не наділені повноваженнями щодо проведення перевірки ПАТ "Вовчанський агрегатний завод", оскільки рішення про проведення такої перевірки сформовано начальником Вовчанського ГУ ДСНС України у Харківській області. Також, представник відповідача вважає, що позивачем безпідставно віднесено ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" до об'єктів з високим ступенем ризику, та вказав, що з 01.01.2017 року діє мораторій на проведення перевірок. Отже, з огляду на те, що наказ на проведення перевірки та акт відмови в допуску до проведення перевірки, на думку відповідача, складені позивачем всупереч вимог чинного законодавства, то відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У судовому засіданні представники сторін підтримали свої правові позиції в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що відповідно до плану-графіку перевірки об'єктів господарювання на 3-й квартал 2016 року від 14.06.2016, наказу від 12.08.2016 № 261 "Про проведення планової перевірки об`єкту", повідомлення про проведення планової перевірки № 010-5696/151 та посвідчення на проведення перевірки від 12.08.2016 року № 89 в період з 15серпня 2016 року по 02 вересня 2016 року співробітниками Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області заплановано проведення планової перевірки додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єкті ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Пушкіна, б. 2.

Відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на адресу ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" надіслано повідомлення про проведення планової перевірки № 010-5696/151 (т.1 а.с. 25).

Заступником начальника Головного управління з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ГУ ДСНС України у Харківській області видано посвідчення на проведення перевірки від 12.08.2016 № 89.

Керівництвом ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" 15.08.2016 року посадових осіб ГУ ДСНС України у Харківській до проведення даної перевірки допущено не було, про що складений акт про недопущення до проведення перевірки від 15.08.2016, який направлено на адресу підприємства засобами поштового зв'язку, згідно супровідного листа № 010-6265/151 (т.1 а.с. 106-107).

З метою попередження виникнення пожеж та надзвичайних ситуацій, а також для збереження життя і здоров'я людей, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI ( в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Такий центральний орган виконавчої влади в силу норми ч. 2 ст. 64 зазначеного Кодексу реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до статей 66, 67 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.

Згідно п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до п.п.2 п. 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно п.п.39 п. 4 Положення №1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання. ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону №877 визначено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

У відповідності до п. 2 ч. 4 Закону №877, у разі якщо суб'єкт господарювання на відповідний плановий період включений до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) одночасно кількох органів державного нагляду (контролю), відповідні планові заходи здійснюються органами державного нагляду (контролю) комплексно - одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб'єкта господарювання.

Складання та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

План комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) затверджується для всіх органів державного нагляду (контролю) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку підприємництва, не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

Здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання заборонено.

Таким чином, з правового аналізу вищезазначених норм права випливає, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, як територіальний орган державного нагляду (контролю), наділений повноваженнями щодо проведення планової перевірки.

Водночас, законодавцем не передбачено можливість проведення перевірки лише тим територіальним органом державного нагляду (контролю), який сформував такий план.

Частиною 11 статті 4 Закону №877 передбачено, що плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Відповідно до ст. 5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Стаття 7 Закону №877 передбачає, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Отже, з правового аналізу вищезазначених норм права випливає, що першочергово суб'єктом владних повноважень формується повідомлення про проведення планової перевірки, а потім приймається наказ, на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу.

Таким чином, судом не приймається до уваги твердження про неправомірність прийняття повідомлення про проведення планової перевірки без видання наказу на таку перевірку.

Як вбачається з пояснень представника позивача, 25.07.2016 року до ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" рекомендованим листом з повідомлення про вручення надіслано повідомлення на проведення планової перевірки від 22.07.2016 року № 010-5696/151, що також не спростовувалось представником відповідача в своїх письмових запереченнях (т.1. а.с. 91).

Копію посвідчення на проведення перевірки від 12.08.2016 року № 89 було отримано представником підприємства 15.08.2016 року (т.1. а.с. 26).

Таким чином, наявними у матеріалах справи письмовими доказами підтверджено, відповідачем вжито усіх заходів щодо дотримання вимог Закону №877 та Порядку №1337, якими регламентовано здійснення планових перевірок.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що органи державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки є контролюючими органами, які діють у складі Державної служби України з надзвичайних ситуацій та здійснюють заходи державного нагляду (контролю) у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 та "Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки", затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 №1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 року за №1467/27912 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 6 Розділу І Порядку №1337 передбачено, що суб'єкти господарювання зобов'язані безперешкодно допускати посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів для здійснення огляду (обстеження) будівель, приміщень, споруд, устаткування, території, надавати для ознайомлення документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зазначеній сфері, а також їх копії у разі необхідності в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІІ Порядку №1337 у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, форму якого наведено в додатку 4 до цього Порядку.

Керівник або уповноважена особа суб'єкта господарювання в акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, зазначити мотиви своєї відмови у допущенні до проведення перевірки.

В акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки зазначаються дата, час його складання та відомості про посадову особу, яка склала акт, а також посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яку ознайомлено з цим актом та якій вручено його під розпис.

Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки складається у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається в наглядовій справі.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання від підписання акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки посадовою особою ДСНС України робиться відповідна відмітка щодо відмови від ознайомлення та отримання цього акта.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання отримати зазначений акт такий акт надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Таким чином, суд не вбачає законних підстав для недопущення відповідачем посадових осіб Головного управління з надзвичайних ситуацій у Харківській області до проведення планової перевірки.

Позивачем вказано на наявність суспільної небезпеки на об'єкті відповідача та необхідності негайного здійснення заходів державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме зазначено, що об'єкт ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» експлуатується з численними порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Також позивачем зазначено, що відсутність у органів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки можливості здійснення контролю за забезпеченням пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту на об'єкті ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» може призвести до настання суспільно небезпечних наслідків, які можливо попередити через проведення відповідної перевірки за рішенням суду.

В силу приписів ст. 11 Закону №877 суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), чого в порушення даної норми відповідачем зроблено не було.

Так, відповідно до вимог пункту 9 розділу III Порядку №1337, посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право: звертатись у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.

Тобто, законодавчо встановлена правова можливість, як належний спосіб судового захисту для позивача, звернення до суду з відповідними вимогами у випадку не допуску до перевірки.

Вказана правова позиція також узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі від 08.02.2017 року по справі № К/800/12603/16.

Суд зазначає, що підставою для звернення до суду з позовом про надання повноважень для здійснення заходів державного нагляду (контролю) є необхідність усунення перешкод для виконання центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, обов'язків, покладених на нього Державою, а саме здійснення заходів державного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірки додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Таким чином, право органу державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки на звернення до суду з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки передбачено вимогами чинного законодавства, з огляду на те, що суб'єкт владних повноважень в цих правовідносинах реалізує свої контролюючі функції.

На підставі наведеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для звернення позивача з даним позовом до суду у випадку недопущення посадових осіб позивача або її територіальних органів до проведення перевірки.

Суд вважає необґрунтованою позицію відповідача щодо віднесення ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» до підприємств із середнім рівнем ризику, оскільки висновками експертного пожежно - технічного дослідження № 1604 від 22.03.2016 року (т.2 а.с. 59-86) встановлено, що ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки.

З приводу посилання представника відповідача на розповсюдження на дані правовідносини вимог Закону України від 03 листопада 2016 року №1728-VІІІ «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який набрав чинності з 01 січня 2017 року, зокрема, щодо мораторію на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки нереалізовані позивачем повноваження по проведенню планової перевірки та обов'язок відповідача по допуску до такої перевірки мали місце у 2016 році, звернувся позивач із даним позовом у вересні 2016 року, що періодом дії вказаного мораторію не охоплювалося.

Вказана правова позиція також узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі від 06.04.2017 року по справі № К/800/6540/17.

З приводу частини позовних вимог щодо зобов'язання ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» забезпечити допуск Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до перевірки підприємства згідно дозволу, яким є дане рішення, то суд звертає увагу позивача на те, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а відтак достатнім способом захисту прав позивача є зобов'язання ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» забезпечити допуск Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до здійснення у його присутності перевірки стану додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єкті ПАТ «Вовчанський агрегатний завод», за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Пушкіна, б. 2.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Головного управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в частині зобов'язання ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» забезпечити допуск Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до здійснення у його присутності перевірки стану додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єкті ПАТ «Вовчанський агрегатний завод», за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Пушкіна, б. 2.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" забезпечити допуск Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до проведення перевірки його об'єкту за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Пушкіна, б. 2, щодо додержання вимог законодавства у сфері (з питань) цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

В решті задоволення позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 12 вересня 2017 року.

Суддя Р.В. Мельников