Постанова № 68739142, 05.09.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2017
Номер справи
823/1268/17
Номер документу
68739142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2017 року справа № 823/1268/17

м. Черкаси

17 год. 38 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Потенко А.О.,

представників позивача - Дмитренко Ю.М., Прохорової Т.В. (за довіреностями),

представників відповідача - Сєркової С.Г. (за довіреністю), Ван Гоі Том Марія Хендрік (за посадою),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Гранекс-Черкаси" про застосування заходів реагування.

ВСТАНОВИВ:

17 серпня 2017 року до суду з позовною заявою звернулась Державна екологічна інспекція у Черкаській області, в якій просить застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Гранекс-Черкаси" заходи реагування, а саме: зобов'язати частково зупинити (заборонити) діяльність 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с. Деньги Золотоніського району до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки встановлено ряд порушень відповідачем, при здійсненні ним господарської діяльності, вимог законодавства у сфері використання надр, а саме 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади ТОВ "Гранекс-Черкаси", являють собою єдиний груповий водозабір та використовуються без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), чим порушуються вимоги ст.ст. 23, 56 Кодексу України «Про надра». Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представники відповідача щодо задоволення позову заперечували з підстав викладених у письмових запереченнях, зазначивши при цьому, що надання спеціальних дозволів на використання у господарській діяльності артезіанських свердловин не передбачено ні ст. 23 Кодексу України «Про надра», ні порядком № 615, оскільки сільськогосподарське товаровиробництво підприємства перевищує 75 %. Окрім того, на думку представників відповідача, позаплановий захід (перевірка) проведено безпідставно, оскільки підстави для такого заходу що зазначені у направленні № 432, у ст. 6 Закону про контроль не передбачені.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

На виконання ухвали Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.07.2017, відповідно до наказу від 07 серпня 2017 року № 458 та направлення № 432, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Петренком О.М. та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Прохоровою Т.В., із залученням спеціалістів гідрогеолога Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Центрукргеологія» Кириченка В.П., директора Приватного підприємства «Жовтень - 2000» Муштаєва О.В. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони водних ресурсів (підземних вод, надр) товариством з обмеженою відповідальністю «Гранекс - Черкаси» за період з 22.10.2014 по 21.07.2017.

За результатами проведеної перевірки 08-09.08.2017 складено акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Перевіркою зокрема встановлено, що на території тракторної бригади TOB «Гранекс - Черкаси» виявлено 9 свердловин. На даний час одна із них не працює по невстановлених причинах, ще 2 свердловини розташовані на відстані в 1 км від тракторної бригади є окремими водозаборами.

Всі 6 працюючих свердловин зв'язані водопроводом в загальну мережу, з накопиченням води в басейні обсягом близько 12000 м3 звідки насосною станцією вода подається для поливу на поля товариства. Водонасний горизонт свердловин розташований в четвертинних відкладах долини р. Дніпро, розкритий в інтервалі 40-62м. Водовмісні породи складені середньозернистими пісками. Дебіт свердловин складає 10,0-42,0 м3/год.

В розрізі кожної окремої свердловини обсяг видобування підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, але при проведенні розрахунків забраної води із 6 робочих свердловин, які розташовані на території тракторної бригади і є окремим водозабором - загальний обсяг видобування підземних вод перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Актом також зафіксовано, що водокористування в с. Деньги повинно здійснюватися відповідачем з 9-ти артезіанських свердловин (1, 2 (908), 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10) відповідно до дозволу на спеціальне водокористування від 09.10.2014 № Укр 225-А/Чрк з терміном дії до 23.10.2019. Дозволом на спецводокористування встановлено ліміт забору свіжої води - 539,081 тис. м3/рік, 3000,0 м3/добу. Проте, відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 16.11.2016 № 429 анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4565 від 12.08.2014 для 4-ох свердловин: № 1, 908, 3, 910.

Позивач, вважаючи в частині діяльність ТОВ «Гранекс - Черкаси» щодо використання 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с. Деньги Золотоніського району без отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами) такою, що забороняється законом та підлягає тимчасовому зупиненню, звернувся з адміністративним позовом до суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011 затверджено положення про Державну екологічну інспекцію України, яким встановлено, що Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція у Черкаській області здійснює свої повноваження відповідно до "Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженного наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 04.11.2011 № 429, Положення про Державну екологічну інспекцію у Черкаській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 року № 136.

Статтею 61 Кодексу України «Про надра» встановлено, що державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

У відповідності до Кодексу України «Про надра», надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Статтею 6 даного кодексу встановлено, що корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» від 12.12.1994 № 827, визначено, що підземні води (мінеральні (лікувальні, лікувально-столові, природні столові), питні (для централізованого водопостачання, для нецентралізованого водопостачання), промислові - технічні, теплоенергетичні) - являються корисною копалиною загальнодержавного значення.

Статтею 16 Кодексу України про надра передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. (ст. 21 Кодексу України «Про надра»).

Кодексом України «Про надра» не передбачено користування надрами без спеціального дозволу на користування надрами, окрім випадків визначених статтею 23 Кодексу.

Відповідно до статті 23 Кодексу України «Про надра» землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.

Окрім того, пунктом 1.5.4 Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовища питних і технічних підземних вод, затвердженої наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 04.02.2000 № 23 (зареєстрований в Мінюсті 29.02.2000 за №109/4330) визначено, що водозабір підземних вод може складатися з однієї або групи компактно розміщених водозабірних споруд (свердловин, колодязів, каптажів).

При обстеженні території тракторної бригади TOB «Гранекс - Черкаси» виявлено 7 свердловин з них одна не працює.

Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується сторонами ТОВ «Гранекс-Черкаси» є товаровиробником сільськогосподарської продукції частка якої перевищує 75 відсотків, однак згідно даних перевірки обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів перевищує 300 кубічних метрів на добу, а тому виходячи з приписів Закону у відповідача повинен бути наявний дозвіл на видобування корисних копалин.

Також в судовому засіданні з'ясовано, що у ТОВ «Гранекс-Черкаси» відсутній дозвіл на користування надрами.

Таким чином, діяльність ТОВ «Гранекс-Черкаси» в частині діяльності 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади ТОВ "Гранекс-Черкаси" та являють собою єдиний груповий водозабір з використання надр (підземні води), забороняється законом і підлягає зупиненню.

Зокрема, основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необгрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища. (ст. 56 Кодексу України «Про надра»).

Згідно статті 57 Кодексу України «Про надра» у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пп. "в" ст. 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання допускається виключно за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

У зв'язку з вищезазначеним, суд зазначає про наявність підстав для зобов'язання ТОВ «Гранекс-Черкаси» частково зупинити (заборонити) діяльність 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с. Деньги Золотоніського району до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), у зв'язку з чим позовні вимоги вважає обгрунтованими а адміністративний позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Гранекс-Черкаси" (19770, Черкаська область, Золотоніський район, с. Деньги, вул. Кірова, 127, ідентифікаційний код 31423617) заходи реагування, а саме: зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Гранекс-Черкаси" частково зупинити (заборонити) діяльність 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с. Деньги Золотоніського району до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлено 07.09.2017