
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" серпня 2017 р.Справа № 916/2066/15Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Будішевської Л.О.,
Суддів: Мишкіної М.А., Таран С.В.
при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.
за участю представників:
прокурор- Шивцова С.В.,
від позивача ОСОБА_1,
від відповідача 1 ОСОБА_2,
від відповідача 2 не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокуратури Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області від 18 квітня 2017 року
у справі №916/2066/15
за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради;
до відповідачів: 1. Одеської міської ради;
2.Виробничо-комерційної фірми „ГЕФЕСТ Товариство з обмеженою відповідальністю;
про визнання незаконним рішення, визнання недійсним договору купівлі-продажу та витребування майна
встановив:
У травні 2015 року заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою до Одеської міської ради та Виробничо комерційної Фірми «ГЕФЕСТ» ТОВ про:
- визнання незаконним рішення Одеської міської ради №4410-VI від 29.09.2005р. "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2005р. та внесення змін до рішень Одеської міської ради" в частині внесення до переліку об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2005р., нежитлових підвальних приміщень площею 242,1кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 45;
- визнання недійсним договору купівлі-продажу нежилих підвальних приміщень, загальною площею 242,1 кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 45, укладеного 15.12.2006 між територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради та Виробничо-комерційною фірмою „ГЕФЕСТ Товариства з обмеженою відповідальністю;
- витребування на користь Одеської обласної ради з володіння Виробничо-комерційної фірми „ГЕФЕСТ Товариства з обмеженою відповідальністю нежитлових підвальних приміщень, загальною площею 242,1кв.м., вартістю 1022297,33грн., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 45.
Рішенням господарського суду Одеської області у задоволенні позову заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради відмовлено повністю.
Зазначене судове рішення обґрунтовано наступним.
В процесі розмежування на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) спірне майно не було чітко розмежовано ані до власності обласної ради, ані до власності м. Одеси та в актах приймання-передачі окремо не виділено. Однак, додатком 1 до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 11.01.1992р. №2 визначено перелік обєктів, які приймаються до передачі в комунальну власність міста, серед яких: у п.1 розділу І зазначено державний житловий та нежитловий фонд з матеріально-технічною базою та ремонтними організаціями, які повязані з обслуговуванням та експлуатацією вказаних фондів; у п.35 розділу IV зазначено памятки архітектури, історії та культури на території міста без окремого визначення адрес.
В подальшому Одеською обласною Радою народних депутатів дійсно було прийнято рішення від 12.05.1993р. №449-XXI Про заходи для охорони і використання нерухомих памяток історії і культури в Одеській області, яким, зокрема до прийняття Верховною Радою та Кабінетом Міністрів України законодавчих та нормативних актів, які розмежовують права власності на нерухомі памятки історії та культури, прийнято в комунальну власність Одеської обласної Ради народних депутатів нерухомі памятки історії та культури в Одеській області, які є державною власністю, проте водночас відмічено необхідність як законодавчого визначення та закріплення права власності на нерухомі памятки історії та культури за певними субєктами власності, так і чітко встановлено необхідність проведення інвентаризації нерухомих памяток історії та культури з метою подальшого віднесення їх до права власності певних субєктів власності та оформлення відповідних документів, нічого з викладеного виходячи з наявних матеріалів справи належно зроблено не було.
Рішенням Одеської обласної ради від 24.04.2003р. №154-XXIУ Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада вирішено затвердити нову редакцію переліку обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, станом на 01.04.2003р. згідно з додатком, у пункті 11.1.6 переліку вказано і спірну будівлю - прибутковий будинок Юрєвича, початок ХХ ст. (вул. Грецька, 45). Подалі, 22.09.2006р. Одеською обласною радою прийнято рішення №73-V Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, яким затверджена нова редакція переліку обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, станом на 01.09.2006р. згідно з додатком 1, до якою увійшла спірна будівля.
Разом з тим, позивачем в подальшому не було оформлено право власності на спірне майно та відсутні будь-які докази утримання ним спірного майна, розпорядження, користування спірним майном, тощо. Належних доказів утримання будівлі, в якій знаходиться спірне майно, як в якості памятки культурної спадщини Управлінням культури, національностей, релігій та охорони обєктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, так і в якості нерухомого майна Одеською обласною радою - прокурором, позивачем та третьою особою до суду не надано.
Оскільки господарським судом Одеської області відмовлено у задоволенні позовних вимог за недоведеністю, клопотання відповідача 1 про застосування строку позовної давності відхилено.
Не погоджуючись із рішенням господарського суду Одеської області від 18.04.2017, заступник прокурора Одеської області звернувся до суду із апеляційною скаргою в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та прийняти нове, яким позов заступника прокурора Одеської області задовольнити у повному обсязі та стягнути з відповідача на користь прокуратури Одеської області судовий збір за подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга мотивована наступним.
Приймаючи оскаржуване рішення, господарським судом Одеської області не враховано, що згідно із Законом Української РСР «Про охорону і використання пам'яток історії та культури», виконавчим комітетом Одеської обласної Ради народних депутатів 15.08.1985 прийнято рішення № 480 „Про затвердження додаткового списку пам'яток архітектури місцевого значення та меж заповідної території в місті Одесі", на підставі якого спірній будівлі було надано статус пам'ятки архітектури місцевого значення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» затверджено перелік державного майна України, яке передається у власність областей, міст Києва і Севастополя та зазначено, що подальше розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя проводиться облвиконкомами за участі виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.
Таким чином, вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991, функції щодо розмежування майна делеговано облвиконкомам.
У відповідності до вказаної постанови Одеською обласною Радою народних депутатів прийнято рішення від 25.11.1991 № 266-ХХІ «Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування і районів області», яким затверджено Перелік державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування, зокрема, у власність міста Одеси.
Нерухомі пам'ятки історії і культури як окремі об'єкти права власності та об'єкти соціальної сфери до комунальної власності міст обласного підпорядкування не передавалися.
Рішенням Одеської обласної Ради від 12.05.1993 № 449-ХХІІ «Про заходи для охорони і використання нерухомих пам'яток історії і культури в Одеській області» нерухомі пам'ятки історії та культури в Одеській області, які перебували у державній власності, прийняті у комунальну власність Одеської обласної Ради.
Рішенням Одеської обласної ради від 24.04.2003 №154-ХХІУ «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада» затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад області станом на 01.04.2003, до якого увійшла, зокрема, й спірна будівля.
Рішенням Одеської обласної ради від 22.09.2006 № 73-У «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада» затверджено нову редакцію переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада. Пункт 8 вказаного Переліку «об'єкти культурної спадщини» діє в редакції п. 11 рішення обласної ради від 24.04.2003 № 154. Так, відповідно до п.п. 11.1.6 вказаного рішення до цього Переліку включено спірний об'єкт культурної спадщини.
Питання законності рішення обласної ради від 22.09.2006 № 73- V розглядалось судами трьох інстанцій у справі № 22/401-06-11665А за позовом Одеської міської ради до Одеської обласної ради про визнання не чинним зазначеного рішення обласної ради.
Суди усіх інстанцій погодились з позицією обласної ради і встановили законність рішення обласної ради 73-У від 22.09.2006 та підтвердили належність вказаних будівель культурної спадщини до спільної власності територіальних громад Одеської області, управління якою здійснює обласна рада, чим спростовується висновок суду у даній справі про те, що ці об'єкти є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
Разом з тим, Одеська обласна рада не приймала рішення про передачу спірної будівлі до комунальної власності територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради.
Скаржник зазначає, що факт прийняття у 1993 році нерухомих памяток історії та культури місцевого значення, які розташовані на території області, до комунальної власності Одеської обласної ради вже було встановлено судами при розгляді інших справ що розглядалися з питань, що склалися у подібних ситуаціях.
22.08.2017 від Одеської міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому відповідач 1 просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення господарського суду Одеської області від 18.04.2017 залишити без змін з підстав, викладених у відзиві.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача наполягли на задоволенні апеляційної скарги з підстав, викладених в останній.
Представник відповідача 1 в засіданні суду, заперечував проти її задоволення з підстав необґрунтованості.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги, заслухавши прокурора, представників позивача та відповідача 1, перевіривши юридичну оцінку встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи і їх повноту, застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 29.09.2005р. Одеською міською радою прийнято рішення №4410-ІV „Про перелік обєктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2005 році, та внесення змін до рішень Одеської міської ради. У пункті 26 переліку вказано і спірну будівлю приміщення підвалу площею 242,08кв.м., вул. Грецька,45, ресторан.
22.02.2006р. на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №196 від 26.05.2005р. територіальній громаді м.Одеси видано свідоцтво серії ЯЯЯ №295428 про право власності на не житлові приміщення підвалу, загальною площею 242,1кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 45.
15.12.2006р. між територіальною громадою м.Одеси в особі Одеської міської ради та Виробничо-комерційною фірмою „ГЕФЕСТ Товариство з обмеженою відповідальністю укладено договір купівлі-продажу №232, згідно якого продавець продав, а покупець купив індивідуально визначене майно комунальної власності у вигляді не житлових підвальних приміщень, що розташовані за адресою: місто Одеса, вул. Грецька (вулиця ОСОБА_3), будинок 45 (сорок пять) та в цілому складаються з нежилих приміщень підвалу, загальною площею 242,1 кв.м.
Звертаючись з позовом, прокурор обгрунтував свої позовні вимоги положеннями ч.1 ст.203, ст.215, ч.1 ст.216, ст. 387 та ст.388 ЦК України.
На підтвердження позовних вимог прокурор зазначив наступне.
Прибутковий будинок Юрєвича, розташований за адресою:м.Одеса, вул.Грецька,45, є памяткою культурної спадщини та спільною власністю територіальних громад сіл, селищ,, міст області, управління яким здійснює обласна рада.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012 у справі №2-а-412/10/1522, яка не змінена та не скасована, визнано протиправними дії виконавчого комітету Одеської міської ради щодо оформлення за Одеською міською радою свідоцтв про право власності на 178 обєктів культурної спадщини спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, у тому числі на обєкт, розташований по вул.Грецькій, 45 в м.Одесі.
Нежитлові підвальні приміщення по вул.Грецькій ,45 вибули з володіння Одеської обласної ради не з її волі, Одеська міська рада не мала права (повноважень) щодо розпорядження спірним майном, Свідоцтво серії ЯЯЯ №295428 про право власності на нежитлові підвальні приміщення , розташовані по вул. Грецькій, 45 визнано протиправним та скасовано постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012 у справі №2-а-412/10/1522.
Однак, матеріалами справи спростовуються доводи прокурора про те, що Свідоцтво про право власності на нежилі підвальні приміщення загальною площею 242,1 кв.м., розташовані за адресою:м.Одеса, вул.Грецька, 45 серії ЯЯЯ №295428, видане 26.05.2005 визнане протиправним та скасоване постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17..05.2012 у справі №2-а-412/10/1522.
Як вбачається з вищезазначеної постанови, вона стосується Свідоцтва про право власності, виданого на прибутковий будинок Юрєвича, початок ХХст. вул. Грецька, 45, Домоволодіння літ.»А», «А1», «А2», «Б» на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29 червня 2005т року №259.
Свідоцтво про право власності серії ЯЯЯ №295428 від 26.05.2005 стосується нежилого підвального приміщення загальною площею 242,1 кв.м., розташованого за адресою: м.Одеса, вул. Грецька,45, та було видане на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №196 від 26.05.2005. Ні зазначене Свідоцтво, ні рішення виконкому Одеської міської ради не були предметом розгляду у справі №2-А-412/10/1522.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того що зазначене рішення виконкому Одеської міської ради та видане на його підставі Свідоцтво про право власності визнавались недійсними або скасовувались. Не заявлені такі вимоги і в даній справі.
Прокурор обгрунтовує вимогу про визнання незаконним рішення Одеської міської ради №4410-VІ від 29.09.2005 «Про перелік обєктів комунальної власності територіальної громади м.Одеси, що підлягають приватизації та відчудженню у 2005 році, та внесення змін до рішень Одеської міської ради» тим, що на час прийняття цього рішення спірне майно не було власністю територіальної громади м.Одеси в особі Одеської міської ради, а знаходилося у власності територіальних громад області в особі Одеської обласної ради.
Щодо доводів прокурора про належність спірного приміщення до спільної власності територіальних громад області, судова колегія зазначає наступне.
Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 15.08.1985р. №480 Про затвердження додаткового переліку памяток архітектури місцевого значення та меж заповідної території в м. Одесі затверджено перелік будівель та споруд, які підлягають взяттю під охорону держави як памятки архітектури місцевого значення згідно з додатком №1.
Відповідно до пункту 45 Додатку №1 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 15.08.1985р. №480 зазначено будівлю за адресою вул. ОСОБА_3 (нині - Грецька), буд. 45.
Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 17.09.1991р. №323 Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області у відповідності до Законів УРСР Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування, Про власність, та з урахуванням результатів роботи узгоджувальної комісії обласної Ради народних депутатів з розгляду питань віднесення майна до комунальної власності місцевих рад різних рівнів затверджено перелік державного майна, що передається у власність обласної Ради народних депутатів, міст обласного підпорядкування та районів області згідно додатку 1-3.
До вказаного переліку будівля за адресою вул. ОСОБА_3 (нині - Грецька), буд. 45, окремо включена не була, так само як взагалі не визначено в якості окремого виду майна, що розмежовувалось, памятки архітектури місцевого значення, памятки історії та культури.
У відповідності до пунктів першого та третього постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), що додається; установлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами за участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.»
Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області, у відповідності до Законів УРСР Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування, Про власність, постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) та з урахуванням результатів роботи узгоджувальної комісії обласної Ради народних депутатів з розгляду питань віднесення майна до комунальної власності місцевих рад різних рівнів, рішень облвиконкому від 17.08.1991р. №323, від 02.11.1991р. №161 та від 19.11.1991р. затверджено перелік державного майна, що передається у власність обласної Ради народних депутатів, міст обласного підпорядкування та районів області згідно додатку 1-3.
Додатком №1 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області у переліку державного майна, що передається у власність обласної Ради народних депутатів по галузі культури визначено чіткий перелік обєктів культури, які передані у власність обласної Ради народних депутатів, до якого спірне майно не включено.
Додатком №2 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області у переліку державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування (м. Одеса) по галузі культури визначено чіткий перелік обєктів культури, які передані у власність м. Одеси, до якого спірне майно не включено.
Разом з тим, згідно Додатку №2 до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області до переліку державного майна, що передається у власність міст обласного підпорядкування (м. Одеса) по галузі житлово-комунального господарства включено житловий та нежитловий фонд місцевих Рад народних депутатів.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів рішенням від 11.01.1992р. №2 Про порядок оформлення та передачі державного майна в комунальну власність міста, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) та на підставі рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991р. №266-XXI Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області здійснено приймання в комунальну власність міста державного майна у відповідності до додатку №1.
У Додатку 1 до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 11.01.1992р. №2 визначено перелік обєктів, які приймаються до передачі в комунальну власність міста, серед яких: у п.1 розділу І зазначено державний житловий та нежитловий фонд з матеріально-технічною базою та ремонтними організаціями, які повязані з обслуговуванням та експлуатацією вказаних фондів; у п.35 розділу IV зазначено памятки архітектури, історії та культури на території міста без окремого визначення адрес.
У відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.1991р. №311 Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) та рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів №266-XXI від 25.11.1991р. Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування та районів області обласне управління житлово-комунального господарства передало, а Управління житлово-комунального господарство за дорученням міськвиконкому без права зміни форми власності прийняло державне майно загальною залишковою балансовою вартістю 1187890 тис.руб. та іншими фінансово-господарськими показниками згідно додатку, що підтверджується відповідним актом приймання-передачі від 18.02.1992р.; сторони підтвердили відсутність претензій одна до одної з передачі-прийняття державного майна, що фактично завершило процедуру розмежування.
Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 12.05.1993р. №449-XXI Про заходи для охорони і використання нерухомих памяток історії і культури в Одеській області, серед іншого:
- до прийняття Верховною Радою та Кабінетом Міністрів України законодавчих та нормативних актів, які розмежовують права власності на нерухомі памятки історії та культури, прийнято в комунальну власність Одеської обласної Ради народних депутатів нерухомі памятки історії та культури в Одеській області, які є державною власністю;
- заявлено прохання до Верховної Ради, Кабінету Міністрів України прийняти відповідні нормативні акти, які забезпечують закріплення права власності на обєкти національної культурної спадщини за субєктами власності, а також акти, які забезпечують створення відповідних державних органів охорони національної культурної спадщини, передбачені Міжнародною конвенцією про охорону культурного та природного спадщини;
- рекомендовано Одеській обласній державній адміністрації, міським, селищним та сільським Радам народних депутатів за участі спеціально уповноважених органів охорони памяток сформувати єдину систему державних органів охорони обєктів національної культурної спадщини, розробити узгоджену концепцію охорони історичної спадщини в Одеській області, а також підготувати обласній Раді народних депутатів пропозиції зі створення ринкових механізмів охорони, відновлення та використання культурної спадщини;
- доручено секретаріату обласної Ради народних депутатів разом з Одеською обласною державною адміністрацією та міськрайвиконкомами до 1 вересня 1993р. здійснити комплексну інвентаризацію нерухомих памяток історії та культури в Одеській області з метою визначення субєктів власності на ці обєкти та оформлення відповідних документів, закріплюючих їх права та обовязки із забезпечення схоронності памяток, податковим та адміністративним пільгам,а також підготовки пропозицій з передачі нерухомих памяток історії та культури в комунальну власність Ради народних депутатів базового рівня.
Жодних дій щодо памяток історії та культури, в т.ч. і тих, що визначені рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 12.05.1993р. №449-XXI, державними органами з моменту прийняття цього рішення і до 2003 року здійснено не було; право власності на памятки не оформлено.
24.04.2003р. Одеською обласною радою прийнято рішення №154-XXIУ Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, яким вирішено затвердити нову редакцію переліку обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, станом на 01.04.2003р. згідно з додатком.
У пункті 11.1.66 переліку вказано і спірну будівлю - прибутковий будинок Юрєвича, початок ХХ ст. (вул. Грецька, 45).
04.05.2005р. рішенням Одеської обласної ради №640-ІУ задоволено протест прокуратури Одеської області та скасовано рішення обласної ради від 24.04.2003р. №154-XXIV Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада.
Лише 22.09.2006р. рішенням Одеської обласної ради №73-V Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада затверджена нова редакція переліку обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, станом на 01.09.2006р. згідно з додатком 1.
Пунктом 8 додатку 1 до рішення Одеської обласної ради від 22.09.2006р. №73-V вказано обєкти культурної спадщини в редакції п.11 рішення обласної ради від 24.04.2003р. №154-XXIV Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, а саме прибутковий будинок Юрєвича (вул. Грецька, 45).
Докази того, що на час прийняття рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №196 від 26.05.2005, видачі Свідоцтва про право власності від 22.02.2006 та прийняття рішення Одеської міської ради №4410-VІ від 29.09.2005 існували правоустановлюючі документи, які б свідчили, що власником спірного майна є територіальні громади області в особі Одеської обласної ради, в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно з вимогами ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 ГПК України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами.
Виходячи з наявних матеріалів справи, судова колегія приходить до висновку, що позивачем не доведено його право власності на спірні обєкти н6ерухомості.
В процесі розмежування на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю) спірне майно не було чітко розмежовано та в актах приймання-передачі окремо не виділено.
Однак, додатком 1 до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 11.01.1992р. №2 визначено перелік обєктів, які приймаються до передачі в комунальну власність міста, серед яких: у п.1 розділу І зазначено державний житловий та нежитловий фонд з матеріально-технічною базою та ремонтними організаціями, які повязані з обслуговуванням та експлуатацією вказаних фондів; у п.35 розділу IV зазначено памятки архітектури, історії та культури на території міста без окремого визначення адрес.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної ради про:
- визнання незаконним рішення Одеської міської ради №4410-VI від 29.09.2005р. "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2005р. та внесення змін до рішень Одеської міської ради" в частині внесення до переліку об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2005р., приміщень підвалу, площею 242,1кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 45;
- визнання недійсним договору купівлі-продажу нежилих підвальних приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 45, укладеного між територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради та Виробничо-комерційною фірмою „ГЕФЕСТ Товариства з обмеженою відповідальністю;
- витребування на користь Одеської обласної ради з володіння Виробничо-комерційної фірми „ГЕФЕСТ Товариства з обмеженою відповідальністю нежитлові підвальні приміщення, загальною площею 242,1кв.м., вартістю 1022297,33грн., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 45. та , відповідно, про відсутність підстав для скасування або зміни рішення суду першої інстанції.
При цьому, судом першої інстанції правомірно відхилено клопотання відповідача-1 про застосування строку позовної давності за умови не встановлення судом підстав для задоволення заявлених позовних вимог та відмови в задоволенні позовних вимог за недоведеністю, а не за спливом позовної давності.
Судом першої інстанції повно та всебічно досліджені наявні у справі докази, дана їм належна правова оцінка.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не можуть бути підставою для його зміни або скасування.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105
Господарського процесуального кодексу України,
апеляційний господарський суд
постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 18 квітня 2017 року у справі №916/2066/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий суддя: Будішевська Л.О.
Судді: Мишкіна М.А.
ОСОБА_4