Постанова № 6877411, 19.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
2а-17582/09/0570
Номер документу
6877411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2009 р.                                                                       справа № 2а-17582/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Масло І.В.

при секретарі                                                  Грішаєві Є.Є.

за участю:

представників позивача                              Доканової Н.І., Малюка М.В.,

представника відповідача                              не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» до Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції в Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень №№ 105210010097039 від 23.09.2008, 105210002732040 від 15.10.2008, 105210002745971 від 03.12.2008, 105210002750541 від 10.12.2008, 105210010155019 від 21.01.2009, 105210002795148 від 24.02.2009, зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

          ТОВ «Донбасвуглепереробка» звернулося до суду з позовною заявою до Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції в Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень №№ 105210010097039 від 23.09.2008, 105210002732040 від 15.10.2008, 105210002745971 від 03.12.2008, 105210002750541 від 10.12.2008, 105210010155019 від 21.01.2009, 105210002795148 від 24.02.2009, зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він отримав від Красноармійської ОДПІ вказані вище податкові повідомлення, якими на підставі абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі за текстом – Закон № 2181) було здійснено зарахування сум, сплачених платіжними дорученнями № 2278 від 19.09.2008, № 548 від 09.10.2008, № 278 від 27.11.2008,.№ 361 від 09.12.2008, № 679 від 19.01.2008, № 955 від 19.02.2008 у погашення податкового боргу в загальній сумі 61460,26 грн.

Позивач не погоджується із цими податковими повідомленнями, оскільки позивача внесено до Реєстру, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики від 10.11.2005 № 568 «Про затвердження переліку підприємств» за номером особового запису 0397 від 28.11.2005 згідно виписки з Реєстру від 21.06.2006 № 436/691.

29.06.2006 між позивачем та Красноармійською ОДПІ був укладений договір № 10 про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних санкцій) з податку на прибуток терміном на 10 років згідно вимог п. 10.2 ст. 10 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 191 «Про затвердження порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії». Згідно з п. 1 цього договору термін його дії складає 10 років з дня укладення, тобто з 29.06.2006 до 29.06.2016 з відстрочкою погашення на перші 2 роки (тобто з 20.07.2008) дії цього договору та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками згідно графіку.

Позивачем у строк сплачуються суми реструктуризованого податкового боргу з податку на прибуток підприємств відповідно до графіку. У призначенні платежу вказаних вище платіжних доручень чітко зазначено, що це сплата податкового боргу згідно договору реструктуризації № 10 від 29.06.2006. Відповідно до п. 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яка затверджена постановою Правління НБУ № 22 від 02.01.2004, зареєстрованою в Мінюсті 29.09.2004 за № 377/8976, «реквізит призначення платежу» в платіжному дорученні здійснюється платником для надання повної інформації про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів утримувачу.

Красноармійська ОДПІ здійснила розподіл сплачених сум на погашення податкового боргу та пені, всупереч вимогам п.п. 6.6 п. 6 Договору, відповідно до якого реструктуризована заборгованість не підлягає індексації, на неї не нараховується пеня, штрафні та інші фінансові санкції, тому, на думку позивача, дії відповідача є безпідставними та такими, що суперечать умовам Договору та чинному законодавству.

Просив визнати недійсними вказані вище податкові повідомлення, зобов’язати Красноармійську ОДПІ вчинити певні дії, а саме – зарахувати сплачені позивачем суми, сплачені платіжними дорученнями № 2278 від 19.09.2008, № 548 від 09.10.2008, № 278 від 27.11.2008,.№ 361 від 09.12.2008, № 679 від 19.01.2008, № 955 від 19.02.2008 у сплату податкового боргу згідно графіку погашення заборгованості по договору про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій) від 29.06.2006 № 10 (а.с. 3-5).

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача не надавав. За таких обставин суд, з урахуванням приписів ч. 4 ст. 128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи ат перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка” є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 12.06.2002 (а.с. 41), включене до ЄДРПОУ за № 32011542 (а.с. 38-39), здійснює свою діяльність у відповідності до Статуту (у новій редакції), затвердженим протоколом загальних зборів учасників товариства № 24 від 19.01.2009 (а.с. 26-37). З 20.06.2002 ТОВ „Донбасвуглепереробка” перебуває на обліку в Красноармійській об’єднаній державній податковій інспекції за № 06306464, про що свідчить довідка № 38 від 25.03.2008 (а.с. 40). Позивач є платником податку на додану вартість (а.с. 42).

Красноармійською ОДПІ були прийняті наступні податкові повідомлення:

- № 105210002732040 від 15.10.2008, яким здійснено розподіл сплаченої 09.10.2008 згідно з платіжним документом № 548 від 09.10.2008 суми податкового боргу у розмірі 13979,14 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 12170,91 грн. та пені у розмірі 1808,23 грн. (а.с. 23);

- № 105210010097039 від 23.09.2008, яким здійснено розподіл сплаченої 19.09.2008 згідно з платіжним документом № 2278 від 19.09.2008 суми податкового боргу у розмірі 13979,14 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 12055,52 грн. та пені у розмірі 1923,62 грн. (а.с. 25);

- № 105210002745971 від 03.12.2008, яким здійснено розподіл сплаченої 27.11.2008 згідно з платіжним документом № 278 від 27.11.2008 суми податкового боргу у розмірі 13979,14 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 12516,25 грн. та пені у розмірі 1462,89 грн. (а.с. 21);

- № 105210002750541 від 10.12.2008, яким здійснено розподіл сплаченої 09.12.2008 згідно з платіжним документом № 361 від 09.12.2008 суми податкового боргу у розмірі 13979,14 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 11896,16 грн. та пені у розмірі 2082,98 грн. (а.с. 19);

- № 105210010155019 від 21.01.2009, яким здійснено розподіл сплаченої 19.01.2009 згідно з платіжним документом № 679 від 19.01.2009 суми податкового боргу у розмірі 13979,14 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 12821,42 грн. та пені у розмірі 1157,72 грн. (а.с. 17);

- № 105210002795148 від 24.02.2009, яким здійснено розподіл сплаченої 19.02.2009 згідно з платіжним документом № 955 від 19.02.2009 суми податкового боргу у розмірі 13979,14 грн. на погашення пені у розмірі 2621,40 грн. (а.с. 15).

Зазначені повідомлення прийняті відповідачем на підставі абз.2 п.п. 16.3.3 ст. 16 Закону № 2181.

У відповідності до зазначеного підпункту якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Порядок нарахування пені встановлено ст. 16 вказаного Закону. Згідно з п.п. 16.1.1, п.п. 16.1.2 п. 16.1 цієї статті після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Отже, законодавство пов’язує початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобов’язання.

Як вбачається із оспорюваних повідомлень, відповідач розподілив суми, сплачені платіжними дорученнями № 2278 від 19.09.2008 на суму 13979,14 грн. (а.с. 24), № 548 від 09.10.2008 на суму 13979,14 грн. (а.с. 22), № 278 від 27.11.2008 на суму 13979,14 грн. (а.с. 20), № 361 від 09.12.2008 на суму 13979,14 грн. (а.с. 18), № 679 від 19.01.2009 на суму 13979,14 грн. (а.с. 16), № 955 від 19.02.2009 на суму 13979,14 грн. (а.с. 14) у якості платежу з податку на прибуток згідно договору на реструктуризацію № 10 від 29.06.2006 у рахунок погашення податкового боргу та пені.

Разом з тим, відповідач, здійснюючи такий розподіл, не врахував, що вимоги абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 застосовуються тільки у разі, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції). У даному випадку не мала місце сплата позивачем податкового боргу.

Так, 29.06.2006 між Красноармійською ОДПІ та ТОВ «Донбасвуглепереробка» було укладено договір № 10 про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних санкцій), за умовами якого Красноармійська ОДПІ надає позивачу розстрочення сплати податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій), що обліковуються за даними карток особових рахунків на підставі довідок від 23.06.2006 про суми податкового боргу станом на 01.01.2005, які не погашено на день складання довідки на загальну суму 1341997,39 грн. (податок на прибуток), терміном на 10 років з дня укладення цього договору, тобто з 29.06.2006 по 29.06.2016 з відстрочкою погашення на перші два роки (тобто з 20.07.2008) дії цього договору та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.

П. 6.1 розділу 6 цього договору передбачено, що погашення розстрочених сум податкового боргу можливо здійснювати в будь-яких спосіб, визначений чинним законодавством України.

П. 6.6 розділу 6 Договору визначено, що реструктуризована заборгованість не підлягає індексації, на неї не нараховується пеня, штрафні та інші фінансові санкції, крім випадків розірвання договору про реструктуризацію заборгованості (а.с. 8-11).

Погашення реструктуризованої заборгованості здійснюється згідно Графіку, що є Додатком до вказаного вище Договору, яким передбачено сплату заборгованості рівними частками по 13979,14 грн. щомісяця з 21.07.2008 по 20.05.2016, а 29.06.2016 – підлягає сплаті 13979,09 грн. (а.с. 13).

Також, 29.06.2006 заступником начальника Красноармійської ОДПІ прийнято рішення № 10 про розстрочення податкового боргу на суму податку на прибуток у розмірі 1341997,39 грн. (а.с. 12).

Вказане рішення прийнято відповідно до вимог п. 10.2 ст. 10 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», ст. 14 Закону № 2181.

Порядок розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань передбачено ст. 14 Закону № 2181.

П.п. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Закону № 2181 визначено, що розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.

У відповідності до п.п. 14.1.2 цього пункту відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін.

Як передбачено п. 10.5 ст. 10 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» реструктуризована заборгованість не підлягає індексації, на неї не нараховуються пеня, штрафні та інші фінансові санкції, крім випадків розірвання договору про реструктуризацію заборгованості, укладеного відповідно до цього Закону.

Позивачем реструктуризована заборгованість сплачувалася вказаними вище платіжними дорученнями відповідно до умов Договору та Графіку погашення заборгованості, про що зазначалося у них в графі «призначення платежу». Поточні платежі та податковий борг, що не розстрочувався, у даному випадку позивачем не сплачувався, а відтак, здійснення відповідачем розподілу сум, сплачених цими платіжними дорученнями в якості реструктуризованої заборгованості, на погашення податкового боргу і пені є неправомірним, у зв’язку із чим суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання недійсними податкових повідомлень.

Позовні вимоги про зобов’язання відповідача зарахувати сплачені позивачем суми, сплачені платіжними дорученнями № 2278 від 19.09.2008, № 548 від 09.10.2008, № 278 від 27.11.2008,.№ 361 від 09.12.2008, № 679 від 19.01.2008, № 955 від 19.02.2008 у сплату податкового боргу згідно графіку погашення заборгованості по договору про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій) від 29.06.2006 № 10, суд розцінює як вимоги про внесення відповідних змін до облікової картки платника податку на прибуток.

Так, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі за текстом - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).

Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Облік розстрочення і відстрочення податкових зобов’язань врегульовано розділом 6 Інструкції.

Так, п.п. 6.1-6.4 Інструкції передбачено, що сума розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань, відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань та терміни їх сплати відображаються в особовому рахунку платника згідно з Порядком розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 18.09.2001 N 378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.10.2001 за N 912/6103.

Дані щодо розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань у термін не пізніше дати укладання відповідного договору засобами програмного забезпечення вносяться до картки особового рахунку платника з журналу, який ведеться в електронному вигляді підрозділом забезпечення податкових зобов'язань і в якому реєструються рішення та договір про розстрочення (відстрочення).

Облік надходження розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань за платежами до бюджету та процентів за користування відстроченням або розстроченням податкових зобов'язань відображається в особових рахунках платників у загальному порядку обліку податкових зобов'язань, який встановлюється окремо для кожної форми особових рахунків платників, за тими кодами бюджетної класифікації, що й платежі, за якими надано відстрочення або розстрочення податкових зобов'язань.

Відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань відображаються на зворотному боці картки.

Отже, вказаною Інструкцією не передбачено можливості зараховувати платежі, сплачені в якості погашення розстроченого або відстроченого податкового зобов’язання у сплату пені та податкового боргу поточних періодів. Така можливість передбачається лише пунктом 4.2 Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 18.09.2001 N 378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.10.2001 за N 912/6103, тільки у випадку надмірної сплати сум процентів.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що внесення до облікової картки позивача з податку на прибуток сум, сплачених вищевказаними платіжними дорученнями, відповідач здійснив з порушенням приписів вищезазначеної Інструкції.

На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;          

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідач не довів суду законну підставу прийняття податкових повідомлень та внесення даних до облікової картки платника податку на прибуток, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн., які підтверджені документально.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» до Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції в Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень №№ 105210010097039 від 23.09.2008, 105210002732040 від 15.10.2008, 105210002745971 від 03.12.2008, 105210002750541 від 10.12.2008, 105210010155019 від 21.01.2009, 105210002795148 від 24.02.2009, зобов’язання вчинити певні дії – задовльнити в повному обсязі.

Визнати недійсними податкові повідомлення Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції в Донецькій області №№ 105210010097039 від 23.09.2008, 105210002732040 від 15.10.2008, 105210002745971 від 03.12.2008, 105210002750541 від 10.12.2008, 105210010155019 від 21.01.2009, 105210002795148 від 24.02.2009.

Зобов’язати Красноармійську об’єднану державну податкову інспекцію внести зміни до облікової картки товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» з податку на прибуток, шляхом зарахування сум, сплачених товариством з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» платіжними дорученнями № 2278 від 19.09.2008 на суму 13979,14 грн., № 548 від 09.10.2008 на суму 13979,14 грн., № 278 від 27.11.2008 на суму 13979,14 грн.,.№ 361 від 09.12.2008 на суму 13979,14 грн., № 679 від 19.01.2008 на суму 13979,14 грн., № 955 від 19.02.2008 на суму 13979,14 грн. у сплату податкового боргу згідно графіку погашення заборгованості, що є додатком до договору про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій) від 29.06.2006 № 10.

Стягнути з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 19 листопада 2009 року. Повний текст постанови складений та підписаний 23 листопада 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Масло І.В.