Постанова № 6876756, 26.10.2009, Харцизький міський суд Донецької області

Дата ухвалення
26.10.2009
Номер справи
2-а-6886\2009
Номер документу
6876756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА                                   №2-а-6886\2009р  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

26 жовтня 2009  року     Харцизький   міський  суд Донецької області в складі:

головуючого судді –   Хомінець І.В.,

при секретарі –  Гура І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку адміністративний  позов  ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа – Головне управління державного казначейства України в  Донецькій області про  визнання  дії відповідача неправомірними, зобов’язання здійснення перерахунку розміру  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та про поновлення строку для звернення до суду ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач – ОСОБА_1  звернулася до суду з позовом до Управління праці  та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької  міської Ради визнання дії відповідача неправомірними, зобов’язання здійснення перерахунку розміру  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та про поновлення строку для звернення до суду.

Позов мотивує тим, що 17 липня 2007 року  народила  доньку ОСОБА_2, в зв’язку з чим   знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення сином трирічного віку, та знаходилася на обліку  в УПСЗН, як отримувач соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахована.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми " та постанови КМУ «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» від 27.12.2001р №1751, де чітко визначене, що  «допомога по уходу за дитиною до досягнення ним трирічного віку призначається  в розмірі, равному різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним доходом сім»ям з розрахунку на одну особу за минулі шість місяців, але не менш 90гривень для незастрахованих осіб. Тобто вона мала право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна булла виплачуватися  в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

З 08.10.2007 року УПСЗН прийнято рішення про надання їй допомоги по догляду за дитиною до трьох років, і ОСОБА_1 була призначена щомісячна допомога. Допомога виплачувалася по час прийняття змін в діючому на той час законодавстві до липня 2007року. З липня 2007р виплачується допомога, однак відповідач виплачував допомогу  в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством. У зв»язку з чим  28 листопада 2008року направила до відповідача заяву з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про сплату боргу, що утворився. Однак відповідач своїм листом від  09.12. 2008року № 05i\6129  відмовив їй в перерахунку допомоги.

Вважає вказані дії відповідача неправомірними, оскільки вони порушують її права та вимоги діючого законодавства. Просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007рік  починаючи з жовтня місяця у розмірі 914,33гривень .

Також  позивачка просить поновити їй строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, оскільки вона його пропустила з поважних причин, оскільки вона дізналася про порушення своїх прав тільки наприкінці 2008року з ЗМІ, вона не має юридичної освіти, вільного доступу до Інтернету. Крім того, вона має малолітню дитину та була весь час зайнята за доглядом дитини. Не ставить питання  про стягнення  судового збору на її  користь з відповідача.

В судовому  засіданні  позивачка підтримала свої позовні вимоги.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради надав  в судове засідання   заяву з клопотанням про розгляд справи у відсутності представника відповідача та    заперечення на позовну заяву  ОСОБА_1 до відповідача, в якій вказав, що заперечує проти задоволення позовних вимог   ОСОБА_1 з наступних підстав: позивачка   ОСОБА_1  звернулася до УПСЗН виконкому Харцизької міської ради із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку без урахування доходів сім»ї, як застрахованої в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування. На підставі наданих документів (заяви та приказу про відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) їй була  призначена вказана допомога з 08.10.2007року по  17.07.2010року на період: з  08.10.2007р по 31.10.2007р в розмірі 105,39грн., з 01.11.2007р  по 30.11.2007р в розмірі 140,05грн., з 01.12.2007р по 31.12.2007р в розмірі 144,10грн , оскільки ст.62ч1 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» був затверджений прожитковий мінімум для   працездатних осіб з 01.10. 2007р  561грн (561грн  х 23% = 129,03грн)., з 01 жовтня 2007р -568грн (568грн  х 23% =130,64грн).

На підставі наказу Міністерства труда та соціальної політики України від 06.12.2006року №453 «Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих фондів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті дієздатності та його окремим органам труда та соціального захисту населення» функції по здійсненню виплат одноразової допомоги та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субсидій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату вищевказаних видів допомоги в 2007році передані УПСЗН (п.1Постанови КМУ «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 16.01.2007року №32).

Наказом Міністерства труда та соціальної політики України «Про деякі питання виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам» від 29.01.2007року №32 був затверджений Порядок передачі документів від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій недієздатності та його підрозділам труда та соціального захисту населення для продовження виплат в 2007році застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В зв»язку з передачею вказаних функцій був затверджений Порядок призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування (постанова КМУ від 11.01.2007 року №13), яким Управління керувалось при призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини та  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування.

Керуючись вищевказаним, на час звернення позивачки при ухваленні розміру даного виду допомоги УПСЗН керувалось Законом України «Про державний бюджет України на 2007рік» (а саме ст.ст. 56,62), постановою КМУ «Про порядок призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового соціального страхування» від 11.01.2007 року №13, а саме: п.9, де чітко вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам призначається в розмірі, який рівняється різниці між 50% прожиткового мінімуму,  встановленого для дієздатних  осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї з розрахунку на одну особу, але не менше 23% вказаного прожиткового мінімуму», а також ст.13,15 Закону України «Про державний бюджет України  сім»ям з дітьми».

Крім того, частиною 2 ст. 95 Конституції України  передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Також, згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України к нормативно-правовим актам, які регулюють бюджетні відносини в Україні, відносяться нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі і у виконання Бюджетного кодексу, Закону України про Державний  бюджет та інших законів України. Згідно ст.22 Бюджетного кодексу України  УПСЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто УПСЗН неправомочне виплатити більш, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік.

Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р №6-рп\2007 рік, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме абз.3ч2 ст.56 по встановленню розміру допомоги по догляду за дитиною до досягненням нею трирічного віку, який визначається як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб.

Крім того, згідно с п2 Постанови КМУ «Про порядок фінансування затрат місцевих бюджетів на здійснення заходів по виконуванню державних програм соціального захисту населення за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету» від 04.03.2002  №256, фінансування затрат місцевих бюджетів по державним програмам соціального захисту населення здійснюється за рахунок субвенцій, що передбачені державним бюджетом на діючий рік.

Відповідно з ч1 ст.4 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», покриття затрат на виплату державної помочі сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету в вигляді субвенцій в місцеві бюджети. Таким чином розміри вказаної  допомоги встановлюються Законом про державний бюджет на діючий рік.

Таким чином, в даному випадку позивачці   допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена і виплачувалася на підставі ч.1 ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» і постанови КМУ від 11.01.2007року №13 в зв»язку з чим, просить у позовних вимогах позивачці відмовити.

Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області   в судове засідання не з»явився, надав суду  заяву про розгляд справи в його відсутність.

Суд, з урахуванням думки сторін, вважає можливим розглядати справу у відсутності не з»явившихся осіб.

Суд вислухавши думку позивача, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає  задоволенню .

Суд встановив, що позивачка 17 липня 2007року  народила  доньку  ОСОБА_2 і знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, вбачається, що позивачка знаходиться на обліку в Харцизькому УПСЗН та їй була сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за 2007рік: за жовтень 2007рік – 105,39грн., за листопада 2007рік – 140,05грн., за грудень 2007р - 144,10грн.

28 листопада 2009 року  ОСОБА_1  звернулася до УПСЗН виконкому  Харцизької міської ради з заявою  про перерахунок допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму для дітей віком  до 6 років з моменту призначення допомоги.

Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької  міської ради  своїм  листом  за  № 05і\6129  від  09 грудня 2008 року  відмовило  ОСОБА_1  в перерахунку допомоги.

Згідно ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.13 Закону України “Про державну допомогу  сім’ям з дітьми” позивачка має право на щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст.15 Закону України “Про державну допомогу  сім’ям з дітьми” позивачці щомісячно повинна була надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Згідно ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007 р. у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.14 ст.71 вищевказаного Закону дію ч.1 ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” на 2007 рік було зупинено.

Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п.14 ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення дії ч.1 ст.15 Закону України “Про допомогу сім’ям з дітьми” визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто не є конституційними.

Положення ст.56 та п.14 ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року.

На підставі викладеного, суд вважає дії відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, неправомірними і не приймає до уваги відповідні доводи представника відповідача за вищевказаними обставинами.

Відповідно до ст.62 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р. – 434 грн., з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р.  – 463 грн., з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 470 грн.

З урахуванням отриманих позивачкою сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягає стягненню недоплата в сумі  914,33 грн. з наступного розрахунку:

жовтень 2007 р. – 470,00 грн. (прожитковий мінімум)  :  31 (день місяця)  Х  24(дня з 08.10.2007р) – 105,39 грн (нарахована та виплачена позивачці) =   258,48грн.;

листопад 2007 р. – 470,00 грн. – 140,05 грн. =   329,95 грн.;

грудень 2007р – 470грн – 144,10грн  = 325,90 грн.

Недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягають стягненню на користь позивачки з відповідача за рахунок державного бюджету, оскільки за змістом ст.21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, дії відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.13 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, слід визнати неправомірними і стягнути з відповідача на користь позивачки недоплачену суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною.

Відповідно до вимог ст.99 ч2 КАС України для звернення  до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Стаття 100 ч2 КАС України передбачає, що якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Суд вважає за необхідне поновити позивачці ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, оскільки він нею пропущений з поважних причин – позивачка має малолітню дитину, доглядом за якою вона була зайнята, про порущення своїх прав, за захистом яких вона звернулася до суду з даним позовом позивачка дізналася  на прикінці 2008році, однак їй необхідно було терміново виїхати за мережі міста.

Керуючись ст.13,15 ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2334-XII від 21.11.1992 р. в редакції ЗУ “Про внесення змін до ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2334-ІІІ від 22.03.2001 р., Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007р., ст.ст.2, 46, 48  Конституції України, ст.ст.2,7,17,70,71,99,100, 158-160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:  

Адміністративний позов  ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа – Головне управління державного казначейства України в  Донецькій області про  визнання  дії відповідача неправомірними, зобов’язання здійснення перерахунку розміру  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та про поновлення строку для звернення до суду  -  задовольнити.

Поновити  ОСОБА_1  строк для звернення до суду.

Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради у перерахунку щомісячної грошової допомоги за 2007 р. відповідно Закону.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради м.Харцизька здійснити виплату  ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2  недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з  жовтня 2007року по 31 грудня 2007рік  в розмірі 914,33 грн.  Витрати по сплаті державного мита в розмірі 1% від суми позову, а саме  9,14грн визнати за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 “Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років” з реєстраційного рахунку № 35411033001526 в ГУ ДКУв Донецькій області, МФО  834016, код ЄДРПОУ 25968889.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення.     Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або протягом 10 днів з дня  проголошення постанови суду  без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.    

Суддя: