Ухвала суду № 68701345, 07.09.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.09.2017
Номер справи
924/819/17
Номер документу
68701345
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

про повернення заяви про порушення

провадження у справі про банкрутство

"07" вересня 2017 р.924/819/17

Господарський суд Хмельницької області у складі

судді Крамара С.І., розглянувши матеріали

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорний та Микола" м. Хмельницький

про порушення справи про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду надійшла заява ТОВ "Чорний та Микола" про визнання його банкрутом з посиланням на п. 2 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України та ст. ст. 10, 11, 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Заявником зазначено, що 13.10.2015р. загальними зборами учасників прийнято рішення про ліквідацію ТОВ Чорний та Микола, призначено ліквідатора, встановлено місцем знаходження ліквідатора та місце прийняття претензій від кредиторів, що затверджено протоколом №02/2015 від 13.10.2015р.

15.10.2015р. в Бюлетені державної реєстрації №333(28) Реєстраційною службою Хмельницького МРУЮ Хмельницької області розміщено повідомлення №2054 про припинення юридичної особи - ТОВ Чорний та Микола, шляхом ліквідації.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 15.10.2015 р. боржник перебуває в стані припинення.

У визначений строк ліквідатору боржника надійшла заява від 10.12.2015 року про включення до реєстру кредиторів ОСОБА_1 АУК Холдінгс Лимитед, що створена та діє згідно з законодавством Республіки Кіпр, із сумою кредиторських вимог 15 328 211,10доларів США, гривневий еквівалент 413 861 700,00грн.

ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині подання податкового розрахунку Сум доходу, нарахованого (спаленого) на користь платників податку, ві сум утриманого з них податку (форма №1-ДФ), за результатами якої нараховані штрафні санкції у сумі 510,00грн.

Відповідно до поданої заяви, ТОВ "Чорний та Микола" вказав, що за боржником рахується дебіторська заборгованість, а саме векселя на загальну суму 1 820 714,54грн., дебіторська заборгованість по розрахункам з бюджету 69 900,00грн.

Як підставу для звернення з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство заявник визначає неспроможність боржника погасити заборгованість ТОВ „Чорний та Микола, оскільки кредиторська заборгованість значно перевищує дебіторську.

До заяви про порушення справи про банкрутство заявником додано копії: статуту ТОВ „Чорний та Микола; виписки з ЄДР; протоколу №02/2015 від 13.10.2015р.; витягу з Бюлетеню державної реєстрації від 15.10.2015 року №333 (28) Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області; протоколу №01/2017 від 08.02.2017; протоколу №03/2017 від 13.07.2017; витяг з ЄДР ТОВ „Чорний та Микола; заяви про включення до реєстру кредиторів від 10.12.2015р. ОСОБА_1 „АУК Холдінгс Лимитед; угоди про позику від 28 квітня 2008 року; договору про відступлення прав та перевід обов'язків за переуступлення боргу згідно з угодою про позику від 19.10.2009 року; додатку №2 до договору про відступлення прав та перевід обов'язків за переуступлення боргу згідно з угодою про позику від 10.11.2009р.; акту№2774/26-58-13-01-07/33937573 від 15.03.2016р. ДПІ у Соломянському районі ГУ ДФС у м. Києві., податкового повідомлення рішення №0001001301 від 16.03.2016р., заяви про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма №8-ОПП), інформаційної довідки Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті від 07.12.2015 року №1977-08/2/3-15; листа Головного управління Держпраці у Київській області від 12.11.2015р. №2094; листа Держпраці у Хмельницькій області листом від 03.11.2015 року №936/15; довідки Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 06.11.15р. №40-302-302; листа Управління ДАІ МВС України в Хмельницькій області від 30.10.2015р. №5/11552; листа Першого міського відділу державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції листом від 02.11.2015 року №39156/03-27/29; листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку листом від 12.11.2015р. №12/02/25396/нк; листа Держсільгоспінспекції в Хмельницькій області від 02.11.2015 року №7-2348; листа Державної авіаційної служби України від 11.11.2015 року №21.1.19-17203; довідки Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому від 16.11.2015р. №200; листа відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Хмельницьку та Хмельницькій області від 02.11.2015р. №2143/01; листа Виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листом від 10.11.2015р. №1643-08; листа ПФУ у місті Хмельницькому від 04.11.2015р. №33572/04; листа Хмельницького обласного центру зайнятості від 16.11.2015р. №23-2; листа Головного управління статистики у Хмельницькій області від 03.11.2015р. 17-16/170; інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 11.09.2016 року; бухгалтерського балансу станом на 30.09.2015 року; листів РВ Фонду Держмайна України по Київській області від 12.05.2017р. №11-04-01233, від 22.05.2017р. №14-07-26001; довідки ДПІ у Соломянському районі ГУ ДФС у м. Києві про відкриті рахунки від 12.06.2017р., листа ГУ Нацбанку України по м. Києву і Київській області №09-204/19420 від 23.10.2014р., ліквідаційного балансу станом на 12.07.2017 року; перелік кредиторів ТОВ „Чорний та Микола.

Вирішуючи питання про прийняття до розгляду заяви про порушення справи про банкрутство або її повернення, судом враховується наступне.

У відповідності до ч.2 ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (надалі Закону про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону про банкрутство, право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.

Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство, якщо під час ліквідації боржника не у звязку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі це є підставою для звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.

Стаття 95 Закону встановлює особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

За умовами ст. 95 наведеного Закону про банкрутство визначено обов'язок ліквідатора (ліквідаційної комісії) звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів.

Обовязковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства.

З огляду на викладене, необхідною передумовою для звернення до суду з заявою є дотримання боржником ст. ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України), а також відповідність заяви положенням ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Крім загальних правил щодо порядку припинення юридичних осіб, передбачених статтею 105 Цивільного кодексу України, кодексом встановлено і спеціальні правила порядку ліквідації юридичної особи, які спрямовані на забезпечення прав та інтересів кредиторів.

Згідно ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до ст. 111 Цивільного кодексу України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.

Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

Проте, жодних доказів вжиття ліквідатором всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості боржника (звернення, претензії, позовні заяви, тощо) та письмового повідомлення кожного з боржників ТОВ „Чорний та Микола про припинення юридичної особи матеріали заяви не містять.

Не повідомлено суд про участь заявника в інших юридичних особах. Не надано відомостей чи є боржник засновником господарських товариств або/і дочірніх підприємств, а також доказів закриття відкритих в установах банку рахунків у відповідності до вищевикладених норм ЦК України.

Крім того, до матеріалів заяви не додано жодних документальних підтверджень проведення інвентаризації всього майна банкрута заявником. Ліквідатором лише надано довідки про відсутність активів боржника - земельних ділянок, транспортних засобів, нерухомості, цінних паперів.

Не подано доказів вжиття заходів щодо виявлення та повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

Таким чином, заявником не надано належних доказів дотримання ст. 111 Цивільного кодексу України при здійсненні процедури ліквідації ТОВ „Чорний та Микола.

Судом також враховано, що оскільки ліквідатором не надано доказів належного проведення інвентаризації майна банкрута, то у суду відсутня можливість переконатися у наявності основної підстави для звернення до суду із заявою про визнання банкрутом в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" - відсутність необхідних активів для задоволення вимог кредиторів. Адже лише після оцінки вартості наявного майна боржника у повному обсязі, у встановленому законодавством порядку, у тому числі, з урахуванням вимог Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні, можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, а також можливе звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Іншою обов'язковою умовою звернення з заявою про банкрутство є дотримання вимог викладених в п. 1 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Проте, при зверненні до суду заявником не подано перелік осіб, що мають невиконані зобовязання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобовязань, терміну виконання та підстав виникнення.

Крім того, у відповідності до п. 4 ст.11 Закону про банкрутство, боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом.

Тобто, Законом про банкрутство встановлено, що заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат.

При цьому, при визначенні таких витрат слід враховувати необхідність виплати винагороди арбітражному керуючому у мінімальному розмірі не менше ніж за дванадцять місяців його роботи, відшкодування витрат на публікацію оголошень у справі та судового збору, сплаченого кредиторами.

У свою чергу, судом звернуто увагу на те, що у разі відсутності майна, достатнього для покриття судових витрат, господарський суд повинен повернути заяву боржника про порушення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з тим, що заява не відповідає вимогам, зазначеним у Законі.

Як вбачається із поданих заявником до матеріалів заяви документів, боржником - ТОВ "Чорний та Микола" суду доказів наявності майна, достатнього для покриття судових витрат не надано.

Посилання заявника на існування дебіторської заборгованості, не є належним та достатнім доказом виконання вимог п. 4 ст.11 Закону про банкрутство, оскільки згідно п. 4, 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 „Дебіторська заборгованість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 р. № 237 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.1999 р. за № 725/4018, дебіторська заборгованість - це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання підприємством майбутніх економічних вигод та може бути достовірно визначена її сума.

Статтею 95 Закону про банкрутство встановлено, що за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство, суд, зокрема, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.

В той же час, виходячи з приписів Закону про банкрутство, призначений у справі про банкрутство арбітражний керуючий виконує покладені на нього судом обов'язки та, відповідно, здійснює діяльність арбітражного керуючого на платній основі. Дане право арбітражного керуючого на отримання винагороди передбачено ч. 1 ст. 98, ст.115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч. 2 ст. 115 Закону право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.

Згідно ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а також право на своєчасне одержання винагороди за працю, яке захищається законом.

Тобто, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) має право на оплату своїх послуг відповідно до Закону, оскільки надання послуг арбітражного керуючого відбувається на платній основі.

Окрім того, ТОВ "Чорний та Микола" лише вказало в самій заяві та ліквідаційному балансі на наявність дебіторської заборгованості, однак не надано доказів її походження та терміну погашення.

Таким чином, дослідження всіх вищевказаних обставин має істотне значення для правильного вирішення справи, її обставин.

Згідно із ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.

Згідно з вимогами ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше пяти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду в тому числі, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі, а також з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Враховуючи, що ТОВ "Чорний та Микола" м. Хмельницький не подано належних доказів дотримання позасудової процедури самоліквідації боржника, яка є обов'язковою передумовою для порушення провадження у справі про банкрутство за статтею 95 Закону про банкрутство, суд вважає за належне заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорний та Микола" м. Хмельницький про порушення справи про банкрутство повернути без розгляду в порядку ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та ч. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.

Керуючись ст.ст. 11, 15, 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ч.3 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорний та Микола" м. Хмельницький про порушення справи про банкрутство повернути без розгляду.

Додаток: заява і додані до неї матеріали на 118 аркушах, в томі числі оригінали квитанцій: №0.0.615093559.1 від 12.09.2016р. на суму 13780,00грн. та №0.0.712778427.1 від 22.02.2017р. на суму 2220,00грн.

Суддя С.І. Крамар

Віддрук. 2 прим.: 1 - до справи; 2,3 - заявнику ТОВ "Чорний та Микола" (29015, м. Хмельницький, вул. Стакостянтинівське шосе, буд. 22, офіс 64; 02140, м. Київ, вул. Бориса Гмирі, 1/2, офіс 141) реком. з повідом.