Рішення № 68746160, 06.09.2017, Апеляційний суд Житомирської області

Дата ухвалення
06.09.2017
Номер справи
295/12539/16-ц
Номер документу
68746160
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

УКРАЇНА

Апеляційний суд Житомирської області

Справа №295/12539/16-ц Головуючий у 1-й інст. Чішман Л. М.

Категорія 19 Доповідач Трояновська Г. С.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2017 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Житомирської області в складі:

головуючого - судді Трояновської Г.С.

суддів: Гансецької І.А., Павицької Т.М.

з участю секретаря судового засідання Кучерявого О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Управління цивільного захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про стягнення коштів

за апеляційною скаргою Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 16 травня 2017 року,

в с т а н о в и л а :

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому просила стягнути з Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації та Управління цивільного захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації заборгованість за договором про відшкодування витрат від 29 травня 2013 року № 56 в сумі 323 960,00 грн., інфляційних в сумі 158 740,00 грн. та 3% річних в сумі 19 437,60 грн., а всього 502 137,60 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона, є потерпілою від аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796. Відповідно до умов тристороннього договору, укладеного 29.10.2013 року між Департаментом цивільного захисту населення Житомирської облдержадміністрації, Обласним міжгосподарським об"єднанням по капітальному будівництву та забудовником ОСОБА_1 про відшкодування витрат на завершене індивідуальне будівництво в порядку ст. 32 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та відповідної довідки від 21.10.2013 року позивачу підлягало до відшкодування 332 960,00 грн. Оскільки вказані кошти їй відшкодовано не було, остання звернулася до суду із вказаним позовом.

Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 16 травня 2017 року позов задоволено частково. Стягнуто з Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 323960,00 грн. основного зобов'язання, 158740,00 грн. інфляційних та 19437,60 грн. - 3% річних, а всього 502137,60 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

У поданій апеляційній скарзі Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, посилаючись на незаконність рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Апеляційну скаргу мотивує тим, що з 01.01.2014 року головним розпорядником коштів за бюджетною програмою «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є Міністерство соціальної політики України. З урахуванням наведеного зазначає, що саме Міністерство необхідно зобов'язати виділити та перерахувати кошти на рахунок Житомирської обласної державної адміністрації для подальшої виплати за вищевказаним договором. Крім того вказує, що між Департаментом та ОСОБА_1П відсутні договірні відносини, оскільки Департамент не є стороною вказаного договору.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.6, 110-114,118-120), має право на отримання житла в порядку ст.32 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначеною нормою передбачено, що громадяни, які самостійно переселяються або переселилися відповідно до ст. 4 даного Закону за направленням обласних державних адміністрацій, за новим місцем проживання (крім м. Києва та курортних місцевостей) включаються підприємствами, установами та організаціями, де вони працевлаштовані, або місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами рад до окремих від інших категорій списків для позачергового одержання житла без подання документів про здачу приміщення, яке вони займали. Для забезпечення житлом сімей, які відселяються або самостійно переселяються відповідно до ст. 4 цього Закону за направленнями обласних державних адміністрацій, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи рад, підприємства, установи та організації, а також самі громадяни можуть купувати в будь-якому населеному пункті України (крім м. Києва та курортних місцевостей) за договірними цінами жилі будинки та квартири у громадян, яким вони належать на праві особистої власності, а також будинки і квартири державного і громадського житлового фонду, що не використовуються, - за їх залишковою балансовою вартістю.

Судом також встановлено, що 29.10.2013 року між Департаментом цивільного захисту населення Житомирської облдержадміністрації (розпорядник коштів), Обласним міжгосподарським об"єднанням по капітальному будівництву( орган уповноважений для надання довідок про розмір відшкодування витрат) та забудовником ОСОБА_1 було укладено договір № 56 про відшкодування витрат на завершене індивідуальне будівництво в порядку ст. 32 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.5).

Відповідно до п. 2.1.1 вказаного договору Департамент цивільного захисту населення Житомирської облдержадміністрації здійснює відшкодування витрат шляхом перерахування коштів на рахунок забудовника на підставі довідки уповноваженого органу про розрахунок розміру відшкодування.

Згідно довідки № 9/5-27 від 21 жовтня 2013 року вартість витрат, які підлягають відшкодуванню ОСОБА_1 за спорудження житлового будинку становить 323 960,00 грн.( а.с.3).

Розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 30.01.2014 року № 15 «Про передачу бюджетних програм», функції з виконання державної бюджетної програми по забезпеченню житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2014 році були передані до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, зокрема: передано кредиторську заборгованість в сумі 323960, 00 грн., яка станом на 01.06.2016 року обліковується як така, що підлягає відшкодуванню (а.с.54).

Позивач 30.05.2016 року та 14.07.2016 року зверталась до відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації з вимогою про відшкодування коштів, проте, останній відповідями від 21.06.2016 року № 2546/12 та від 16.08.2016 року № 3762/12 не заперечуючи факту наявності кредиторської заборгованості, відмовляє у відшкодуванні, оскільки Законом України "Про державний бюджет на 2016 рік" видатки на забезпечення житлом та індивідуальне будівництво громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не передбачені.

Встановивши такі обставини, наявність між сторонами зобов'язальних правовідносин на підставі договору №56 від 29.10.2013 року, які не виконано, суд відповідно до положень ст.ст.629, ч.1 ст.626, ч.1 ст.509, 526 ЦК України дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача та стягнення на її користь передбачених договором грошових коштів в сумі 323 960,00грн.

Колегія суддів з таким висновком погоджується та враховує надані письмові докази, з яких вбачається, що рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №574 від 27.07.2006 року надано дозвіл громадянам на переоформлення прав забудовника, продовження терміну будівництва житлових будинків, прибудов та господарських будівель.

Цим розпорядженням надано дозвіл оформити документи на право забудовника ОСОБА_1 (а.с.124).

До 01.01.2014 року розпорядником коштів за бюджетною програмою «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було Міністерство з надзвичайних ситуацій України.

З 1 січня 2014 року вищезазначену бюджетну програму передано до Міністерства соціальної політики України, у зв'язку з чим розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 30.01.2014 року № 15 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, передано кредиторську заборгованість в сумі 323960, 00 грн., яка станом на 01.06.2016 року обліковується як така, що підлягає відшкодуванню.

Представник управління цивільного захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації в суді апеляційної інстанції пояснив, що кредиторську заборгованість передано лише щодо ОСОБА_1, оскільки іншим громадянам, з якими були укладені договори про відшкодування витрат постраждалим громадянам, які завершили індивідуальне будівництво, кошти згідно укладених договорів були відшкодовані.

Таким чином, відшкодуванням витрат індивідуальному забудовнику ОСОБА_1 згідно договору №56 від 29 жовтня 2013 року не встановлено порушення прав інших постраждалих від Чорнобильської катастрофи громадян, з якими було укладено аналогічні договори.

Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що міститься посилання в рішенні суду першої інстанції, передбачено, що забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється за рахунок бюджетних коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до п. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам коштів.

Згідно частини першої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно з частиною другою статті 95 Конституції України виключно Законом України «Про Державний бюджет України» визначаються будь які видатки держави на загальні суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Законами України "Про Державний бюджет України" визначено, що фінансування заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи за бюджетною програмою "забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється за рахунок і в межах надходжень до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.

Представник Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації в судовому засіданні пояснив, що, починаючи з 2014 року кошти для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи взагалі не виділялися.

Протилежного судом не встановлено.

З огляду на наведене колегія суддів приходить до висновку про те, що у вказаних правовідносинах відповідачі не допускали дій, які б перешкоджали виконанню договору, а тому висновок суду першої інстанції (стосовно застосування ст. 625 ЦК України) про те, що відповідачами не надано суду доказів, що останніми вживались всі передбачені законом заходи з метою отримання бюджетних асигнувань для погашення заборгованості перед позивачем, є необґрунтованим.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для застосування ст.625 ЦК України.

А тому рішення суду першої інстанції в частині стягнення з Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації 158740 гривень інфляційних та 19437,6 гривень - 3% річних підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення в цій частині про відмову в задоволенні позову в цій частині.

В решті рішення суду залишається без змін.

Керуючись ст. ст. 209, 218, 303, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319, 324, 325 ЦПК України, колегія суддів

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації задовольнити частково.

Рішення Богунського районного суду м. Житомира від 16 травня 2017 року в частині стягнення з Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації 158740 гривень інфляційних та 19437,6 гривень - 3% річних скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову в цій частині.

В решті рішення суду залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий Судді