Постанова № 68734865, 19.08.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.08.2017
Номер справи
607/2474/17
Номер документу
68734865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.08.2017 Справа №607/2474/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді: Братасюка В.М.

за участю секретаря: Чичкевич О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі позову заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління ПФУ Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправними дій ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови зарахувати йому стаж служби в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" та скасування протокольного рішення від 20 січня 2017 р. № 2 про відмову у призначенні йому пенсії державного службовця, а також зобов’язання Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати йому час служби в органах

внутрішніх справ на посаді слідчого з 24 травня 1982р. по 03 лютого 1998 р.(15 років 08 місяців 09 днів) та роботи на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів з 01 грудня 1979 р. по 10 квітня 1982 р.(02 роки 04 місяці 09 днів) до стажу державної служби та призначити йому пенсію державного службовця згідно статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ

"Про державну службу" в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого

державного службовця відповідної посади категорії «Б» та відповідного рангу

за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види

оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове

державне соціальне страхування з 05 січня 2017 року. В обґрунтування позову зазначив, що 05 січня 2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії державного службовця, однак, протокольним рішенням від 20 січня 2017 року № 2 у призначенні пенсії йому було відмовлено, мотивуючи це тим, що у нього недостатньо стажу державної служби для призначення відповідного виду пенсії. Відповідач відмовився приймати до підрахунку стаж служби в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та роботу на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів, керуючись Законом "Про державну службу" від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII, зазначивши, що такий стаж дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки і не застосовується при обчисленні стажу, який дає право на пенсію згідно статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Вважає, що відмова відповідача у призначенні йому пенсії державного службовця є необгрунтованою та безпідставною, а тому просить позовні вимоги задовольнити.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у письмовому запереченні відносно позову.

Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно п. 4 ч. 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

05 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії державного службовця.

Протокольним рішенням від 20 січня 2017 року № 2 у призначенні пенсії відповідач відмовив ОСОБА_1 у нього недостатньо стажу державної служби для призначення відповідного виду пенсії. Відповідач відмовився приймати до підрахунку стаж служби в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та роботу на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів, керуючись Законом "Про державну службу" від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII, зазначивши, що такий стаж дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки і не застосовується при обчисленні стажу, який дає право на пенсію згідно статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Постанова), яка застосовується починаючи з 1 травня 2016 року.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, тобто у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону № 3723-ХІІ) призначаються особам, які:

1.досягли пенсійного віку;

2.мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки – 30 років;

3.не призначали пенсію відповідно до Закону № 3723-ХІІ;

4. на день набрання чинності Законом № 889-VIII займають посади

державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених

до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25

Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання

чинності Законом № 889-VIІІ мають не менш як 20 років стажу на посадах,

віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених

статтею 25 Закону № 3723-12 та актами Кабінету Міністрів України

незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.

При визначенні права особи на призначення пенсії за Законом № 889-VIII слід за записами трудової книжки (в необхідних випадках із долученням інших документів) встановлювати відповідність займаної особою посади, посадам, визначеним в статті 25 Закону № 3723-ХІІ.

Суд погоджується з доводами позивача, що посилання відповідачем на статтю 25 Закону №3723-ХІІ є некоректним, оскільки на даний час вона є скасованою, так як Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ втратив чинність на підставі Закону № 889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII від 10.12.2015 р.

Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889- VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності ним Законом обчислюється у порядку та умовах, установлених на той час законодавством, тобто до 01 травня 2016 року.

Таким чином, до 01 травня 2016 року були чинними такі нормативно - правові акти:

-закон України від 20 грудня 1990 р. № 565-ХІІ "Про міліцію" ;

-положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р.№ 114 ( далі - Положення № 114);

-постанова Кабінету Міністрів України від 03.05.1994року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі – постанова №283);

-наказ Головного управління державної служби України та Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 р. № 270/551 "Про затвердження Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2007 р. № 1243/14510 ( далі - Наказ №270/551);

-постанова Кабінету Міністрів України від 25 липня 2012 р. № 680 "Питання присвоєння рангів державним службовцям та визначення співвідношень між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" ( далі - постанова № 680 );

-положення про органи досудового розслідування Міністерства внутрішніх справ України, затверджене наказом МВС України від 09 серпня 2012 р. № 686 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2012 р. № 1769/22081 (далі - наказ МВС № 686 );

-постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 р. № 703 "Про віднесення деяких посад працівників органів державної влади, інших державних органів, установ до відповідних категорій посад державних службовців та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" (далі - постанова № 703).

Судом встановлено, що з 01 грудня 1979 р. по 10 квітня 1982 р. (02 роки 04 місяці 09 днів) ОСОБА_1 працював на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів. З 24 травня 1982 р по 03 лютого 1998 р. (15 років 08 місяців 09 днів) служив у органах внутрішніх справ та був звільнений у запас у званні підполковника міліції.

Згідно послужного списку ОСОБА_1 працював на посадах слідчого слідчих відділів внутрішніх справ Радянського райвиконкому м.Липецька, Лівобережного райвиконкому м.Липецька, Жовтневого райвиконкому м.Липецька, відділу внутрішніх справ ОСОБА_2 міськвиконкому, старшого слідчого відділу внутрішніх справ міста Тернополя, старшого слідчого контрольно-методичного відділу слідчого управління управління внутрішніх справ в Тернопільській області, слідчого в особливо важливих справах відділення зонального контролю відділу по розслідуванню злочинів, скоєних організованими групами, слідчого управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про міліцію" особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції. А в статті 24 цього закону зазначено, що фінансування і матеріально-технічне забезпечення міліції здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно пункту 2 Положення - 114 особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються такі спеціальні звання: середній начальницький склад - молодший лейтенант міліції - лейтенант міліції - капітан міліції; старший начальницький склад - майор міліції - підполковник міліції - полковник міліції.

Відповідно до пункту 5 постанови - 283 обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Згідно пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою - 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) :

-на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців;

-на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів внутрішніх справ;

-на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком - міністерства і відомства СРСР та УРСР, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих. Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи;

-на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання;

-час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ;

-на посадах спеціалістів Державної кримінально-виконавчої служби (установи виконання покарань, слідчі ізолятори, підрозділи кримінально-виконавчої інспекції), які не мають спеціальних звань.

Згідно підпункту 1.3 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом - № 270/551, обчислений відповідно до Порядку, затвердженого постановою 283, стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям ( у даному випадку колишнім особам рядового та начальницького складу і працівникам органів внутрішніх справ, які перебувають на державній службі) надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Час служби в органах внутрішніх справ осіб, яким присвоєно спеціальні звання (як спеціальні звання міліції) зараховується лише на посадах середнього, старшого і вищого начальницького складу.

Постановою - 680 затверджено співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями та іншими спеціальними званнями згідно додатку. Так, згідно додатку 1 до цієї постанови спеціальне звання підполковник міліції прирівнюється до 5 рангу державного службовця, а молодший та лейтенант міліції до 9 рангу державного службовця.

Згідно з наказом МВС № 686 на працівників органів досудового розслідування, які мають спеціальні звання, поширюються правові та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про міліцію". Умови і порядок проходження служби в органах досудового розслідування встановлюються Кодексом законів про працю України, Законом України "Про державну службу" та Положенням № 114.

Під поняттям „слідчий", яке застосовується у цьому Положенні, слід розуміти службових осіб органів внутрішніх справ, уповноважених в межах компетенції, передбаченої КПК, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень, які перебувають на посадах керівників органів досудового розслідування, їх заступників, керівників структурних підрозділів органів досудового розслідування і їх заступників та старших слідчих в особового важливих справах, слідчих в особливо важливих справах, старших слідчих, слідчих. Слідчий має статус службової особи, яка займає відповідальне становище в системі правоохоронних органів і наділена спеціальними, лише їй притаманними повноваженнями в кримінальному провадженні.

Згідно Переліку посад працівників Головного слідчого управління МВС, Головного управління, управління МВС в Автономній Республіці Крим, області, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, затвердженого постановою -703, посада слідчого в особливо важливих справах, слідчого в управлінні МВС області віднесена до шостої категорії державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст.8 Основного Закону в Україні визнається й діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип правової визначеності, основу якого утворює ідея передбачуваності очікування суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам.

Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про державну службу") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Із цього приводу Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, щоб ситуації й правовідносини залишалися передбачуваними. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України."

Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Згідно вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що в даному випадку порушені права позивача відповідачем, тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, шляхом визнання протиправною відмови ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України ОСОБА_2 зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та старшого юрисконсульта управління виправно - трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної ради народних депутатів до стажу державної служби, що надає право на призначення пенсії згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року та зобов’язання Тернопільське об'єднане управління ПФУ Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в органах внутрішніх справ на посаді слідчого з 24.05.1982 року по 03.02.1998 року та старшого юрисконсульта управління виправно - трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної ради народних депутатів з 01.12.1979 року по 10.04.1982 року, до стажу державної служби, що надає право на призначення пенсії згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року.

Щодо призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця згідно статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ

"Про державну службу" в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого

державного службовця відповідної посади категорії «Б» та відповідного рангу

за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види

оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове

державне соціальне страхування з 05 січня 2017 року, то суд вважає, що дана вимога є передчасною, оскільки відповідачем заперечується саме наявність стажу роботи, що дає право позивача на призначення пенсії згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року – дана вимога може бути предметом судового розгляду виключно у випадку фактичного виконання відповідачем рішення суду про призначення пенсії, однак з визначенням іншого відсотка заробітної плати, ніж той, котрий вважає вірним позивач.

Керуючись ч.2 ст.11, ст.ст. 17, 50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186, 244-2 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про державну службу», суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 об'єднаного управління ПФУ Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та старшого юрисконсульта управління виправно - трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної ради народних депутатів до стажу державної служби, що надає право на призначення пенсії згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління ПФУ Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в органах внутрішніх справ на посаді слідчого з 24.05.1982 року по 03.02.1998 року та старшого юрисконсульта управління виправно - трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної ради народних депутатів з 01.12.1979 року по 10.04.1982 року, до стажу державної служби, що надає право на призначення пенсії згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, 640 гривень сплаченого судового збору ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Головуючий суддяОСОБА_3