
номер провадження справи 35/114/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.09.2017 Справа № 908/1432/17
Суддя господарського суду Запорізької області Топчій О.А.
при секретарі Осоцькому Д.І.
За участю представників сторін:
Від позивача - Зубарь О.А., довіреність № 01/02-17/03460 від 10.06.2016р.
Від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя,
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Запоріжжя,
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 201407000100579 від 28.11.2014р.
СУТНІСТЬ СПОРУ:
12.07.2017р. до господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 201407000100579 від 28.11.2014р.
12.07.2017р. автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Топчій О.А.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.07.2017р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 35/114/17 та призначено розгляд справи на 17.08.2017р. об 11 год. 00 хв. Ухвалою від 17.08.2017р., у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 07.09.2017 о 10 год. 00 хв.
Обґрунтовуючи свій позов позивач посилається на те, що 28.11.2014р. між Запорізькою міською радою та ФОП ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі № 201407000100579, за умовами якого Запорізька міська рада (Орендодавець), відповідно до рішення сорок шостої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 27/50 від 26.03.2014р., надала, а ФОП ОСОБА_2 (Орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для розташування кафе з літнім майданчиком, яка знаходиться: АДРЕСА_1 (п. 1 Договору).
Пунктом 12 договору оренди землі № 201407000100579 визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 16649 грн. 74 коп., що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2014 року.
21.09.2016р. позивачем отримано витяг № 4682/86-16 технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:031:0079, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 145в становить 944 674,50 грн. в цінах 2016р.
Позивачем здійснено новий розрахунок розміру орендної плати за користування земельною ділянкою за договором оренди землі № 201407000100579 від 28.11.2014р. та направлено відповідачу пропозицію № 01/02-32/05791 від 29.12.2016р. про внесення змін до зазначеного договору до якої було додано додаткову угоду та розрахунок, яку 30.12.2016р. направлено на адресу ФОП ОСОБА_2 рекомендованим листом з повідомленням, проте відповідач додаткову угоду не уклав та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.
З огляду на вищезазначене позивач просить суд змінити п. 6 Договору оренди землі від 28.11.2014р. за № 201407000100579, право оренди за яким зареєстровано 11.03.2015р. за № 9063456, укладеного між Запорізькою міською радою та ФОП ОСОБА_2, виклавши його в такій редакції: "6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 001 354 грн. 90 коп. в цінах 2017 року" та змінити п. 12 Договору оренди землі від 28.11.2014р. за № 201407000100579, укладеного між Запорізькою міською радою та ФОП ОСОБА_2, виклавши його в такій редакції: "12. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 30 040 грн. 65 коп., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".
У судовому засіданні 07.09.2017р. представник позивача підтримав позовні вимоги викладені у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судові засідання 17.08.2017р. та 07.09.2017р. не з'являвся, про причини не прибуття в судове засідання суд не повідомив, письмовий відзив та витребувані судом документи не надав. Про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
Ухвали суду про порушення провадження у справі від 13.07.2017р. та про відкладення розгляду справи від 17.08.2017р. направлялись на адресу відповідача, яка відома суду та яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 69039, АДРЕСА_2.
19.08.2017р. на адресу суду повернулась ухвала про порушення провадження у справі від 13.07.2017р., яка надіслана на вищевказану адресу відповідача з відміткою на довідці підприємства зв'язку «за закінчення строку зберігання».
У постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 роз'яснено, що за змістом статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про час та місце судового засідання, своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався, про причини своєї неявки суд не повідомив, будь-яких клопотань, заяв від нього не надійшло.
За клопотанням представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації.
07.09.2017р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
28.11.2014р. між Запорізькою міською радою (далі - Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (далі - Орендар) укладено договір оренди землі № 201407000100579 (далі - Договір), який зареєстровано в Реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 11.03.2015р. за № 9063456.
За умовами п. 1. вказаного вище Договору, Орендодавець, відповідно до рішення сорок шостої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 27/50 від 26.03.2014р., надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування кафе з літнім майданчиком, яка знаходиться: АДРЕСА_1).
Відповідно до п. 3 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0462 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:07:031:0079.
На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: будівля кафе, що є власністю орендаря та (або) інші об'єкти, що не відносяться до нерухомого майна: літній майданчик (п. 4 договору).
Пунктом 5 Договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду разом з будівлею кафе та літнім майданчиком, що є власністю орендаря.
Згідно з п. 6 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 554 991,36 грн., в цінах 2014р.
За умовами п. 11 Договору його укладено до 26.03.2024р.
Відповідно до п. 12 Договору, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 16 649,74 грн., що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2014р.
Пунктами 15.2, 15.6 та 15.8 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності з п. 22 Договору, передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється за актом її приймання-передачі.
Факт передачі земельної ділянки підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі, який підписано уповноваженим представником Орендодавця та особисто Орендарем (ФОП ОСОБА_2.).
На час розгляду судом даної справи договір не визнаний недійсним, його дія не припинилася, отже, умови договору оренди земельної ділянки є чинними.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, яким регулюються питання, в тому числі й орендної плати за земельні ділянки.
Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Як визначено у пп. 14.1.136 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).
Відповідно до пп. 14.1.147 Податкового кодексу України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з пп. 270.1.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Базою оподаткування відповідно до пп. 271.1.1 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 271.2 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Підпунктом 288.5.1 Податкового кодексу України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є загальнодержавним податком, мінімальний граничний розмір якого регулюється Податковим кодексом України. Зокрема, розмір річної орендної плати для земельних ділянок несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За приписами ч. ч.1, 3 ст. 18, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Частинами 1, 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою.
В той же час, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключеної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
На вимогу ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Виходячи з наведених положень законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.
30.06.2015р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 6).
Згідно з додатком № 3 до рішення № 6 при розрахунку розміру орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів 1-8, розмір орендної плати складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі.
Вказане рішення було оприлюднене 14.07.2015р. та набрало чинності з 01.01.2016р.
Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015р. № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського ДНДІПМ «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, затверджено базову вартість 1 кв.м. земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013р. в розмірі 239,50 грн. та з урахування коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014р. - 299,14 грн., затверджено значення коефіцієнтів місцерозташування Км2 згідно з додатком 2 та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016р.
Матеріали справи не містять та сторонами по справі не надано будь - яких документів щодо скасовування, відміни, зміни чи доповнювання відносно рішень Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015р. та № 7 від 30.06.2015р.
Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області надано витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 12.07.2016р. № 4682/86-16, яка є предметом укладеного між сторонами договору оренди землі. Відповідно до цього витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:031:0079, місцезнаходження якої: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 145в складає 944 674,50 грн. в цінах 2016р. (а.с. 25).
Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017р., значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення за 2016р. становить 1,06, у зв'язку з чим розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017р. становить 1 001 354,97 грн.
Таким чином, розмір земельного податку для вказаної земельної ділянки складає 10 013,55 грн. (1% від нормативної грошової оцінки), а орендна плата складає: 10 013,55 грн. х 3 = 30 040,65 грн., де 3- коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати.
У зв'язку з прийняттям вищевказаного рішення, Запорізька міська рада 30.12.2016р. звернулась до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з пропозицією № 01/02-32/05791 від 29.12.2016р. про внесення змін до договору оренди землі від 28.11.2014р. за № 201407000100579 шляхом викладення пунктів 6 та 12 договору в наступних редакціях: « 6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 944 674 грн. 50 коп., в цінах 2016 року»; « 12. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій фірмі та в розмірі 28 340 грн. 24 коп., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року." До пропозиції було додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткового договору.
Як зазначено в п. 2.19 постанови Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015р. № 6 "Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю) та № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» не визнавались недійсними, в судовому порядку не скасовувались, є чинними а тому вони є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Верховним Судом України в постанові від 07.10.2015 по справі № 3-481гс15 було зазначено, що у випадку, якщо рішення міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, - воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України і в постанові від 02.03.2016 по справі № 3-476гс15.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Такого-ж висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008, від 27.12.2010 р. у справі № 27/15-10, від 23.05.2011 р. у справі № 7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 р. у справі № 41/81пд, від 20.11.2012 р. у справі № 28/5005/640/2012.
Таким чином, запропоновані відповідачу для внесення змін у договір розміри нормативної грошової оцінки землі та орендної плати відповідають вимогам чинного законодавства та рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015р. № 6 та № 7.
Проте, пропозиція позивача залишена відповідачем без задоволення, станом на час звернення з позовною заявою до суду, відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору. Відповідну додаткову угоду також не укладено.
Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка землі підлягає щорічній індексації.
Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017р., значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення за 2016р. становить 1,06.
Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017р. становить 944 674,50 грн. x 1,06 = 1 001 354,97 грн. (944 674,50 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 року; 1,06 - коефіцієнт індексації за 2016 рік).
Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по Договору оренди землі в цінах 2017р. складає 30 040,65 грн.: 10 013,55 грн. x 3, де 3- коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати.
Відповідно до ст. 11 Господарського процесуального кодексу України особи, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. У разі недосягнення згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Аналогічні приписи містяться й в п. 32 договору: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку. Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до приписів ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно зі ст. 188 Господарського кодексу України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
В пункті 2.19 постанови Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» зазначено, що статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Крім того, сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати, а оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Вказане також повною мірою відповідає п. 15.6 підписаного між сторонами без заперечень Договору оренди землі, за змістом якого розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. У зв'язку з чим є підстави для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору та зміна розміру орендної плати не є додатковим грошовим зобов'язанням, а лише необхідністю приведення договору оренди землі комунальної форми власності у відповідність до рішення Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015р. та вимогам діючого законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 27.07.2016р. по справі № 908/4263/13.
Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги чи заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
В силу приписів ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач своїм правом на участь у судовому розгляді справи не скористався, будь-яких письмових пояснень по суті спору не надав.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про внесення змін у пункти 6 та 12 договору оренди землі, який зареєстрований в Реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції, про що у Державному реєстрі речових право на нерухоме майно вчинено запис від 11.03.2015р. за № 9063456 в частині нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати суд вважає законними, обґрунтованими та документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню у запропонованій позивачем редакції.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судовий збір стягується з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Запорізької міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 задовольнити.
2. Змінити п. 6 Договору оренди землі від 28.11.2014р. за № 201407000100579, укладеного між Запорізької міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, виклавши його в такій редакції: « 6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 001 354 грн. 97 коп. (один мільйон одна тисяча триста п'ятдесят чотири грн. 97 коп.) в цінах 2017 року».
3. Змінити п. 12 Договору оренди землі від 28.11.2014р. за № 201407000100579, укладеного між Запорізької міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, виклавши його в такій редакції: « 12. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 30 040 грн. 65 коп. (тридцять тисяч сорок грн. 65 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року».
4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (69039, АДРЕСА_2; ІПН НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради (розрахунковий рахунок 35416037034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) судовий збір у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот грн.) 00 коп. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного рішення.
Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 07.09.2017 р.
Суддя О.А. Топчій