
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 712/14696/16 Головуючий у 1-й інстанції: Пересунько Я.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
25 липня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Земляної Г.В.
Мельничука В.П.
за участю секретаря Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області (далі - УПФ України в м. Черкасах Черкаської області) про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням «інших виплат», які зазначені в довідці від 08.12.2016 р. №1869/18-02; зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця з урахуванням «інших виплат» зазначеної довідки про складові заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу» в чинній редакції на час призначення пенсії.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_3 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які вказані в довідці Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 17 лютого 2017 року № 241/18-02, в заробітну плату для нарахування пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_3 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 17 лютого 2017 року №241/18-02, з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) виплатити ОСОБА_3 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) заборгованість за пенсією (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 29 червня 2016 року і до перерахунку пенсії. В іншій частині позову - відмовити. Постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць допущено до негайного виконання.
На вказану постанову УПФ України в м. Черкасах Черкаської області подало апеляційну скаргу, в якій фактично просить її скасувати в частині задоволення позовних вимог та ухвалити в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Відповідно до частини першої ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Таким чином, судом апеляційної інстанції оскаржуване судове рішення суду першої інстанції переглядається в апеляційному порядку лише в частині, що оскаржується відповідачем.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в УПФ України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від заробітної плати.
Вважаючи, що пенсію обчислено невірно, позивач звернулася до УПФ України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії, а саме з врахуванням при її обрахунку сум «інших виплат» (надбавки, премії) з яких сплачено страхові внески та надала довідку Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 08 грудня 2016 року №1869/18-02 про складові заробітної плати (за 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Листом УПФ України в м. Черкасах Черкаської області 27 грудня 2016 року №1048/к-10 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація мають разовий характер та не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, а сам факт утримання із сум матеріальної допомоги та індексації збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця.
Вирішуючи даний спір колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в чинній редакції на час призначення позивачу пенсії) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
В подальшому Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 р. №76-VIII, який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначеннярозмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 р. №865. Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. №1013, яка застосовується з 01.12.2015 р. внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865, зокрема виключено норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Також вказаною Постановою №1013 з 01.12.2015 р. були встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Колегія суддів звертає увагу на те, що такою постановою регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати.
Таким чином, з 01.12.2015 р. чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Крім того, з 01.05.2016 р. набув чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII, згідно ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 р. №292 з 01.05.2016 р. встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів. Згідно із п. 3 такої постанови, вона набирає чинності одночасно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII.
При цьому, відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ХІ вказаного Закону України від 10.12.2015 р. №889-VIII, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу, визнаний таким, що втратив чинність.
Разом із тим, колегія суддів зазначає, що у даному випадку позивач зверталася до відповідача про перерахунок пенсії саме у зв'язку з неврахуванням при її призначенні та обчисленні сум «інших виплат» (надбавки, премії) з яких сплачено страхові внески, а не у зв'язку з підвищенням заробітної плати, як посилався відповідач.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже такі виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Разом з тим, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Отже, висновок відповідача про те, що інші виплати, які одержані позивачем за період роботи згідно вказаної довідки, та з яких сплачено страхові внески не враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії державного службовця, - є помилковим.
При цьому, в даному випадку має бути здійснено перерахунок пенсії у зв'язку з її невірним обчисленням, тобто без врахування всіх складових заробітної плати. Такий перерахунок не пов'язаний із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Крім того, відповідно до частин першої, другої ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що, оскільки позивач звернулась до суду з адміністративним позовом 29 грудня 2016 року, то необхідно зобов'язати відповідача здійснити з 29 червня 2016 року перерахунок розміру її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства, та які вказані у довідці Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 08 грудня 2016 року №1869/18-02, з розрахунку 90 відсотків від її заробітної плати, а також зобов'язати відповідача виплатити позивачу заборгованість (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 29 червня 2016 року до часу здійснення перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу УПФ України в м. Черкасах Черкаської області необхідно залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2017 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Земляна Г.В.
Мельничук В.П.
Повний текст ухвали складено 27.07.2017 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Мельничук В.П.
Земляна Г.В.