Рішення № 6869958, 29.11.2009, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.11.2009
Номер справи
к7/186-09
Номер документу
6869958
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23.11.09р. Справа № К7/186-09 За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів товариства в частині

Суддя Коваль Л.А.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: генеральний директор Павленко П.С., наказ № 79-К від 17.05.1999р. та протокол засідання спостережної ради № 2 від 15.05.1999р., представник Гилунг О.В., дов. № 28/607 від 15.12.2008р., представник Танич О.Ю., дов. № 28/285 від 18.11.2009р.

СУТЬ СПОРУ:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ) звернулося з позовом до суду про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) по результатам розгляду п'ятого питання порядку денного загальних зборів акціонерів від 31.07.2009р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що держава є акціонером Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія", державі належать акції товариства у кількості, яка відповідає частці у статутному фонді товариства 25, 914%. Загальними зборами акціонерів відповідача, що відбулися 31.07.2009р., по п'ятому питанню порядку денного прийняте рішення про те, що у зв’язку з відсутністю прибутку за підсумками роботи товариства у 2008 році –дивіденди не нараховувати, фонд дивідендів не формувати, весь отриманий у 2009 році прибуток спрямувати на формування резервного фонду. Між тим, згідно ч. 5 ст. 11 Закону України "Про управління об’єктами державної власності" господарська організація, у статутному фонді якої є корпоративні права держави, зобов'язана за підсумками календарного року спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів. За твердженнями позивача, відповідач мав чистий прибуток за підсумками 2008 року, але всупереч положенням закону загальними зборами акціонерів прийняте протиправне рішення щодо розподілу прибутку. Прийнятим рішенням порушуються законні права та охоронювані законом інтереси держави, що і зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.

Відповідач проти позову заперечує. Відповідач зазначає, що загальні збори акціонерів є вищим органом акціонерного товариства, до виключної компетенції якого віднесене питання розподілу прибутку і збитків та затвердження розміру річних дивідендів. Рішення по п’ятому питанню порядку денного прийнято кількістю голосів у сумі 14 386 531, що становить 71,2% від загальної кількості голосів. Отже, рішення є законним та правомірним, прийняте загальними зборами акціонерів у відповідності з їх повноваженнями та з дотриманням норм чинного законодавства. Відповідач вважає, що дія нормативно-правового акту, яким керується позивач, не поширюється на дії та рішення акціонерів, оскільки акціонери не відповідають за зобов’язаннями товариства, а господарська організація, якою є акціонерне товариство та на яку покладено обов’язок спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів, не уповноважена вирішувати питання розподілу прибутку та нарахування дивідендів. Крім того, відповідач посилається на те, що чистий прибуток, який відповідно до звіту про фінансові результати за 2008 рік склав 8 730 тис. грн., є алгебраїчним значенням, не містить економічної вигоди та не може бути спрямований на виплату дивідендів. Відповідач є експортно-орієнтованим підприємством, основною діяльністю якого є конструкторські розробки унікальних, єдиних у своєму роді різноманітних видів енергетичних та газотурбінних двигунів. Розробка та виготовлення цих двигунів складає від 2 до 5 років. Договори, по яким здійснюється виробництво зазначених двигунів, є довгостроковими, авансування по цим договорам здійснюється у розмірі до 50% від загальної суми договору. Остаточний розрахунок по довгостроковим договорам здійснюється після поставки замовнику зазначених двигунів. Протягом всього циклу виробництва для того, щоб виготовити двигуни в повному обсязі, відповідач змушений залучати додаткові кошти з інших джерел (банківські кредити). Отримані по договорам аванси протягом циклу виробництва витрачаються на закупівлю матеріалів, виплату заробітної плати, сплату податків, енергоносіїв та теплоносіїв, на інші потреби підприємства. Це сприяє виникненню збитків у певному періоді. При завершенні виготовлення двигунів по договору у відповідача виникає дохід, але він не містить економічної вигоди у періоді, в якому виник, оскільки отримання грошових коштів відбулося у попередніх періодах. Згідно балансу відповідача за станом на 31.12.2008р. збитки на початок 2008 року склали 11 652 тис. грн. Отриманий у 2008 році прибуток у сумі 8 730 тис. грн. частково покрив збитки попередніх звітних періодів. Збиток на кінець 2008 року склав 2 922 тис. грн.

Розгляд справи відкладався з 22.10.2009р. на 12.11.2009р.

В судовому засіданні 12.11.2009р. оголошено перерву на 19.11.2009р.

Розгляд справи, призначений на 19.11.2009р., перенесений на 23.11.2009р.

В судовому засіданні 23.11.2009р. за погодженням представників відповідача оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представників сторін, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 03.12.1996р. № 12/263-АО створене Відкрите акціонерне товариство "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" (далі –Товариство) шляхом перетворення Державного Дослідного заводу "Енергія", затверджений статут відкритого акціонерного товариства.

План розміщення акцій Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія", затверджений 25.06.1997р. заступником начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області Гришиним М.А., передбачає залишення у державній власності пакету акцій у кількості 5 815 600 штук, загальною номінальною вартістю 1 453 900 грн., що відповідає частці у статутному фонді товариства 26%. Статутний фонд Товариства становить 5 592 000 грн., поділений на 22 368 000 акцій, номінальна вартість акції 0, 25 грн.

Випискою з реєстру власників іменних цінних паперів про стан особового рахунку 02-00/94157 за станом на 31.01.2000р. підтверджується реєстрація за Регіональним відділенням Фонду державного майна України акцій емітента - Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" у кількості 5 796 487 штук, що відповідає частці у статутному фонді Товариства 25, 914%.

31.07.2009р. відбулися загальні збори акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія", що підтверджується відповідним протоколом від 31.07.2009р.

Відповідач не заперечує обставини належності державі акцій Товариства за станом на дату проведення загальних зборів акціонерів Товариства від 31.07.2009.

Відповідно до протоколу загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" від 31.07.2009р. для участі у зборах зареєструвалися учасники зборів з загальною кількістю голосів 20 200 960, що становить 90, 31% від статутного фонду. Отже, враховуючи положення ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", збори є правомочними. Ця обставина позивачем не заперечується.

П’ятим питанням порядку денного зборів передбачено розгляд питання про розподіл прибутку Товариства (визначення порядку покриття збитків) за підсумками роботи у 2008 році та затвердження нормативів розподілу прибутку на 2009 рік.

При розгляді п’ятого питання порядку денного на голосування зборів акціонерів були запропоновані наступні пропозиції:

1.          У зв’язку з відсутністю прибутків за підсумками роботи Товариства у 2008 році –дивіденди не нараховувати, фонд дивідендів не формувати; покривати збитки за рахунок майбутнього прибутку 2009 року.

2.          По результатам роботи Товариства у 2008 році 35% прибутку спрямувати на формування фонду дивідендів (пропозиція Фонду державного майна України).

3.          Весь отриманий у 2009 році прибуток спрямувати на формування резервного фонду.

4.          35% прибутку 2009 року спрямувати на формування фонду дивідендів (пропозиція Фонду державного майна України).

За результатами голосування по п’ятому питанню порядку денного збори акціонерів вирішили:

-          у зв’язку з відсутністю прибутків за підсумками роботи Товариства у 2008 році –дивіденди не нараховувати, фонд дивідендів не формувати (за прийняття рішення проголосувало 14 386 531 голосів, що становить 71, 20% від загальної кількості голосів осіб, що беруть участь у зборах, проти –5 796 487 голосів, що становить 28,8% від загальної кількості голосів осіб, що беруть участь у зборах, утрималися –0 голосів);

-          весь отриманий у 2009 році прибуток спрямувати на формування резервного фонду (за прийняття рішення проголосувало 14 386 513 голосів, що становить 71, 20% від загальної кількості голосів осіб, що беруть участь у зборах, проти –5 796 487 голосів, що становить 28,8% від загальної кількості голосів осіб, що беруть участь у зборах, утрималися –0 голосів).

Отже, рішення по п'ятому питанню порядку денного прийняті більшістю голосів від загальної кількості голосів учасників, що прийняли участь у зборах, що відповідає положенням ст. 42 Закону України "Про господарські товариства" та ст. 159 ЦК України. Ця обставина також не заперечується позивачем.

Між тим, позивач вважає, що прийняті загальними зборами акціонерів Товариства рішення по п’ятому питанню порядку денного зборів суперечать вимогам законодавства, порушують права та законні інтереси держави, як акціонера Товариства, а тому мають бути визнані недійсними, що і є причиною спору.

Корпоративні права, що належать державі у статутних фондах господарських організацій, є об’єктами управління державної власності (ч.1 ст. 3 Закону України "Про управління об’єктами державної власності"), Фонд державного майна України є суб’єктом управління об’єктами державної власності (ч.1 ст. 4 Закону України "Про управління об’єктами державної власності").

Згідно ст. 15 Закону України "Про господарські товариства" прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у повному розпорядженні товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрями його використання.

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" вирішення питання затвердження порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків належить до виключної компетенції загальних зборів акціонерів.

Між тим, відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про управління об’єктами державної власності" господарська організація, у статутному фонді якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2009р. № 315 "Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у 2008 році" затверджені базові нормативи відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у 2008 році.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про управління об’єктами державної власності" Кабінет Міністрів України, як суб’єкт управління, у тому числі, визначає порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними, у тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями, господарськими структурами.

Частиною вісім ст. 59 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що господарські товариства, у статутному фонді яких є корпоративні права держави (крім Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"), сплачують до 1 червня 2009 року до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами

фінансово-господарської діяльності за 2008 рік пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

Відповідно до звіту Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" про фінансові результати за 2008 рік (форма № 2) за звітний період Товариство має чистий прибуток у сумі 8 730 тис. грн.

Отже, при вирішенні питання про розподіл прибутку Товариства за підсумками роботи у 2008 році загальні збори акціонерів Товариства повинні були дотриматися вимог законодавства про спрямування частини чистого прибутку на виплату дивідендів та прийняти відповідне рішення.

Однак, всупереч вимогам законодавства зборами акціонерів Товариства прийняте рішення дивіденди не нараховувати, фонд дивідендів не формувати.

Прийняте рішення, окрім того, що не відповідає вимогам законодавства, порушує права та законні інтереси держави, як акціонера Товариства, оскільки позбавляє державу встановленого законом права на отримання дивідендів за наявності чистого прибутку Товариства за підсумками роботи Товариства у 2008 році.

За наведеного, рішення, прийняте загальними зборами акціонерів по п’ятому питанню порядку денного в цій частині не відповідає вимогам законодавства, порушує права акціонера Товариства –держави, а тому підлягає визнанню недійсним. Позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Також, не відповідає вимогам законодавства прийняте рішення про спрямування всього прибутку, отриманого у 2009 році, на формування резервного фонду, оскільки при наявності за підсумками роботи Товариства у 2009 році чистого прибутку, Товариство зобов’язане частину чистого прибутку спрямувати на виплату дивідендів.

Отже, позовні вимоги заявлені правомірно та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що рішення, прийняті загальними зборами акціонерів Товариства 31.07.2009р. по п’ятому питанню порядку денного, є законними, оскільки вирішення питання про затвердження порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), віднесено до виключної компетенції загальних зборів акціонерів, а відтак назване питання вирішене загальним зборами акціонерів у відповідності з їх повноваженнями, встановленими законом, та про те, що вимоги закону, яким встановлюється обов’язок господарського товариства спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів, не можуть поширюватися на дії та рішення акціонерів.

Загальні збори акціонерів є вищим органом акціонерного товариства (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", ч.1 ст. 159 ЦК України). Загальні збори учасників товариства є органом управління товариством (ст. 97 ЦК України).

Юридична особа здійснює цивільні права та обов’язки через свої органи, які діють не лише відповідно до установчих документів, але і закону (ч.1 ст. 92 ЦК України).

Тому загальні збори акціонерів, як орган управління акціонерним товариством, приймаючи рішення з питань, віднесених до компетенції загальних зборів акціонерів, зобов'язані діяти, у тому числі, відповідно до закону, чого у спірних правовідносинах місця не мало.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що чистий прибуток, зазначений у звіті Товариства про фінансові результати за 2008 рік, частково покрив збитки попередніх звітних періодів, є алгебраїчним значенням та не містить економічної вигоди.

У судовому засіданні відповідач підтвердив, що рядок 220 звіту про фінансові результати за 2008 рік заповнений ним з урахуванням вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999р. № 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.1999р. за № 397/3690, з подальшими змінами.

Відповідно до п.37 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати" чистий прибуток (збиток) розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайного прибутку, надзвичайного збитку та податків з надзвичайного прибутку.

Ч. 5 ст. 11 Закону України "Про управління об’єктами державної власності", встановлюючи обов’язок господарської організації, у статутному фонді якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів, не передбачає виключень у вигляді обставин, коли отриманий дохід не містить економічної вигоди, на що посилається відповідач в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" (50045, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Окружна, 127, ідентифікаційний код 14308345) від 31.07.2009р., прийняті по п’ятому питанню порядку денного загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія":

-          у зв’язку з відсутністю прибутків за підсумками роботи Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" у 2008 році –дивіденди не нараховувати, фонд дивідендів не формувати;

-          весь отриманий у 2009 році прибуток спрямувати на формування резервного фонду.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" (50045, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Окружна, 127, ідентифікаційний код 14308345) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200, державне мито у сумі 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія" (50045, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Окружна, 127, ідентифікаційний код 14308345) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31211259700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.А.Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 27.11.2009р.