Рішення № 68753755, 07.09.2017, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
07.09.2017
Номер справи
910/11837/17
Номер документу
68753755
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.09.2017Справа №910/11837/17

За позовом Громадської організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства"

до 1) Вінницької обласної ради,

2) Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -

1) Громадська організація «Асоціація спортивної боротьби Вінницької області»

2) Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Глобус»

про визнання протиправною бездіяльності та визнання договору укладеним

Суддя Щербаков С.О.

Представники:

від позивача: Кругляк Р.Є., Макаренко Т.В.;

від відповідача 1: Котик В.В.;

від відповідача 2: Бойко І.Г.;

третя особа-1: не з'явився;

третя особа-2: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Громадська організація "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі-позивач) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Вінницької обласної ради (далі-відповідач 1) та Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - відповідач 2) про:

- визнання протиправною бездіяльності Вінницької обласної ради щодо ненадання у встановлений законом строк висновку-відповіді на питання продовження (припинення) договору № 14-20 від 24.05.2016;

- визнання договору № 14-20 від 24.05.2016 оренди приміщень, які розташовані на першому поверсі адмінбудинку по вул. Театральній, 14 у місті Вінниці, загальною площею 339, 8 кв.м., укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, з урахуванням дозволів на передачу частини приміщень в суборенду.

Позовні вимоги обґрунтовані ненаданням відповідачем-1 у визначений договором строк відповіді про продовження (припинення) строку дії договору оренди, враховуючи те, що позивач продовжує користуватися орендованим приміщенням, частина якої передана в суборенду та має переважне право на укладення договору на новий строк.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.07.2017 порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 08.08.2017 за участю представників сторін.

07.08.2017 через відділ автоматизованого документообігу суду представник позивача подав документи на виконання вимог ухвали суду від 20.07.2017.

08.08.2017 від Вінницької обласної ради через відділ автоматизованого документообігу суду надійшли заперечення на позовну заяву, в яких відповідач зазначає, що Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області не є органом, уповноваженим відповідачем-1 управляти майном, яке перебуває у спільній комунальній власності, тому не може бути орендодавцем в розумінні Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

08.08.2017 через відділ автоматизованого документообігу суду від Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області надійшли заперечення на позовну заяву, які обґрунтовані, зокрема, тим, що рахунки виставлені відповідачем-2 щомісячно згідно умов договору оплачувались позивачем із запізненням та не в повному обсязі, оплата за рахунками взагалі не проводилась у серпні, листопаді 2016 року та січні, лютому та березні 2017 року, у зв'язку з чим твердження позивача про належне виконання умов договору є безпідставним.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.08.2017 залучено до участі у справі,у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Громадську організацію «Асоціація спортивної боротьби Вінницької області» (третя особа-1) та Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Глобус» (третя особа-2), зокрема зобов'язано третіх осіб надати письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог та докази на підтвердження викладених обставин, розгляд справи відкладено та призначено судове засідання на 31.08.2017.

17.08.2017 через відділ автоматизованого документообігу суду представник позивача подав клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

28.08.2017 представник позивача через відділ автоматизованого документообігу суду подав письмові пояснення, в яких, зокрема вказує на відсутність заборгованості з орендної плати, а тому, на його думку, твердження відповідача-2 про неналежне виконання умов договору є безпідставним.

У судовому засіданні 31.08.2017 оголошено перерву до 07.09.2017.

У даному судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги.

Представники відповідачів заперечили проти задоволення позовних вимог, зокрема представник відповідача-1 надав документи для долучення до матеріалів справи.

Представники третіх осіб у судове засідання не з'явились, через відділ автоматизованого документообігу суду раніше подали клопотання, в яких просили проводити розгляд справи № 910/11837/17 за відсутності уповноважених представників Громадської організації «Асоціація спортивної боротьби Вінницької області» та Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Глобус».

Враховуючи те, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, суд вважає, що неявка у судове засідання представників третіх осіб не є перешкодою для прийняття рішення у даній справі.

Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем та витребуваних судом.

У судовому засіданні 07.09.2017 відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Вінницької обласної ради від 23.05.2016 № 103 «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339, 80 кв.м., розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого виступає Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області» дозволено Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області продовжити термін дії договору оренди приміщення загальною площею 339, 80 кв.м., що розташоване на 1 поверсі в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства".

24.05.2016 між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - управління) та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) укладено договір № 14-20 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальної громади області, умовами якого передбачено, що управління надає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення, загальною площею 339, 8 кв.м., що складається з приміщень №№46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток №1) для використання під розміщення громадської організації.

Вартість об'єкта визначена експертним шляхом станом на 31.03.2016 становить 9 150, 00 грн. за 1 кв.м. (п. 1.2. договору).

Відповідно до п. 1.4. договору, об'єкт оренди є спільною власністю територіальних громад області і знаходиться на балансі управління спільної комунальної власності, який є орендодавцем.

Згідно п. 2.1. договору, вступ орендаря у володіння та користування об'єктом оренди настає одночасно із підписання сторонами акта приймання-передачі вказаного об'єкта.

Пунктом 3.1. договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.01.2017) встановлено, що за володіння та користування орендар сплачує орендну плату, місячний розмір якої становить 48,89 грн. за 1 кв.м. орендованої площі, відповідно до рішення 13 сесії Вінницької обласної ради 5 скликання № 419 «Про оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області». Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції поточного місяця.

Умовами п. 3.12 договору передбачено, що у разі припинення дії даного договору орендна плата, плата за комунальні послуги та експлуатаційні витрати сплачується орендарем по день фактичної передачі приміщення управлінню.

У разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов'язаний повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди управлінню у стані, в якому перебував об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди (п. 4.5. договору).

Відповідно до п.п. 5.2. та 5.3. договору, орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити на рахунок управління орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати; у разі припинення дії договору оренди повернути управлінню орендоване майно відповідно до п. 4.5. договору.

Даний договір діє з 24.05.2016 до 23.05.2017 за правилами п. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України (п. 10.1. договору).

Відповідно до п. 10.5. договору, у разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема закінчення строку, на який його було укладено (п. 10.7. договору).

24.05.2016 Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - управління) та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) складено та підписано акт приймання-передачі приміщень в адмінбудинку по вул. Театральна, 14, відповідно до якого орендар прийняв, а управління передало відповідно до договору оренди № 14-20 нежитлові приміщення загальною площею 339, 8 кв.м., що складаються з приміщень №№ 46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14. Приміщення передані 24.05.2016 в нормальному санітарно-технічному стані.

Розпорядженням Вінницької обласної ради № 6 від 06.01.2017 «Про погодження передачі в суборенду частини приміщень, орендодавцем яких виступає управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області» надано згоду Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області надати дозвіл орендарю - Громадській організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" укласти договір суборенди частини орендованих приміщень №№46-47А; 55-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013) загальною площею 216,9 кв.м. розташованого за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця, з громадською організацією «Асоціація спортивної боротьби Вінницької області».

З матеріалів справи вбачається, що 01.02.2017 між Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) та Громадською організацією «Асоціація спортивної боротьби Вінницької області» (далі - суборендар) укладено договір № 1-17-1 суборенди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області, відповідно до якого орендар передає, а суборендар приймає в суборенду нежиле приміщення, загальною площею 216, 9 кв.м., що складається з приміщень 1-46, 1-47, 1-47А, 1-64, 1-63, 1-62, 1-61, 1-60, 1-59, 1-58, 1-57, 1-57А, 1-56, 1-55, 1-55А, які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток №1).

Відповідно до акту приймання-передачі приміщень від 01.02.2017, суборендар прийняв, а орендар передав відповідно до договору № 1-17-1 суборенди приміщення, що належать до спільної власності територіальних громад області від 0102.2017, нежитлові приміщення, загальною площею 216, 9 кв.м., що складається з приміщень 1-46, 1-47, 1-47А, 1-64, 1-63, 1-62, 1-61, 1-60, 1-59, 1-58, 1-57, 1-57А, 1-56, 1-55, 1-55А, які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14.

Крім того, розпорядженням Вінницької обласної ради № 41 від 28.02.2017 «Про надання дозволу ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" на передачу в суборенду частину орендованих нею приміщень під розміщення банківської установи, що розташовані в адмінбулинку за адресою: Театральна, 14, м. Вінниця, орендодавцем яких виступає управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області» дозволено Громадській організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" передати в суборенду частину орендованих нею приміщень під розміщення банківської установи, що розташовані в адмінбулинку за адресою: Театральна, 14, м. Вінниця, орендодавцем яких виступає управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області

28.04.2017 між Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Глобус» (далі - суборендар) укладено договір суборенди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області, умовами якого передбачено, що орендар надає а суборендар приймає в оренду нежиле приміщення, загальною площею 55, 0 кв.м., що складається з приміщень №№ 49, 50, половина приміщень №№ 50А, 50Б, 50В, 54А та частина приміщення № 54 (площею 30, 05 кв.м.), згідно технічного паспорту (виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток №1) для розміщення відділення банку.

Згідно акту приймання-передачі приміщення від 28.04.2017, суборендар прийняв, а орендар відповідно до договору суборенди приміщення, що належить до спільної власості територіальних громад області від 28.04.2017 нежитлові приміщення загальною площе.ю 55, 0 кв.м., що складається з приміщень №№ 49, 50, половина приміщень №№ 50А, 50Б, 50В, 54А та частина приміщення № 54 (площею 30, 05 кв.м.), згідно технічного паспорту (виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 05.05.2017 № 01-05/17 позивач звернувся до Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, в якому позивач повідомив про намір в подальшому і надалі продовжувати орендувати приміщення площею 339, 8 кв.м., розташоване на першому поверсі адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14 м. Вінниця, у зв'язку з чим просив відповідача підтвердити продовження терміну дії договору № 14-20 від 24.05.2016, шляхом укладення з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" додаткової угоди про продовження дії договору на той самий термін і на тих самих умовах, з урахуванням дозволів на передачу частини орендованих приміщень в суборенду ГО «Асоціація спортивної боротьби Вінницької області» (розпорядження № 6 від 06.01.2017, дозвіл № 01-04-01/148 від 26.01.2017) та ПАТ «Комерційний банк «Глобус» (розпорядження № 41 від 28.02.2017, дозвіл № 01-04-01/367 від 09.03.2017).

Проте, листом від 20.06.2017 № 01-04-01/907 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області повідомило позивача, що 19.06.2017 на засіданні комісії Вінницької обласної ради питання продовження договору було поставлено на голосування, проте не набрало більшості голосів. Отже, у зв'язку з неприйняттям комісією рішення з питання «Про проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду», управління спільної комунальної власності (орендодавець) повідомило позивача про припинення договору № 14-20 від 24.05.2016 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", та просило позивача звільнити орендовані приміщення та повернути майно за актом приймання передачі, який отриманий позивачем 26.06.2017, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що нормами чинного законодавства передбачений обов'язок органу уповноваженого управляти державним та комунальним майном протягом п'ятнадцяти днів надіслати орендодавцеві висновки на подану заяву про продовження (припинення) договору оренди, проте Вінницькою обласною радою не було надано у визначений строк висновку-відповіді щодо продовження (припинення) договору оренди, чим порушено права позивача, на підставі чого останній просить суд визнати протиправною бездіяльність Вінницької обласної ради щодо ненадання у встановлений законом строк, висновку-відповіді на питання продовження (припинення) договору № 14-20 від 24.05.2016.

Крім того, за твердженням позивача, Громадська організація "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" належним чином виконувала свої зобов'язання за договором оренди, тому має переважне право на укладення договору на новий строк, при цьому, позивач зазначає що відповідачем-2 не було письмово попереджено Громадську організацію "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" про необхідність використання орендованого майна для власних потреб, у зв'язку з чим просить суд визнати укладений між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" договір № 14-20 від 24.05.2016 оренди приміщень, які розташовані на першому поверсі адмінбудинку по вул. Театральній, 14 у місті Вінниці, загальною площею 339, 8 кв.м., продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, з урахуванням дозволів на передачу частини приміщень в суборенду.

Також, позивач зазначає, що після закінчення терміну дії договору (24.05.2017) останній продовжує використовувати майно за призначенням та своєчасно вносити оренду плату, тож на думку позивача, нарахування плати за користування майном є фактичною згодою на продовження договору оренди.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 1 та ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України).

В силу положень ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

У відповідності до ст. 760 Цивільного кодексу України, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Предметом договору найму можуть бути майнові права.

Частиною 1 ст. 762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно зі ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Водночас, оскільки орендоване майно є комунальною власністю, то відносини сторін даного договору регулюються також Законом України «Про оренду державного та комунального майна», який є спеціальним законом з питань оренди комунального майна та, відповідно до частин 1, 2 ст. 1, регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, або майна, що перебуває у комунальній власності.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Як встановлено судом вище, 24.05.2016 між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - управління) та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" (далі - орендар) укладено договір № 14-20 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальної громади області, умовами якого передбачено, що управління надає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення, загальною площею 339, 8 кв.м., що складається з приміщень №№46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток № ) для використання під розміщення громадської організації.

Також, 24.05.2016 Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" складено та підписано акт приймання-передачі приміщень в адмінбудинку по вул. Театральна, 14, відповідно до якого орендар прийняв, а управління передало відповідно до договору оренди № 14-20 нежитлові приміщення загальною площею 339, 8 кв.м., що складаються з приміщень №№ 46-52, 54-64 (згідно технічного паспорту, виготовленого 11.10.2013), які розташовані на першому поверсі в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14. Приміщення передані 24.05.2016 в нормальному санітарно-технічному стані.

Згідно ч. 1 ст. 631 Цивільного кодексу України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Тобто, строк дії договору - це строк, протягом якого сторони здійснюють свої зобов'язання за договором, вносять зміни та доповнення до нього.

Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", істотними умовами договору оренди є, зокрема, термін, на який укладається договір оренди.

Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до п. п. 10.1., 10.5. договору, останній діє з 24.05.2016 до 23.05.2017 за правилами п. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України. У разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема закінчення строку, на який його було укладено (п. 10.7. договору).

Листом від 05.05.2017 № 01-05/17 позивач звернувся до Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, в якому повідомив про намір в подальшому і надалі продовжувати орендувати приміщення площею 339, 8 кв.м., розташоване на першому поверсі адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14 м. Вінниця, у зв'язку з чим просив відповідача підтвердити продовження терміну дії договору № 14-20 від 24.05.2016 шляхом укладення з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" додаткової угоди про продовження дії договору на той самий термін і на тих самих умовах, з урахуванням дозволів на передачу частини орендованих приміщень в суборенду ГО «Асоціація спортивної боротьби Вінницької області» (розпорядження № 6 від 06.01.2017, дозвіл № 01-04-01/148 від 26.01.2017) та ПАТ «Комерційний банк «Глобус» (розпорядження № 41 від 28.02.2017, дозвіл № 01-04-01/367 від 09.03.2017).

Відповідно до п. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Статтею 1 зазначеного Закону встановлено, що право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо так і через органи місцевого самоврядування.

Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно п.п 4, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, у відповідності до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», належить, зокрема, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Рішенням 7 сесії Вінницької обласної ради 6 скликання від 28.10.2011 № 220 затверджено Порядок передачі в оренду майна, що є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області (додаток № 1) - далі Порядок.

Відповідно до п. 3.5. Порядку, продовження терміну дії договору здійснюється з дозволу Органу управління майном.

Згідно п. 3.6. Порядку, для отримання дозволу на продовження терміну дії договору оренди при наявності клопотання орендаря, орендодавець (балансоутримувач) надає Органу управління майном у порядку, визначеному Регламентом обласної ради, своє звернення, із зазначенням у ньому адреси, площі, бажаного строку оренди, мети використання об'єкта, копію звернення орендаря та довідку про відсутність заборгованості орендаря з орендної плати., комунальних платежів та експлуатаційних витратах, експертну оцінку, розрахунок розміру орендної плати

Вказані матеріали повинні бути направлені Органу управління майном у такий термін, щоб у разі відмови в продовженні терміну дії договору оренди, орендодавець мав змогу своєчасно попередити орендаря про непродовження договору оренди.

Дозвіл на укладення договору оренди оформлюється у вигляді рішення сесії обласної Ради або розпорядженням голови обласної Ради (п. 3.3. Порядку).

Відповідно до п. 1 Положення про Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, що є додатком до розпорядження голови обласної ради від 31.08.2001 № 116, Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області - це установа, яка є спільною власністю територіальних громад Вінницької області, виконавчим органом обласної Ради з питань ефективного використання майна, управління якого здійснює Вінницька обласна рада.

Отже, розглянувши лист Громадської організаціії "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", листом від 13.05.2017 № 04-04-02/683 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області звернулося до Вінницької обласної ради, повідомивши, що управління не заперечує проти продовження договірних відносин з Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", яке є орендарем приміщенням площею 339, 80 кв.м., що розташоване на 1 поверсі в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, буд. 14, м. Вінниця, останнє заборгованості за оенду та комунальні послуги не має, у зв'язку з чим просило винести на розгляд постійної комісії обласної рали з питань регулювання комунальної власності та приватизації проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду».

Так, відповідно до ст. 15 Регламенту Вінницької обласної ради 7 скликання, затвердженого рішенням 4 сесії обласної ради 7 скликання від 11.02.2016 № 31, пропозиції з питань порядку денного можуть офіційно вноситися головою Ради, депутатами, постійними комісіями, депутатськими групами та фракціями, головою обласної державної адміністрації, а також районними, міськими, селищними та сільськими радами, управлінням спільної комунальної власності територіальних громад області.

Проект порядку денного сесії готується головою Ради, з урахуванням пропозицій, поданих постійними комісіями, і попередньо розглядається на засіданні президії. За наслідками розгляду президією проекту порядку денного надаються рекомендації щодо його внесення на розгляд пленарного засідання.

Проекти рішень, матеріали до них, доповіді, співдоповіді з питань, які вносяться на розгляд Ради, готуються постійними комісіями, депутатами, що їх внесли, обласною державною адміністрацією, управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області.

Проекти рішень Ради, а також матеріали, пропозиції і зауваження до них, в обов'язковому порядку, попередньо розглядаються відповідними постійними комісіями.

Так, відповідно до висновку Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 42/19 від 24.05.2017 «Про проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду» постійна комісія вирішила повернути документи до управління спільної комунальної власності на доопрацювання та надання нормативно-правового обгрунтування.

Висновком Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 43/21 від 06.06.2017 «Про проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду» (повторно), постійна комісія перенесла розгляд питання на наступне засідання у зв'язку з необхідністю додаткового вивчення, зокрема зобов'язано управління спільної комунальної власності підготувати довідку щодо хронології надання цього приміщення в оренду для визначення алгоритму подальших дій.

Відповідно до висновку Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 44/26 від 19.06.2017 «Про проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду» (повторно) постійна комісія вирішила: за результатами голосування: за - 4, утрим. - 2, не голосували - 2, проект розпорядження не підтримано.

Відповідно до Положення про постійні комісії обласної Ради 7 скликання, затвердженого рішенням 1 сесії обласної Ради 7 скликання від 04.12.2015 № 7 (далі - Положення), постійні комісії є органами обласної Ради, що обираються з числа її депутатів. У межах своїх повноважень, вивчають, попередньо розглядають та готують питання для внесення на пленарні засідання обласної Ради, здійснюють контроль за виконанням рішень сесій обласної Ради та власних рекомендацій і висновків.

Постійні комісії у своїй роботі керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативними актами, рішеннями сесій обласної Ради, Регламентом обласної Ради та цим Положенням (п. 1.2. Положення).

Постійні комісії обираються обласною Радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії за пропозицією голови обласної Ради (п. 1.4. Положення).

Всі інші питання структури постійної комісії вирішуються на її засіданні згідно із зазначеним вище Законом, Регламентом обласної Ради та цим Положенням (п. 1.5. Положення).

Відповідно до п.п. 2.1., 2.2. Положеня, організація роботи постійної комісії покладається на голову постійної комісії. Голова постійної комісії скликає і веде її засідання, дає доручення членам постійної комісії, як усні, так і письмові, представляє постійну комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організовує роботу з реалізації висновків і рекомендацій постійної комісії.

Пунктом 2.5. Положення встановлено, що основною формою діяльності постійної комісії є засідання, які проводяться в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал. Засідання постійної комісії є повноважним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу постійної комісії. Члени постійної комісії зобов'язані брати участь у її засіданнях, виконувати розпорядження та доручення голови постійної комісії.

Згідно п. 2.6. Положення, засідання постійної комісії проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Посадові та зацікавлені особи запрошуються на засідання постійної комісії заздалегідь. Постійна комісія має право залучати до роботи в постійній комісії працівників виконавчого апарату обласної Ради, департаментів, управлінь, відділів облдержадміністрації.

Відповідно до п. 2.8. Положення, за результатами вивчення і розгляду питань постійна комісія готує висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу постійної комісії і підписуються головою постійної комісії, а при його відсутності - заступником голови або секретарем.

Протоколи засідань постійної комісії веде секретар комісії. Протоколи засідань постійних комісій підписуються головою і секретарем комісії.

Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими, оприлюднюються на офіційному веб-сайті обласної Ради і надаються на запит відповідно до Закону України „Про доступ до публічної інформації.

Згідно п. 4.7.12 Положення, комісія з питань регулювання комунальної власності та приватизації, за дорученням Ради або за власною ініціативою, попередньо розглядає питання стосовно здійснення Радою правомочностей щодо володіння, користування і розпорядження об'єктами права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, що перебувають в управлінні обласної Ради, у тому числі виконання усіх майнових операцій, передачі об'єктів права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здачі їх в оренду, продажу, купівлі, використання як застави, відчуження тощо.

Таким чином, проаналізувавши Положення про постійні комісії обласної Ради суд відзначає, що постійні комісії є органами обласної Ради, основною формою діяльності якої є засідання. Засідання постійної комісії є повноважним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу постійної комісії. Члени постійної комісії зобов'язані брати участь у її засіданнях, виконувати розпорядження та доручення голови постійної комісії. Засідання постійної комісії проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством.

Тобто, постійна комісія є колегіальним органом, висновки і рекомендації якої приймаються більшістю голосів від загального складу постійної комісії, за наявності кворуму.

Враховуючи те, що за результатами голосування членами постійної комісії не погоджено проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду», суд відзначає, що відповідне розпорядження про продовження терміну дії договору оренди не могло бути видане головою Вінницької обласної ради.

Зокрема, в обгрунтування своїх вимог, позивач посилається на положення ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», зазначаючи, що Вінницькою обласною радою не було надано у визначений законодавством строк висновку-відповіді щодо продовження (припинення) договору оренди.

Суд зазначає, що ч. 2 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що у разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець за умови відсутності заборони на передачу майна в оренду у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном.

Частиною 3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що орган, уповноважений управляти державним майном, розглядає подані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору оренди.

Проте, суд відзначає, що визначений приписами ч. 3 ст. 9 вищевказаного Закону п'ятнадцятиденний строк розгляду органом поданих матеріалів застосовується до правовідносин щодо укладення договору оренди, у даному ж випадку управлінням вносилося на розгляд до Вінницької обласної ради клопотання про продовження терміну дії вже укладеного договору оренди, а тому положення ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» не застосовуються до даних правовідносин.

В той же, час суд вважає за необхідне відзначити, що Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області зверталося до Вінницької обласної ради листом від 13.05.2017 № 04-04-02/683, з проханням винести на розгляд постійної комісії обласної рали з питань регулювання комунальної власності та приватизації проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду».

Засідання постійної комісії проводились 24.05.2017, 06.06.2017 та 19.06.2017 за результатами яких складені висновки Постійної комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації Вінницької обласної ради № 42/19, № 43/21 та № 44/26, чим спростовуються твердження позивача про бездіяльність Вінницької обласної ради, а тому вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Вінницької обласної ради щодо ненадання у встановлений законом строк висновку-відповіді на питання продовження (припинення) договору № 14-20 від 24.05.2016 визнаються судом безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про визнання договору № 14-20 від 24.05.2016 оренди приміщень, які розташовані на першому поверсі адмінбудинку по вул. Театральній, 14 у місті Вінниці, загальною площею 339, 8 кв.м., укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, з урахуванням дозволів на передачу частини приміщень в суборенду, суд відзначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.

Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди припиняється, зокрема, в разі: закінчення строку, на який його було укладено;

Відповідно до ст. 764 Цивільного кодексу України у разі, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку дії договору найму, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Згідно п. п. 10.1., 10.5. договору, останній діє з 24.05.2016 до 23.05.2017 за правилами п. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України. У разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема закінчення строку, на який його було укладено (п. 10.7. договору).

З матеріалів справи вбачається, що листом від 20.06.2017 № 01-04-01/907 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області повідомило позивача, що 19.06.2017 на засіданні комісії Вінницької обласної ради питання продовження договору було поставлено на голосування, проте не набрало більшості голосів. Отже, у зв'язку з неприйняттям комісією рішення з питання «Про проект розпорядження «Про продовження терміну дії договору оренди приміщення площею 339,8 кв.м. розташованого в адмінбудинку за адресою: вул. Театральна, 14, м. Вінниця з ГО "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", орендодавцем якого є Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та надання дозволу на здачу частини орендованих приміщень у суборенду», управління спільної комунальної власності (орендодавець), повідомило позивача про припинення договору № 14-20 від 24.05.2016 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області укладеного між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Громадською організацією "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства", та просило позивача звільнити орендовані приміщення та повернути майно за актом приймання передачі. Зазначений лист направлений позивачу 20.06.2017 та отриманий ним 26.06.2017, що підтверджується штампом на описі вкладення у цінний лист та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб його власника. У разі якщо власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору.

Отже, для застосування ч. 3 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та визнання за орендарем переважного права на укладення договору оренди на новий строк необхідно встановити такі юридичні факти: закінчення терміну договору оренди; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; власник майна не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору не повідомив орендаря про намір використовувати майно для власних потреб.

При цьому Закон України "Про оренду державного та комунального майна" уточнює, за яких саме обставин орендар може скористатися таким правом, а саме: за наявності інших рівних умов, що свідчить про обов'язкову участь такого орендаря в конкурсі разом з іншими претендентами, однак при певній перевазі.

Разом з тим, ч. 2 ст. 17 зазначеного Закону передбачає, що у разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Таким чином, для продовження дії договору оренди на підставі ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування орендованим майном; відсутнє письмове повідомлення однієї зі сторін договору про припинення або зміну умов договору.

Наведена норма Закону визначає можливість продовження договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах без проведення конкурсу. При цьому, для такого автоматичного продовження договору оренди державного та комунального майна передбачена особливість - відсутність заяви однієї із сторін про припинення чи зміну умов договору протягом місяця після закінчення терміну його дії.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що переважне право продовження договору стосується саме укладення договору на новий термін, а не права продовження договору на той самий строк і на тих самих умовах.

Крім цього, виходячи з положень ст. 11 Цивільного кодексу України, відповідно до якої права та обов'язки сторін виникають з актів цивільного законодавства й укладеного договору, та ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" слід дійти висновку про те, що ненаправлення власником майна за 3 місяці до закінчення строку дії договору оренди заяви про намір використовувати об'єкт оренди для власних потреб не може розцінюватися як волевиявлення власника майна (особи, уповноваженої управляти майном) про автоматичне продовження договору оренди на підставі ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Зокрема, положеннями ст.9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", встановлено що орендодавець відмовляє в укладенні договору оренди в разі якщо орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на укладення договору оренди.

Аналогічні правові позиції викладені у постановах Вищого господарського суду України від 27.07.2016 у справі № 920/1826/15 та від 17.01.2017 у справі № 910/10663/16.

Таким чином, необхідною умовою в даному випадку для продовження договору оренди комунального майна, є згода органу, уповноваженого управляти майном, оскільки в даному випадку Вінницька обласна рада виражає волевиявлення щодо згоди/незгоди на таке продовження, а Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області позбавлене права укласти такий договір або продовжити його без наявності на це волевиявлення органу, уповноваженого управляти майном. При цьому рішення про таке волевиявлення повинно бути прийнято протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору.

Пунктом 4.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 12 «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна» встановлено, що зі змісту статей 759, 763 і 764 ЦК України, частини другої статті 291 ГК України, частини другої статті 17 та частини другої статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" вбачається, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець.

Відтак якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється.

Як вже зазначалось вище, листом від 20.06.2017 № 01-04-01/907 Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (орендодавець) до закінчення строку дії договору було повідомлено позивача про припинення договору № 14-20 від 24.05.2016, зобов'язано його звільнити орендовані приміщення та повернути майно за актом приймання передачі. Зазначений лист направлений позивачу 20.06.2017 та отриманий ним 26.06.2017, що підтверджується штампом на описі вкладення у цінний лист та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства України та умови договору, суд приходить до висновку, що договір № 14-20 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальної громади області від 24.05.2016 є припиненим з 23.05.2017, а тому вимога позивача про визнання договору № 14-20 від 24.05.2016 оренди приміщень продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, не підлягають задоволенню.

Щодо твердження позивача, стосовного того, що після закінчення терміну дії договору (24.05.2017) останній продовжує використовувати майно за призначенням та своєчасно вносити оренду плату, тож на думку позивач, нарахування плати за користування майном є фактичною згодою на продовження договору оренди, суд відзначає наступне.

Згідно зі статтею 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Умовами п. 3.12 договору передбачено, що у разі припинення дії даного договору орендна плата, плата за комунальні послуги та експлуатаційні витрати сплачується орендарем по день фактичної передачі приміщення управлінню.

У разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов'язаний повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди управлінню у стані, в якому перебував об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди (п. 4.5. договору).

Відповідно до п.п. 5.2. та 5.3. договору, орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити на рахунок управління орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати; у разі припинення дії договору оренди повернути управлінню орендоване майно відповідно до п. 4.5. договору.

Пунктом 5.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 12 «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна» встановлено, що з урахуванням положень статей 653, 795 ЦК України та умов договору, якщо останніми передбачено, що після закінчення або дострокового розірвання договору оренди нарахування орендної плати за фактичне користування майном припиняється з моменту підписання акта приймання-передачі приміщень орендодавцеві, нарахування орендної плати за відповідний період є правомірним.

Отже, приймаючи до уваги положення чинного законодавства України та умови договору погоджені сторонами, враховуючи те, що після закінчення строку дії договору позивачем не повернуто майно за актом приймання передачі орендодавцю, суд вважає правомірним нарахування орендної плати за фактичне користування майном, яке припиняється з моменту підписання акта приймання-передачі приміщень орендодавцеві.

Статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до п. 2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: - чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; - чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; - яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. З огляду на вимоги частини першої статті 4 ГПК господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Громадської організації "Агенція розвитку кредитно-споживчого партнерства" до 1) Вінницької обласної ради та 2) Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності та визнання договору укладеним не підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва.

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено:11.09.2017.

Суддя Щербаков С.О.