а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2009 р. Справа № 2-а-4203/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Аліменко Володимира Олександровича ,
При секретарі судового засідання: Гуцол М.П.
За участю:
Представника позивача : Величко С.А.
Представника відповідача : Щур А.А.
Свідків: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянувши матеріали справи
за позовом : Дочірного підприємства "Універсальне" Барської районної спілки споживчих товариств
до : Барської міжрайонної державної податкової інспекції
про : скасування рішення
ВСТАНОВИВ :
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Дочірного підприємства "Універсальне" Барської районної спілки споживчих товариств до Барської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Барська міжрайонна державна податкова інспекція на підставі акта (довідки) від 16 квітня 2009 року №549/02/32/23/32289240 з питань "Перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари" в магазині с. Журавлівка дочірнього підприємства "Універсальне" Барської районної спілки споживчих товариств (далі - ДП "Універсальне" Барської РССТ) прийняла 28 квітня 2009 року рішення №0000702300 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ДП "Універсальне" Барської РССТ на суму 10572 грн. 50 коп. з посиланням на п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95 "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами і доповненнями), яке отримано поштою 05.05.2009 року з листом №3644 від 29.04.2009 року.
Позивач з даним рішенням не погоджується, вважає його необґрунтованим, таким, що порушує законні права, а тому підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з урахуванням письмових пояснень підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти заявленого позову, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийнято в межах наданих повноважень та відповідно до порушень виявлених в ході проведення перевірки та зафіксованих в Акті перевірки (заперечення та додаткові заперечення приєднані до матеріалів справи).
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі, з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 577910, 23.01.1995 року Дочірнє підприємство Універсальне Барської районної спілки споживчих товариств зареєстроване юридичною особою.
16 квітня 2009 року працівниками Барської міжрайонної державної податкової інспекції, на виконання ч. 1 ст. 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на підставі направлень від 06.04.2009 року за № 901383 та №901376 відповідно до плану проведення планових перевірок субєктів господарської діяльності щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на квітень 2009 року, про що здійснено відповідний запис в акті перевірки здійснено перевірку господарської одиниці - магазину, що розташований за адресою: вул. 8-го березня, 10, с. Журавлівка суб'єкта господарської діяльності - ДП "Універсальне" Барського РССТ, за результатами якої складено акт (довідку) перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів ліцензій, в якому зазначені виявлені перевіркою порушення.
Перевірка була проведена в присутності продавця магазину ОСОБА_3 Будь-яких заперечень та зауважень до акта перевірки надано не було.
За наслідками проведеної перевірки, відповідачем винесено рішення про застосування до Дочірнього підприємства "Універсальне" Барської районної спілки споживчих товариств (код ЄДРПОУ 32289240) штрафних (фінансових) санкцій від 28 квітня 2009 року № 0000702300 в сумі 10572 грн. 50 коп.
Як вбачається з показів свідка по справі, а саме ОСОБА_3: посадові особи ДПА України у Вінницькій області, які здійснювали виїзну планову перевірку не ознайомили її з направленням на перевірку чим на її думку порушили вимоги чинного законодавства.
В свою чергу свідки, а саме ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зазначили, що здійсненна перевірка та застосування штрафних санкцій податкові органи діяли виключно на підставах, в межах та в спосіб, визначений Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір по суті суд визнає заявлені вимоги позивача щодо скасування прийнятого відповідачем рішення необґрунтованими виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали перевірки, при продажу однієї пачки сигарет по ціні 3 грн. 50 коп. розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції на повну суму проведеної операції (розрахункову квитанцію) не виписано та не видано.
Невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій (2050 грн. 00 коп.) сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (0 грн. 00 коп.) склала 2046 грн. 50 коп. (з урахуванням суми контрольної закупки 3 грн. 50 коп).
Сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків власноручно перерахована продавцем ОСОБА_3 (про що свідчить довідка щодо підтвердження фактичної наявності коштів від 16 квітня 2009 року та письмове пояснення, які власноручно підписані ОСОБА_3)
Як вбачається з акта перевірки, підставою для застосування вказаної суми санкцій було порушення, на думку податкової інспекції, пункту 1, 2, 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (Закон від 06.07.95 N 265/95-ВР).
Згідно п.п.1, 2, 13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує
послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; - забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Таким чином рішенням № 0000702300 від 28 квітня 2009 року. застосовано штрафні санкцій в сумі 10572,50 грн. за три факти порушення норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Щодо виявленого порушення по факту невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями (невідповідність 2046,50 грн.), суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.95 N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як визначено статтею 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), визначений у Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637.
Пунктом 1.2 Положення визначено таке:
каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;
касові документи - документи (касові ордери та платіжні чи розрахунково-платіжні відомості, розрахункові документи, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку;
касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку;
оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно з п. 3.2 Положення касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи під час перевірки на місці розрахунків знаходились готівкові кошти в сумі 2046,50 грн., що підтверджується додатком до акту перевірки (опис наявних купюр та монет). Розрахункові квитанції на дану суму відсутні.
Норми закону (п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.95 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг") покладають на суб'єкта господарювання обов'язок забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки така сума має відповідати загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
З аналізу наведених положень вбачається, що сума коштів з початку робочого має відповідати сумі коштів, що знаходиться в місці розрахунків та підтверджуватись відповідними квитанціями.
Позивачем вказані норми порушені, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків такими документами не підтверджується.
Відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України від 1 червня 2000 року № 1776-III Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зі змінами та доповненнями за порушення вимог зазначеного Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) за рішенням відповідних органів ДПС України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, зазначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну (17 грн. х 20 =340 грн.)
Відповідно до статті 22 Закону України від 1 червня 2000 року № 1776-III Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зі змінами та доповненнями у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено неправомірність. (2046 грн. 50 коп. х 5 = 10232 грн. 50 коп.)
Стаття 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а також пункт 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" є загальними нормами, та передбачають право податкового органу застосовувати фінансові санкції згідно рішень, за виявлені порушення податкового та іншого законодавства, що має місце у даному випадку.
Решта доводів позивача щодо визнання дій відповідача протиправними, не містить жодного правового підґрунтя, не підтверджені доказами та є безпідставними.
Частина друга статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні з боку відповідача надано достатніх аргументів та доводів, які свідчать що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28 квітня 2009 року №0000702300 прийняте в межах повноважень податкового органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В той же час позивач не довів обставин в обґрунтування своїх вимог.
З огляду на викладене в позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
В позові Дочірного підприємства "Універсальне" Барської районної спілки споживчих товариств до Барської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішення відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 09.11.09
Суддя Аліменко Володимир Олександрович