
Справа № 643/9246/17
Провадження № 3/643/3863/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.09.2017 року Московський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Майстренко О.М., секретаря Шабатько Л.М., захисника ОСОБА_1, представників зацікавленої особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.212-15 КУпАП відносно
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1,
уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого на посаді директора з девелопменту ПАТ «Концерн АВЕК та Ко», зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3
В С Т А Н О В И В:
Зідно протоколу про адміністративне правопорушення № 60-23/144 від 07.07.2017 року директор з девелопменту ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» ОСОБА_4 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-15 КУпАП, а саме: порушення встановленого порядку надання внеску на підтримку політичної партії
За результатами аналізу Звіту політичної партії «НАШ КРАЙ» (код ЄДРПОУ 37724082) про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за I квартал 2017 року (Акт про проведення аналізу звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру від 29.0б.2017р.) встановлено, що: у підпункті 2 пункту 1.1. глави 1 розділу III Звіту Харківської обласної організації Партії «Внески грошовими коштами на рахунки політичної партії від юридичних осіб» зазначено, що ТОВ «Харківська роздрібна компанія» ЄДРПОУ 39783459, місцезнаходження платника: м, Харків, пр-т Льва Ландау, буд. 182) протягом звітного кварталу надала грошовий внесок у розмірі 225000 грн. на підтримку Партії. Відповідно до витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07.06.2017 за № НОМЕР_1 кінцевим бенефіціарним власником (контролером) Т0В «Харківська роздрібна компанія» є іноземна особа - ОСОБА_5 Лімітед - ОСОБА_6 (Республіка Кіпр).
Пунктом 3 частини першої статті 15 Закону передбачено, що не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій юридичними особами, кінцевими бенефеціарними власниками (контролерами) яких є іноземці чи особи, без громадянства.
Відповідно до наказів ТОВ «Харківська роздрібна компанія » від 01.08.2015 року № 43к та від 19.04.2017 року № 75к керівником ТОВ «Харківська роздрібна компанія» з 01.08.2015 року по 19.04.2017 року призначений ОСОБА_4
Таким чином, ОСОБА_4 як керівник ТОВ «Харківська роздрібна компанія» порушив пункт 3 частини першої статті 15 Закону, відповідно до якої не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій юридичними особами, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ст.212-15 КУпАП, як порушення встановленого законом порядку надання внеску на підтримку політичної партії.
ОСОБА_4, як особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, у судове засідання не з'явився, 07.09.2017 року надав суду заяву про те, що він сповіщений про день та час слухання справи та просив розгляд справи здійснити у його відсутність.
Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право у тому числі давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Право особи особисто предстати перед судом також гарантовано Конституцією України та Європейської конвенцією з прав людини
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат ОСОБА_1 посилався на те, що в діях ОСОБА_4 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, так як суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення за ст. 212-15 КУпАП передбачає наявність вини у формі умислу, а докази вказують на те, що відповідні кошти були перераховані ОСОБА_4 помилково.
Суд, вислухавши думку захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, представників НАЗК, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Статтею 212-15 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.
Як вбачається з матеріалів справи, Національним агентством з питань запобігання корупції за результатами звіту політичної партії «НАШ КРАЙ» про майно доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за І квартал 2017 року встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Харківська роздрібна компанія» (код ЄДРПОУ 39783459) були перераховані благодійні внески у сумі 225000,00 грн. на розрахунковий рахунок партії «НАШ КРАЙ» (код ЄДРПОУ 37724082).
Згідно з ст. 14 Закону України «Про політичні партії в Україні» держава гарантує політичним партіям право на кошти та інше майно для здійснення своїх статутних завдань.
Грошові внески на користь політичної партії, місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, здійснюються через банківські операції.
Відповідно ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій: іноземними державами, іноземними юридичними особами,
іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці чи особи без громадянства.
Разом з платіжним документом на здійснення грошового внеску на підтримку політичної партії до установи банку України чи відділення звязку подається письмова заява про відсутність обставин, передбачених частинами першою - третьою цієї статті, наявність яких є підставою для відмови у прийнятті платіжного документа на здійснення грошового внеску. Така заява подається за формою ,затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції. Без подання такої заяви платіжний документ на здійснення грошового внеску не приймається.
Політична партія, її місцева організація, розпорядник виборчого фонду політичної партії, її місцевої організації чи кандидата від політичної партії (місцевої організації партії) зобовязані відмовитися від внеску особи, яка відповідно до закону не має права здійснювати такий внесок, або якщо розмір внеску (сумарний розмір внесків) особи (групи осіб) перевищує встановлений законом розмір, протягом трьох днів від дня, коли уповноваженій особі політичної партії, місцевої організації політичної партії чи розпоряднику коштів виборчого фонду стало відомо про це. На підставі заяви про відмову від внеску чи його
відповідної частини з цієї причини за підписом керівника політичної партії, місцевої організації політичної партії, розпорядника виборчого фонду політичної партії, місцевої
організації політичної партії чи кандидата від політичної партії (місцевої організації партії) на відповідних виборах та платіжного документа установа банку, в якій відкрито рахунок, на який зараховано внесок, повертає такий внесок або його відповідну частину особі, яка його внесла, а в разі неможливості повернення перераховує такий внесок чи його відповідну частину до державного бюджету. Порядок повернення добровільного внеску чи його частини з підстав, зазначених у цій частині, та з інших встановлених законом підстав визначає Національний банк України.
Судом встановлено, що згідно листа № 145/271 від 14 червня 2017 року ТОВ «Харківська роздрібна компанія» з власної ініціативи звернулося до партії «НАШ КРАЙ» з вимогою повернути кошти перераховані 22 березня 2017 року, 24 березня 2017 року, 28 березня 2017 року, як благодійний внесок, так як дані кошти були перераховані помилково.
Кошти в сумі 22500,00 грн., які надійшли на рахунок партії «НАШ КРАЙ» від ТОВ «Харківська роздрібна компанія» були повернуті 15.06.2017 року в сумі 225000,00 грн.
Таким чином, на день складення протоколу про адміністративне правопорушення 07липня 2017 року відповідні кошти на рахунку партії «НАШ КРАЙ» у сумі 225000,00 грн. були відсутні, тому партія не могла використовувати їх для здійснення своїх статутних завдань, а тому зазначені кошти не можуть бути віднесені до визначення «внесок на підтримку політичної партії».
Обмеження щодо здійснення внесків на підтримку політичної партії передбачені частинами першою - третьою статті 15 Закону.
Згідно з частиною восьмою статті 14 Закону грошові внески на користь політичної партії здійснюються через банківські операції.
У разі перерахування внеску на користь політичної партії разом з платіжним документом на здійснення грошового внеску до установи банку подається письмова заява про відсутність обставин, передбачених частинами першою - третьою статті 15 Закону, наявність яких є підставою для відмови у прийнятті платіжного документа на здійснення грошового внеску. Без подання такої заяви платіжний документ на здійснення грошового внеску не приймається (частина шоста статті 15 Закону).
Так, на виконання зазначеної норми рішенням НАЗК від 02.06.2016 № 7 затверджено форму заяви про відсутність обставин, передбачених частинами першою - третьою статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні», наявність яких є підставою для відмови у прийнятті платіжного документа на здійснення грошового внеску на підтримку політичної партії.
При здійсненні відповідного платежу ОСОБА_4 заяви не подавав, як і не отримував жодних роз'яснень банківської установи щодо обмежень передбачених частинами першою - третьою статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень ст. 9 КупАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст.ст. 10,11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Дослідивши докази, суд вважає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у звязку з відсутністю складу адміністративного правопорушення з наступних підстав
Однак, відповідним органом не надано суду жодного доказу на підтвердження в діях ОСОБА_4 Д,В. умислу, направленого на порушення ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні»
Таким чином суд вважає, що в діях ОСОБА_4 відсутній умисел - як одна із складових елементів адміністративного правопорушення і надані докази не свідчать про те, що ОСОБА_4 Д,В. вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-15 КУпАП, тому провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення
Керуючись ст.ст. 245,247,283,284, КУпАП України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст. 212-15 КУпАП стосовно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з відсутності складу адміністративного правопорушення -закрити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області.
Суддя: