Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2009 р. Справа № 2а-18794/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі Курбай О. В.,
за участю представника позивача Овсієнка С. А., представника відповідача Мельника С. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» до Державної податкової інспекції у Горохівському районі про визнання нечинним рішення,
ВСТАНОВИВ:
позивач - Відкрите акціонерне товариство «Горохівський цукровий завод» (надалі позивач, товариство, ВАТ «Горохівський цукровий завод») у позовній заяві просить суд визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у Горохівському районі від 13.08.2009 року № 0000732308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5554,2 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В обґрунтування позовних вимог товариство посилається на неправомірне застосування відповідачем санкцій за кожне із вчинених однотипних порушень, вважає, що розмір штрафних санкцій є завищеним.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та поясненні від 26.10.2009 року, просив позов задовольнити. Додатково представник позивача пояснив, що застосування штрафних санкцій за непроведення розрахункової операції із застосуванням РРО та невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, товариством не оскаржується, оскільки такі порушення дійсно мали місце при здійсненні діяльності субєктом господарювання. Позивач не погоджується із сумою штрафних санкцій, застосованих за незабезпечення щоденного друкування та збереження в КОРО фіскальних звітних чеків (Z-звітів) в кількості 16 шт.
Відповідач ДПІ у Горохівському районі письмових пояснень з приводу заявленого позову не подав. У засіданні суду представник відповідача позову не визнав, зазначаючи, що податковою інспекцією правомірно застосовано до товариства штрафні санкції, оскільки останнім вчинено порушення, які доказами не спростовано, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Актом перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 06.08.2009 року № 0787/03/20/23/00372641, складеним податковими інспекторами Державної податкової адміністрації у Волинській області за результатами перевірки магазину «Універсам» за адресою смт. Марянівка, вул. Соборна, 17, що належить ВАТ «Горохівський цукровий завод», встановлено наступні порушення:
- розрахункова операція на суму покупки 8 грн. проведена без застосування РРО, розрахунковий документ не видано;
- невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, в розмірі 22,84 грн., в т.ч. сума покупки 8,00 грн.;
- не забезпечено щоденне друкування та збереження в КОРО фіскальних звітних чеків (Z-звітів) в кількості 16 шт.
У звязку з виявленими порушеннями ДПІ у Горохівському районі прийнято рішення від 13.08.2009 року № 0000732308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5554,2 грн. за порушення пунктів 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі Закон), в т. ч. 40 грн. на підставі п. 1 ст. 17 Закону, 74,20 грн. на підставі ст. 22 Закону, 5440 - на підставі п. 4 ст. 17 Закону.
Пунктами 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону передбачено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Всупереч зазначених вимог продавцем не проведено через РРО операцію з продажу двох пляшок пива «Славутич світле» і не видано розрахунковий чек на повну суму проведеної операції, а також допущено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення рорахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, в розмірі 22,84 грн.
Крім того, під час перевірки встановлено незабезпечення щоденного роздрукування 16 фіскальних звітних чеків (Z-звітів), зокрема не роздруковано Z-звіти за 13.01.2009 р., 07.04.2009 р., 26.04.2009 р., 25.05.2009 р., 24.07.2009 р., 29.07.2009 р. та не збережено Z-звiт № 2277 за 06.05.2009 р. в КОРО № 0302000333-р/11 від 01.02.2009 р.; не роздруковано Z-звіти за 13.04.2008 р., 20.04.2008 р., 05.05.2008 р., 05.06.2008 р., 26.06.2008 р., 13.07.2008 р., 11.08.2008 р., 07.09.2008 р., 23.11.2008 р. в КОРО № 0302000333-р/10 від 29.12.2007 р.
Пунктом 1 статті 17 Закону передбачено відповідальність у вигляді застосування фінансових санкцій до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції - у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
На цій підставі податковою інспекцією застосовано 40 грн. фінансових санкцій за нероздрукування чека на суму 8 грн.
Статтею 22 Закону передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Оскільки розбіжність готівки в касі становила 14,84 грн., відповідачем за дане порушення застосовано 74,20 грн. фінансових санкцій.
Згідно пункту 4 статті 17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до субєктів підприємницької діяльності застосовуються санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так як перевіркою встановлено невиконання щоденного роздрукування 16 фіскальних звітних чеків, відповідачем застосовано до підприємця 5440 грн. фінансових санкцій (по 340 грн. за кожен чек).
Загальна сума застосованих рішенням від 13.08.2009 року № 0000732308 штрафних (фінансових) санкцій становить 5554,2 грн.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене суд вважає, що фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, а тому повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З акту перевірки вбачається, що товариством не забезпечено роздрукування Z-звітів, в тому числі за 13.04.2008 р., 20.04.2008 р., 05.05.2008 р., 05.06.2008 р., 26.06.2008 р., 13.07.2008 р., 11.08.2008 р., 07.09.2008 р., 23.11.2008 р. в КОРО № 0302000333-р/10 від 29.12.2007 р., за що 13.08.2009 року рішенням № 0000732308 застосовано 3400 грн. штрафних санкцій. Тобто, штрафні санкції за нероздрукування Z-звітів застосовані більше ніж через рік після вчинення правопорушення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу в сумі 3400 грн. за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним, а тому рішення в цій частині підлягає скасуванню.
Оскільки позивачем не спростовано вчинення товариством решти порушень, констатованих у акті перевірки, в задоволенні решти позовних вимог щодо скасування рішення про застосування штрафних санкцій в розмірі 2354,20 грн. необхідно відмовити.
Посилання представника позивача на неправомірне застосування штрафних санкцій за кожне з аналогічних порушень (нероздрукування Z-звітів за різні дати) до уваги судом не приймається, оскільки кожен з даних фактів є окремим завершеним (а не триваючим) порушенням, за вчинення якого передбачена відповідальність, відтак застосування податковою інспекцією за кожен з шести фактів нероздрування Z-звітів штрафу в розмірі 340 грн. є правомірним.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Господарського кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Горохівському районі від 13.08.2009 року № 0000732308 в частині застосування до Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3400 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі 2 листопада 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий - суддяО. О. Андрусенко