
Копія
Справа № 822/1916/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Лабань Г.В. (головуючий), суддів - Петричковича А.І. , Ковальчук О.К. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державного реєстратора Комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" Костюк Світлани Леонідівни до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся в суд з позовною заявою до Міністерства юстиції України в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 13.06.2017 на підставі довідки за результатами проведення камеральної перевірки державних реєстраторів комунального підприємства "Ізяславського районного бюро технічної інвентаризації" від 09.06.2017, і дії Хмельницької філії ДП "Національні інформаційні системи" Міністерства юстиції України щодо блокування доступу державних реєстраторів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 6 (шість) місяців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та на 3 (три) місяці Костюк С.Л. були порушені її права, як державного реєстратора.
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що відповідачем порушено ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Зазначає, що протиправність дій Комісії призводить до незаконності видання наказу Міністерства юстиції України від 1875/5 № 13.06.2017 і тягне за собою неправомірність тимчасового блокування державним реєстраторам доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 (три) місяці.
Представник відповідача надала письмові заперечення та просила відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Актом за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій державних реєстраторів комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" від 16.05.2017 року, відповідач встановив, що 27.12.2016 державному реєстратору Костюк Світлані Леонідівні подано представником ТОВ "Фармгейт Україна" заяву про державну реєстрацію права власності НОМЕР_3 та права оренди земельної ділянки за реєстраційним номером: НОМЕР_2, кадастровим номером земельної ділянки: НОМЕР_1.
Після реєстрації заяви державним реєстратором Костюк СЛ. не здійснено пошук у базі даних заяв для встановлення черговості розгляду заяв, що є порушенням пункту З частини першої статті 18 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", пунктів 12, 13 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок №1127).
30.12.2016 прийнято рішення про зупинення розгляду заяви № 33305579 з підстав відсутності поданих у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації права власності. При цьому в рішенні не зазначено перелік неподаних документів та обґрунтування необхідності їх подання, що є порушенням вимог до оформлення рішень державними реєстраторами прав на нерухоме майно, затверджених наказом Міністерства юстиції України 21.11.2016 № 3276/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21Л12016 за № 1505/29635.
Разом з тим державним реєстратором Костюк С.Л. прийнято рішення про державну реєстрацію права спільної часткової власності за трьома співвласниками земельної ділянки по 14 частки з одночасною реєстрацією права оренди земельної ділянки, а арешт до розділу перенесений не був, що є порушенням вимог частини і статті 13 Закону. При наявності підстав для відмови у державній реєстрації праві оренди земельної ділянки державним реєстратором Костюк С.Л. не прийнято рішення про відмову у державній реєстрації згідно з пунктом 18 Порядку №1127.
Крім того, при розгляді заяв про державну реєстрацію прав від 30.12.2016 № 20456796 та № 20457364 державним реєстратором Костюк С.Л. було порушено п'ятиденний строк для державної реєстрації прав, передбачений частиною першою статті 19 Закону.
Наказом Міністерства юстиції України від 24.05.2017 року № 1802/7 Про проведення камеральної перевірки комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" наказано провести камеральну перевірку комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" з 24.05.2017 року.
Комісією для проведення камеральної перевірки складено Довідку за результатами проведення камеральної перевірки комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" від 09.06.2017 року (далі - Довідка), відповідно до п.1 якої запропоновано тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора комунального підприємства "Ізяславське бюро технічної інвентаризації" Костюк Світлани Леонідівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 місяці.
Згідно з п.1 наказу Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів комунального підприємства "Ізяславське бюро технічної інвентаризації" до Державного реєстру речових прав на нерухому майно", наказано тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" Костюк Світлани Леонідівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 місяці.
Відповідно до ч. 1 ст. 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.
За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.
У разі якщо в результаті проведеної перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав виявлено прийняття такими державними реєстраторами чи суб'єктами державної реєстрації прав рішень з порушенням законодавства, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерство юстиції України вживає заходів до негайного повідомлення про це відповідних правоохоронних органів для вжиття необхідних заходів, а також заінтересованих осіб.
Пунктами 4-5 Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року № 990 (далі - Порядок № 990) передбачено, що моніторинг реєстраційних дій проводиться на підставі відомостей реєстрів за допомогою програмних засобів їх ведення за такими критеріями; 1) порушення строків, визначених Законами; 2) проведення реєстраційних дій в неробочий час; 3) відсутність у реєстрах електронних копій документів, поданих для державної реєстрації, виготовлених шляхом їх сканування; 4) проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень; 5) скасування (видалення) записів з реєстрів; 6) державні реєстратори та/або суб'єкти державної реєстрації, визначені Мін'юстом.
У разі виявлення на підставі акта моніторингу реєстраційних дій порушень порядку державної реєстрації проводиться камеральна перевірка державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації.
Згідно з ч. 2 ст. 37-1 Закону № 1952-IV за результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення, зокрема, про тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав.
Відповідно до п.8 Порядку № 990, під час проведення камеральної перевірки комісія має право: 1) ознайомлюватися з електронними копіями документів, на підставі яких проводилися реєстраційні дії та які розміщені у реєстрах, а також з документами, створеними за допомогою програмних засобів ведення реєстрів; 2) витребувати у суб'єкта державної реєстрації, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, у державного реєстратора копії документів в паперовій формі, відомості про які містяться в реєстрах, проте відсутні виготовлені шляхом сканування електронні копії таких документів у реєстрах; 3) вимагати від державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації надання пояснень.
Стосовно порушень, які зафіксовані в Довідці, а саме: до заяви № 20621973 державним реєстратором Костюк Світланою Леонідівною не додано електронну копію відповіді на запит з Державного земельного кадастру щодо наявності зареєстрованих речових прав на земельну ділянку; за заявою про внесення змін від 07.02.2017 № 20870951 державним реєстратором Костюк C.Л. порушено хронологію реєстраційних дій, передбачених статтею 18 Закону. Зокрема, не здійснено пошуків у базі даних заяв для встановлення черговості розгляду заяв та для встановлення підстав для зупинення державної реєстрації, відсутній пошук інформації у Державному реєстрі прав для встановлення підстав для зупинення розгляду заяви або відмови у державній реєстрації; за заявою про внесення змін від 22.02.2017 № 21091619 державним реєстратором Костюк С.Л. не здійснено пошуків у базі даних заяв для встановлення черговості розгляду заяв та для встановлення підстав для зупинення державної реєстрації; за заявою про державну реєстрацію права власності одночасно з державною реєстрацією права оренди земельної ділянки від 27.12.2016 № 20381285 встановлено відсутність пошуку заяв у базі даних заяв перед прийняттям рішення про зупинення розгляду заяви державним реєстратором Костюк C.JI. Після відновлення розгляду заяви пошуком відомостей у Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна державним реєстратором Костюк C.Л. встановлено наявність обтяження (арешту) нерухомого майна № 8781141 співвласника земельної ділянки ОСОБА_6 та прийнято рішення про державну реєстрацію з внесенням відповідних записів до Державного реєстру прав; на підставі заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Фармгейт Україна" від 02.09.2016 №18379988 про внесення змін до запису Державного реєстру прав державним реєстратором Костюк C.Л. прийнято рішення про внесення змін від 12.09.2016 № 31199997 до розділу № 815898668221 без попереднього пошуку заяв у базі даних заяв та проведені відповідні реєстраційні дії; за цією самою заявою та на підставі вищезазначеного рішення державним реєстратором Костюк С.Л. 01.03.2017 внесені зміни до розділу № 1186086968221, відкритого 01.03.2017 на об'єкт нерухомого майна, належний на праві власності ППВФ "Агропродукт"; за цією самою заявою та на підставі вищезазначеного рішення державним реєстратором Костюк С.Л. 03.02.2017 внесені зміни до розділу № 1160233068221, відкритого 31.01.2017 на об'єкт нерухомого майна, належний на праві власності ОСОБА_7 станом на 03.02.2017; перевіркою проведення реєстраційних дій за заявою про державну реєстрацію права власності від 27.01.2017 № 20717154 встановлено порушення державним реєстратором Костюк C.Л. обов'язку щодо встановлення відповідності заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства. Так, для проведення державної реєстрації права власності заявником подано і свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного s сільськогосподарського підприємства "Горинь" (майновий сертифікат), видане 15.01.2017 Сошненською сільською радою, технічний паспорт від 26.01.2017, акт приймання-передачі від 17.01.2017 та протокол про виділення майна члену КСП.
Суд дійшов до висновку, що відповідач правильно їх встановив, що підтвердив наданими суду доказами, які представник позивача не змогли спростувати і фактично визнали наявність цих порушень в суді.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
В силу ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин справи і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність свої дій і рішень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ :
В задоволені адміністративного позову Державного реєстратора Комунального підприємства "Ізяславське районне бюро технічної інвентаризації" Костюк Світлани Леонідівни до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 13.06.2017 року № 1875/5 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 08 вересня 2017 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/Г.В. Лабань А.І. Петричкович О.К. Ковальчук "Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань