Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.11.09Справа №2а-11345/09/4/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Заєвській Н.В.,за участю представників сторін: від позивача – Бахарева, представник за дов., від відповідача - не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства «Гаспринське об’єднання житлово-комунального господарства» ,
про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Суть спору: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Гаспринське об’єднання житлово-комунального господарства»(далі – відповідач), про стягнення пені у сумі 3845,78 грн. за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 11056,00 грн. Представник позивача у судовому позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засідання не з‘явився, про час, місце, дату судового засідання був повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією, про причини неявки суд не повідомив.
Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі суд вважає можливим розглядати справу у відсутності відповідача (представника відповідача).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Гаспринське об’єднання житлово-комунального господарства» зареєстровано рішенням виконавчого комітету Ялтинської міської ради АРК 26.07.1996 року, як юридична особа.
Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.
Згідно з ст.19 Закону для підприємств, установ і організацій, у томі числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі роботодавці) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 29.12.2004р. № 338, відповідач повинен був забезпечити у 2005 році працевлаштування інвалідів на 4 робочих місцях, фактично у 2005р. працювало 2 інваліда, у зв’язку з чим відповідач повинен сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 11056,00 грн. за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняті ними.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. №70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону. На підприємствах, де працює більш як 15 чоловік, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а на підприємствах, де працює від 8 до 15 чоловік, - у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне нарахування пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України, яка діяла на момент сплати, нарахованої на всю суму недоїмки за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати.
Відповідно до п. 1, 3, 5, 14 Положення «Про робочі місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 314 ( далі Положення № 314) робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації незалежно від форм власності та господарювання, де створені необхідні умови для праці інваліда. Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введеним в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Підприємства розроблюють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Підприємства у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; визначають види виробництв, цехи та дільниці, де доцільно використовувати працю інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; створюють для інвалідів умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, забезпечують соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.
В силу викладеного суд приходить до висновку, що відповідно до норм, визначених у Положенні №314, робоче місце для інваліда вважається створеним саме з моменту працевлаштування на ньому інваліда. В силу чого стає очевидним, що підприємству необхідно не тільки спрямовувати у відповідні фонди та установи (організації) інформацію про наявність вільних місць для працевлаштування інвалідів, атестувати робоче місце спеціальною комісією, виконати інші вимоги, викладені у Положенні №314, але і працевлаштувати на ньому інваліда, інакше місце вважається нествореним.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач с порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у загальної кількості 1121 календарних днів, у період з 06.03.08р. по 12.05.09р. перерахував суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 11056,00 грн., у зв’язку з чим позивачем була нарахована пеня у сумі 3845,78 грн. Вимоги позивача про стягнення пені у сумі 3845,78 грн. є обґрунтованими.
При цьому суд вважає необхідним визначити, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів бюджетом неможливо без вживання і стягнення Фондом адміністративно-господарських санкцій підприємств, установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У судовому засіданні 23.11.2009р. судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 27.11.2009р.
Керуючись ст.ст.94,158-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Комунального підприємства «Гаспринське об’єднання житлово-комунального господарства» (м. Ялта, смт.Гаспра, вул. Горького,1, ЄДРПОУ 23664760) на користь Державного бюджету м. Ялта заборгованості по пені у сумі 3845,78 грн. (код платежу 50070000, р/р №31211230700039 УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740850).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Циганова Г.Ю.