а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2009 р. Справа № 2-а-4306/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни, розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області до Приватного підприємства Перспектива +про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування,
встановив:
07 жовтня 2009 року управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області (УПФ України у м. Хмільнику) звернулося в суд з позовом до Приватного підприємства Перспектива +(ПП Перспектива +) про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 4995 грн 80 коп. мотивуючи вимоги наступним.
ПП Перспектива +зареєстроване в УПФ України у м. Хмільнику і є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Станом на день подачі позовної заяви за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 4995 грн 80 коп. - це недоїмка за серпень місяць 2009 року.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2009 року відкрито провадження у справі.
До початку судового засідання УПФ України у м. Хмільнику подано заяву про зміну розміру позовних вимог.
Зокрема, в заяві зазначено, що за час подачі позову до суду, відповідач проводив нарахування страхових внесків на заробітну плату за вересень 2009 року, які зобовязаний був сплатити відповідно до 20 жовтня 2009 року в сумі 4778 грн 87 коп., що визначено пунктом 6 статті 20 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Однак, станом на 21 жовтня 2009 року проплата відсутня (а.с. 9).
В звязку з цим, недоїмка до УПФ України в м. Хмільнику змінилась і становить 4995,80 + 4778,87 = 9774,67 грн. На підтвердження заявлених вимог, позивачем додано розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2009 року (а.с. 10).
Зважаючи на те, що в силу частини першої статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), крім прав та обовязків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду, заяву позивача про збільшення позовних вимог прийнято судом та долучено до матеріалів справи, оскільки ці дії не суперечать закону.
Крім того, позивачем висловлено прохання розглянути справу у їх відсутність і задовольнити позов повністю (а.с. 12).
Також, УПФ України у м. Хмільнику до суду надано документи, які вимагалися ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2009 року та заяву ПП Перспектива +за підписом керівника Наймет І.О. про визнання змінених позовних вимог в повному обсязі та з проханням провести розгляд справи у їх відсутність (а.с. 13).
За таких обставин, слід зазначити, що за правилами КАС України розгляд і вирішення справи в судах першої та апеляційної інстанцій здійснюється у двох формах: у судовому засіданні та в порядку письмового провадження.
Відповідно до пункту 10 статті 3 КАС України письмове провадження це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, цією процесуальною нормою встановлено те, що судовий розгляд справи в порядку письмового провадження здійснюється: без виклику осіб, які беруть участь у справі; на основі наявних у суду матеріалів; без проведення судового засідання, передбаченого главою третьою розділу третього КАС України.
За правилами частини третьої статті 122 КАС України та частини першої статті 197 КАС України підставою для розгляду справи в порядку письмового провадження, зокрема, в суді першої інстанції є клопотання усіх осіб, які беруть участь у розгляді справи, про розгляд справи за її відсутності. Тобто розгляд і вирішення справи в суді першої інстанції у порядку письмового провадження можливий лише за наявності такого клопотання.
Оскільки сторонами подано клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то дану справу можливо розглянути та вирішити в порядку письмового провадження.
Суд повно, всебічно, обєктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.
Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуваннявід 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058-IV, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058).
Як вбачається із свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності юридичної особи, ПП Перспектива +зареєстроване Хмільницьким міськвиконкомом 28 березня 2003 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ №0088 (а.с. 4).
Згідно з довідкою Вінницького обласного управління статистики від 03 квітня 2003 року №1010 це підприємство включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 15).
Відповідно до заяви ПП Перспектива +(а.с. 4) його зареєстровано в УПФ України у м. Хмільнику за номером 0228031648, про що свідчить видача повідомлення про реєстрацію від 28 березня 2003 року (а.с. 4).
Таким чином, відповідач є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).
Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).
Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування передбачено, що страхувальники зобовязані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до чинного законодавства, ПП Перспектива +21 вересня 2009 року до УПФ України у м. Хмільнику подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень місяць 2009 року в розмірі 4995 грн 80 коп., а 16 жовтня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень місяць 2009 року в розмірі 4778 грн 87 коп., однак вказані суми не сплачено (а.с. 5, 10).
Законодавством у таких випадках передбачено повноваження на вжиття заходів для погашення заборгованості, зокрема, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені управлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду. А в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобовязаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
На виконання вказаних положень закону, управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмільнику направлялась відповідачу вимога від 01 жовтня 2009 року №Ю-211 на загальну суму 13563 грн 39 коп., з яких недоїмка по внесках 13080 грн, фінансові санкції (штрафи) 425 грн 65 коп. та пеня 57 грн. 74 коп., отриману ПП Перспектива +02 жовтня 2009 року, про що свідчить підпис бухгалтера Лукашук О.П. на корінці вимоги (а.с. 16).
Нараховані позивачем суми протягом десяти робочих днів після отримання вимог не сплачені та ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржені.
Таким чином, сума заборгованості відповідача перед УПФ України у м. Хмільнику у 9774 грн 67 коп. знайшла своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.
В силу частини третьої статті 18 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуваннястрахові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.
Згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 Закону №1058 виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до частини першої статті 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до частини третьої статті 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Враховуючи те, що вимоги УПФ України у м. Хмільнику є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, оскільки заявлена сума до стягнення складається із сум внесків, які визначенні відповідачем у поданих до управління розрахунках самостійно, що свідчить про їх погодження, в установлений строк ці суми не сплачені, що потягло за собою виникнення заборгованості, вимога про їх сплату не виконана і в установленому законом порядку не оскаржена, більше того, відповідно до заяви ПП Перспектива +визнається ними (що не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи та інтереси), а також враховуючи те, що УПФ України у м. Хмільнику має право звернутися до суду про стягнення недоїмки, а суд наділений повноваженнями на стягнення такої заборгованості, то суд вважає за доцільне позов задовольнити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 122, 128, 158, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд
постановив:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства Перспектива +(вул. 2 пров. Леніна, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, р/р 26007055300955 Приватбанк, МФО 302689, код ЄДРПОУ 32225852) на користь управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області (вул. Столярчука, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, р/р 25605323441203 в ОПЕРУ Ощадбанку м. Вінниці, МФО 302076, код 20106440) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 9774 грн 67 коп.
Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя/підпис/Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: